Decyzja 2001/548/WE w sprawie utworzenia Komitetu do spraw Dodatkowego Zabezpieczenia Emerytalnego

DECYZJA KOMISJI
z dnia 9 lipca 2001 r.
w sprawie utworzenia Komitetu do spraw Dodatkowego Zabezpieczenia Emerytalnego

(notyfikowana jako dokument nr C(2001) 1775)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2001/548/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 20 lipca 2001 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

w szczególności jego art. 138 i 140,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W swojej Agendzie Polityki Społecznej z dnia 28 czerwca 2000 r. Komisja Europejska zaproponowała utworzenie forum emerytalnego w celu zajęcia się sprawą emerytur i mobilności ze wszystkimi odpowiednimi podmiotami poprzez wydanie oświadczenia.

(2) W swoim oświadczeniu zatytułowanym "W stronę jednolitego rynku emerytur uzupełniających" z dnia 11 maja 1999 r. (COM (1999) 134 wersja ostateczna) Komisja Europejska poparła ideę powołania forum emerytalnego, przedstawioną przez Zespół na Wysokim Szczeblu ds. Swobodnego Przepływu, i wobec tego postanowiła, że forum to będzie zwoływane przynajmniej dwa razy do roku, a w jego skład wejdą przedstawiciele rządów, partnerów społecznych, funduszy emerytalnych i ewentualnie innych instytucji działających w tym obszarze.

(3) Parlament Europejski przychylił się do oświadczenia Komisji i powołania Komitetu w swojej uchwale dotyczącej oświadczenia Komisji zatytułowanego "W stronę jednolitego rynku emerytur uzupełniających",

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Ustanawia się Komitet ds. Dodatkowego Zabezpieczenia Emerytalnego (forum emerytalne) działający przy Komisji.
2.
W skład forum emerytalnego wchodzą przedstawiciele rządów Państw Członkowskich, partnerów społecznych i programów emerytur uzupełniających.
Artykuł  2
1.
Komisja może konsultować się z forum emerytalnym w kwestii jakichkolwiek problemów i zmian na poziomie wspólnotowym dotyczących emerytur uzupełniających.

Forum emerytalne pomaga Komisji w szczególności w poszukiwaniu rozwiązań problemów i usuwaniu przeszkód związanych z transgraniczną mobilnością pracowników w zakresie emerytur uzupełniających.

2.
Forum emerytalne współpracuje z wszelkimi innymi odpowiednimi organami lub komitetami zajmującymi się polityką społeczną i gospodarczą.
Artykuł  3
1. 1
W skład forum emerytalnego wchodzi 58 członków.
2.
Podział miejsc jest następujący:
po jednym miejscu dla każdego Państwa Członkowskiego,
cztery miejsca da pozostałych krajów należących do EOG (jedno miejsce dla biura łącznikowego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu oraz po jednym miejscu dla danego kraju),
14 miejsc dla partnerów społecznych reprezentowanych na poziomie wspólnotowym,
12 miejsc dla funduszy emerytalnych i innych organów działających w tym obszarze:
trzy miejsca dla EFRP (Europejskiej Federacji Funduszy Emerytalnych),
po jednym miejscu dla każdego z następujących organów:
FEFSI (Europejska Federacja Towarzystw i Funduszy Inwestycyjnych)
ACME (Stowarzyszenie Europejskich Towarzystw Ubezpieczeń Spółdzielczych i Wzajemnych)
AIM (Międzynarodowe Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej)
CEA (Europejski Komitet Ubezpieczeń)
AEIP (Europejskie Stowarzyszenie Instytucji Równościowych)
EAPSPI (Europejskie Stowarzyszenie Instytucji Emerytalnych Sektora Publicznego)
GCAACE (Groupe Consultatif des Associations d'actuaires des pays de la CE/Grupa Doradcza Stowarzyszeń Aktuariuszy z Państw Członkowskich Wspólnot Europejskich)
FBE (Federacja Banków Unii Europejskiej)
AGE (europejska platforma osób starszych).
Artykuł  4

Członków forum emerytalnego mianuje Komisja na podstawie nominacji Państw Członkowskich, pozostałych krajów tworzących EOG, partnerów społecznych reprezentowanych na poziomie Wspólnoty oraz innych jednostek wymienionych w art. 3. Komisja podejmuje wszelkie konieczne środki w celu zapewnienia równej reprezentacji płci.

