Decyzja 2298/2000/WE zmieniająca decyzję Rady 96/411/WE w sprawie usprawnienia wspólnotowych statystyk rolniczych

DECYZJA NR 2298/2000/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
z dnia 28 września 2000 r.
zmieniająca decyzję Rady 96/411/WE w sprawie usprawnienia wspólnotowych statystyk rolniczych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 285,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

stanowiąc zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 251 Traktatu(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Rady 96/411/WE z dnia 25 czerwca 1996 r. w sprawie usprawnienia wspólnotowych statystyk rolniczych(3) zmierza do tego, aby takie statystyki w bardziej zadowalający sposób odpowiadały potrzebom informacyjnym wynikającym z reformy wspólnej polityki rolnej.

(2) Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie postępu w wykonaniu decyzji 96/411/WE zawiera pozytywną ocenę wykonania tej decyzji.

(3) Proces dostosowywania krajowych systemów statystycznych do potrzeb wynikających z reformy wspólnej polityki rolnej nie został dotychczas zakończony.

(4) Zarówno rozwój wewnętrzny wspólnej polityki rolnej, jak i kontekst zewnętrzny rozszerzenia na Wschód oraz otwarcie nowej rundy wielostronnych negocjacji handlowych, wymagają lepszej identyfikacji potrzeb statystycznych i, tam gdzie to właściwe, środków działania w celu uzupełnienia obecnych ram regulacyjnych określających zakres informacji statystycznych w sprawie wspólnej polityki rolnej, które Państwa Członkowskie zobowiązane są udostępniać Komisji.

(5) Decyzja Rady 1999/126/WE z dnia 22 grudnia 1998 r. w sprawie wspólnotowego programu statystycznego na okres 1998-2002(4) zaleca kontynuację działań w celu poprawy istniejących statystyk rolniczych i planowania dalszego rozwoju w celu bardziej satysfakcjonującego odpowiadania na potrzeby wspólnej polityki rolnej.

(6) Należy przedłużyć ważność decyzji 96/411/WE.

(7) W świetle doświadczenia istnieje potrzeba zmiany niektórych przepisów decyzji 96/411/WE, w celu między innymi uproszczenia ich wykonania.

(8) Niniejsza decyzja ustanawia dla całego okresu trwania programu ramy finansowe, będące podstawowym odniesieniem, w rozumieniu pkt 33 porozumienia międzyinstytucjonalnego z dnia 6 maja 1999 r. między Parlamentem Europejskim, Radą a Komisją(5), dla władzy budżetowej podczas corocznej procedury budżetowej.

(9) Środki niezbędne do wykonania decyzji 96/411/WE powinny zostać przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji(6).

(10) Obecne analizy możliwości wykonania powinny być kontynuowane w celu określenia, czy jest technicznie możliwe ustanowienie bazy danych dotyczącej pomocy wypłacanej przez EFOGR (Sekcja Gwarancji) i jakie w tym celu byłyby wymagane zasoby,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji 96/411/WE wprowadza się następujące zmiany:

1) W art. 2 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) określa priorytetowe dziedziny statystyczne, spośród wymienionych w załączniku II, które mogą być przedmiotem działań na poziomie Państwa Członkowskiego na rok następny;".

2) Artykuł 3 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 3

Ramy czasowe wykonania i procedura

Proces dostosowywania wspólnotowej statystyki rolniczej przewidziany w art. 1 kontynuowany jest w okresie 2000-2002. Jest on koordynowany przez Komisję za pomocą planów działań technicznych, jak przewidziano w art. 4. Po tym okresie Parlament Europejski i Rada mogą zadecydować o rozszerzeniu tego procesu zgodnie z propozycjami Komisji przewidzianymi w art. 11".

3) Skreśla się art. 4 ust. 2.

4) Artykuł 5 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 5

Sprawozdania Państwa Członkowskiego

Państwa Członkowskie przedkładają Komisji:

a) najpóźniej do dnia 31 maja każdego roku zgłoszenie określające ich zamiar, jeśli taki jest, uczestniczenia w działaniach priorytetowych na rok następny, któremu towarzyszy podsumowanie planów wykonania i prognoza kosztów;

b) po przyjęciu przez Komisję planu działań technicznych plan roboczy każdego działania, które ich dotyczy;

c) po zakończeniu każdego działania zwięzłe sprawozdanie w sprawie wykonania działania, w którym uczestniczyły.

