Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

(2020/C 62/09)

(Dz.U.UE C z dnia 25 lutego 2020 r.)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA STANDARDOWEJ ZMIANY

"Côtes de Provence"

PDO-FR-A0392-AM03

Data przekazania informacji: 22 listopada 2019

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1.
Etykietowanie

Specyfikację produktu objętego ChNP "Côtes de Provence" uzupełniono przez wprowadzenie nowego uzupełniającego oznaczenia geograficznego "Notre-Dame des Anges" w odniesieniu do produkcji czerwonych i różowych win niemusujących.

Zmiana ta dotyczy następujących punktów specyfikacji:

Rozdział I pkt II - Uzupełniające oznaczenia geograficzne;
Rozdział I pkt III - Barwy i rodzaje wyrobów objętych uzupełniającym oznaczeniem geograficznym;
Rozdział I pkt IV - Działki i obszary, na których przeprowadzane są poszczególne etapy produkcji;
Rozdział I pkt IV - Działki i obszary, na których przeprowadzane są poszczególne etapy produkcji; ppkt 2 - Wyznaczone działki rolne, lit. f);
Rozdział I pkt IV - Działki i obszary, na których przeprowadzane są poszczególne etapy produkcji; ppkt 3 - Obszar bezpośredniego sąsiedztwa;
Rozdział I pkt V - Odmiany winorośli; ppkt 1 - Odmiany winorośli i ppkt 2 - Zasady dotyczące proporcji
Rozdział I pkt VI - Prowadzenie winnicy;
Rozdział I pkt VII - Zbiór, transport i dojrzałość winogron: Dodaje się zawartość cukru i minimalną naturalną objętościową zawartość alkoholu w uzupełniającym oznaczeniu geograficznym "Notre-Dame des Anges"
Rozdział I pkt VIII - Zbiory, rozpoczęcie produkcji;
Rozdział I pkt IX - Przetwarzanie, produkcja wina - Dodaje się przepisy dotyczące łączenia odmian, praktyk enolo-gicznych i procesów obróbki fizycznej oraz normy analityczne, warunki dojrzewania, daty wprowadzenia do obrotu dla uzupełniającego oznaczenia geograficznego "Notre-Dame des Anges";
Rozdział I pkt X - Związek z obszarem geograficznym; ppkt 3 - Związki przyczynowe;
Rozdział I pkt XII - Zasady prezentacji i etykietowania;
Rozdział III - Główne punkty podlegające kontroli i metoda oceny - Dodaje się uzupełniające oznaczenie geograficzne "Notre-Dame des Anges" do celów kontroli okresu dojrzewania.

W jednolitym dokumencie wprowadza się zmiany w punkcie "wymogi dodatkowe": etykietowanie, uzupełniające oznaczenia geograficzne.

