Dyrektywa 72/221/EWG dotycząca skoordynowanych rocznych badań statystycznych w zakresie działalności przemysłowej

DYREKTYWA RADY
z dnia 6 czerwca 1972 r.
dotycząca skoordynowanych rocznych badań statystycznych w zakresie działalności przemysłowej

(72/221/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 10 czerwca 1972 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 213,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

Komisja musi dysponować do wypełnienia powierzonych jej na mocy Traktatu zadań aktualnymi i porównywalnymi między Państwami danymi statystycznymi o strukturze, znaczeniu i rozwoju przemysłu i drobnej wytwórczości w Państwach Członkowskich;

Komisja, już przy okazji przygotowywania spisu przemysłowego w 1963 r., uznała za konieczne zwrócenie uwagi rządów Państw Członkowskich na fakt, że rozwój gospodarki przemysłowej na Wspólnym Rynku stawia wymagania w stosunku do przedstawienia określonego minimum danych statystycznych; będące w dyspozycji w poszczególnych Państwach Członkowskich dane są nieodpowiednie lub niewystarczająco porównywalne, aby mogły służyć w pracy Komisji jako użyteczna podstawa;

Europejska Wspólnota Gospodarcza poczyniła w tym czasie znaczny postęp w kierunku integracji; nowe polityki gospodarcze oraz wytyczne wymagają inicjatyw i decyzji, opartych na aktualnych statystykach; statystyki dostępne w przemyśle i drobnej wytwórczości nie są jeszcze odpowiednio dostosowane do norm właściwych dla sytuacji gospodarczej;

wady te utrudniają wyodrębnienie ze statystyk przemysłowych, dostępnych obecnie w różnych Państwach Członkowskich, informacji, które mogłyby służyć za użyteczną podstawę pracy Komisji, w szczególności w obszarach średniookresowej polityki gospodarczej, polityki przemysłowej i polityki konkurencji;

musi istnieć możliwość uzyskania od Państw Członkowskich porównywalnych informacji o działalności przemysłowej; dlatego konieczne jest przeprowadzanie skoordynowanych badań statystycznych w zakresie ich treści, zakresu, pojęć i definicji, metod, podziałów według czynności gospodarczych i według wielkości jednostek statystycznych do celów zebrania zespołu spójnych statystyk, z pomocą których możliwa będzie analiza sytuacji i rozwoju gospodarczego różnych gałęzi przemysłu i ich możliwości czy też trudności w rozwoju; te statystyki zapewnią niezbędne informacje do obliczenia wkładu przemysłu i drobnej wytwórczości w produkt narodowy oraz do innych prac w zakresie syntezy statystycznej i ekonomicznej,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1 1

Państwa Członkowskie, we współpracy technicznej z Komisją, podejmują wszelkie odpowiednie działania w celu zbierania rocznych danych statystycznych, w celu sporządzania spójnych statystyk dotyczących struktury i produkcji przemysłu w Państwach Członkowskich. Te dane zostaną po raz pierwszy zebrane najpóźniej w 1974 r. i będą dotyczyły roku poprzedzającego.

W przypadku nowych Państw Członkowskich, powyższe dane zostaną zebrane po raz pierwszy w ciągu roku ich przystąpienia i będą dotyczyć poprzedniego roku.

Artykuł  2

Badania statystyczne obejmują wszystkie przedsiębiorstwa przemysłowe oraz małe przedsiębiorstwa, jeśli takie istnieją, które zatrudniają 20 lub więcej osób i których główna działalność zalicza się do jednego z działów klasyfikacji działalności gospodarczej Wspólnot Europejskich (NACE), włączając gospodarkę energetyczną i wodną, jak również budownictwo (NACE 1-5).

Przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 20 osób włączane są do badań statystycznych w przedziałach czasowych nie dłuższych niż 5 lat. Lata, w których powinno mieć miejsce takie okresowe rozszerzenie zakresu badań statystycznych, ustalane są przez Komisję w porozumieniu z Państwami Członkowskimi.

Badania statystyczne dotyczące przedsiębiorstw zatrudniających mniej niż 20 osób mogą być przeprowadzane metodą badań sondażowych.

Artykuł  3

Jednostkami statystycznymi są: przedsiębiorstwo i jednostka działalności gospodarczej, jak również, do celów statystyki regionalnej, jednostka lokalna. Jednostki statystyczne zdefiniowane są w części I NACE.

