Decyzja 93/623/EWG

DECYZJA KOMISJI
z dnia 20 października 1993 r.
ustanawiająca dokument identyfikacyjny (paszport) towarzyszący zarejestrowanym zwierzętom z rodziny koniowatych
(93/623/EWG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/427/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. w sprawie zootechnicznych i genealogicznych warunków handlu wewnątrzwspólnotowego koniowatymi (1), w szczególności jej art. 8 ust. 1 akapit pierwszy,

a także mając na uwadze, co następuje:

dokument identyfikacyjny towarzyszący zarejestrowanym zwierzętom z rodziny koniowatych musi pozwalać prześledzić pochodzenie zwierząt oraz musi zawierać wszystkie szczegółowe informacje dotyczące rodowodów zwierząt z rodziny koniowatych;

dnia 26 czerwca 1990 r. Rada przyjęła dyrektywę 90/426/EWG w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt regulujących przemieszczanie i przywóz zwierząt z rodziny koniowatych z państw trzecich (2), ostatnio zmienioną dyrektywą 92/36/EWG (3), zgodnie z przedmiotową dyrektywą opracowano specjalne świadectwa zdrowia do celów przywozu zarejestrowanych koni; świadectwa takie nawiązują do dokumentu identyfikacyjnego (paszportu);

na mocy dyrektywy 90/426/EWG dokument identyfikacyjny ma być wydawany przez władze hodowlane lub przez inny właściwy organ kraju pochodzenia zwierzęcia, który prowadzi księgi stadne lub rejestry danej rasy zwierząt, lub przez stowarzyszenie międzynarodowe albo organizację zajmującą się końmi do zawodów lub wyścigów konnych; dokument identyfikacyjny musi zawierać niektóre informacje na temat zdrowia, dające gwarancje odnośnie do stanu zdrowia zwierząt z rodziny koniowatych;

w celu zapewnienia możliwości identyfikacji wszystkich zwierząt z rodziny koniowatych oraz dostępności wszystkich niezbędnych informacji dotyczących ich stanu zdrowia, w szczególności w zakresie szczepień i badań laboratoryjnych, należy ustanowić dokument identyfikacyjny;

środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Zootechnicznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Dokumenty identyfikacyjne towarzyszące zarejestrowanym zwierzętom z rodziny koniowatych muszą być zgodne z przepisami Załącznika.

Artykuł  2

Dokumenty identyfikacyjne określone w art. 1:

– mogą towarzyszyć zarejestrowanym zwierzętom z rodziny koniowatych urodzonym przed dniem 1 stycznia 1998 r.,

– muszą towarzyszyć zarejestrowanym zwierzętom z rodziny koniowatych urodzonym dnia 1 stycznia 1998 r. lub później.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 października 1993 r.
W imieniu Komisji
René STEICHEN
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, str. 55.

(2) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, str. 42.

(3) Dz.U. L 157 z 10.6.1992, str. 28.

ZAŁĄCZNIK 1

DOKUMENT IDENTYFIKACYJNY ZAREJESTROWANYCH ZWIERZĄT Z RODZINY KONIOWATYCH

PASZPORT

Instrukcje ogólne

I. Paszporty muszą zawierać wszystkie instrukcje przydatne w przypadku ich zastosowania oraz szczegółowe informacje dotyczące właściwego organu, który je wydał.

II. Informacje podawane w paszportach

A. Paszporty muszą zawierać następujące informacje:

1. Sekcja I:

Właściciel

Obowiązkowo należy podać nazwisko właściciela lub jego agenta.

2. Sekcje II i III:

Identyfikacja

Zwierzę z rodziny koniowatych musi zostać zidentyfikowane przez właściwy organ.

3. Sekcja IV:

Rejestrowanie kontroli identyfikacji

W każdym przypadku, gdy wymagają tego przepisy ustawowe i wykonawcze, właściwy organ zobowiązany jest dokonywać rejestracji kontroli przeprowadzanych w zakresie identyfikacji zwierzęcia z rodziny koniowatych.

4. Sekcje V i VI:

Zapis o szczepieniach

Wszystkie szczepienia muszą zostać odnotowane w sekcji V (tylko influenza koni) oraz w sekcji VI (wszystkie pozostałe szczepienia).

5. Sekcja VII:

Laboratoryjne badania stanu zdrowia

Odnotowane muszą zostać wyniki wszystkich badań przeprowadzonych w celu wykrycia chorób zakaźnych.

6. Sekcja IX:

Leczenie lekami

Część I oraz część II niniejszej sekcji muszą zostać należycie wypełnione, zgodnie ze wskazówkami przewidzianymi w niniejszej sekcji.

B. Paszporty mogą zawierać następujące informacje:

Sekcja VIII:

Podstawowe wymagania zdrowotne

Sekcja VIII podaje podstawowe wymagania zdrowotne.

Wyszczególnia choroby, które muszą zostać odnotowane w świadectwie zdrowia.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

SEKCJA I

grafika

SEKCJA II

grafika

SEKCJA IV

grafika

SEKCJA V

grafika

SEKCJA VI

grafika

SEKCJA VII

grafika

SEKCJA VIII

grafika

SEKCJA IX

grafika

1 Załącznik zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2000/68/WE z dnia 22 grudnia 1999 r. zmieniającej decyzję 93/623/EWG oraz ustanawiającej identyfikację hodowlanych i rzeźnych zwierząt z rodziny koniowatych (Dz.U.UE.L.00.23.72) z dniem 23 grudnia 1999 r.

Zmiany w prawie

Ustawa doprecyzowująca termin wypłaty ekwiwalentu za urlop opublikowana

Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która wejdzie w życie w dniu 27 stycznia.

Grażyna J. Leśniak 12.01.2026
Powierzchnia użytkowa mieszkań już bez ścianek działowych

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację, która ma zakończyć spory między nabywcami i deweloperami o powierzchnie sprzedawanych mieszkań i domów. W przepisach była luka, która skutkowała tym, że niektórzy deweloperzy wliczali w powierzchnię użytkową metry pod ściankami działowymi, wnękami technicznymi czy skosami o małej wysokości - a to mogło dawać różnicę w finalnej cenie sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zmianach standardy dla wszystkich inwestycji deweloperskich będą jednolite.

Agnieszka Matłacz 12.01.2026
Prezydent podpisał ustawę o L4. Ekspert: Bez wyciągnięcia realnych konsekwencji nic się nie zmieni

Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.

Grażyna J. Leśniak 09.01.2026
Ważne przepisy dla obywateli Ukrainy i pracodawców bez konsultacji społecznych

Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Reforma systemu orzeczniczego ZUS stała się faktem - prezydent podpisał ustawę

Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
RPO interweniuje w sprawie przepadku składek obywateli w ZUS. MRPiPS zapowiada zmianę prawa

Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1993.298.45

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 93/623/EWG
Data aktu: 20/10/1993
Data ogłoszenia: 03/12/1993
Data wejścia w życie: 03/11/1993, 01/05/2004