Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa SA.33927 (2012/C) (ex 2011/NN) - Program gwarancji chroniący udziały indywidualnych członków spółdzielni finansowych - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

POMOC PAŃSTWA - BELGIA

Pomoc państwa SA.33927 (2012/C) (ex 2011/NN) - Program gwarancji chroniący udziały indywidualnych członków spółdzielni finansowych - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2012/C 213/04)

(Dz.U.UE C z dnia 19 lipca 2012 r.)

Pismem z dnia 3 kwietnia 2012 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Belgię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 TFUE dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State aid Greffe

Office: J70 03/225

1049 Bruxelles/Brussel

Faks: +32 2 296 12 42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom belgijskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

1. PROCEDURA

Dla celów pewności prawnej dnia 7 listopada 2011 r. władze belgijskie zgłosiły przedłużenie systemu gwarancji depozytów (zwanego dalej "programem gwarancji spółdzielczych") zabezpieczającego indywidualne udziały członków w zatwierdzonych spółdzielniach finansowych.

2. OPIS

Udział w programie gwarancji ma w przypadku spółdzielni finansowych charakter fakultatywny. Rada Ministrów podejmuje - na wniosek - decyzję o dopuszczeniu spółdzielni finansowej do udziału w programie gwarancji spółdzielczych z zastrzeżeniem określonych warunków.

Grupa ARCO była jedną z pierwszych oficjalnie uznanych spółdzielni finansowych, które wniosły o ochronę w ramach programu gwarancji spółdzielczych, i jest jak dotąd jedyną spółdzielnią objętą tym programem.

Z wypłat w ramach programu mogą korzystać jedynie udziałowcy indywidualni, tego prawa nie mają natomiast udziałowcy instytucjonalni. Środek dotyczy kapitału wpłaconego przez udziałowca spółdzielni. Nie obejmuje jednak (potencjalnych) zysków kapitałowych i jest ograniczony do maksymalnej kwoty 100.000 EUR. Ponadto środek dotyczy jedynie udziałów w spółdzielni wyemitowanych przed wejściem w życie dekretu królewskiego z dnia 10 października 2011 r.

Program gwarancji spółdzielczych finansowany jest ze składki rocznej i jednorazowej opłaty wstępnej. Ponadto spółdzielnia finansowa może być zobowiązana do wpłacania składki z tytułu zysków kapitałowych.

Jeśli środki na finansowanie programu gwarancji spółdzielczych (w ramach tzw. specjalnego funduszu ochrony) nie są wystarczające, niezbędne środki na pokrycie zobowiązań z tytułu gwarancji zapewni państwo belgijskie. Zwrot tych środków uzyskuje się następnie dzięki składkom uczestników obowiązkowo objętych programem gwarancji spółdzielczych i składkom wpłacanym przez wszystkie spółdzielnie finansowe.

3. OCENA

Na obecnym etapie postępowania Komisja uważa, że środki na finansowanie programu gwarancji spółdzielczych przekazywane przez specjalny fundusz ochrony stanowią pomoc państwa.

Wspomniany program mógł pomóc w przyciągnięciu nowego lub utrzymaniu istniejącego kapitału, stanowiąc dla udziałowców argument przemawiający za tym, by pozostać członkiem spółdzielni. Miało to szczególne znaczenie w okresie od jesieni 2008 r. do października 2011 r., kiedy ogólny brak stabilności na rynkach, a w szczególności na rynkach finansowych, mógł doprowadzić do wycofania się inwestorów lub skłonić ich do inwestowania w inne produkty, bezpieczniejsze niż inwestycje w udziały w spółdzielni. W związku z powyższym Komisja doszła do wstępnego wniosku, że program gwarancji spółdzielczych pomógł spółdzielniom finansowym utrzymać lub poprawić pozycję rynkową.

Komisja zauważa, że spółdzielnie finansowe mają przewidziane prawem możliwości ograniczania do pewnego stopnia wycofywania się aktualnych udziałowców.

Ponadto na obecnym etapie postępowania Komisja stwierdza, że program gwarancji spółdzielczych stanowi środek finansowany z zasobów państwowych i przyznaje w sposób wybiórczy korzyści spółdzielniom finansowym, zakłócając normalny mechanizm konkurencji i wpływając na wymianę handlową wewnątrz UE.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.213.64

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa SA.33927 (2012/C) (ex 2011/NN) - Program gwarancji chroniący udziały indywidualnych członków spółdzielni finansowych - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).
Data aktu: 19/07/2012
Data ogłoszenia: 19/07/2012