Dokumenty, jakie należy przedłożyć na podstawie lit. a), b) i c), powinny obejmować planowane zmiany metodologii wykonania, prace, jakie mają zostać przeprowadzone, zidentyfikowane trudności oraz propozycje ich przezwyciężenia, krajowe i wspólnotowe zasoby, jakie należy zmobilizować oraz projekty usprawnień na poziomie wspólnotowym. Należy zidentyfikować jako takie działania, dla których wymagane jest finansowe wsparcie wspólnotowe.

Zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 10, Komisja opracowuje uproszczone standardowe formularze w celu ułatwienia przedstawiania powyższych informacji.".

5) W art. 6 wprowadza się następujące zmiany:

a) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Wkład wypłacany jest na rzecz Państw Członkowskich w dwóch ratach, z których pierwsza, równoważna 30 % udziału wspólnotowego w kosztach działania, wypłacana jest z góry, po powiadomieniu i zaakceptowaniu przez Komisję roboczego planu przedmiotowych działań. Różnica wypłacana jest po przedstawieniu sprawozdania z wykonania działania przez Państwa Członkowskie i jego zatwierdzeniu przez Komisję. Komisja przeprowadza kontrole na miejscu, jakie uznaje za konieczne, we współpracy z właściwymi władzami Państw Członkowskich.";

b) dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Ramy finansowe wykonania niniejszego programu na lata 2000-2002 ustala się niniejszym na 3 miliony EUR.

Wartość rocznych środków przyznawanych zatwierdzana jest przez władze budżetowe w ramach limitów Perspektywy finansowej.".

6) Artykuł 10 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 10

1. Komisja jest wspierana przez Stały Komitet ds. Statystyki Rolniczej, zwany dalej »Komitetem«.

2. W przypadku odniesienia się do niniejszego artykułu art. 4 i 7 decyzji 1999/468/WE stosuje się z uwagi na przepisy zawarte w art. 8 wymienionej decyzji.

Okres przewidziany w art. 4 ust. 3 decyzji 1999/468/WE ustala się na trzy miesiące.

3. Komitet przyjmie własny regulamin.".

7) W art. 11 wyrażenie "1999" zastępuje się wyrażeniem "2002".

8) W decyzji dodaje się art. 11a w brzmieniu:

"Artykuł 11a

Baza danych płatności dokonywanych przez EFOGR (Sekcja Gwarancji)

Komisja kontynuuje obecne analizy możliwości wykonania w celu ustalenia technicznej możliwości ustanowienia bazy danych odnoszącej się do wypłat dokonywanych przez EFOGR (Sekcja Gwarancji), tak aby obejmowała, w szczególności na poziomie każdego beneficjanta, dane dotyczące poziomu otrzymywanej pomocy, obszarów i liczby zwierząt, których pomoc dotyczy oraz najbardziej odpowiedni system komputerowy dla przetwarzania takich danych.

Najpóźniej w dniu 31 grudnia 2001 r. Komisja składa sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie w sprawie wyników tych analiz możliwości wykonania oraz w sprawie zasobów (technicznych, finansowych i ludzkich), których należałoby wymagać w celu wprowadzenia bazy danych i statystycznego przetwarzania danych.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie trzeciego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 września 2000 r.
W imieniu Parlamentu W imieniu Rady
N. FONTAINE P. MOSCOVICI
Przewodniczący Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 307 E z 26.10.1999, str. 29.

(2) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 17 grudnia 1999 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym), wspólne stanowisko Rady z dnia 29 maja 2000 r. (Dz.U. C 240 z 23.8.2000, str. 1) oraz decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 5 września 2000 r.

(3) Dz.U. L 162 z 1.7.1996, str. 14. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją Komisji 98/514/WE (Dz.U. L 230 z 18.8.1998, str. 28).

(4) Dz.U. L 42 z 16.2.1999, str. 1.

(5) Dz.U. C 172 z 18.6.1999, str. 1.

(6) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024