Decyzja 2003/774/WE zatwierdzająca niektóre działania mające na celu powstrzymanie rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych u małży i ślimaków morskich

DECYZJA KOMISJI
z dnia 30 października 2003 r.
zatwierdzająca niektóre działania mające na celu powstrzymanie rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych u małży i ślimaków morskich

(notyfikowana jako dokument nr C(2003) 3984)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

2003/774/WE

(Dz.U.UE L z dnia 31 października 2003 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/493/WE z dnia 22 lipca 1991 r. ustanawiającą warunki zdrowotne dotyczące produkcji i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa(1), ostatnio zmienioną rozporządzeniem (WE) nr 806/2003(2), w szczególności jej Załącznik rozdział IV(IV) pkt 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji 93/25/EWG z dnia 11 grudnia 1992 r. zatwierdzająca niektóre działania mające na celu powstrzymanie rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych u małży i ślimaków morskich(3) została w znacznym stopniu zmieniona(4). Dla jasności i ze względów racjonalnych wspomniana dyrektywa powinna zostać skodyfikowana.

(2) Małże i ślimaki morskie odławiane na obszarach określonych w rozdziale I pkt 1 lit. b) i c) Załącznika do dyrektywy Rady 91/492/EWG z dnia 15 lipca 1991 r. ustanawiającej warunki zdrowotne dotyczące produkcji i wprowadzania do obrotu żywych małży(5), ostatnio zmienionej rozporządzeniem (WE) nr 806/2003, stanowią potencjalne zagrożenie dla konsumentów w przypadku gdyby nie są poddawane odpowiedniej obróbce.

(3) Hiszpania, Zjednoczone Królestwo i Niderlandy wprowadziły działania mające na celu powstrzymanie rozwoju zarodków chorobotwórczych u małży i ślimaków morskich.

(4) Procesy te w odpowiedni sposób zabezpieczają zdrowotność produktów i dlatego nie ma potrzeby uprzedniego ich oczyszczania czy ponownego umieszczenia.

(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Działania określone w załączniku I do niniejszej decyzji mające na celu powstrzymanie rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych u małży i ślimaków morskich, które zostały odłowione na obszarach określonych w rozdziale I pkt 1 lit. b) i c) Załącznika do dyrektywy 91/492/EWG oraz które nie były poddane ponownemu umieszczeniu czy oczyszczaniu przed wprowadzeniem do obrotu, zostają niniejszym zatwierdzone.

Artykuł  2

Decyzja 93/25/EWG zostaje uchylona.

Odniesienia do uchylonej decyzji są interpretowane jako odniesienia do niniejszej decyzji i odczytuje się je zgodnie z tabelą korelacji w załączniku III.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 30 października 2003 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 268 z 24.9.1991, str. 15.

(2) Dz.U. L 122 z 16.5.2003, str. 1.

(3) Dz.U. L 16 z 25.1.1993, str. 22.

(4) Patrz: załącznik II do niniejszej decyzji.

(5) Dz.U. L 268 z 24.9.1991, str. 1.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

DZIAŁANIA

A. Sterylizacja

Małże i ślimaki morskie mogą być poddawane sterylizacji w hermetycznie zamkniętych pojemnikach, które spełniają wymagania rozdziału IV pkt 4 Załącznika do dyrektywy 91/493/EWG.

B. Obróbka cieplna

Małże i ślimaki morskie w skorupach i niezamrożone mogą zostać poddane jednemu z następujących procesów:

1) zanurzenie we wrzącej wodzie na okres wymagany do podniesienia temperatury wewnętrznej mięsa małży do poziomu nie niższego niż 90 °C i utrzymanie tej minimalnej temperatury przez okres nie krótszy niż 90 sekund;

2) gotowanie przez trzy do pięciu minut w zamkniętym naczyniu, w którym temperatura zawiera się w granicach 120-160 °C, a wartość ciśnienia zawiera się w granicach 2-5 kg/cm2, a następnie odskorupianie i chłodzenie mięsa do temperatury -20 °C;

3) parowanie pod ciśnieniem w zamkniętym naczyniu, pod warunkiem że spełnione są wymagania odnoszące się do czasu gotowania i temperatury wewnętrznej mięsa małży określonej w pkt 1, a jednolite rozmieszczenie ciepła w zamkniętym naczyniu jest zagwarantowane przez zatwierdzoną metodologię w ramach programu kontroli własnych.

ZAŁĄCZNIK  II

Uchylona decyzja z jej zmianą

Decyzja 93/25/EWG (Dz.U. L 16 z 25.1.1993, str. 22)

Decyzja 97/275/WE (Dz. U. L 108 z 25.4.1997, str. 52)

ZAŁĄCZNIK  III

Tabela korelacji

Decyzja Niniejsza decyzja
Artykuł 1 Artykuł 1
- Artykuł 2
Artykuł 2 Artykuł 3
Załącznik Załącznik I
- Załącznik II
- Załącznik III

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024