Rozporządzenie 2390/2000 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1520/2000 ustanawiające wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu przyznawania refundacji wywozowych do niektórych produktów rolnych wywożonych jako towary nieobjęte załącznikiem I do Traktatu oraz kryteria dla ustalania wysokości sum takich refundacji

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2390/2000
z dnia 27 października 2000 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1520/2000 ustanawiające wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu przyznawania refundacji wywozowych do niektórych produktów rolnych wywożonych jako towary nieobjęte załącznikiem I do Traktatu oraz kryteria dla ustalania wysokości sum takich refundacji

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 3448/93 z dnia 6 grudnia 1993 r. ustanawiające zasady handlu mające zastosowanie do niektórych towarów pochodzących z przetwórstwa produktów rolnych(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2491/98(2), w szczególności jego art. 8 ust. 3 akapit pierwszy,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Konieczne jest wyjaśnienie pewnych przepisów z art. 8 i z załącznika F do rozporządzenia Komisji (WE) nr 1520/2000(3) z dnia 13 lipca 2000 r., ustanawiającego wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu przyznawania refundacji wywozowych do niektórych produktów rolnych wywożonych jako towary nieobjęte załącznikiem I do Traktatu oraz kryteria dla ustalania wysokości sum takich refundacji.

(2) Właściwe jest przesunięcie w czasie terminów końcowych składania wniosków o zaświadczenia o refundacji, aby ułatwić ich przekazywanie.

(3) Należy dostosować stawkę, przy zastosowaniu której przyznaje się zaświadczenia zgodnie z art. 8 ust. 4, aby pozwolić podmiotom gospodarczym na uzyskiwanie zaświadczeń na właściwych warunkach.

(4) Środki ustanowione w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Zagadnień Horyzontalnych dotyczących Handlu Produktami Rolnymi Przetworzonymi, nie wymienionymi w załączniku I do Traktatu,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 1520/2000 wprowadza się następujące zmiany:

1) W art. 8 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. O zaświadczenia o refundacji wydane na pojedynczy okres budżetowy można się ubiegać osobno w sześciu transzach. Wnioski o zaświadczenia mogą być złożone najpóźniej w dniu:

a) dnia 7 września dla zaświadczeń ważnych od dnia 1 października;

b) dnia 7 listopada dla zaświadczeń ważnych od dnia 1 grudnia;

c) dnia 7 stycznia dla zaświadczeń ważnych od dnia 1 lutego;

d) dnia 7 marca dla zaświadczeń ważnych od dnia 1 kwietnia;

e) dnia 7 maja dla zaświadczeń ważnych od dnia 1czerwca;

f) dnia 7 lipca dla zaświadczeń ważnych od dnia 1 sierpnia.

Podmioty gospodarcze mogą składać wnioski o zaświadczenie o refundacji jedynie na transzę odpowiadającą pierwszemu terminowi końcowemu tak, jak to wymieniono w lit. a)-f), następującemu po dniu złożenia.

2. Państwa Członkowskie powinny powiadomić Komisję nie później niż:

- dnia 14 września o wnioskach o zaświadczenia, określonych w ust. 1 lit. a);

- dnia 14 listopada o wnioskach o zaświadczenia, określonych w ust. 1 lit. b);

- dnia 14 stycznia o wnioskach o zaświadczenia, określonych w ust. 1 lit. c);

- dnia 14 marca o wnioskach o zaświadczenia, określonych w ust. 1 lit. d);

- dnia 14 maja o wnioskach o zaświadczenia, określonych w ust. 1 lit. e);

- dnia 14 lipca o wnioskach o zaświadczenia, określonych w ust. 1 lit. f).".

2) W art. 8 ust. 4 i 5 otrzymują brzmienie:

"4. Całkowita kwota, na jaką może zostać wydane zaświadczenie na każdą z transz, do których odnosi się ust. 1, powinna stanowić:

- 30 % kwoty określonej w ust. 3, ustalonej w dniu 14 września na transzę, do której odnosi się ust. 1 lit. a),

- 27 % kwoty określonej w ust. 3, ustalonej w dniu 14 listopada na transzę, do której odnosi się ust. 1 lit. b),

- 32 % kwoty określonej w ust. 3, ustalonej w dniu 14 stycznia na transzę, do której odnosi się ust. 1 lit. c),

- 44 % kwoty określonej w ust. 3, ustalonej w dniu 14 marca na transzę, do której odnosi się ust. 1 lit. d),

- 67 % kwoty określonej w ust. 3, ustalonej w dniu 14 maja na transzę, do której odnosi się ust. 1 lit. e),

- 100 % kwoty określonej w ust. 3, ustalonej w dniu 14 lipca na transzę, do której odnosi się ust. 1 lit. f).

