Decyzja 2003/421/WE w sprawie zawieszenia procedury kontrolnej dotyczącej przeszkód w handlu polegających na praktykach handlowych stosowanych przez Republikę Kolumbii w odniesieniu do przywozu pojazdów silnikowych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 20 maja 2003 r.
w sprawie zawieszenia procedury kontrolnej dotyczącej przeszkód w handlu polegających na praktykach handlowych stosowanych przez Republikę Kolumbii w odniesieniu do przywozu pojazdów silnikowych

(2003/421/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 11 czerwca 2003 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 3286/94 z dnia 22 grudnia 1994 r. ustanawiające procedury wspólnotowe w zakresie wspólnej polityki handlowej w celu zapewnienia wykonania praw Wspólnoty zgodnie z zasadami handlu międzynarodowego, w szczególności tymi ustanowionymi pod auspicjami Światowej Organizacji Handlu(1), zmienione rozporządzeniem (WE) nr 356/95(2), w szczególności jego art. 11 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dnia 7 lipca 2000 r. Volkswagen AG wniósł skargę na podstawie art. 4 rozporządzenia (WE) nr 3286/94 (zwanego dalej "rozporządzeniem").

(2) Volkswagen AG twierdził, że wywóz ze Wspólnoty pojazdów silnikowych do Republiki Kolumbii jest utrudniony przez przeszkody w handlu w rozumieniu art. 2 ust. 1 tego rozporządzenia.

(3) Rzekome przeszkody w handlu zostały ustanowione przez ogólne kolumbijskie prawo podatkowe z 1996 r. (ze zmianami) (Estatuto Tributario), które przewiduje rozróżnienie między pojazdami montowanymi lub produkowanymi w Kolumbii, a tymi produkowanymi i montowanymi poza Kolumbią do celów zastosowania podatku VAT. Prawo to przewiduje, że pojazdy w kategorii do 1.400 cm3 produkowane lub montowane Kolumbii objęte są stawką podatku VAT w wysokości 20 % w porównaniu ze stawką podatku VAT w wysokości 35 % na samochody przywożone.

(4) Komisja decyduje, po konsultacji z Komitetem Doradczym ustanowionym rozporządzeniem, czy skarga zawiera wystarczające dowody uzasadniające wszczęcie procedury kontrolnej. W konsekwencji, procedura kontrolna została wszczęta dnia 18 sierpnia 2000 r.(3).

(5) Badanie dostarczyło wystarczające dowody dla ocenienia, że:

- Republika Kolumbii narusza swoje obowiązki wynikające z art. III.2 GATT z 1994 r. Dlatego zaskarżone przez skarżącego praktyki mające być przeszkodami w handlu w rozumieniu art. 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie przeszkód w handlu,

- powyżej opisany dyskryminacyjny system nakładania podatku VAT przez Kolumbię na przywóz samochodów powoduje negatywne skutki w handlu w rozumieniu art. 2 ust. 4 rozporządzenie w sprawie przeszkód w handlu.

(6) W wyniku procedury kontrolnej ustalono, że działanie było konieczne, w interesie Wspólnoty, w celu usunięcia negatywnych skutków w handlu wynikających z przeszkód w handlu stosowanych przez Kolumbię.

(7) W celu zagwarantowania wykonywania praw Wspólnoty zgodnie z zasadami handlu międzynarodowego, wydaje się racjonalne znalezienie ze strony Kolumbii możliwości ugodowego rozwiązania, również przez wzgląd na trudną polityczną i gospodarczą sytuację Kolumbii.

(8) W grudniu 2001 r., Komisja Europejska i Kolumbia osiągnęły porozumienie stosownie do którego Kolumbia zobowiązała się nie zwiększać obecnego zróżnicowania podatku w stosunku do przywożonych samochodów silnikowych do 1.400 cm3 oraz usunąć wyżej wspomniane zróżnicowanie podatku VAT przed dniem 1 lipca 2005 r. Zgodnie z tymi warunkami, Komisja zobowiązała się do niewszczynania procedur rozstrzygania sporów WTO w zakresie środków objętych badaniem rozporządzenia w sprawie przeszkód w handlu. Porozumienie określiło, że pozostaje bez uszczerbku dla stanu prawnego Wspólnoty Europejskiej i Kolumbii.

(9) Porozumienie ustalało, że Komisja zawiesiłaby procedurę kontrolną w tej sprawie jak tylko zostałoby przyjęte przez Parlament Kolumbii ustawodawstwo wprowadzające w życie umowę.

(10) Projekt aktu prawnego przewidujący stopniowe zniesienie zróżnicowania podatku VAT differential został przedstawiony przez Rząd Kolumbii parlamentowi Kolumbii dnia 20 maja 2002 r. i został przyjęty dnia 27 grudnia 2002 r.

(11) Dlatego należy zawiesić procedurę kontrolną.

(12) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu Doradczego ustanowionego rozporządzeniem,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł

Niniejszym zawiesza się procedurę kontrolną wszczętą w dniu 18 sierpnia 2000 r., dotyczącą przeszkód w handlu, polegających na praktykach handlowych stosowanych przez Kolumbię w odniesieniu do przywozu pojazdów silnikowych.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 maja 2003 r.

W imieniu Komisji
Pascal LAMY
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 349 z 31.12.1994, str. 71.

(2) Dz.U. L 41 z 23.2.1995, str. 3.

(3) Dz.U. C 236 z 18.8.2000, str. 4.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.143.33

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2003/421/WE w sprawie zawieszenia procedury kontrolnej dotyczącej przeszkód w handlu polegających na praktykach handlowych stosowanych przez Republikę Kolumbii w odniesieniu do przywozu pojazdów silnikowych
Data aktu: 20/05/2003
Data ogłoszenia: 11/06/2003