Decyzja 2003/542/WE zmieniająca decyzję 2000/96/WE w odniesieniu do działań wyspecjalizowanych sieci nadzoru

DECYZJA KOMISJI
z dnia 17 lipca 2003 r.
zmieniająca decyzję 2000/96/WE w odniesieniu do działań wyspecjalizowanych sieci nadzoru

(notyfikowana jako dokument nr C(2003) 2522)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2003/542/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 24 lipca 2003 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając decyzję nr 2119/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 września 1998 r. ustanawiającą sieć nadzoru i kontroli epidemiologicznej chorób zakaźnych we Wspólnocie(1), w szczególności jej art. 3 lit a), b), c), d) i e),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji Europejskiej 2000/96/WE z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie stopniowego obejmowania chorób zakaźnych siecią wspólnotową zgodnie z decyzją nr 2119/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(2) wymienia choroby zakaźne i szczególne zagadnienia związane ze zdrowiem, które stopniowo mają być obejmowane nadzorem epidemiologicznym.

(2) Niezbędne jest określenie tych chorób zakaźnych i szczególnych zagadnień związanych ze zdrowiem, dla których wyspecjalizowane sieci nadzoru zostały już utworzone, w celu zapewnienia skutecznego działania tych sieci, a wyznaczone struktury/organy są świadome swoich obowiązków.

(3) Każde Państwo Członkowskie powinno wyznaczyć punkty kontaktowe, którymi mogą być instytucje, służby, departamenty lub inne jednostki, w celu zapewnienia, że sieć wspólnotowa jest regularnie i bezzwłocznie powiadamiana o zdarzeniach, danych, statystykach i informacjach dotyczących chorób zakaźnych i szczególnych zagadnień związanych ze zdrowiem, objętych wyspecjalizowanymi sieciami nadzoru. Jeden z tych punktów kontaktowych lub inna właściwa jednostka powinny działać jako struktura koordynująca.

(4) Procedury działania wyspecjalizowanych sieci nadzoru powinny być przekazywane sieci wspólnotowej w celu poprawy porównywalności i zgodności danych.

(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu powołanego art. 7 decyzji nr 2119/98/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji 2000/96/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) W art. 4 obecny tekst otrzymuje oznaczenie ust. 1 oraz dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Choroby zakaźne i szczególne zagadnienia związane ze zdrowiem, dla których wyspecjalizowane sieci nadzoru zostały już utworzone, są oznaczone w załączniku I odsyłaczem.

Państwa Członkowskie określają, przez swoje wyznaczone struktury i/lub organy, punkty kontaktowe dla każdej z wyspecjalizowanych sieci nadzoru, wyznaczonych, aby były ich krajowymi przedstawicielami w dostarczaniu danych i informacji zgodnie z art. 3 i 4 decyzji nr 2119/98/WE.

Każda wyspecjalizowana sieć nadzoru będzie zbierać stosowne dane i informacje, zapewniać koordynację w ramach jej struktury oraz bezzwłocznie przekazywać je sieci wspólnotowej.

Wyspecjalizowana sieć nadzoru dostarczy sieci wspólnotowej również swoje procedury działania odnoszące się przynajmniej do zagadnień wymienionych w załączniku III".

2) W załącznikach do decyzji 2000/96/WE wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 17 lipca 2003 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 268 z 3.10.1998, str. 1.

(2) Dz.U. L 28 z 3.2.2000, str. 50.

ZAŁĄCZNIK

W załącznikach do decyzji 2000/96/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) Załącznik I otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK I

1. CHOROBY ZAKAŹNE ORAZ SZCZEGÓLNE ZAGADNIENIA ZWIĄZANE ZE ZDROWIEM, KTÓRE MAJĄ BYĆ STOPNIOWO OBJĘTE SIECIĄ WSPÓLNOTOWĄ, ZGODNIE Z POSTANOWIENIAMI ART. 1

1.1. Dla chorób zakaźnych i szczególnych zagadnień związanych ze zdrowiem wymienionych w niniejszym załączniku nadzór epidemiologiczny w sieci wspólnotowej ma być przeprowadzany przez znormalizowane gromadzenie i analizę danych w sposób, który ma zostać ustalony dla każdej choroby zakaźnej i każdego szczególnego zagadnienia związanego ze zdrowiem w chwili utworzenia szczególnej wyspecjalizowanej sieci nadzoru.