5. Jeżeli całkowita kwota wniosków otrzymanych na każdy z danych okresów przekroczyłaby maksymalną kwotę określoną w ust. 4, Komisja ustala współczynnik redukcji stosowany do wszystkich wniosków złożonych przed odpowiednią datą, określoną w ust. 1, aby zgadzało się to z kwotą maksymalną, określoną w się ust. 4.

Komisja opublikuje ten współczynnik w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich w terminie pięciu dni roboczych od dnia, określonego w ust. 2.".

3) W art. 8 ust. 8-10 otrzymują brzmienie:

"8. Wnioski o zaświadczenia o refundacji mogą zostać złożone poza okresami, do których odnosi się ust. 1, ze skutkiem od dnia 1 października każdego okresu budżetowego. O wnioskach złożonych w trakcie każdego tygodnia Komisja jest powiadamiana w następny wtorek. Odpowiednie zaświadczenia mogą być wydawane od poniedziałku po powiadomieniu, chyba że Komisja wyda przeciwne instrukcje.

Jeżeli Komisja uważa, że istnieje niebezpieczeństwo, iż Unia Europejska może nie wypełnić swych zobowiązań międzynarodowych, może zastosować współczynnik redukcji wobec zaświadczeń o refundacji już wniesionych, biorąc pod uwagę w szczególności metodę obliczeń określoną w ust. 3 i 4. Może ona także zawiesić wydawanie zaświadczeń.

Komisja opublikuje ten współczynnik w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich w terminie czterech dni roboczych od powiadomienia o wnioskach, jak wspomniano w akapicie pierwszym.

9. Wnioski o zaświadczenia o refundacji, określone w poprzednim ustępie, mogą zostać złożone tylko wówczas, gdy nie został ustalony żaden współczynnik redukcji zgodnie z ust. 5. Wydane w ten sposób zaświadczenia zmierzają do wykorzystania kwot obliczonych zgodnie z ust. 4, łącznie z kwotami, na które zaświadczenia zostały faktycznie wydane oraz kwotami jakichkolwiek zwróconych zaświadczeń.

10. Jeżeli kwoty ustalone zgodnie z ust. 3 pozostają dostępne, Komisja poprzez opublikowanie w Dzienniku Urzędowym, najpóźniej do dnia 10 sierpnia, może zezwolić na składanie wniosków o zaświadczenia o refundacji od następnego poniedziałku w odniesieniu do towarów przeznaczonych do wywozu przed dniem 1 października na warunkach określonych w ust. 8.".

4) W załączniku F rozdział I art. 2, otrzymuje brzmienie:

"2. Na tytule »Pozwolenie na wywóz lub świadectwo o wcześniejszym ustaleniu refundacji« podstęplowuje się »zaświadczenie o refundacji nieobjęty załącznikiem I«. Informacja ta może być skomputeryzowana.

Wnioskodawcy muszą wypełnić pola 4, 8, 17 i 18 oraz gdzie stosowne 7. W polach 17 i 18 kwota ma zostać wpisana w EUR.

Nie wypełnia się pól 13-16.

W polu 20 wnioskodawcy muszą oświadczyć, czy planują wykorzystywać zaświadczenie o refundacji jedynie w Państwie Członkowskim, które je wydało lub też wymagają zaświadczenia o refundacji ważnego na całym obszarze Wspólnoty.

Wnioskodawcy muszą wpisać miejsce i datę wniosku i podpisać wniosek.

Jeżeli wniosek dotyczy pomocy żywnościowej, muszą oni także umieścić w polu 20 jedno ze wskazań wymienionych w art. 10 niniejszego rozporządzenia lub w art. 3 rozporządzenia (WE) nr 259/98(*).

______

(*) Dz.U. L 25 z 31.1.1998, str. 39.".

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dzień po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 października 2000 r.

W imieniu Komisji
Erkki LIIKANEN
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 318 z 20.12.1993, str. 18.

(2) Dz.U. L 309 z 19.11.1998, str. 28.

(3) Dz.U. L 177 z 15.7.2000, str. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.276.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2390/2000 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1520/2000 ustanawiające wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu przyznawania refundacji wywozowych do niektórych produktów rolnych wywożonych jako towary nieobjęte załącznikiem I do Traktatu oraz kryteria dla ustalania wysokości sum takich refundacji
Data aktu: 27/10/2000
Data ogłoszenia: 28/10/2000
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 29/10/2000