Decyzja 2003/304/WE zatwierdzająca techniczny plan działania na rok 2003 w celu poprawy statystyk rolnych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 29 kwietnia 2003 r.
zatwierdzająca techniczny plan działania na rok 2003 w celu poprawy statystyk rolnych

(notyfikowana jako dokument nr C(2003) 1369)

(2003/304/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 3 maja 2003 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając decyzję Rady nr 96/411/WE z dnia 25 czerwca 1996 w sprawie usprawnienia wspólnotowych statystyk rolnych(1), ostatnio zmienionej decyzją Parlamentu Europejskiego oraz Rady(2)nr 1919/2002/WE, a w szczególności jego art. 4 ust. 1 oraz art. 6 ust. 2

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z decyzją 96/411/WE Komisja corocznie ustala techniczny plan działania dla statystyk rolnych.

(2) W celu realizacji odpowiednich polityk wspólnotowych konieczna jest poprawa danych dotyczących materialnych aspektów europejskiego rolnictwa potrzebne jest uzyskanie szczegółowych wskaźników rolno-środowiskowych, konieczny jest rozwój rachunkowości w zakresie aspektów środowiskowych oraz stworzenie systemów informacji dotyczących rozwoju obszarów wiejskich.

(3) Zgodnie z decyzją 96/411/WE Komisja pokryje koszty ponoszone przez każde z Państw Członkowskich na dostosowanie narodowych rolnych systemów statystycznych lub koszty prac przygotowawczych związanych z nowymi lub rosnącymi potrzebami będącymi częścią technicznego planu działania.

(4) Niektóre z działań podjętych w ramach poprzednich planów działania powinny być skonsolidowane a poczynione już wysiłki powinny być kontynuowane.

(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Statystyk Rolnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zatwierdza się techniczny plan działania na rok 2003 w zakresie poprawy statystyk rolnych (TAPAS 2003), stanowiący załącznik do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja jest skierowana do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 kwietnia 2003 r.

W imieniu Komisji
Pedro SOLBES MIRA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 162 z 1.7.1996, str. 14.

(2) Dz.U. L 293 z 29.10.2002, str. 5.

ZAŁĄCZNIK

TECHNICZY PLAN DZIAŁANIA NA ROK 2003 W CELU POPRAWY STATYSTYK ROLNYCH (TAPAS 2003)

Celem działań, jakie mają być podjęte w roku 2003 w ramach technicznego planu działania w celu poprawy statystyk rolnych (TAPAS), jest przyczynienie się do poprawy statystyk rolnych w następujących obszarach:

i) danych dotyczących materialnych aspektów rolnictwa europejskiego;

ii) aspektów środowiskowych rachunkowości rolnej;

iii) wskaźników rolno-środowiskowych, w tym dotyczące stosowania pestycydów;

iv) rozwój obszarów wiejskich.

Komisja pokryje koszty przedsięwzięć w obrębie przedmiotowych działań, jednak w kwocie nieprzekraczającej wielkości przestawionych w Tabeli A w odniesieniu do każdego Państwa Członkowskiego.

Działania proponowane przez Państwa Członkowskie dotyczą:

1) Danych dotyczących materialnych aspektów rolnictwa europejskiego

Jest to kontynuacja działań realizowanych w latach ubiegłych. Celem jest osiągnięcie poprawy w następujących dziedzinach:

a) danych dotyczących powierzchni, produkcji i zużycia upraw, a w szczególności bilansów;

b) danych dotyczących pogłowia zwierząt hodowlanych, produkcji oraz spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego, a w szczególności bilansów mięsa;

c) bilansów paszowych (rozwój bilansów paszowych, poprzez poprawę metod szacowania i uzyskanie większej zgodności pomiędzy bilansami podaży a bilansami paszowymi;

d) innych działań z perspektywą na poprawę danych liczbowych w zakresie zapasów lub wewnętrznego spożycia, w tym spożycia w ramach gospodarstwa rolnego, oraz współczynników technicznych.

2) Aspekty środowiskowe rachunkowości rolnej

Celem głównym jest sprawdzenie możliwości wprowadzenia do metodologii zestawień gospodarczych stosowanych w rolnictwie (EAC) oraz leśnictwie (EAF) koncepcji i definicji umożliwiających niektórym elementom mającym znaczenie dla środowiska, aby były traktowane jak usługi w produkcji ogólnej, dotacjach lub opodatkowaniu.

3) Wskaźniki rolno-środowiskowe i zastosowanie pestycydów

Komisja pragnie zachęcać do realizacji projektów, których efektem będzie poprawa istniejących wskaźników, w szczególności takich jak, informacje dotyczące wydajności poszczególnych upraw na poziomie regionalnym, data sprzedaży lub spożycia nawozów mineralnych itp. Wspiera również powstanie wskaźników krajobrazowych, takich jak długość żywopłotów, ścian czy obszarów, stosowanych na poziomie regionalnym poza rejonami zagospodarowanymi rolniczo (pastwiska, pastwiska górskie itp.); wpływ charakterystyki strukturalnej na działanie gospodarstwa; dane dotyczące praktyk stosowanych w uprawie.

Działalność w zakresie stosowania pestycydów ma na celu kontynuację gromadzenia i przetwarzania danych dotyczących stosowania pestycydów oraz poprawy jakości oraz szybkości przekazu danych poprzez wykorzystanie rozmaitych metod i źródeł. Wyboru upraw dokonują Państwa Członkowskie kierując się ich wielkością oraz ilością stosowanych pestycydów.

4) Rozwój obszarów wiejskich

Ta rozwijająca się dziedzina statystyk rolnych obejmie bardziej szczegółowy podział terytorialny informacji, które zwyczajowo były gromadzone na szczeblu ogólnokrajowym oraz podziały terytorialne niepokrywające się z regionami administracyjnymi, które są stosowane w większości zestawień statystycznych. Objęty nią zostaną szerszy zakres tematów, w tym dochody gospodarstw i rodzin niepochodzące z działalności rolniczej - a w szczególności z działań będących uzupełnieniem działalności rolniczej oraz usług na rzecz społeczności świadczonych przez rolników - oraz warunki życia w rejonach rolniczych, wkład rolnictwa w inne gospodarcze oraz kulturalne działania itp.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Tabela A

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024