Opinia Komitetu Doradczego ds. praktyk ograniczających konkurencję i pozycji dominujących wydana na posiedzeniu w dniu 1 lipca 2008 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/39.125 - PO/Szkło samochodowe - Sprawozdawca: Litwa.

Opinia Komitetu Doradczego ds. praktyk ograniczających konkurencję i pozycji dominujących wydana na posiedzeniu w dniu 1 lipca 2008 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/39.125 - PO/Szkło samochodowe (1)

Sprawozdawca: Litwa

(2009/C 173/07)

(Dz.U.UE C z dnia 25 lipca 2009 r.)

1. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją Europejską, że w rozpatrywanym stanie faktycznym doszło do zawierania porozumień lub stosowania praktyk uzgodnionych w rozumieniu art. 81 Traktatu oraz art. 53 Porozumienia EOG.

2. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją Europejską, że zakres naruszenia obejmuje - na poziomie produktowym - dostawy elementów szkła samochodowego dla producentów samochodów.

3. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją Europejską, że przedmiotowa sprawa obejmuje swym zasięgiem EOG, ponieważ sprzedawane elementy szkła samochodowego są dostarczane producentom samochodów w EOG.

4. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją Europejską, że omawiane niezgodne z prawem działania miały formę porozumień lub praktyk uzgodnionych dotyczących koordynacji cen, strategii dostawy, podziału klientów, a także monitorowania i stosowania mechanizmu wyrównawczego w celu utrzymania stabilnych udziałów w rynku.

5. Komitet zgadza się z Komisją Europejską, że naruszenie rozpoczęło się najpóźniej dnia 10 marca 1998 r. i trwało co najmniej do dnia 11 marca 2003 r.

6. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją Europejską, że wymiana informacji między odpowiednimi spółkami stanowi nieodłączny element omawianych działań niezgodnych z prawem.

7. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją Europejską, że celem i skutkiem wspomnianych działań niezgodnych z prawem jest ograniczenie konkurencji w rozumieniu art. 81 Traktatu oraz art. 53 Porozumienia EOG oraz że działania te mogą zakłócać konkurencję.

8. Komitet Doradczy zgadza się przede wszystkim z Komisją Europejską, że wszystkie wspomniane działania niezgodne z prawem stanowiły część szeroko zakrojonego planu, który służył realizacji wspólnego, antykonkurencyjnego celu gospodarczego, a zatem stanowiły wspólne, ciągłe, złożone naruszenie art. 81 Traktatu oraz art. 53 Porozumienia EOG.

9. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją Europejską, że w omawianej sprawie nie można zastosować art. 81 ust. 3 Traktatu.

10. Komitet Doradczy zgadza się z projektem decyzji Komisji Europejskiej w odniesieniu do adresatów tej decyzji, a w szczególności w kwestii przypisania odpowiedzialności spółkom dominującym odnośnych grup.

11. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją Europejską, że na adresatów projektu decyzji należy nałożyć grzywnę.

12. Większość członków Komitetu Doradczego zgadza się z przedstawionym przez Komisję Europejską uzasadnieniem dotyczącym podstawowej kwoty grzywien, a także okoliczności łagodzących i obciążających. Pozostali członkowie wstrzymali się od głosu.

13. Komitet Doradczy podziela stanowisko Komisji w kwestii zastosowania obwieszczenia Komisji w sprawie zwolnienia z grzywien oraz zmniejszania grzywien z 2002 r., w tym także w kwestii odrzucenia wniosku o zwolnienie z grzywien.

14. Komitet Doradczy zaleca publikację swojej opinii w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

BELGIË/BELGIQUE BULGARIA ĆESKÁ REPUBLIKA DANMARK DEUTSCHLAND
Dirk VERTONGEN Tobias GLASS
EESTI ÉIRE-IRELAND ELLADA ESPAÑA FRANCE
John BURKE Oswaldo GARCIA-HERNAN Catherine AMIEL
ITALIA KYPROS/KIBRIS LATVIJA LIETUVA LUXEMBOURG
Flavio PAPADIA Giedre JARMALYTE
MAGYARORSZÁG MALTA NEDERLAND ÖSTERREICH POLSKA
p. HIJMANS p. KOPRIVNIKAR
PORTUGAL ROMANIA SLOVENIJA SLOVENSKO SUOMI-FINLAND
Pirjo ASPINEN
SVERIGE UNITED KINGDOM
Peter DELDEN Terry BUTLER

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.173.11

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Opinia Komitetu Doradczego ds. praktyk ograniczających konkurencję i pozycji dominujących wydana na posiedzeniu w dniu 1 lipca 2008 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/39.125 - PO/Szkło samochodowe - Sprawozdawca: Litwa.
Data aktu: 25/07/2009
Data ogłoszenia: 25/07/2009