Zaproszenie do zgłaszania kandydatur dotyczących decyzji Komisji 427/2009/WE ustanawiającej grupę ekspertów ds. doradztwa technicznego w zakresie produkcji ekologicznej.

Zaproszenie do zgłaszania kandydatur dotyczących decyzji Komisji 427/2009/WE ustanawiającej grupę ekspertów ds. doradztwa technicznego w zakresie produkcji ekologicznej

(2009/C 308/10)

(Dz.U.UE C z dnia 18 grudnia 2009 r.)

1. Przebieg procedury

Decyzją Komisji 2009/427/WE(1) Komisja ustanawia grupę ekspertów ds. doradztwa technicznego w zakresie produkcji ekologicznej, zwaną dalej "grupą".

Zadaniem grupy jest wspomaganie Komisji w następujących kwestiach:

a) ocena produktów, substancji i technik mogących znaleźć zastosowanie w produkcji ekologicznej, z uwzględnieniem celów i zasad określonych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 834/2007(2),

b) ulepszenie istniejących zasad i opracowywanie nowych zasad produkcji,

c) organizacja wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie produkcji ekologicznej.

Komisja może zasięgać opinii grupy we wszelkich kwestiach związanych z produkcją ekologiczną.

W związku z powyższym Komisja zaprasza do zgłaszania kandydatur w celu powołania członków grupy i sporządzenia odpowiedniej listy rezerwowej.

2. Cechy grupy

2.1. Skład

W skład grupy powinni wchodzić naukowcy i inni eksperci posiadający kompetencje w zakresie produkcji ekologicznej, a grupa powinna zapewnić Komisji niezależne i przejrzyste doradztwo techniczne na wysokim poziomie.

Grupa będzie się składać z 13 członków powołanych przez Komisję spośród specjalistów posiadających kompetencje w dziedzinach wymienionych w niniejszym zaproszeniu do zgłaszania kandydatur, którzy odpowiednio zgłosili swoje kandydatury i zostali wybrani.

W toku procedury selekcji Komisja sporządzi również listę rezerwową obejmującą kandydatów, w których przypadku powołanie na członka stałego okazało się niemożliwe, mimo zostali uznani za spełniających warunki powołania do grupy. Lista rezerwowa będzie zawierać nie więcej niż 91 ekspertów.

Lista rezerwowa może być wykorzystywana w celu powołania zastępców członków grupy lub w celu powoływania członków podgrup. W porozumieniu z Dyrekcją Generalną ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich grupa może ustanowić podgrupy w celu zbadania szczegółowych kwestii, przy czym zakres obowiązków podgrup ustalany jest przez grupę. Podgrupy są rozwiązywane niezwłocznie po wypełnieniu swoich zadań.

W skład podgrupy wchodzi maksymalnie 7 członków wyłonionych spośród członków grupy lub z listy rezerwowej, o której mowa w art. 4 ust. 3 decyzji 2009/427/WE.

2.2. Kadencja

Członków grupy powołuje się na trzyletnie odnawialne kadencje, przy czym maksymalny okres pełnienia funkcji to trzy kolejne mandaty. Członkowie grupy pełnią swoje funkcje do czasu ich zastąpienia zgodnie z art. 4 ust. 6 decyzji 2009/427/WE lub do czasu wygaśnięcia ich kadencji.

Skład grupy i lista rezerwowa są zmieniane co trzy lata poprzez ogłoszenie zaproszenia do zgłaszania kandydatur.

2.3. Niezależność i poufność

Członkowie grupy i podgrup są powoływani jako osoby prywatne i doradzają Komisji niezależnie od jakichkolwiek wpływów zewnętrznych.

Członkowie powołani jako osoby prywatne składają corocznie oświadczenie, w którym zobowiązują się działać w interesie publicznym, oraz oświadczenie stwierdzające brak, względnie występowanie, konfliktu interesów, który mógłby zagrażać ich bezstronności. Podczas każdego posiedzenia członkowie informują o wszelkich konkretnych interesach, które można by uznać za naruszające ich niezależność w stosunku do tematów będących przedmiotem obrad.