2. CHOROBY

2.1. Choroby, którym zapobiega szczepienie

Błonica

Zakażenia pałeczkami grypy typu B(*)

Grypa(*)

Odra(*)

Świnka

Krztusiec(*)

Zapalenie istoty szarej rdzenia

Różyczka

Ospa

Tężec

2.2. Choroby przenoszone drogą płciową

Zakażenie Chlamydia

Zakażenie gonokokowe

Zakażenie HIV(*)

Kiła

2.3. Wirusowe zapalenie wątroby

Zapalenie wątroby typu A

Zapalenie wątroby typu B

Zapalenie wątroby typu C

2.4. Choroby przenoszone przez pokarm i wodę oraz choroby pochodzenia środowiskowego

Wąglik

Zatrucie jadem kiełbasianym

Kampylobakterioza

Kryptosporidioza

Lamblioza

Zakażenie enterokrwotocznymi szczepami E. coli(*)

Leptospiroza

Listerioza

Salomoneloza(*)

Czerwonka bakteryjna

Toksoplazmoza

Włośnica

Jersinioza

2.5. Inne choroby

2.5.1. Choroby przenoszone przez czynniki nietypowe

Gąbczaste encefalopatie przenośne, odmiany choroby Creutzfeldta-Jakoba(*)

2.5.2. Choroby przenoszone przez powietrze

Legioneloza(*)

Choroby wywołane meningonokokami(*)

Zakażenia pneumokokami

Gruźlica(*)

2.5.3. Choroby odzwierzęce (inne niż wymienione w ppkt 2.4.)

Bruceloza

Bąblowica

Wścieklizna

Gorączka Q

Tularemia

2.5.4. Poważne choroby przywiezione z zagranicy

Cholera

Malaria

Dżuma

Wirusowa gorączka krwotoczna(*)

3. SZCZEGÓLNE ZAGADNIENIA ZWIĄZANE ZE ZDROWIEM

3.1. Zakażenie szpitalne

3.2. Odporność przeciwbakteryjna(*)

______

(*) Te choroby zakaźne lub szczególne zagadnienia związane ze zdrowiem, dla których wyspecjalizowana sieć nadzoru została utworzona, zostały oznaczone odsyłaczem. "

2) Dodaje się załącznik w brzmieniu:

"ZAŁĄCZNIK III

ZAGADNIENIA, DO KTÓRYCH ODNOSZĄ SIĘ PROCEDURY DZIAŁANIA WYSPECJALIZOWANYCH SIECI NADZORU, KTÓRE MAJĄ ZOSTAĆ PRZEDŁOŻONE SIECI WSPÓLNOTOWEJ, ZGODNIE Z POSTANOWIENIAMI ART. 4.2

1. Struktury koordynacyjne i proces podejmowania decyzji.

2. Administrowanie zarządzaniem projektów i nadzór.

3. Definicje przypadków, charakter i rodzaj danych, które mają być zbierane.

4. Zarządzanie danymi i ich ochrona, wraz z dostępem do danych i poufnością.

5. Sposoby zapewniania porównywalności i zgodności danych (wymogi jakości i poprawności danych).

6. Właściwe środki techniczne i procedury, przez które dane mają być upowszechniane oraz analizowane na poziomie wspólnotowym (upowszechnianie danych i sprawozdawczość).

7. Proponowane działanie dotyczące zdrowia publicznego, procedury kontroli zakażeń oraz procedury laboratoryjne."

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024