Dyrektywa 93/56/EWG zmieniająca dyrektywę Rady 82/471/EWG dotyczącą niektórych produktów stosowanych w żywieniu zwierząt

DYREKTYWA KOMISJI 93/56/EWG
z dnia 29 czerwca 1993 r.
zmieniająca dyrektywę Rady 82/471/EWG dotyczącą niektórych produktów stosowanych w żywieniu zwierząt

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 82/471/EWG z dnia 30 czerwca 1982 r. dotyczącą niektórych produktów stosowanych w żywieniu zwierząt(1), ostatnio zmienioną dyrektywą Rady 93/26/EWG(2), w szczególności jej art. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 82/471/EWG przewiduje regularne wprowadzanie poprawek do jej załączników na skutek rozwoju wiedzy naukowej i technicznej.

(2) Dodania związku azotowego o pochodzeniu niebiałkowym "siarczanu amonu" i hydroksyanalogu metioniny i jej soli wapniowej pozwoliły na uzyskanie korzystnego efektu u przeżuwaczy; dopuszczenie stosowania tych towarów powinno być w związku z tym rozszerzone na ten rodzaj zwierząt.

(3) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W Załączniku do dyrektywy 82/471/EWG wprowadza się zmiany, wymienione w Załączniku do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2

Państwa Członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy nie później niż do dnia 30 czerwca 1994 r. i niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję.

Wymienione przepisy zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie to towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.

Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 czerwca 1993 r.
W imieniu Komisji
Rene STEICHEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 213 z 21.7.1982, str. 8.

(2) Dz.U. L 179 z 22.7.1993, str. 2.

ZAŁĄCZNIK

1. W grupie 2 "związki azotowe niepowiązane z białkami" w pkt 2.2 "Sole amonowe", dodaje się nowy produkt:
1 2 3 4 5 6 7
Nazwa grupy produktów Nazwa produktu Określenie głównego składnika odżywczego lub identyfikacja mikroorganizmu Substrat odżywczy (ewentualne szczegółowe określenie) Opis składu produktu Gatunki zwierząt Przepisy szczególne
"2.2.3. Siarczan

amonu w

roztworze

wodnym.

(NH4)2SO4 - Siarczan amonu min. 35 % Przeżuwacze od chwili wejścia w etap przeżuwania Informacje, które należy umieścić na etykiecie lub opakowaniu produktu:

- wyrazy: »siarczan amonu«,

- zawartość azotu i wilgoci,
- gatunki zwierząt,
- w przypadku młodych

przeżuwaczy dzienna dawka nie

może przekroczyć 0,5 %.

Informacje, które należy umieścić na etykiecie lub opakowaniu mieszanki paszowej:
- wyrazy »siarczan amonu«,
- zawartość produktu w paszy,
- procent surowego białka,

dostarczanego przez azot

niezwiązany z białkiem,

- informacja, dotycząca sposobu

stosowania, podająca poziom

łącznego azotu niebiałkowego,

którego nie wolno przekroczyć

w dawce dziennej dla każdego

gatunku zwierząt,

- w przypadku młodych

przeżuwaczy dzienna dawka nie

może przekroczyć 0,5 %."

2. W grupie 4 "hydroksyanalogi aminokwasów", w kolumnie 6 "gatunki zwierząt" skreśla się "poza przeżuwaczami" w odniesieniu do produktów 4.1.1, "hydroksyanalogi metionony" i 4.1.2, "sól wapniowa hydroksyanalogu metioniny".

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024