Członkowie grupy przestrzegają również warunków poufności wspomnianych w art. 5 ust. 4 decyzji 2009/427/WE.

2.4. Przejrzystość

Nazwiska członków powołanych jako osoby prywatne do grupy i do podgrup oraz członków znajdujących się na liście rezerwowej zostają opublikowane na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz w rejestrze grup ekspertów.

Nazwiska członków grupy powinny być gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych(3).

2.5. Obecność na posiedzeniach

Kandydaci powinni być przygotowani na regularne pojawianie się na posiedzeniach, aktywne uczestnictwo w dyskusjach w grupach i podgrupach, zapoznawanie się z dokumentami i pełnienie funkcji "przewodniczącego" albo "wiceprzewodniczącego" lub "sprawozdawcy" powoływanych ad hoc.

Posiedzenia grupy i jej podgrup odbywają się zwykle w budynkach Komisji zgodnie z ustalonymi przez nią procedurami i harmonogramem.

Koszty podróży i, w stosownych przypadkach, koszty pobytu, ponoszone przez członków i ekspertów w związku z działalnością grupy, są refundowane przez Komisję zgodnie z przepisami Komisji dotyczącymi zwrotu kosztów poniesionych przez ekspertów zewnętrznych.

Za usługi świadczone na mocy decyzji 2009/427/WE nie wypłaca się żadnych wynagrodzeń.

Koszty posiedzeń są refundowane w granicach rocznego budżetu przyznanego danej grupie przez właściwe służby Komisji.

Dokumenty robocze są w większości sporządzane w języku angielskim, który jest również językiem obrad.

Kandydaci powinni brać pod uwagę fakt, iż uczestnictwo w posiedzeniach zasadniczo wymaga pewnych przygotowań.

3. Procedura zgłaszania kandydatur

Zainteresowane osoby muszą złożyć zgłoszenie do Komisji Europejskiej.

Dopuszczone zostaną wyłącznie zgłoszenia zawierające następujące dokumenty:

1) pismo przewodnie (zob. załącznik 1) wyjaśniające w szczególności motywację kandydata do złożenia zgłoszenia w ramach niniejszego zaproszenia;

2) formularz selekcyjny (zob. załącznik 2), w którym kandydat musi opisać doświadczenie zawodowe i wiedzę specjalistyczną według kryteriów wymienionych w niniejszym zaproszeniu do zgłaszania kandydatur;

3) formularz samooceny (zob. załącznik 3);

4) oświadczenia o ochronie prywatności: rejestr grup ekspertów, zaproszenie do zgłaszania kandydatur, działalność grupy i organizacja posiedzeń (zob. załącznik 4a i b);

5) oświadczenie o zaangażowaniu (zob. załącznik 5);

6) oświadczenie o korzyściach i etyce zawodowej (zob. załącznik 6);

7) oświadczenie o poufności (zob. załącznik 7);

8) życiorys (CV), najlepiej nieprzekraczający trzech stron, w którym kandydaci muszą w pełni udokumentować swoje doświadczenie zawodowe i wiedzę specjalistyczną. CV powinno także zawierać informacje wymagane w niniejszym zaproszeniu do zgłaszania kandydatur zgodnie z pkt 4 Wymagania, sekcja A Kryteria kwalifikowalności, ppkt 1, 2, 3 i 6, w szczególności: dyplom ukończenia studiów wyższych, liczbę lat doświadczenia, obywatelstwo i poziom znajomości języka angielskiego, zgodnie z wyjaśnieniami podanymi poniżej. Wszystkie CV należy składać w formacie europejskim:

http://europass.cedefop.europa.eu/europass/home/vernav/Europasss+Documents/Europass+CV.csp

9) lista kontrolna do zgłoszeń (zob. załącznik 8).

Wszystkie wymienione powyżej dokumenty należy wypełnić starannie i czytelnie oraz podpisać. Będą one także dostępne na stronie internetowej Komisji Europejskiej poświęconej rolnictwu ekologicznemu http://www.organic-farming.eu w formacie PDF i WORD, aby umożliwić ich pobranie, wypełnienie i podpisanie.

Wszystkie wymienione powyżej dokumenty zostaną wykorzystane w procedurze selekcji.

