Decyzja 2005/516/WE ustanawiająca Zespół Doradczy ds. Europejskich Badań nad Bezpieczeństwem

DECYZJA KOMISJI
z dnia 22 kwietnia 2005 r.
ustanawiająca Zespół Doradczy ds. Europejskich Badań nad Bezpieczeństwem

(2005/516/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 22 lipca 2005 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W 2003 r. Komisja powołała Grupę Osobistości z dziedziny badań nad bezpieczeństwem, której zasadnicze zadanie polegało na przedstawieniu propozycji zasad i priorytetów Europejskiego Programu Badań nad Bezpieczeństwem (ESRP).

(2) Po przedstawieniu przez Grupę Osobistości w 2004 r. raportu zatytułowanego "Badania na rzecz bezpiecznej Europy", w komunikacie Komisji z dnia 7 września 2004 r. zatytułowanym "Badania nad bezpieczeństwem - następny etap"(1) zaproponowano powołanie Zespołu Doradczego ds. Europejskich Badań nad Bezpieczeństwem (ESRAB).

(3) Konieczne jest powołanie ESRAB oraz określenie jego zadań i struktury.

(4) ESRAB powinien wnieść wkład w treść i wdrożenie Europejskiego Programu Badań nad Bezpieczeństwem.

(5) W skład ESRAB powinni wejść eksperci reprezentujący różne zainteresowane grupy, a mianowicie użytkowników, przemysł i organizacje badawcze. ESRAB powinien składać się z dwóch grup o różnych, ale uzupełniających się rolach, stosownie do ich dziedzin działalności.

(6) Bez uszczerbku dla komisyjnych reguł dotyczących bezpieczeństwa zawartych w Załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom(2), należy określić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków ESRAB.

(7) Należy ustalić termin stosowania niniejszej decyzji. W odpowiednim czasie Komisja rozważy celowość przedłużenia tego terminu,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Zespół doradczy

Powołuje się niniejszym zespół doradczy przy Komisji Europejskiej zwany "Zespołem Doradczym ds. Europejskich Badań nad Bezpieczeństwem" (ESRAB), ze skutkiem od dnia 1 czerwca 2005 r.

Artykuł  2

Zadania

Komisja może zasięgać opinii ESRAB we wszelkich sprawach dotyczących treści i wdrożenia Europejskiego Programu Badań nad Bezpieczeństwem (ESRP), realizowanego w ramach programu ramowego na rzecz badań Wspólnoty Europejskiej.

ESRAB wykonuje swoje zadania z pełną znajomością kontekstu polityki europejskiej, w szczególności działalności badawczej prowadzonej na szczeblu krajowym, i wspierając europejskie inicjatywy z zakresu polityki badań naukowych.

ESRAB przedstawia Komisji zalecenia dotyczące, między innymi, następujących zagadnień:

a) określanie misji strategicznych, obszarów zainteresowania i priorytetów ESRP na podstawie raportu Grupy Osobistości "Badania na rzecz bezpiecznej Europy", z uwzględnieniem powołania Europejskiej Agencji Obrony oraz działań podejmowanych na szczeblu krajowym i międzyrządowym;

b) zdolności technologiczne, jakie mają być zapewnione przez uczestników programu; Komitet przedstawi zalecenie dotyczące strategii na rzecz poprawy bazy technologicznej europejskiego przemysłu w celu zwiększenia jego konkurencyjności;

c) strategiczne i operacyjne aspekty ESRP, z uwzględnieniem doświadczeń i rezultatów uzyskanych w ramach działań przygotowawczych na rzecz poprawy europejskiego potencjału przemysłowego w dziedzinie badań nad bezpieczeństwem(3), uzyskanych od służb Komisji aktywnie zainteresowanych dziedziną bezpieczeństwa, w tym badaniami objętymi programem ramowym na rzecz badań Wspólnoty Europejskiej, oraz od innych grup eksperckich i doradczych;

d) kwestie wdrożeniowe, takie jak wymiana informacji niejawnych oraz prawa własności intelektualnej;

e) optymalizacja wykorzystania publicznej infrastruktury badawczej i analitycznej w ramach Europejskiego Programu Badań nad Bezpieczeństwem;

f) strategia komunikacji służąca promowaniu wiedzy na temat ESRP oraz informowaniu o programach badawczych uczestników.

