united kingdom
ukraine

System zarządzania jakością danych na potrzeby statystyki inwestycji w papiery wartościowe.

ZALECENIE EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 2 sierpnia 2016 r.
w sprawie systemu zarządzania jakością danych na potrzeby statystyki inwestycji w papiery wartościowe

(EBC/2016/24)

(2016/C 297/01)

(Dz.U.UE C z dnia 17 sierpnia 2016 r.)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności jego art. 5 ust. 1 i art. 34 ust. 1 tiret trzecie,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2533/98 z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczące zbierania informacji statystycznych przez Europejski Bank Centralny 1 ,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1011/2012 (EBC/2012/24) 2 stanowi, iż podmioty sprawozdające państw członkowskich strefy euro muszą przekazywać dane dotyczące pozycji, transakcji i, jeśli są one dostępne, dane dotyczące pozostałych zmian wolumenu posiadanych papierów wartościowych zgodnie z metodą "papier po papierze". Krajowe banki centralne (KBC) państw członkowskich, których walutą jest euro, są zobowiązane do dokonania klasyfikacji i agregacji tych danych.

(2) Ogólna jakość danych dotyczących inwestycji w papiery wartościowe powinna zostać poddana ocenie na poziomie danych wejściowych (dotyczących poszczególnych papierów wartościowych), jak również danych wyjściowych (zarówno indywidualnych, jak i zagregowanych). Dla zapewnienia kompletności, dokładności i spójności statystyki inwestycji w papiery wartościowe wytyczne Europejskiego Banku Centralnego EBC/2013/7 3 określają ramy zarządzania jakością tych danych (DQM).

(3) Ramy DQM określają zakres odpowiedzialności KBC strefy euro za jakość danych wyjściowych dotyczących inwestycji w papiery wartościowe oraz, o ile ma to zastosowanie, zakres odpowiedzialności podmiotów prowadzących bazę danych Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC) o inwestycjach w papiery wartościowe (zwaną dalej "SHSDB"), tj. Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i Deutsche Bundesbank.

(4) Celem zapewnienia stałej wysokiej jakości danych wszyscy uczestniczący członkowie ESBC przekazujący EBC dane na potrzeby SHSDB powinni przestrzegać tych samych standardów DQM. Ponadto KBC spoza strefy euro są w najbardziej dogodnej sytuacji, aby zarządzać jakością danych w odniesieniu do danych związanych z inwestorami będącymi rezydentami ich państw członkowskich. Pomimo, iż wytyczne przyjmowane przez EBC nie mogą być źródłem obowiązków dla KBC spoza strefy euro, art. 5 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego stosuje się zarówno do KBC strefy euro, jak i KBC spoza strefy euro. KBC spoza strefy euro przekazujące dane EBC na potrzeby SHSDB powinny zatem opracować i wdrożyć środki, które uznają za stosowne w celu prowadzenia DQM zgodnie z wytycznymi EBC/2013/7. KBC spoza strefy euro powinny przy stosowaniu DQM współpracować ze sobą nawzajem, z KBC strefy euro i z EBC, zgodnie z tymi wytycznymi,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:

Na potrzeby niniejszego zalecenia terminy "statystyka inwestycji w papiery wartościowe" oraz "zarządzanie jakością danych (DQM)" mają znaczenie nadane im w wytycznych EBC/2013/7.

Adresaci niniejszego zalecenia powinni wdrożyć ramy DQM dla statystyki inwestycji w papiery wartościowe określone w art. 11 ust. 3 do 6 wytycznych EBC/2013/7 oraz współpracować terminowo z operatorami SHSDB.

Niniejsze zalecenie skierowane jest do KBC państw członkowskich spoza strefy euro przekazujących EBC dane na potrzeby SHSDB.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 2 sierpnia 2016 r.

Mario DRAGHI
Prezes EBC
1 Dz.U. L 318 z 27.11.1998, s. 8.
2 Rozporządzenie Europejskiego Banku Centralnego (UE) nr 1011/2012 z dnia 17 października 2012 r. w sprawie statystyki inwestycji w papiery wartościowe (EBC/2012/24) (Dz.U. L 305 z 1.11.2012, s. 6).
3 Wytyczne Europejskiego Banku Centralnego EBC/2013/7 z dnia 22 marca 2013 r. w sprawie statystyki inwestycji w papiery wartościowe (Dz.U. L 125 z 7.5.2013, s. 17).

Zmiany w prawie

Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2016.297.1

Rodzaj: Zalecenie
Tytuł: System zarządzania jakością danych na potrzeby statystyki inwestycji w papiery wartościowe.
Data aktu: 02/08/2016
Data ogłoszenia: 17/08/2016
Data wejścia w życie: 17/08/2016