Wspólne działanie 2005/575/WPZiB ustanawiające Europejskie Kolegium Bezpieczeństwa i Obrony (EKBiO)

WSPÓLNE DZIAŁANIE RADY 2005/575/WPZiB
z dnia 18 lipca 2005 r.
ustanawiające Europejskie Kolegium Bezpieczeństwa i Obrony (EKBiO)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 14,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Podczas swego posiedzenia w Salonikach w dniach 19 i 20 czerwca 2003 r. Rada Europejska zatwierdziła rozwój skoordynowanej polityki szkoleniowej UE w dziedzinie Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (EPBiO), obejmującej zarówno wymiar cywilny, jak i wojskowy.

(2) W dniu 17 listopada 2003 r. Rada zatwierdziła politykę szkoleniową UE w dziedzinie EPBiO, a następnie, w dniu 13 września 2004 r., zatwierdziła koncepcję szkoleniową UE w dziedzinie EPBiO, obejmującą określenie zasad ustanowienia Europejskiego Kolegium Bezpieczeństwa i Obrony (EKBiO).

(3) W dniach 16 i 17 grudnia 2004 r. Rada Europejska zatwierdziła rozpoczęcie prac nad określeniem warunków działania EKBiO.

(4) W dniu 31 maja 2005 r. Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa zatwierdził warunki działania EKBiO, w tym utworzenie Komitetu Sterującego, Zarządu Kolegium oraz Stałego Sekretariatu, które powinny wykonywać swoje zadania zgodnie z tymi warunkami.

(5) EKBiO powinno być kluczową instytucją szkoleniową zapewniającą szkolenia w dziedzinie EPBiO, ze szczególnym uwzględnieniem kursów szkoleniowych EPBiO na poziomie strategicznym. W związku z tym EKBiO powinno być aktywnym uczestnikiem ogólnego zarządzania szkoleniami UE,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE DZIAŁANIE:

Artykuł  1

Ustanowienie

1.
Niniejszym ustanawia się Europejskie Kolegium Bezpieczeństwa i Obrony (EKBiO).
2.
EKBiO działa jako sieć obejmującą instytuty krajowe, kolegia, szkoły wyższe i instytucje w ramach UE zajmujące się sprawami polityki bezpieczeństwa i obrony a także Instytut Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem (zwane dalej "instytutami").
3.
EKBiO ustanawia bliskie kontakty z instytucjami UE.
Artykuł  2

Misja

EKBiO prowadzi szkolenia w dziedzinie Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (EPBiO) na poziomie strategicznym w celu rozwoju i propagowania wspólnego podejścia do EPBiO wśród personelu cywilnego i wojskowego, jak również w celu określania i rozprzestrzeniania, poprzez swoje działania szkoleniowe, najlepszych praktyk w odniesieniu do różnych zagadnień EPBiO.

Artykuł  3

Cele

EKBiO realizuje następujące cele:

a) dalsze wzmacnianie europejskiej kultury bezpieczeństwa w ramach EPBiO;

b) wspieranie lepszego rozumienia EPBiO jako zasadniczej części Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa (WPZiB);

c) zapewnienie instancjom UE personelu dysponującego odpowiednią wiedzą, będącego w stanie wydajnie pracować w zakresie wszystkich zagadnień dotyczących EPBiO;

d) zapewnienie administracjom Państw Członkowskich personelu dysponującego odpowiednią wiedzą, znającego polityki, instytucje i procedury UE; oraz

e) pomoc w propagowaniu kontaktów zawodowych oraz kontaktów między uczestnikami szkoleń.

Artykuł  4

Zadania EKBiO

1.
Główne zadania EKBiO to, zgodnie z jego misją i celami, organizacja i prowadzenie działań szkoleniowych w dziedzinie EPBiO.
2.
Działania szkoleniowe EKBiO obejmują dwa rodzaje działań szkoleniowych:

a) kurs EPBiO wyższego stopnia; oraz

b) szkolenie wstępne EPBiO.

Komitet Sterujący, o którym mowa w art. 5, decyduje o podjęciu innych działań szkoleniowych.

3.
Ponadto EKBIO podejmuje w szczególności następujące działania:

a) wspiera kontakty, które należy nawiązać między instytutami krajowymi;

b) tworzy system zaawansowanego nauczania na odległość przy pomocy Internetu (IDL) i zarządza nim, celem wspierania działań szkoleniowych EKBIO;

c) opracowuje i tworzy materiały szkoleniowe na potrzeby szkoleń UE w dziedzinie EPBiO;

d) zapewnia wkład do rocznego programu szkoleń UE w dziedzinie EPBiO; oraz

e) tworzy sieć byłych uczestników szkoleń.