2.
Warunki produkcji - zmiany specyfikacji niemające wpływu na Jednolity Dokument
Rozdział I pkt IV - Działki i obszary, na których przeprowadzane są poszczególne etapy produkcji; ppkt 1 - Obszar geograficzny lit. b), c), e) - Usuwa się okres dojrzewania win różowych dla uzupełniającego oznaczenia geograficznego "Sainte-Victoire", "Fréjus" i "Pierrefeu" (za wyjątkiem uzupełniającego oznaczenia geograficznego "La Londe", dla którego nie przewiduje się okresu dojrzewania wina różowego).
Rozdział I pkt IV - Działki i obszary, na których przeprowadzane są poszczególne etapy produkcji; ppkt 2 - Wyznaczone działki rolne - wprowadza się datę zatwierdzenia przez komisję krajową z dnia 15 listopada 2018 r. zmiany wyznaczonych działek rolnych; Zmiana ta ma na celu dodanie daty zatwierdzenia przez właściwy organ krajowy zmiany działek wyznaczonych do produkcji w obrębie obszaru geograficznego produkcji. Wyznaczenie działek rolnych polega na zidentyfikowaniu na obszarze geograficznym produkcji działek nadających się do produkcji produktu objętego kontrolowaną nazwą pochodzenia.
Rozdział I pkt V - Odmiany winorośli; ppkt 1 - Odmiany winorośli. Dodaje się odniesienie do ChNP "Côtes de Provence" w tabeli przepisów dotyczących odmian winorośli uzupełniającego oznaczenia geograficznego w celu przypomnienia, że odmiany winorośli właściwe dla uzupełniającego oznaczenia geograficznego odpowiadają odmianom winorośli dla ChNP "Côtes de Provence".
Rozdział I pkt V - Odmiany winorośli; ppkt 2 - Zasady dotyczące proporcji w gospodarstwie - Zmiana redakcyjna w zakresie oceny zgodności danej odmiany winorośli, dla danego typu wina, na wszystkich działkach w gospodarstwie produkującym wino ChNP.
Rozdział I pkt VI - Prowadzenie winnicy; ppkt 3 - Nawadnianie - Dopuszcza się nawadnianie, a zmiana polega na uproszczeniu redakcyjnym i zharmonizowaniu z kodeksem rolnym i rybołówstwa morskiego (przepisy krajowe).
Rozdział I pkt VII - Zbiór, transport i dojrzałość winogron - Dodaje się odniesienie do ChNP "Côtes de Provence" w tabeli zawartości cukru i minimalną naturalną objętościową zawartość alkoholu dla uzupełniającego oznaczenia geograficznego.
Rozdział I pkt VIII; ppkt 1 Wydajność - Dodaje się obowiązek przestrzegania 5 hl/ha różnicy między wydajnością winnic ChNP a wydajnością winnic uzupełniającego oznaczenia geograficznego.
Rozdział I pkt VIII; ppkt 2 - Wydajność maksymalna - Zmiana wydajności maksymalnej uzupełniających oznaczeń geograficznych "Sainte-Victoire", "Fréjus", "La Londe", "Pierrefeu" i "Notre-Dame des Anges" z 50 do 55 hektolitrów z hektara, aby umożliwić uzupełniającemu oznaczeniu geograficznemu zwiększenie rocznej maksymalnej wydajności do poziomu 5 hl z hektara, zachowując jednocześnie różnicę co najmniej 5 hl/ha między uzupełniającym oznaczeniem geograficznym a ChNP bez uzupełniającego oznaczenia geograficznego.
Rozdział I pkt IX - Przetwarzanie, produkcja wina; ppkt 1 lit. a) Łączenie szczepów - Dodaje się przepisy dotyczące łączenia odmian dla uzupełniającego oznaczenia geograficznego "Notre-Dame des Anges".
Rozdział I pkt IX - Przetwarzanie, produkcja wina; ppkt 1 lit. b) Normy analityczne - Dodaje się odniesienie do ChNP "Côtes de Provence" w tabeli norm analitycznych uzupełniającego oznaczenia geograficznego.
Rozdział I pkt IX - Przetwarzanie, produkcja wina; ppkt 2 - Przepisy dotyczące poszczególnych typów produktu - Zniesienie minimalnych okresów dojrzewania określonych dla win różowych uzupełniającego oznaczenia geograficznego.
Rozdział I pkt IX - Przetwarzanie, produkcja wina; ppkt 5 - Przepisy dotyczące przepływu produktów i wprowadzenia do obrotu z przeznaczeniem dla konsumenta -Zmiana terminów wprowadzenia do obrotu win różowych uzupełniającego oznaczenia geograficznego, aby były zgodne z ogólnymi datami określonymi w kodeksie rolnym i rybołówstwa morskiego. Zmiana ta wynika ze skreślenia okresów dojrzewania.
Rozdział I pkt IX - Przetwarzanie, produkcja wina; ppkt 5 - Przepisy dotyczące przepływu produktów i wprowadzenia do obrotu z przeznaczeniem dla konsumenta -Skreślenie dat obrotu winem przez uprawnione podmioty prowadzące skład.
Rozdział I pkt X - Związek z obszarem geograficznym; ppkt 3 - Związki przyczynowe - Dodaje się odniesienie do minimalnego okresu dojrzewania win czerwonych dla uzupełniających oznaczeń geograficznych.
Rozdział I pkt XI - Środki przejściowe; ppkt 2 - Odmiany winorośli i ppkt 4 - Warunki przechowywania - Znosi się niektóre środki przejściowe, które stały się nieaktualne (wygasłe terminy).
Rozdział II - Obowiązki w zakresie sprawozdawczości - Upraszcza się procedury zgłaszania przeznaczenia działek i uprzedniego zgłaszania sposobu pakowania.
3.
Zmiany redakcyjne specyfikacji niemające wpływu na Jednolity Dokument
"Uzupełniające oznaczenie geograficzne": w całej specyfikacji dodaje się słowo "uzupełniające" do wyrażenia "oznaczenie geograficzne" w celu dostosowania sformułowania do terminu stosowanego w przepisach prawa.
Rozdział I pkt IV - Działki i obszary, na których przeprowadzane są poszczególne etapy produkcji - Dodaje się dla każdego obszaru geograficznego (ChNP Côtes de Provence, uzupełniające oznaczenie geograficzne) rok odniesienia zgodnie z oficjalnym kodem geograficznym (fr. "code officiel géographique") zastosowanym do identyfikacji gmin, tj. 2018.
Rozdział III pkt II - Dane organu kontrolnego - Zmieniono adres INAO.

