Sprawozdawca: Dania
(2009/C 248/02)
(Dz.U.UE C z dnia 16 października 2009 r.)
1. Komitet Doradczy zgadza się z przeprowadzoną przez Komisję oceną dotyczącą porozumień i/lub praktyk uzgodnionych w rozumieniu art. 81 Traktatu, wyrażoną w projekcie decyzji i przekazaną Komitetowi Doradczemu dnia 12 czerwca 2009 r.
2. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że porozumienia i/lub praktyki uzgodnione stanowią - jako całość - pojedynczy i ciągły przypadek naruszenia przepisów w okresie, w którym miały miejsce.
3. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że porozumienia i/lub praktyki uzgodnione mają na celu ograniczenie konkurencji.
4. Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji dotyczącą czasu trwania naruszenia.
I. W przypadku GDF Suez i E.ON solidarnie z E.ON Ruhrgas:
a) W odniesieniu do Niemiec: od dnia 1 stycznia 1980 r. do dnia 30 września 2005 r., tj. 25 lat i 9 miesięcy.
b) W odniesieniu do Francji: od dnia 10 sierpnia 2000 r. do dnia 30 września 2005 r., tj. 5 lat, 1 miesiąc i 20 dni.
II. W przypadku E.ON: od dnia 1 stycznia 2003 r. do dnia 30 września 2005 r., tj. 2 lata i 9 miesięcy.
5. Komitet Doradczy zgadza się z projektem decyzji Komisji Europejskiej odnośnie do wniosku, że porozumienia i praktyki uzgodnione pomiędzy spółkami miały wpływ na handel pomiędzy państwami członkowskimi.
6. Komitet Doradczy zgadza się z projektem decyzji Komisji odnośnie do adresatów decyzji, w szczególności w zakresie przypisania odpowiedzialności poprzednikom prawnym tj. spółkom przejmującym kontrolę lub łączącym się ze spółkami zainteresowanych grup.
7. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że na adresatów projektu decyzji należy nałożyć grzywnę.
8. Komitet Doradczy zwraca się do Komisji o uwzględnienie wszystkich pozostałych kwestii poruszonych podczas dyskusji.
9. Komitet Doradczy zaleca publikację swojej opinii w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która wejdzie w życie w dniu 27 stycznia.
12.01.2026W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację, która ma zakończyć spory między nabywcami i deweloperami o powierzchnie sprzedawanych mieszkań i domów. W przepisach była luka, która skutkowała tym, że niektórzy deweloperzy wliczali w powierzchnię użytkową metry pod ściankami działowymi, wnękami technicznymi czy skosami o małej wysokości - a to mogło dawać różnicę w finalnej cenie sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zmianach standardy dla wszystkich inwestycji deweloperskich będą jednolite.
12.01.2026Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.
09.01.2026Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.
08.01.2026Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.
08.01.2026Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.
08.01.2026| Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2009.248.2 |
| Rodzaj: | Zawiadomienie |
| Tytuł: | Opinia Komitetu Doradczego ds. Praktyk Ograniczających Konkurencję I Pozycji Dominujących wydana na posiedzeniu w dniu 26 czerwca 2009 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/39.401 - E.ON/GDF - Sprawozdawca: Dania. |
| Data aktu: | 16/10/2009 |
| Data ogłoszenia: | 16/10/2009 |