Artykuł  4 2

Badania statystyczne obejmują zmienne wymienione w załączniku do niniejszej dyrektywy. Podczas pierwszego, zaczynającego się najpóźniej w 1974 r. okresu, włączenie do badania podanych w nawiasach zmiennych pozostaje fakultatywne. Począwszy od badania w 1977 r., przeprowadzanego za rok 1976, Państwa Członkowskie zbierają dane odnoszące się do wszystkich zmiennych wymienionych w Załączniku; w przypadku nowych Państw Członkowskich dane odnoszące się do wszystkich zmiennych wymienionych w załączniku zbiera się począwszy od badania przeprowadzonego w ciągu roku następującego po roku ich przystąpienia oraz odnoszących się do roku ich przystąpienia.

Jednakże dane, które mają zostać zebrane, dotyczące przedsiębiorstw zatrudniających od 20 do 99 osób, obejmują tylko zmienne dotyczące liczby osób zatrudnionych, obrotu, wynagrodzeń brutto, jak również zakupu surowców, półproduktów i usług przemysłowych.

Dla badań okresowych przedsiębiorstw zatrudniających mniej niż 20 osób Komisja przedstawia do końca 1975 r. propozycje dotyczące danych jakie mają zostać zebrane.

Od pierwszego badania począwszy, dane dotyczące jednostek lokalnych (przedsiębiorstw) zbiera się w doniesieniu do następujących zmiennych:

– liczba zatrudnionych łącznie, wyłączając pracowników chałupniczych,

– wypłacone wynagrodzenia brutto, łącznie z wypłaconymi wynagrodzeniami dla pracowników chałupniczych znajdujących się na liście płac,

– łączne inwestycje w środki trwałe.

Ta ostatnia informacja uzupełnia dane o przedsiębiorstwach w odniesieniu do inwestycji, zbierane corocznie zgodnie z dyrektywą Rady nr 64/475/EWG z dnia 30 lipca 1964 r.(1)

Artykuł  5

Z wyjątkiem informacji będącej przedmiotem tajemnicy statystycznej na podstawie prawa krajowego, zarejestrowane wyniki badań są przekazywane corocznie Komisji według wspólnego programu tabelarycznego, w podziale według działalności przemysłowej, odpowiadającej trzycyfrowym pozycjom NACE.

Komisja, za zgodą Państw Członkowskich, ustala wyjątki od zasady ogólnej dotyczącej podziału według działalności przemysłowej i szczegóły odnoszące się do przedstawiania wyników, łącznie z podziałem według wielkości jednostek statystycznych, jak również formą, w której wyniki powinny być przekazywane.

Państwa Członkowskie, w których zbierane i przetwarzane dane są oparte na nomenklaturze działalności innej niż NACE, podejmują wszelkie niezbędne środki w celu zagwarantowania właściwego transponowania wyników z zastosowanej nomenklatury do nomenklatury wspólnotowej.

Artykuł  6

Państwa Członkowskie podejmują wszystkie właściwe kroki, aby ograniczyć do minimum czas przeprowadzenia i przetwarzania badania, w celu udostępnienia Komisji wyników jak najszybciej.

Artykuł  7

Koszt przeprowadzenia badań w poszczególnych Państwach Członkowskich obciąża budżety krajowe.

Artykuł  8

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 6 czerwca 1972 r.

W imieniu Rady
G. THORN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. 131 z 13.8.1964, str. 2193/64.

ZAŁĄCZNIK

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Wartości zmienne przyjęte do zebrania danych o przedsiębiorstwach oraz danych o jednostkach działalności gospodarczej (JDG)

grafika

1 Art. 1 zmieniony przez art. 26 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Królestwa Hiszpanii i Republiki Portugalskiej oraz dostosowań w Traktatach (Dz.U.04.90.864/23) z dniem 1 stycznia 1986 r.
2 Art. 4:

- zmieniony przez art. 21 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Greckiej i dostosowań w Traktatach (Dz.U.04.90.864/19) z dniem 1 stycznia 1981 r.

- zmieniony przez art. 26 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Królestwa Hiszpanii i Republiki Portugalskiej oraz dostosowań w Traktatach (Dz.U.04.90.864/23) z dniem 1 stycznia 1986 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024