Każde zgłoszenie musi być sporządzone w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej i zawierać informację o obywatelstwie kandydata. Ponadto należy załączyć do niego wszystkie wymagane dokumenty.

Jednakże złożenie zgłoszenia w języku angielskim ułatwi procedurę oceny zgłoszeń. Jeśli zgłoszenie zostanie sporządzone w innym języku, zaleca się załączenie streszczenia CV w języku angielskim.

Na dalszym etapie mogą być wymagane dokumenty uzupełniające (np. publikacje).

4. Wymagania

KWALIFIKACJE I DOŚWIADCZENIE

A. Kryteria kwalifikowalności

1) Wykształcenie wyższe odpowiadające pełnemu cyklowi co najmniej trzyletnich studiów potwierdzonych dyplomem w dziedzinach obejmujących co najmniej jedną z podanych niżej kategorii od "a" do "m":

a) produkcja roślin, w szczególności ochrona roślin;

b) produkcja roślin, w szczególności odżywianie roślin;

c) chów i hodowla zwierząt, w szczególności odżywianie zwierząt;

d) chów i hodowla zwierząt, w szczególności zdrowie zwierząt;

e) chów i hodowla zwierząt, w szczególności dobrostan zwierząt;

f) akwakultura;

g) pszczelarstwo;

h) dodatki do żywności i substancje pomocnicze w przetwórstwie;

i) technologia żywności/procesy przygotowywania żywności;

j) gleboznawstwo; k) toksykologia;

l) badanie rynku; m) ekologia.

2) Łączny okres co najmniej 10 lat technicznego lub naukowego doświadczenia zawodowego w jednej lub (co jest bardziej pożądane) kilku z kategorii, o których mowa w niniejszym punkcie, w sekcji A Kryteria kwalifikowalności, ppkt 1 lit. a)-m), liczony w chwili składania zgłoszenia od daty uzyskania dyplomu, o którym mowa w ppkt 1.

3) W momencie publikacji niniejszego zaproszenia do zgłaszania kandydatur kandydat musi być obywatelem jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) lub państwa kandydującego.

4) Kandydaci muszą szczegółowo, dokładnie i w sposób pełny wypełnić "Oświadczenie o korzyściach i etyce zawodowej" będące częścią zgłoszenia.

5) Kandydaci muszą przedstawić całą dokumentację, o której mowa w pkt 3 Procedura zgłaszania kandydatur, ppkt 1- 9.

6) Dobra znajomość języka angielskiego.

B. Kryteria wyboru

Przy ocenie zgłoszeń Komisja będzie brać pod uwagę następujące kryteria:

– udokumentowana techniczna lub naukowa wiedza specjalistyczna i doświadczenie w dziedzinie produkcji ekologicznej, w jednej lub (co jest bardziej pożądane) kilku z kategorii, o których mowa w niniejszym punkcie, w sekcji A Kryteria kwalifikowalności, ppkt 1 lit. a)-m),

– udokumentowana techniczna lub naukowa wiedza specjalistyczna w jednej kategorii lub (co jest bardziej pożądane) kilku kategoriach spośród wymienionych w niniejszym punkcie, w sekcji A Kryteria kwalifikowalności, ppkt 1 lit. a)-m),

– doświadczenie w pracy z prawodawstwem, polityką i standardami w dziedzinie produkcji ekologicznej na poziomie krajowym lub międzynarodowym,

– doświadczenie w pracy z systemami produkcji przy produkcji zwierząt, roślin, żywności (podejście holistyczne), najlepiej w dziedzinie produkcji ekologicznej,

– zdolność analizowania złożonych informacji i dokumentacji oraz przygotowywania projektów raportów technicznych/naukowych, najlepiej w dziedzinie produkcji ekologicznej,

– doświadczenie w recenzowaniu technicznych/naukowych prac i publikacji innych osób, najlepiej w dziedzinie produkcji ekologicznej,

– szeroki zakres doświadczeń w pracy w różnych regionach geograficznych i warunkach klimatycznych,

– doświadczenie zawodowe w interdyscyplinarnym środowisku, najlepiej w kontekście międzynarodowym, oraz znajomość języków obcych,

– umiejętności organizacyjne/kierownicze, w szczególności przewodniczenie i organizacja grup roboczych lub doświadczenie w zarządzaniu projektami związanymi z kwestiami technicznymi/naukowymi.