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa produktu

Côtes de Provence

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3.
Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4.
Opis wina lub win

Różowe wina niemusujące

Naturalna objętościowa zawartość alkoholu w tych winach wynosi co najmniej 11 %.

Zawartość cukrów fermentacyjnych (glukozy i fruktozy) w winach wynosi nie więcej niż 4 g/l.

Pozostałe normy analityczne są zgodne z przepisami europejskimi.

Wina różowe charakteryzują się barwą bladoróżową. Jako produkty wysokiej jakości cechują się, w zależności od pochodzenia, paletą aromatów owocowych (owoce białe, cytrusowe, egzotyczne, czerwone itd.) lub kwiatowych, łączących się z nutami mineralnymi lub empireumatycznymi, podkreśloną zrównoważoną strukturą między krągłością a rześkością.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość miareczkowa
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramachna litr)

Czerwone wina niemusujące

Naturalna objętościowa zawartość alkoholu w tych winach wynosi co najmniej 11 %. Na etapie pakowania maksymalna zawartość kwasu jabłkowego wynosi 0,4 g/l. Zawartość cukrów fermentacyjnych w winach czerwonych wynosi co najmniej:

Wina czerwone o naturalnej objętościowej zawartości alkoholu nieprzekraczającej 14 %: 3 g/l
Wina czerwone o naturalnej objętościowej zawartości alkoholu powyżej 14 %: 4 g/l

Pozostałe normy analityczne są zgodne z przepisami europejskimi.

Wina czerwone, o ciemnej barwie, występują w dwóch rodzajach:

wina czerwone owocowe, uzyskiwane po krótkiej fermentacji, przeznaczone do szybkiego spożycia;
wina czerwone długo leżakujące, o złożonym aromacie czarnych owoców, kakao, dziczyzny, przypraw oraz mocnych, jedwabistych tanin uzyskanym dzięki długiemu leżakowaniu.
Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość miareczkowa
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)

Białe wina niemusujące

Naturalna objętościowa zawartość alkoholu w tych winach wynosi co najmniej 11 %.

Pozostałe normy analityczne są zgodne z przepisami europejskimi.

Zawartość cukrów fermentacyjnych (glukozy i fruktozy) w winach wynosi nie więcej niż 4 g/l.

