Decyzja 80/1073/EWG ustanawiająca nowy statut Komitetu Doradczego ds. Środków Spożywczych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 24 października 1980 r.
ustanawiająca nowy statut Komitetu Doradczego ds. Środków Spożywczych

(80/1073/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 26 listopada 1980 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

na Komisji ciąży obowiązek zasięgania opinii i informowania przemysłu, handlu i grup konsumenckich o problemach wynikających z harmonizacji ustawodawstw dotyczących środków spożywczych;

Komitet Doradczy ds. Środków Spożywczych, utworzony na mocy decyzji Komisji 75/420/EWG (1), zmienionej decyzją 78/758/EWG (2), jest dla Komisji środkiem służącym zapoznawaniu się z poglądami przedstawicieli handlu, przemysłu i grup konsumenckich na projektowane środki regulacyjne przygotowywane przez jej służby, w szczególności gdy brane są pod uwagę ich skutki gospodarcze;

Komitet daje także możliwość przedstawicielom handlu, przemysłu i grup konsumenckich podnoszenia kwestii związanych z harmonizacją ustawodawstw dotyczących środków spożywczych;

doświadczenie, uzyskane w trakcie działalności Komitetu, od kiedy został on utworzony dnia 26 czerwca 1975 r., ukazało potrzebę dostosowania jego statutu;

zlikwidowanie Komitetu Organizacji Handlowych w państwach EWG (COCCEE), jednej z organizacji wymienionych w art. 4 ust. 1 decyzji 75/420/EWG, ukazało konieczność wzięcia pod uwagę istnienia nowych organizacji reprezentujących handel na poziomie wspólnotowym,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Do Komisji dołączony jest Komitet Doradczy ds. Środków Spożywczych. Komisja może zasięgać jego opinii odnośnie do wszystkich problemów dotyczących harmonizacji ustawodawstw związanych z środkami spożywczymi.
2.
Stali członkowie Komitetu mogą wskazać Komisji potrzebę konsultowania lub informowania Komitetu w jakiejkolwiek sprawie w ramach jego kompetencji, w związku z którą nie zasięgano jego opinii.
Artykuł  2
1.
Komitet składa się z 10 stałych członków i 20 ekspertów podzielonych na pięć grup gospodarczych reprezentujących rolnictwo, handel, konsumentów, przemysł i pracowników.
2.
Każda z grup wymienionych w ust. 1 posiada dwóch stałych członków wspomaganych przez czterech ekspertów.
3.
Stali członkowie mają za zadanie zapewnienie koordynacji współpracy w swych grupach.

Ich kadencja wynosi trzy lata i jest odnawialna. Pełnią oni swoją funkcję do czasu ich zastąpienia lub do czasu ponowionego mianowania.

Kadencja stałych członków kończy się przed upływem trzech lat w wyniku ich rezygnacji lub śmierci.

Kadencja dokooptowanego stałego członka wygasa w tym samym czasie co kadencja innych stałych członków.

4.
Organy i organizacje wymienione w Załączniku proponują Komisji ze swych grup ekonomicznych kandydatów do mianowania w charakterze członków stałych, a także mianują ekspertów, którzy będą im towarzyszyć.

Proponują one Komisji, każda w zakresie swoich interesów, czterech kandydatów różnych narodowości, z której to liczby Komisja mianuje stałych członków.

Informują one sekretariat komitetu, poprzez list adresowany przynajmniej osiem dni przed każdym posiedzeniemo nazwisku(- ach) i adresie(-ach) ekspertów, których proponują przydzielić do każdego z tematów umieszczonych w porządku obrad.

5.
W przypadku braku jednego organu lub organizacji reprezentującej grupę istniejącą w ramach Komitetu, Komisja mianuje stałych członków dla tej grupy na podstawie propozycji od najbardziej reprezentatywnej z pomiędzy istniejących organizacji ustanowionej na poziomie wspólnotowym, zgodnie z procedurą określoną w ust. 4.

W takim przypadku stali członkowie mianowani przez Komisję, z pomocą tych organizacji, wspólnie mianują ekspertów sprowadzonych im do pomocy.