4.
Działania szkoleniowe EKBiO prowadzone są poprzez instytucje tworzące sieć EKBiO.
5.
Instytut Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem (EU ISS), jako część sieci EKBiO, wspiera działania szkoleniowe EKBiO, w szczególności poprzez swoje publikacje oraz poprzez zapewnianie wykładów prowadzonych przez naukowców EU ISS, a także poprzez udostępnianie swojej strony internetowej w ramach systemu zaawansowanego nauczania na odległość przy pomocy Internetu (IDL) oraz do celów tego systemu.
Artykuł  5

Organizacja

1.
W ramach EKBiO tworzy się następujące organy:

a) Komitet Sterujący odpowiedzialny za ogólną koordynację i kierowanie działaniami szkoleniowymi EKBiO;

b) Zarząd Kolegium, którego zadaniem jest zapewnienie wysokiej jakości i spójności działań szkoleniowych;

c) Stały Sekretariat EKBiO (zwany dalej "Sekretariatem"), którego zadaniem jest w szczególności wspieranie Komitetu Sterującego i Zarządu Kolegium.

2.
Komitet Sterujący, Zarząd Kolegium oraz Sekretariat wykonują zadania określone odpowiednio w art. 6, 7 oraz 8.
Artykuł  6

Komitet Sterujący

1.
Każde z Państw Członkowskich wyznacza jednego przedstawiciela do Komitetu Sterującego. Członka Komitetu może reprezentować zastępca, który może również wspólnie z członkiem Komitetu uczestniczyć w jego pracach. Należycie zatwierdzone przez odpowiednie Państwo Członkowskie decyzje o mianowaniu, są kierowane do Sekretarza Generalnego/Wysokiego Przedstawiciela (SG/WP).

Przedstawiciele państw przystępujących mogą uczestniczyć w posiedzeniach Komitetu Sterującego jako aktywni obserwatorzy.

2.
Komitetowi przewodniczy przedstawiciel Państwa Członkowskiego sprawującego Prezydencję Rady; Komitet odbywa posiedzenia przynajmniej raz w roku.
3.
Przedstawiciele SG/WP oraz Komisji zapraszani są na posiedzenia Komitetu.
4.
Do zadań Komitetu należy:

a) przyjęcie corocznego programu kształcenia akademickiego EKBiO;

b) wybór jednego lub kilku Państw Członkowskich, w których będą odbywały się szkolenia EKBiO oraz wybór instytutów prowadzących szkolenia;

c) opracowywanie i ustalanie rocznego programu kształcenia akademickiego oraz ogólnego programu wszystkich szkoleń EKBiO;

d) opracowywanie sprawozdań oceniających i ogólnego sprawozdania rocznego dotyczącego działań szkoleniowych EKBiO w celu przedłożenia ich odpowiednim organom Rady; oraz

e) powoływanie na każdy rok akademicki Przewodniczącego Zarządu Kolegium.

5.
Komitet przyjmuje swój regulamin.
6.
Komitet przyjmuje decyzje większością kwalifikowaną. Głosy Państw Członkowskich ważone są zgodnie z art. 205 ust. 2 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Do podjęcia przez Komitet decyzji wymagana jest liczba głosów "za" określona w art. 23 ust. 2 akapit trzeci Traktatu o Unii Europejskiej.
Artykuł  7

Zarząd Kolegium

1.
Zarząd Kolegium składa się z wyższej rangi przedstawicieli instytucji prowadzących działania w danym roku akademickim.
2.
Przewodniczący Zarządu jest powoływany przez Komitet Sterujący spośród członków Zarządu.
3.
Na posiedzenia Zarządu zaprasza się przedstawicieli instytucji biorących udział w działaniach szkoleniowych EKBiO w poprzedzającym i kolejnym roku akademickim, jak również przedstawicieli SG/WP oraz Komisji. Na posiedzenia zapraszani mogą być również eksperci akademiccy oraz wyżsi urzędnicy instytucji krajowych i europejskich.
4.
Do zadań Zarządu należy:

a) realizacja, poprzez instytuty wchodzące w skład sieci EKBiO, ustalonego rocznego programu kształcenia akademickiego;

b) nadzór nad systemem zaawansowanego nauczania na odległość przy pomocy Internetu (IDL);

c) opracowywanie szczegółowych programów szkoleń EKBiO w oparciu o ustalone ogólne programy szkoleń;

d) zapewnianie ogólnej koordynacji działań szkoleniowych EKBiO pomiędzy wszystkimi instytutami;

e) przegląd standardów działań szkoleniowych prowadzonych w poprzednim roku akademickim;

f) przedstawianie Komitetowi Sterującemu propozycji działań szkoleniowych na kolejny rok akademicki; oraz

g) przygotowywanie projektów sprawozdań oceniających, dotyczących każdego ze szkoleń EKBiO oraz projektu ogólnego sprawozdania rocznego z działalności EKBiO, w celu przedłożenia Komitetowi Sterującemu.