Białe wina wytrawne mają barwę żółtą z zielonkawym odcieniem, jasną i przejrzystą oraz aromat owocowy (owoce cytrusowe), kwiatowy (kwiaty białe), balsamiczny lub miodowy.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość miareczkowa
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)
5.
Praktyki winiarskie
a.
Podstawowe praktyki enologiczne

Szczególne praktyki enologiczne

W produkcji win różowych stosowanie węgla drzewnego do zastosowań enologicznych jest dozwolone dla moszczów lub win młodych, wyciskanych, będących jeszcze w stadium fermentacji, w proporcji nie większej niż 20 % łącznej ilości win różowych wyprodukowanych przez danego producenta z danego zbioru. Zakazana jest wszelka obróbka termiczna winogron w temperaturze powyżej 40 °C.

Odstępy między rzędami winorośli

Praktyka uprawy

Na każdą roślinę przypada maksymalnie 2,50 m2 powierzchni. Powierzchnię tę oblicza się przez pomnożenie odległości między rzędami przez odległość między roślinami. Odstęp między rzędami winorośli nie może wynosić więcej niż 2,50 m, zaś odległość między roślinami w tym samym rzędzie nie może wynosić mniej niż 0,80 m.

Przycinanie

Praktyka uprawy

Przycinanie wykonuje się najpóźniej przed fazą fenologiczną E, tj. 3. rozwiniętymi liśćmi na 2 pierwszych oczkach.

Stosuje się cięcie krótkie (w kształcie kielicha lub sznura skośnego), pozostawiając co najwyżej 6 pędów; każdy pęd posiada maksymalnie 2 oczka.

W przypadku winorośli starszych niż 25 lat (26. listnienie) jeden z pędów może posiadać maksymalnie 5 oczek (limit 12 oczek na roślinę).

Z wyjątkiem winorośli przeznaczonych do produkcji nazw geograficznych "Sainte-Victoire", "Fréjus", "La Londe" i "Pier-refeu" szczepy cabernet-sauvignon N i syrah N można przycinać w formie pojedynczego sznura Guyota (nie więcej niż 8 oczek na roślinę, w tym najwyżej 6 na długiej łozie).

Nawadnianie Praktyka uprawy Dopuszcza się nawadnianie.

b.
Maksymalne zbiory

66 hektolitrów z hektara

6.
Wyznaczony obszar geograficzny

Obszar geograficzny obejmuje 84 gminy, w tym 68 w departamencie Var, 15 w departamencie Delta Rodanu (fr. Bou-ches-du-Rhône) i jedną w departamencie Alpy Nadmorskie (fr. Alpes-Maritimes).

W departamencie Alpy Nadmorskie: Villars-sur-Var;
W departamencie Delta Rodanu: Allauch, Bouc-Bel-Air, Ceyreste, Châteauneuf-le-Rouge, La Ciotat, Cuges-les-Pins, Meyreuil, Mimet, Peynier, Puyloubier, Roquefort-la-Bédoule, Rousset, Simiane-Collongue, Le Tholonet, Trets.
W departamencie Var: Les Arcs, Bagnols-en-Forêt, Le Beausset, Besse-sur-Issole, Bormes-les-Mimosas, Cabasse, La Cadière-d'Azur, Callas, Le Cannet-des-Maures, Carcès, Carnoules, Carqueiranne, Le Castellet, Cavalaire-sur-Mer, Cogolin, Collobrières, Correns, Cotignac, La Crau, La Croix-Valmer, Cuers, Draguignan, Entrecasteaux, Evenos, La Farlède, Figanières, Flassans-sur-Issole, Flayosc, Fréjus, La Garde, La Garde-Freinet, Gassin, Gonfaron, Grimaud, Hyères, La Londe-les-Maures, Lorgues, Le Luc, Les Mayons, Montfort-sur-Argens, La Môle, La Motte, Le Muy, Pierrefeu-du-Var, Pignans, Plan-de-la-Tour, Pourcieux, Pourrières, Le Pradet, Puget-sur-Argens, Puget-Ville, Ramatuelle, Roque-brune-sur-Argens, Saint-Antonin-du-Var, Saint-Cyr-sur-Mer, Sainte-Maxime, Saint-Paul-en-Forêt, Saint-Raphaël, Saint-Tropez, Sanary-sur-Mer, Seillans, Six-Fours-les-Plages, Solliès-Pont, Taradeau, Le Thoronet, Trans-en-Provence, La Valette-du-Var, Vidauban.
7.
Główne szczepy winorośli

