(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2003/513/WE)
(Dz.U.UE L z dnia 16 lipca 2003 r.)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 2002/33/WE Parlamentu Europejskiego i Rady(2), w szczególności jej art. 10,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Decyzja Komisji 96/490/WE z dnia 18 lipca 1996 r. w sprawie niektórych środków ochronnych w odniesieniu do występowania Gyrodactylus salaris u ryb łososiowatych(3) została w znacznym stopniu zmieniona(4). Dla jasności i ze względów praktycznych wspomniana dyrektywa powinna zostać skodyfikowana.
(2) Gyrodactylus salaris jest pasożytem zewnętrznym ryb łososiowatych, który może wywołać dużą śmiertelność łososi.
(3) Doświadczenia wykazały, że choroba ta może rozprzestrzeniać się z zakażonego regionu na dotychczas niezakażone regiony na skutek transferów handlowych łososia i innych ryb łososiowatych. Choroba może również rozprzestrzeniać się między rzekami na skutek naturalnych migracji ryb łososiowatych.
(4) Konieczne jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby z regionów wspólnotowych potencjalnie zarażonych Gyrodactylus salaria.
(5) Pojawienie się pasożyta zewnętrznego w regionach podatnych na Gyrodactylus salaris, o dużym zagęszczeniu łososia może prowadzić do powstania znacznych strat jego stanu ilościowego; konieczne jest zatem ustanowienie środków pozwalających zapobiec pojawieniu się pasożyta.
(6) Należy ustanowić procedury mające na celu ochronę regionów zasobów łososia wysoko podatnych lub przypuszczalnie wolnych od Gyrodactylus salaris.
(7) Państwa Członkowskie, do których mają zastosowanie środki ochronne w odniesieniu Gyrodactylus salaris, posiadają program testów kontrolnych Gyrodactylus salaris. Ich wyniki powinny być regularnie przekazywane Komisji.
(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli, dnia 11 lipca 2003 r.
| W imieniu Komisji | |
| David BYRNE | |
| Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, str. 29.
(2) Dz.U. L 315 z 19.11.2002, str. 14.
(3) Dz.U. L 202 z 10.8.1996, str. 21.
(4) Patrz załącznik II.
(5) Dz.U. L 46 z 19.2.1991, str. 1.
ZAŁĄCZNIKI
Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która wejdzie w życie w dniu 27 stycznia.
12.01.2026W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację, która ma zakończyć spory między nabywcami i deweloperami o powierzchnie sprzedawanych mieszkań i domów. W przepisach była luka, która skutkowała tym, że niektórzy deweloperzy wliczali w powierzchnię użytkową metry pod ściankami działowymi, wnękami technicznymi czy skosami o małej wysokości - a to mogło dawać różnicę w finalnej cenie sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zmianach standardy dla wszystkich inwestycji deweloperskich będą jednolite.
12.01.2026Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.
09.01.2026Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.
08.01.2026Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.
08.01.2026Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.
08.01.2026| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2003.177.22 |
| Rodzaj: | Decyzja |
| Tytuł: | Decyzja 2003/513/WE w sprawie niektórych środków ochronnych w odniesieniu do występowania Gyrodactylus salaris u ryb łososiowatych |
| Data aktu: | 11/07/2003 |
| Data ogłoszenia: | 16/07/2003 |
| Data wejścia w życie: | 16/07/2003 |