5.
Regulamin Zarządu jest przyjmowany przez Komitet Sterujący.
Artykuł  8

Sekretariat

1.
Sekretariat Generalny Rady pełni funkcję Sekretariatu EKBiO.

Personel jest zapewniany przez Sekretariat Generalny Rady, Państwa Członkowskie oraz instytuty tworzące sieć EKBiO.

2.
Sekretariat wspiera Komitet Sterujący i Zarząd Kolegium w wykonywaniu zadań administracyjnych wspierających ich działania oraz zapewnia wsparcie w zakresie organizacji działań szkoleniowych EKBiO odbywających się w Brukseli.
3.
Sekretariat ściśle współpracuje z Komisją.

Każda z instytucji wchodzących w skład sieci EKBiO wyznacza punkt kontaktowy odpowiedzialny za kontakty Sekretariatem, który zajmuje się zagadnieniami organizacyjnymi i administracyjnymi związanymi z organizacją działań szkoleniowych EKBiO.

Artykuł  9

Uczestnictwo w szkoleniach EKBiO

1.
We wszystkich szkoleniach EKBiO mogą uczestniczyć obywatele Państw Członkowskich i państw przystępujących. Instytuty zajmujące się organizacją i prowadzeniem szkoleń zapewniają, by zasada ta była stosowana bez wyjątku.

Obywatele krajów kandydujących oraz, w odpowiednich przypadkach, obywatele państw trzecich mogą, co do zasady, uczestniczyć w działaniach szkoleniowych EKBiO.

2.
Uczestnikami szkoleń jest personel cywilny i wojskowy zajmujący się strategicznymi aspektami EPBiO.

Do uczestnictwa w szkoleniach EKBiO mogą być zapraszani przedstawiciele między innymi organizacji pozarządowych, instytucji akademickich, mediów oraz również środowiska przedsiębiorców.

3.
Osoba, która ukończyła kurs EKBiO otrzymuje świadectwo podpisane przez SG/WP. Komitet Sterujący podejmuje decyzję w sprawie trybu wydawania świadectw. Świadectwo jest uznawane przez Państwa Członkowskie oraz przez instytucje UE.
Artykuł  10

Współpraca

EKBiO współpracuje i korzysta z wiedzy organizacji międzynarodowych i innych odpowiednich partnerów, takich jak krajowe instytucje szkoleniowe państw trzecich.

Artykuł  11

Finansowanie

1.
Każde Państwo Członkowskie, instytucja UE, agencja UE oraz instytut, tworzące sieć EKBiO, pokrywa wszystkie koszty związane ze swoim uczestnictwem w EKBiO, włączając w to wynagrodzenia, diety, koszty podróży oraz koszty organizacyjnego i administracyjnego wsparcia działań szkoleniowych EKBiO.
2.
Państwa Członkowskie i instytuty tworzące sieć EKBiO pokrywają koszty związane z personelem oddelegowanym przez nie do Sekretariatu, włączając w to wynagrodzenia, diety i koszty podróży.
3.
Sekretariat Generalny Rady pokrywa koszty wynikające z wykonywania swoich zadań, określonych w art. 8, w tym koszty personelu, jaki zapewnia, a także koszty związane z wykonywaniem tych zadań.
4.
Każdy uczestnik szkolenia EKBiO pokrywa koszty związane ze swoim uczestnictwem.
5.
Na finansowanie konkretnych działań, w szczególności rozwoju, tworzenia i zarządzania systemem sieci informacyjnych lub aplikacjami EKBiO, zgodnie z art. 4 ust. 3, Sekretariat Generalny Rady dysponuje dobrowolnymi wkładami Państw Członkowskich, instytucji UE, agencji UE oraz instytutów tworzących sieć EKBiO, jako dochodami przeznaczonymi na określone cele.
6.
Komitet Sterujący określa uzgodnienia praktyczne dotyczące wkładów, o których mowa w ust. 5.
Artykuł  12

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa

Do działań EKBiO mają zastosowanie przepisy Rady dotyczące bezpieczeństwa zawarte w decyzji Rady 2001/264/WE z 19 marca 2001 r. w sprawie przyjęcia przepisów Rady dotyczących bezpieczeństwa(1).

Artykuł  13

Przegląd

Komitet Sterujący, stanowiąc większością kwalifikowaną, przyjmuje i przedkłada Radzie do dnia 31 grudnia 2007 r. sprawozdanie dotyczące działań i perspektyw EKBiO, w tym warunków finansowych oraz Sekretariatu, w celu dokonania przeglądu niniejszego wspólnego działania.

Artykuł  14

Wejście w życie

Niniejsze wspólne działanie wchodzi w życie z dniem jego przyjęcia.

Artykuł  15

Publikacja

Niniejsze wspólne działanie zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 18 lipca 2005 r.
W imieniu Rady
J. STRAW
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 101 z 11.4.2001, str. 1. Decyzja zmieniona decyzją 2004/194/WE (Dz.U. L 63 z 28.2.2004, str. 48).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024