Grenache N

Semillon B

Syrah N - Shiraz

Tibouren N

Ugni blanc B

Vermentino B - Rolle

Mourvèdre N - Monastrell

Cinsaut N - Cinsault

Clairette B

8.
Opis związku lub związków

Obszar geograficzny chronionej nazwy pochodzenia "Côtes de Provence" rozciąga się od dolnej Prowansji o podłożach wapiennych, na zachodzie i północy, po dolną Prowansję, o podłożach krystalicznych, na południu i wschodzie (Maures i Esterel). Przebiega wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego, wcina się w doliny, rozciąga na skąpanych w słońcu skałach i kończy na skraju lasów sosnowych w niektórych gminach departamentów Var, Delta Rodanu i Alpy Nadmorskie.

O bogactwie winnic "Côtes de Provence" stanowi różnorodność warunków geograficznoglebowych i zróżnicowanie mezoklimatów. Ta różnorodność skłoniła producentów do stosowania narzędzi umożliwiających im uzyskanie jak najbardziej wyróżniających się produktów, zarówno pod względem wyboru odmian, które współgrają z tymi naturalnymi cechami, jak i przez dostosowanie metod pracy (uprawa ziemi, gęstość obsadzania, metody przycinania, które pozwalają na uzyskanie zbiorów, jednocześnie zabezpieczając winnicę przed letnimi suszami) oraz dostosowanie warunków produkcji wina poprzez znaczne inwestycje materialne i techniczne, jakich dokonano w ubiegłym stuleciu.

Choć wina pochodzące z tak różnych odmian i tak rozmaitych środowisk wykazują zróżnicowanie, to zawsze ich tożsamość i oryginalność wynika ze wspólnych dla całej społeczności producentów zwyczajów i wiedzy fachowej, w szczególności w odniesieniu do produkcji win różowych.

Ten obszar geograficzny, kiedyś tylko tranzytowy, obecnie stał się miejscem upraw wielu odmian winorośli, odpowiednio łączonych ze sobą przez pokolenia, aby zapewnić jakość i tożsamość win. Na przykład szczepy grenache N i tibou-ren N zapewniają wysoką zawartość alkoholu i krągłość, szczep cinsaut N - subtelność i elegancję, szczep syrah N - aromat owocowy, a mourvèdre N - dobre predyspozycje wina do długiego przechowywania.

Optymalne warunki dojrzewania związane z rozkładem opadów deszczu i temperatur, stężenie składników mineralnych i ich utrzymanie na dobrym poziomie dzięki panującym wiatrom również przyczynia się do jakości i oryginalności produkowanych win. Równowaga między kwasowością a krągłością, stabilność barwy i elegancki aromat win uzyskiwane są dzięki zbiorowi winogron mających odpowiednią zawartość cukru i polifenoli.

Działki, skutkiem tradycyjnych praktyk, są precyzyjnie podzielone do celów zbioru winogron, a ich podłoże stanowią płytkie gleby o dobrych warunkach hydrologicznych.

Region "Côtes de Provence" ma 2 600 lat tradycji winiarskiej" która od 1980 r. przeżywa prawdziwe odrodzenie, zwłaszcza w zakresie produkcji win różowych.

