Decyzja 2004/609/WE zmieniająca załącznik I do decyzji 2003/804/WE upoważniającej niektóre państwa trzecie do wywozu żywych mięczaków do dalszego wzrostu, tuczenia lub przenoszenia w wodach Wspólnoty

DECYZJA KOMISJI
z dnia 18 sierpnia 2004 r.
zmieniająca załącznik I do decyzji 2003/804/WE upoważniającej niektóre państwa trzecie do wywozu żywych mięczaków do dalszego wzrostu, tuczenia lub przenoszenia w wodach Wspólnoty

(notyfikowana jako dokument nr K(2004) 3128)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2004/609/WE)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/67/EWG z dnia 28 stycznia 1991 r. dotyczącą warunków zdrowotnych zwierząt, obowiązujących przy wprowadzaniu do obrotu zwierząt i produktów akwakultury (1), w szczególności jej art. 19 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Lista państw trzecich, z których Państwa Członkowskie są upoważnione do przywozu żywych mięczaków, ich jaj i gamet do dalszego wzrostu, tuczenia, przenoszenia lub konsumpcji we Wspólnocie, jak również wzory świadectw, które muszą towarzyszyć takim przesyłkom, zostały ustanowione w decyzji 2003/804/WE (2).

(2) Od czasu wejścia w życie dyrektywy 91/67/EWG wymagania dotyczące zdrowia zwierząt w przywozie zwierząt akwakultury do Wspólnoty z państw trzecich nie zostały zmienione. W toku ustanawiania zharmonizowanych wymagań certyfikacyjnych Państwa Członkowskie były odpowiedzialne za zapewnienie, aby przywóz z państw trzecich zwierząt akwakultury i produktów z nich uzyskiwanych podlegał warunkom co najmniej równoważnym tym, które stosują się do wprowadzania do obrotu na rynek Wspólnoty produktów zgodnie z art. 20 ust. 3 dyrektywy 91/67/EWG.

(3) Zwrócono uwagę Komisji na to, że część przedsiębiorstw we Wspólnocie jest uzależnionych od dostępu do niektórych gatunków żywych mięczaków we wczesnych stadiach rozwoju przeznaczonych do dalszego wzrostu, tuczenia lub przenoszenia w wodach Wspólnoty oraz że odbywa się ciągły przywóz tych gatunków. Dostawy niektórych gatunków między Państwami Członkowskimi UE i członkami Europejskiego Stowarzyszenienia Wolnego Handlu są realizowane w ograniczonym zakresie, dlatego niektóre państwa trzecie powinny być uprawnione do takiego handlu na okres tymczasowy, do czasu zakończenia kontroli na miejscu przewidzianych w regułach wspólnotowych. Załącznik I do decyzji 2003/804/WE powinien być odpowiednio zmieniony.

(4) Na takiej tymczasowej liście powinny znaleźć się wyłącznie państwa, których służby weterynaryjne zostały poddane ocenie i które dostarczyły niezbędnych gwarancji, podpisując świadectwa wywozowe dla żywych zwierząt, wobec czego mogą znaleźć się na liście bez obawy o narażenie na ryzyko statusu zdrowotnego zwierząt we Wspólnocie.

(5) Uznaje się za właściwe uproszczenie układu tabeli w załączniku I, by nie powtarzać wymagań uwzględnionych we wzorze świadectwa.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Załącznik I do decyzji 2003/804/WE zastępuje się tekstem znajdującym się w Załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł 2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 18 sierpnia 2004 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

__________

(1) Dz.U. L 46 z 19.2.1991, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 806/2003 (Dz.U. L 122 z 16.5.2003, str. 1).

(2) Dz.U. L 302 z 21.11.2003, str. 22. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją K(2004) 2613 (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK I

Terytoria, z których jest dozwolony przywóz niektórych gatunków żywych mięczaków, ich jaj oraz gamet w celu ich dalszego wzrostu, tuczenia i przenoszenia do wód Wspólnoty Europejskiej (art. 3) lub przeznaczonych do dalszego przetwarzania przed ich spożyciem przez ludzi (art. 4 ust. 1)

Państwo Terytorium Specjalne wymagania(1) Uwagi
Kod ISO Nazwa Kod Opis Bonamia ostreae Marteilia refringens
CA Kanada(2) Żywe mięczaki do dalszego wzrostu, tuczenia lub przenoszenia oraz do dalszego przetworzenia przed ich spożyciem przez ludzi
HR Chorwacja (2) NIE NIE Żywe mięczaki wyłącznie do dalszego przetworzenia przed ich spożyciem przez ludzi
MA Maroko(2) NIE NIE Żywe mięczaki wyłącznie do dalszego przetworzenia przed ich spożyciem przez ludzi
NZ Nowa Zelandia (2) Żywe mięczaki do dalszego wzrostu, tuczenia lub przenoszenia oraz do dalszego przetworzenia przed ich spożyciem przez ludzi
TN Tunezja(2) NIE NIE Żywe mięczaki wyłącznie do dalszego przetworzenia przed ich spożyciem przez ludzi
TR Turcja(2) NIE NIE Żywe mięczaki wyłącznie do dalszego przetworzenia przed ich spożyciem przez ludzi
US Stany Zjednoczone Ameryki(2) Żywe mięczaki do dalszego wzrostu, tuczenia lub przenoszenia oraz do dalszego przetworzenia przed ich spożyciem przez ludzi
(1) »Tak« lub »Nie« - w zależności od tego, czy wyznaczone gospodarstwo, obszar

przybrzeżny lub położony w głębi lądu są zatwierdzone przez centralne

właściwe władze kraju wywozu jako terytorium, które również spełnia

szczególne wymagania dotyczące zdrowia zwierząt w związku z wprowadzeniem

ich do wspólnotowych obszarów i gospodarstw posiadających zatwierdzony przez

Wspólnotę program lub status w odniesieniu do Bonamia ostreae i/lub Marteilia

refringens.

(2) Umieszczone na liście tymczasowo, należy poddać weryfikacji przed 1 czerwca

2005 r."

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.274.17

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2004/609/WE zmieniająca załącznik I do decyzji 2003/804/WE upoważniającej niektóre państwa trzecie do wywozu żywych mięczaków do dalszego wzrostu, tuczenia lub przenoszenia w wodach Wspólnoty
Data aktu: 18/08/2004
Data ogłoszenia: 24/08/2004
Data wejścia w życie: 01/01/1970