Kandydaci muszą również być gotowi do pracy przy użyciu elektronicznych narzędzi organizacji oraz wymiany dokumentów.

5. Procedura selekcji

Procedura selekcji jest czterostopniowa:

1) sprawdzenie dopuszczalności zgłoszenia i kryteriów kwalifikowalności;

2) ocena zgłoszeń na podstawie kryteriów wyboru;

3) sporządzenie listy najbardziej odpowiednich kandydatów;

4) powołanie członków grupy i sporządzenie listy rezerwowej.

Komisja konkursowa złożona jest z przedstawicieli służb Komisji odpowiedzialnych za politykę i prawodawstwo w różnych sektorach w związku z działaniami, których dotyczy niniejsze zaproszenie do zgłaszania kandydatur.

Po sprawdzeniu dopuszczalności i kryteriów kwalifikowalności każde zgłoszenie zostanie ocenione osobno pod kątem kryteriów wyboru przez co najmniej dwóch członków komisji konkursowej.

Komisja konkursowa sporządzi listę najbardziej odpowiednich kandydatów, którzy spełniają kryteria członkostwa w grupie i wpisania na listę.

W procesie selekcji Komisja weźmie również pod uwagę następujące kwestie:

– konieczność zapewnienia równowagi w grupie ekspertów pod względem reprezentatywności, płci i pochodzenia geograficznego kandydatów,

– doświadczenie i wiedzę techniczną/naukową kandydatów,

– niezależność kandydatów (potencjalne konflikty interesów),

– najszerszy możliwy zakres dziedzin, które mają reprezentować łącznie członkowie grupy.

Grupa i właściwa lista rezerwowa będą odzwierciedlać kategorie od "a" do "m", o których mowa w pkt 4, sekcja A Kryteria kwalifikowalności, ppkt 1. Dla każdej z tych 13 kategorii zostanie wybranych nie więcej niż 8 kandydatów.

6. Powoływanie członków

Komisja powołuje członków grupy i sporządza listę rezerwową spośród kandydatów, którzy znaleźli się na liście kandydatów powstałej w wyniku procedury selekcji oraz potwierdzili swoją dyspozycyjność do pracy w grupie lub do wpisania na listę rezerwową.

7. Składanie zgłoszeń i termin

Zgłoszenia należy składać nie później niż w piątek 12 lutego 2010 r. do godz. 16.00 czasu obowiązującego w Brukseli przesyłką poleconą (decyduje data stempla pocztowego) na następujący adres: European Commission, DG AGRI Unit H3 - Organic farming, Rue de la Loi 130, 3/224, 1049 Brussels, BELGIUM.

Komisja zastrzega sobie prawo do zignorowania zgłoszeń otrzymanych po tym terminie.

Zgłoszenia składane pocztą elektroniczną lub osobiście nie będą przyjmowane.

Adnotacja na kopercie:

Expert group for technical advice on organic production - call for applications

Wszyscy kandydaci, którzy odpowiedzą na niniejsze zaproszenie do zgłaszania kandydatur, zostaną poinformowani o wyniku procesu selekcji.

W celu uzyskania dalszych informacji należy pisać na adres:

agri-exp-gr-organic@ec.europa.eu

Uwaga: W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niezgodności lub rozbieżności pomiędzy wersją w języku angielskim a którąkolwiek inną wersją językową niniejszego dokumentu, obowiązuje wersja w języku angielskim.

______

(1) Dz.U. L 139 z 5.6.2009, s. 29.

(2) Dz.U. L 189 z 20.7.2007, s. 1.

(3) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  

grafika

ZAŁĄCZNIK  

grafika

ZAŁĄCZNIK  

grafika

ZAŁĄCZNIK  

grafika

ZAŁĄCZNIK  

grafika

ZAŁĄCZNIK  

grafika

ZAŁĄCZNIK  

grafika

ZAŁĄCZNIK  

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024