Zaproszenie do składania wniosków 2010 - EACEA/31/09 - Współpraca UE-USA w dziedzinie szkolnictwa wyższego oraz szkolenia zawodowego.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW 2010 - EACEA/31/09

Współpraca UE-USA w dziedzinie szkolnictwa wyższego oraz szkolenia zawodowego 1

(2009/C 323/10)

(Dz.U.UE C z dnia 31 grudnia 2009 r.)

ATLANTIS:

Działania na rzecz połączeń transatlantyckich i sieci akademickich - szkolenia i studia zintegrowane

1. Cele i opis

Ogólnym celem zaproszenia do składania wniosków jest wspieranie wzajemnego zrozumienia między narodami państw członkowskich Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, z uwzględnieniem lepszej znajomości ich języków, kultur i instytucji oraz poprawa jakości rozwoju zasobów ludzkich zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Stanach Zjednoczonych.

2. Kwalifikujący się wnioskodawcy

Składanie wniosków o dotację w ramach niniejszego zaproszenia jest otwarte dla instytucji szkolnictwa wyższego oraz instytucji kształcenia i szkolenia zawodowego. W odniesieniu do środków w ramach danej polityki zaproszenie jest również otwarte dla innych organizacji, takich jak agencje akredytacyjne, agencje lub organizacje edukacyjne, przedsiębiorstwa prywatne, grupy branżowe i biznesowe, organizacje pozarządowe,

instytuty badawcze oraz organizacje zawodowe. Kwalifikujący się wnioskodawcy muszą mieć siedzibę

w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Konsorcjum ubiegające się o program Atlantis musi spełniać następujące kryteria członkostwa:

Projekty studiów transatlantyckich muszą obejmować jedną z dwóch opcji konsorcjum/członkostwa:

1) co najmniej dwie instytucje UE z różnych państw członkowskich UE i jedna instytucja z USA,

lub

2) co najmniej dwie instytucje UE z różnych państw członkowskich UE i dwie instytucje z USA (z jednego lub różnych stanów).

Projekty wspierające mobilność muszą obejmować co najmniej dwie instytucje UE z różnych państw członkowskich UE i dwie instytucje z USA (z jednego lub różnych stanów). Dodatkowi partnerzy - ponad minimalną liczbę partnerów - nie wpływają na wzrost budżetu.

Środki w ramach danej polityki muszą obejmować co najmniej dwie instytucje UE z różnych państw członkowskich UE i dwie instytucje z USA (z jednego lub różnych stanów). Dodatkowi partnerzy - ponad minimalną liczbę partnerów - nie wpływają na wzrost budżetu.

3. Kwalifikujące się działania i okres trwania

W ramach niniejszego zaproszenia możliwe są trzy rodzaje działań, mianowicie:

Działanie 1 - Projekty konsorcjum na rzecz studiów transatlantyckich

Działanie to zapewnia wsparcie dla konsorcjów instytucji szkolnictwa wyższego z UE i Stanów Zjednoczonych (dalej zwanych "konsorcjami") w celu wdrożenia mieszanych/ podwójnych lub wspólnych programów studiów, zwanych w niniejszym dokumencie "studiami transatlantyckimi". Wsparcie może obejmować dotacje na mobilność dla studentów i kadry naukowej oraz personelu administracyjnego ("wydziałów").

Działanie 2 - Projekty wspierające mobilność

Działanie to zapewnia finansowanie rozwoju międzynarodowych programów nauczania obejmujących krótkoterminową mobilność transatlantycką niezwiązaną bezpośrednio z uzyskaniem mieszanego/podwójnego dyplomu. Wsparcie może obejmować dotacje na mobilność dla studentów i kadry naukowej oraz personelu administracyjnego ("wydziałów").

Działanie 3 - Środki w ramach danej polityki

Działanie to zapewnia wsparcie dla wielostronnych projektów i działań UE i Stanów Zjednoczonych mających służyć wzmocnieniu współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego oraz szkolenia zawodowego.

