Bruksela, ......................................................
Wasza Ekscelencjo,
W wyniku wdrożenia zalecenia Rady Współpracy Celnej z dnia 18 czerwca 1976 r. dotyczącego zmiany nomenklatury klasyfikacyjnej towarów w taryfie celnej oraz niektórych autonomicznych zmian we Wspólnej Taryfie Celnej i Islandzkiej Taryfie Celnej, należy dokonać modyfikacji w nomenklaturze określonych pozycji taryfowych w Umowie pomiędzy Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Republiką Islandii, podpisanej w dniu 22 lipca 1972 r.
Ponadto, w celu uproszczenia procedury, która ma być realizowana w przyszłości dla modyfikowania pozycji taryfowych w przypadku kolejnych zmian w taryfie celnej jednej z Umawiających się Stron, należy dodać do Umowy art. 12a.
Zmiany, o których mowa powyżej, zostały załączone.
Mam zaszczyt potwierdzić zgodę Wspólnoty na wprowadzenie odnośnych zmian.
Byłbym zobowiązany za potwierdzenie, że Rząd Pańskiego Kraju akceptuje treść niniejszego listu.
Proszę przyjąć, Wasza Ekscelencjo, wyrazy mojego najwyższego szacunku.
W imieniu Rady
Wspólnot Europejskich
List nr 2
Bruksela, ......................................................
Szanowny Panie, ...............
Mam zaszczyt potwierdzić otrzymanie, w dniu dzisiejszym, Pańskiego listu następującej treści:
"W wyniku wdrożenia zalecenia Rady Współpracy Celnej z dnia 18 czerwca 1976 r. dotyczącego zmiany nomenklatury klasyfikacyjnej towarów w taryfie celnej oraz niektórych autonomicznych zmian we Wspólnej Taryfie Celnej i Islandzkiej Taryfie Celnej, należy dokonać modyfikacji w nomenklaturze określonych pozycji taryfowych w Umowie pomiędzy Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Republiką Islandii, podpisanej w dniu 22 lipca 1972 r.
Ponadto, w celu uproszczenia procedury, która ma być realizowana w przyszłości dla modyfikowania pozycji taryfowych w przypadku kolejnych zmian w taryfie celnej jednej z Umawiających się Stron, należy dodać do Umowy art. 12a.
Zmiany, o których mowa powyżej, zostały załączone.
Mam zaszczyt potwierdzić zgodę Wspólnoty na wprowadzenie odnośnych zmian.
Byłbym zobowiązany za potwierdzenie, że Rząd Pańskiego Kraju akceptuje treść niniejszego listu."
Mogę potwierdzić, że mój Rząd akceptuje treść niniejszego listu.
Proszę przyjąć, Szanowny Panie, wyrazy mojego najwyższego szacunku.
W imieniu Rządu
Republiki Islandii
Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.
10.12.2025Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.
05.12.20254 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.
05.12.2025Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.
04.12.2025Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.
02.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.1980.123.2 |
| Rodzaj: | Umowa międzynarodowa |
| Tytuł: | Islandia-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Porozumienie w formie wymiany listów zmieniające umowę między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Republiką Islandii. |
| Data aktu: | 19/05/1980 |
| Data ogłoszenia: | 19/05/1980 |
| Data wejścia w życie: | 01/05/2004, 01/01/1980 |