Nota informacyjna - Rozporządzenie Rady (WE) nr 428/2009 ustanawiające wspólnotowy system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania: Informacje dotyczące środków podjętych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 8.

NOTA INFORMACYJNA

Rozporządzenie Rady (WE) nr 428/2009 ustanawiające wspólnotowy system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania: Informacje dotyczące środków podjętych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 8

(2013/C 366/08)

(Dz.U.UE C z dnia 14 grudnia 2013 r.)

W art. 8 rozporządzenia Rady (WE) nr 428/2009 1 przewiduje się, że państwa członkowskie mogą, ze względów bezpieczeństwa publicznego lub ze względu na prawa człowieka, zabronić wywozu produktów podwójnego zastosowania niewymienionych w załączniku I do tego rozporządzenia lub wymagać zezwolenia na ich wywóz. Zgodnie z art. 8 ust. 4 tego rodzaju środki są publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niderlandy zawiadomiły Komisję o uchyleniu dekretu Stcrt. 2013 nr 8590 z dnia 28 marca 2013 r. dotyczącego usług pośrednictwa w zakresie niektórych produktów podwójnego zastosowania i wywozu takich produktów do Syrii oraz o zastąpieniu go dekretem Stcrt. 2013 nr 25632 opublikowanym dnia 13 września 2012 r., który wprowadza następujące środki:

1)
Wymóg uzyskania ze względów bezpieczeństwa publicznego lub ze względu na prawa człowieka zezwolenia na wywóz niektórych produktów podwójnego zastosowania niewymienionych w załączniku I. Środek ten ma zastosowanie do wywozu, gdy krajami przeznaczenia są Syria i Egipt, poniżej wymienionych produktów, które mogą zostać użyte do represji wewnętrznych:
Nr Produkt
1. Broń palna, amunicja i powiązany osprzęt:
1.1. broń palna nieobjęta pozycjami ML 1 i ML 2 wspólnego wykazu uzbrojenia
1.2. amunicja przeznaczona specjalnie do broni palnej wymienionej w pkt 1.1 i specjalnie do niej zaprojektowane części
1.3. celowniki do broni nieobjęte wspólnym wykazem uzbrojenia
2. Bomby i granaty nieobjęte wspólnym wykazem uzbrojenia
3. Pojazdy(2):
3.1. pojazdy wyposażone w armatki wodne, specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do celów kontroli zamieszek
3.2. pojazdy specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane w celu obezwładnienia napastników za pomocą energii elektrycznej
3.3. pojazdy specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane w celu usuwania barykad, również sprzęt budowlany wyposażony w środki ochrony balistycznej
3.4. pojazdy specjalnie zaprojektowane do transportu lub transferu więźniów lub aresztantów
3.5. pojazdy specjalnie zaprojektowane do rozmieszczania przenośnych zapór(3)
3.6. elementy pojazdów wyszczególnionych w pkt 3.1-3.5 specjalnie zaprojektowane do celów kontroli zamieszek
4. Substancje wybuchowe i powiązany sprzęt:
4.1. sprzęt i urządzenia specjalnie zaprojektowane do wywoływania eksplozji przez użycie środków elektrycznych i nieelektrycznych, w tym: urządzenia zapłonowe, detonatory, zapalniki, pobudzacze, lont detonujący oraz specjalnie zaprojektowane do nich części z wyjątkiem sprzętu i urządzeń zaprojektowanych do określonych celów handlowych, których działanie polega na uruchomieniu środkami wybuchowymi innego sprzętu lub urządzenia, którego funkcja nie polega na wywoływaniu eksplozji (np. układy uruchamiające poduszki powietrzne w samochodach, ochronniki przepięciowe oraz urządzenia uruchamiające lub przeciwpożarowe instalacje tryskaczowe)
4.2. ładunki wybuchowe do cięcia liniowego nieobjęte wspólnym wykazem uzbrojenia
4.3. inne materiały wybuchowe nieobjęte wspólnym wykazem uzbrojenia i powiązane substancje:
a) amatol
b) nitroceluloza (zawierająca więcej niż 12,5 % azotu)
c) nitroglikol
d) tetraazotan pentaerytrytolu (PETN)
e) chlorek pikrylu
f) 2,4,6-trójnitrotoluen (TNT)
5. Sprzęt ochronny nieobjęty pozycją ML 13 wspólnego wykazu uzbrojenia(4):
5.1. kamizelki kuloodporne zapewniające ochronę balistyczną lub przed pchnięciem nożem
5.2. hełmy zapewniające ochronę przed pociskami lub przed odłamkami, hełmy używane do ochrony w trakcie zamieszek, tarcze i tarcze balistyczne
6. Symulatory inne niż objęte pozycją ML 14 wspólnego wykazu uzbrojenia, przeznaczone do szkoleń w posługiwaniu się bronią palną oraz specjalnie do nich zaprojektowane oprogramowanie
7. Sprzęt noktowizyjny i termowizyjny oraz wzmacniacze obrazu, inne niż objęte wspólnym wykazem uzbrojenia
8. Drut ostrzowy
9. Noże wojskowe, noże bojowe i bagnety o długości ostrza przekraczającej 10 cm
10. Urządzenia produkcyjne zaprojektowane specjalnie na potrzeby produktów wyszczególnionych w niniejszym wykazie
11. Specjalna technologia do opracowywania, produkcji i stosowania produktów wyszczególnionych w niniejszym wykazie
(2) Pozycja ta nie obejmuje pojazdów specjalnie zaprojektowanych do celów przeciwpożarowych.

(3) Do celów pozycji 3.5 pojęcie "pojazdy" obejmuje przyczepy.

(4) Pozycja ta nie obejmuje: (1) sprzętu zaprojektowanego specjalnie do celów sportowych; (2) sprzętu zaprojektowanego specjalnie do celów bezpieczeństwa pracy.

Wymóg uzyskania zezwolenia na wywóz określonego rodzaju wyposażenia laboratoryjnego, gdy krajem przeznaczenia jest Syria: sprzęt laboratoryjny do analiz (badań niszczących lub nieniszczących) lub wykrywania substancji, włącznie z częściami i akcesoriami do takiego sprzętu zaprojektowanego specjalnie do użytku medycznego. Wymóg uzyskania zezwolenia dla wyżej wymienionych produktów został wprowadzony dekretem 2013 nr 24410 z dnia 2 września 2013 r. po publikacji rozporządzenia Rady (UE) nr 697/2013 2 , które obejmowało tylko sprzęt laboratoryjny do analiz (badań niszczących lub nieniszczących) lub wykrywania substancji, z wyjątkiem sprzętu włącznie z częściami i akcesoriami, zaprojektowanego specjalnie do użytku medycznego. Przed publikacją rozporządzenia Rady (UE) nr 697/2013 oba wymogi uzyskania zezwolenia stanowiły część dekretu 2013 nr 8590 z dnia 28 marca 2013 r.

1 Dz.U. L 134 z 29.5.2009, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (UE) nr 697/2013 z dnia 22 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 36/2012 w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Syrii (Dz.U. L 198 z 23.7.2013, s. 28).

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.366.33

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Nota informacyjna - Rozporządzenie Rady (WE) nr 428/2009 ustanawiające wspólnotowy system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania: Informacje dotyczące środków podjętych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 8.
Data aktu: 14/12/2013
Data ogłoszenia: 14/12/2013