Artykuł  5

Kadencja członków forum emerytalnego wynosi dwa lata i może być odnawiana.

Po upływie kadencji członkowie forum emerytalnego pełnią swoje funkcje do momentu zastąpienia lub ponownego powołania.

Kadencja członka kończy się przed upływem okresu trzech lat w przypadku rezygnacji lub śmierci. Kadencja członka może również ulec wcześniejszemu zakończeniu, jeżeli organ, który przedstawił jego kandydaturę, zażąda zastąpienia tego członka.

Członek zostanie zastąpiony na okres pozostający do zakończenia kadencji.

Członkowie nie otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę.

Artykuł  6

Komisja opublikuje listę członków, w celach informacyjnych, w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  7

Forum emerytalne wybiera jednego przewodniczącego i dwóch zastępców na okres dwóch lat. Są oni wybierani większością dwóch trzecich głosów obecnych członków. Do momentu wyboru przewodniczącego forum emerytalnemu przewodniczy przedstawiciel odpowiednich służb Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia i Spraw Społecznych.

Artykuł  8

Forum emerytalne może zaprosić jakąkolwiek osobę posiadającą szczególne kompetencje w kwestii włączonej do porządku dziennego do wzięcia udziału w obradach w charakterze eksperta. Eksperci uczestniczą w obradach jedynie w odniesieniu do kwestii, w związku z którą zostali zaproszeni.

Artykuł  9

Forum emerytalne może powoływać grupy robocze.

Artykuł  10
1.
Forum emerytalne jest zwoływane przez Komisję i zbiera się w jej siedzibie.
2.
Przedstawiciele odpowiednich służb Komisji uczestniczą w posiedzeniach forum emerytalnego oraz grup roboczych.
3.
Sekretariat dla forum emerytalnego i zespołów roboczych zapewniany jest przez Komisję.
Artykuł  11

Forum emerytalne bierze pod rozwagę kwestie, w zakresie których Komisja zwróci się o wyrażenie opinii. Nie przeprowadza się głosowań.

Komisja może, zwracając się o opinię do forum emerytalnego, ustalić termin, do którego taka opinia powinna zostać przedstawiona.

Stanowiska przyjęte przez reprezentowane kategorie ekonomiczne zostają zapisane w protokole, który jest przekazywany Komisji.

Komisja udostępnia wyniki debat wszystkim uczestnikom na ich życzenie.

Artykuł  12

Bez uszczerbku dla postanowień art. 287 Traktatu, członkowie forum emerytalnego są zobowiązani do nieujawniania informacji, w których posiadanie weszli w czasie prac forum emerytalnego lub zespołów roboczych, w przypadku gdy Komisja powiadomi ich, że opinia, o którą się zwróciła, lub podnoszona kwestia mają charakter poufny.

W takich przypadkach, w posiedzeniach uczestniczą jedynie członkowie forum emerytalnego oraz przedstawiciele Komisji.

Artykuł  13

Komisja oceni pracę i użyteczność forum emerytalnego w okresie dwóch lat od wejścia w życie niniejszej decyzji.

Artykuł  14

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli, dnia 9 lipca 2001 r.

W imieniu Komisji

Anna DIAMANTOPOULOU

Członek Komisji

1 Art. 3 ust. 1:

- zmieniony przez art. 20 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia do Unii Europejskiej Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U.UE.L.03.236.33) z dniem 1 maja 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 2 rozporządzenia nr 1792/2006 z dnia 23 października 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.362.1) zmieniającego nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2007 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 1 rozporządzenia nr 519/2013 z dnia 21 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.158.74) zmieniającego nin. decyzję z dniem 1 lipca 2013 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024