Przewodniczący obu grup ESRAB, określonych w art. 4 ust. 1, mogą wskazywać Komisji inne zagadnienia wymagające opinii Komitetu.

Artykuł  3

Członkowie ESRAB - mianowanie

1.
Członkowie ESRAB są mianowani przez Komisję spośród wysokiej rangi specjalistów i ekspertów strategicznych posiadających wiedzę fachową w dziedzinach wymienionych w art. 2.
2.
Członkowie są mianowani ad personam i nie wyznacza się zastępców. Członkowie działają we własnym imieniu i doradzają Komisji niezależnie od jakichkolwiek zewnętrznych instrukcji. Nie rozpowszechniają oni informacji uzyskanych przez Zespół w toku jego działań, jeśli Komisja uzna takie informacje za poufne.
3.
Członkowie są mianowani na okres nieprzekraczający terminu wygaśnięcia niniejszej decyzji. Pełnią oni swoje funkcję do chwili mianowania następców lub do końca swojej kadencji.
4.
Komisja może mianować inną osobę na pozostały okres kadencji członka, który utracił zdolność wnoszenia użytecznego wkładu w prace Zespołu, złożył rezygnację lub nie przestrzega warunków określonych w ust. 2 niniejszego artykułu bądź w art. 287 Traktatu.
5.
Wykaz członków ESRAB oraz mianowania kolejnych są ogłaszane przez Komisję dla celów informacyjnych w serii C Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.
Artykuł  4

Funkcjonowanie

1.
ESRAB składa się z dwóch grup:

a) grupy zajmującej się wymogami zamawiających badania nad bezpieczeństwem;

b) grupy zajmującej się wymogami dostawców technologii.

2.
Członkowie ESRAB wybierają przewodniczącego każdej z grup.
3.
W porozumieniu z Komisją mogą być zakładane podgrupy ad hoc, których zadaniem jest badanie szczególnych zagadnień na podstawie mandatu określonego przez jedną lub obie grupy ESRAB. Zaraz po wypełnieniu swojego mandatu podgrupy są rozwiązywane.
4.
Komisja może zapraszać ekspertów lub obserwatorów, w tym osoby ze służb Komisji posiadające szczególne kompetencje, do prac nad poszczególnymi punktami porządku obrad, osoby te udzielają wskazówek potrzebnych w pracach ESRAB albo uczestniczą w pracach podgrup ad hoc, jeśli uzna się to za niezbędne lub użyteczne.
5.
Grupy ESRAB spotykają się zazwyczaj w biurach Komisji zgodnie z trybem i kalendarzem ustalonym przez Komisję. Obie grupy ESRAB mogą korzystać z obsługi sekretarskiej Komisji. Grupy mogą odbywać wspólne spotkania w celu zapewniania spójności stanowisk i lepszej koordynacji. Wspólnym spotkaniom przewodniczą wspólnie przewodniczący obu grup ESRAB.
6.
Na podstawie wniosku Komisji grupy ESRAB przyjmują uzgodnione zakresy uprawnień, w tym regulamin.
7.
W celu rozprowadzania dokumentów roboczych, wniosków, protokołów oraz wszelkich innych stosownych dokumentów założona zostaje zamknięta sieć wewnętrzna (intranet).
Artykuł  5

Wydatki

Koszty podróży ponoszone przez członków i wybranych ekspertów w związku z działaniami ESRAB są zwracane przez Komisję zgodnie z jej zasadami. Członkowie i wybrani eksperci nie otrzymują wynagrodzenia za wykonywane przez nich zadania.

Artykuł  6

Ujawnianie informacji

Zasady ujawniania informacji przez członków ESRAB zostają określone w regulaminie ESRAB.

Żadne osoby uczestniczące w działaniach ESRAB nie ujawniają informacji, do których uzyskują dostęp w związku ze swoim udziałem w tych działaniach.

Artykuł  7

Stosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 grudnia 2006 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 kwietnia 2005 r.

W imieniu Komisji
Günter VERHEUGEN
Członek Komisji

______

(1) COM(2004) 590 wersja ostateczna.

(2) Dz.U. L 317 z 3.12.2001, str. 1. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2005/94/WE, Euratom (Dz.U. L 31 z 4.2.2005, str. 66).

(3) COM(2004) 72 wersja ostateczna.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024