Już prowansalski hrabia Bon Roy Réné d'Anjou cenił wina z Prowansji i uczynił z Marsylii port wolnocłowy, co przyczyniło się do zwiększenia produkcji i sprzedaży win. Wprowadził również proces produkcji wina "clairet" i wina różowego. Swego rodzaju ambasadorką tych win była Eleonora Prowansalska, która zostawszy królową Anglii spopularyzowała je na londyńskim dworze. W XVII i XVIII w. były one bardzo cenione na dworze francuskim, gdzie do ich renomy przyczyniło się pióro Madame de Sevigne, hrabiny Grignan.

Renoma ta utrzymuje się nadal w 2010 roku. Producenci win, spółdzielnie i przedsiębiorstwa handlowe kontynuują wysiłki na rzecz ulepszania wspólnych zasad promowania chronionej nazwy pochodzenia "Côtes de Provence", stanowiącej ich wspólne dziedzictwo, i dbają o przestrzeganie zasad dotyczących nazwy i charakteru produktu.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu:

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony na zasadzie odstępstwa w odniesieniu do produkcji i dojrzewania win, stanowi obszar 10 gmin w departamencie Delta Rodanu i 41 gmin w departamencie Var.

W departamencie Delta Rodanu: Aubagne, Auriol, La Bouilladisse, Cassis, La Destrousse, Fuveau, Gardanne, Géme-nos, Peypin, Roquevaire.
W departamencie Var: Bandol, Barjols, Belgentier, Bras, Brignoles, Brue-Auriac, Camps-la-Source, La Celle, Château-vert, Fayence, Forcalqueiret, Garéoult, Le Lavandou, Mazaugues, Méounes-lès-Montrieux, Nans-les-Pins, Néoules, Ollières, Ollioules, Plan-d'Aups-Sainte-Baume, Pontevès, Rayol-Canadel-sur-Mer, Le Revest-les-Eaux, Riboux, Rocba-ron, La Roquebrussanne, Rougiers, Saint-Mandrier-sur-Mer, Saint-Maximim-la-Sainte-Baume, Saint-Zacharie, Sainte-Anastasie-sur-Issole, Sillans-la-Cascade, Seillons-Source-d'Argens, La Seyne-sur-Mer, Signes, Solliès-Ville, Toulon, Tourves, Le Val, Villecroze, Vins-sur-Caramy.

Etykietowanie: Uzupełniające oznaczenia geograficzne

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Do ChNP "Côtes de Provence" można dodać uzupełniające oznaczenia geograficzne "Fréjus", "Sainte-Victoire", "Pierre-feu" i "Notre-Dame des Anges" w przypadku win czerwonych i różowych.

Do ChNP "Côtes de Provence" można dodać uzupełniające oznaczenie geograficzne "La Londe" w przypadku win czerwonych, różowych i białych.

Wina spełniają warunki określone w specyfikacji, w szczególności w odniesieniu do obszaru geograficznego pochodzenia winogron, produkcji wina oraz, w niektórych przypadkach, dojrzewania wina, odmian winorośli, maksymalnych zbiorów, zawartości cukrów fermentacyjnych oraz metod produkcji.

Etykietowanie: Większa jednostka geograficzna

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Na etykiecie win objętych chronioną nazwą pochodzenia, niezależnie od tego, czy występuje razem z oznaczeniem geograficznym, można wskazać nazwę większej jednostki geograficznej "Vin de Provence". Czcionka, którą zapisana jest nazwa większej jednostki geograficznej, nie może być większa (wysokość i szerokość) niż czcionka, którą zapisano chronioną nazwę pochodzenia, niezależnie od tego, czy występuje razem z oznaczeniem geograficznym. Nazwa większej jednostki geograficznej "Vin de Provence" znajduje się w tym samym polu widzenia, co chroniona nazwa pochodzenia i oznaczenie geograficzne.

Link do specyfikacji produktu

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-4b3f1e11-123a-4c14-aa16-91795aa8edf2

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.62.11

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.
Data aktu: 25/02/2020
Data ogłoszenia: 25/02/2020