W zależności od działania, maksymalny czas trwania projektu wynosi od 24 do 48 miesięcy. Początek działań zaplanowano na okres między 1.9.2010-31.12.2010, a ich koniec - po upływie dwóch lub czterech lat, w zależności od działania.

Projekty studiów transatlantyckich 48 miesięcy

Działania wspierające mobilność 48 miesięcy

Środki w ramach danej polityki 24 miesiące

4. Kryteria przyznania wsparcia

Kryteria przyznania wsparcia na projekty studiów transatlantyckich i działania wpierające mobilność

W celu określenia całkowitej liczby punktów w zakresie jakości dla każdego kwalifikującego się wniosku będą stosowane następujące kryteria jakościowe:

Znaczenie przedstawionego projektu (30 % całkowitej liczby punktów)

Jakość przedstawionego planu projektu (70 % całkowitej liczby punktów)

Kryteria przyznania wsparcia na środki w ramach danej polityki

W celu określenia całkowitej liczby punktów w zakresie jakości dla każdego kwalifikującego się wniosku będą stosowane następujące kryteria jakościowe:

Znaczenie przedstawionego projektu (30 % całkowitego wyniku)

Jakość przedstawionego planu projektu (70 % całkowitego wyniku)

Szczegółowy opis kryteriów przyznania wsparcia znajduje się w przewodniku programowym.

W trakcie procedury wyboru pierwszeństwo (pod warunkiem przedstawienia wniosku o wystarczającej jakości) uzyskają:

– instytucje i wydziały, które nie były głównymi partnerami podczas dwóch poprzednich rund wyboru,

– propozycje dotyczące kształcenia zawodowego i szkoleń.

5. Budżet

Budżet dostępny z UE wynosi blisko 5,5 mln EUR. Instytucjom ze Stanów Zjednoczonych zostaną przyznane środki w porównywalnej wysokości. Niniejszym zakłada się, że:

– w ramach działania 1 finansowanie uzyska 8-10 projektów, maksymalnie w wysokości 428 tys. EUR,

– w ramach działania 2 finansowanie uzyska 5-7 projektów, maksymalnie w wysokości 180 tys. EUR,

– w ramach działania 3 finansowanie uzyska 5-7 projektów, maksymalnie w wysokości 70 tys. EUR.

6. Termin składania wniosków

Zarówno w UE, jak i w USA, wnioski należy składać do dnia 8 kwietnia 2010 r.

Wnioskodawcy europejscy przesyłają wniosek do Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora

Audiowizualnego na adres:

Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego

EU-US Call 2010

Office: BOUR 02/17

Avenue du Bourget 1

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Wnioski w imieniu głównych instytucji UE muszą zostać złożone na odpowiednim formularzu, należycie wypełnione, podpisane przez osobę uprawnioną do zaciągania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu organizacji składającej wniosek i opatrzone datą.

W celu uzyskania dalszych informacji wnioskodawcy z UE mogą zgłosić się do Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego pod adresem e-mail: EACEA-EU-US@ec.europa.eu

Wnioskodawcy z USA przesyłają wniosek do instytucji w USA; odpowiednie informacje i instrukcje dotyczące dokumentacji zgłoszeniowej znajdują się pod adresem http://e-grants.ed-gov

W celu uzyskania dalszych informacji wnioskodawcy z USA mogą się kontaktować z koordynatorem programu pod adresem:

Frank Frankfort, Ph.D.

EU-U.S. Atlantis Program Coordinator

U.S. Department of Education

Fund for the Improvement of Postsecondary Education (FIPSE)

1990 K Street, NW, 6th Floor

Washington, D.C. 20006-8544

UNITED STATES OF AMERICA

Tel. 202-502-7513

Faks 202-502-7877

frank.frankfort@ed.gov

7. Dodatkowe informacje

Tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie internetowej: http://eacea.ec.europa.eu/extcoop/usa/2010/call_us_eu_2010.htm

Zgłoszenia muszą spełniać wymagania przedstawione w pełnym tekście zaproszenia i należy je składać na przewidzianych do tego celu formularzach.

1 Ogłoszenie zmienione przez sprostowanie z dnia 13 stycznia 2010 r. (Dz.U.UE.C.10.7.30/1).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024