6.
Organizacje i organy przedstawiające kandydata do mianowania na stałego członka mogą wnioskować o jego zastąpienie w czasie trwania jego kadencji.
Artykuł  3
1.
Przewodnictwo Komitetu sprawowane jest przez okres trzech lat przez stałego członka jednej z grup gospodarczych reprezentowanych w Komitecie.
2.
W pierwszej turze przewodniczący jest wybierany większością dwóch trzecich głosów obecnych stałych członków i większością głosów obecnych stałych członków w późniejszych głosowaniach.
3.
Stali członkowie wybierają dwóch wiceprzewodniczących spośród stałych członków grup gospodarczych, do których przewodniczący nie należy, zgodnie z procedurą wymienioną w ust. 2.
Artykuł  4

Komisja zapewnia sekretariat dla potrzeb pracy Komitetu.

Opracowuje onporządek obrad posiedzeń, zaprasza członków, których obecność jest wymagana i dostarcza im dokumentację.

Artykuł  5

Komitet może tworzyć grupy robocze w celu badania kwestii technicznych związanych z projektowaniem środków regulacyjnych dotyczących środków spożywczych.

Komisja zapewnia przewodniczącego i sekretariat dla tych grup roboczych.

Artykuł  6

Komisja może zaprosić ekspertów, mających szczególne kwalifikacje w temacie znajdującym się w porządku obrad i którzy nie należą do żadnej z grup roboczych Komitetu, do udziału w pracach Komitetu lub grup roboczych.

Każda osoba w ten sposób zaproszona uczestniczy wyłącznie w dyskusjach na temat, który jest przyczyną jej obecności.

Artykuł  7

Przedstawiciele zainteresowanych służb Komisji biorą udział w posiedzeniachKomitetu i jego grup roboczych.

Artykuł  8
1.
Komisja może, na wniosek organów i organizacji wymienionych w Załączniku, mianować obserwatorów w celu zapewnienia łączności administracyjnej z sekretariatem Komitetu na okres kadencji stałych członków.
2.
Obserwatorzy mogą brać udział w posiedzeniach Komitetu i grup roboczych. Nie mogą brać udziału w dyskusjach.
Artykuł  9
1.
Nie podejmuje się głosowania po dyskusji Komitetu i jego grup roboczych.
2.
W przypadku gdy komitet jest konsultowany w sprawie projektów środków prawnych lub gdy Komisja wnioskuje o opinię grup roboczych określonych w art. 2 ust. 1 odnośnie do tematu podlegającej kompetencji komitetu, sekretariat opracowuje projekt opinii dostarczany stałym członkom Komitetu.

W terminie ustalonym przez Komisję po konsultacji ze stałymi członkami, sekretariat zbiera od uczestników posiedzenia Komitetu wszelkie wnioski o wprowadzenie poprawek. W przypadku niezłożenia takich wniosków w ustanowionym terminie opinię uznaje się za przyjętą.

3.
Z dyskusji grup roboczych, określonych w art. 5, sporządza się sprawozdania, które są przedkładane członkom grup roboczych, stałym członkom komitetu i obserwatorom na warunkach określonych w ust. 2.
Artykuł  10

Praca w Komitecie i jego grupach roboczych nie podlega wynagrodzeniu.

Artykuł  11

Opinie i/lub sprawozdania z dyskusji są przekazywane Radzie i Stałemu Komitetowi ds. Środków Spożywczych na ich wniosek.

Artykuł  12

Bez uszczerbku dla postanowień art. 214 Traktatu, osoby biorące udział w posiedzeniach Komitetu są zobowiązane nie rozpowszechniać informacji, które uzyskały podczas prac Komitetu lub jego grup roboczych, w przypadku gdy Komisja poinformuje ich, że wnioskowana opinia lub dyskutowany temat ma charakter poufny.

Artykuł  13

Decyzja 75/420/EWG traci moc.

Artykuł  14

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 26 listopada 1980 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 24 października 1980 r.

W imieniu Komisji
Étienne DAVIGNON
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 182 z 12.4.1975, str. 35.

(2) Dz.U. L 251 z 14.9.1978, str. 18.

ZAŁĄCZNIK 

Wykaz organów i organizacji określonych w art. 2 ust. 4
Grupy ekonomiczne Organy i organizacje
Rolnictwo Komitet Organizacji Rolniczych Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, wraz z Ogólnym Komitetem Współpracy Rolniczej w Państwach EWG (COGECA)
Handel Najbardziej reprezentatywne organizacje
Konsumenci Konsumencki Komitet Konsultacyjny (CCC)
Przemysł Związek Konfederacji Przemysłu i Pracodawców Europejskich (UNICE)
Pracownicy Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024