Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC/03/07 - Organizacja i realizacja edycji przyznawanej co dwa lata Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC/03/07

Organizacja i realizacja edycji przyznawanej co dwa lata Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej

(2007/C 187/05)

(Dz.U.UE C z dnia 10 sierpnia 2007 r.)

1. Wprowadzenie

Program Kultura(1) jest jedynym wieloletnim programem środków wspólnotowych w dziedzinie kultury, który jest otwarty dla wszystkich sektorów kultury (nieaudiowizualnych) i wszystkich kategorii podmiotów działających w dziedzinie kultury.

Podstawą programu jest art. 151 Traktatu WE, który stanowi, że Wspólnota przyczynia się do rozkwitu kultur państw członkowskich, w poszanowaniu ich różnorodności narodowej i regionalnej, równocześnie podkreślając znaczenie wspólnego dziedzictwa kulturowego.

W nawiązaniu do aspektu 1.3 programu, celem niniejszego zaproszenia jest wybranie organu odpowiedzialnego za organizację i realizację pierwszej edycji przyznawanej co dwa lata Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej.

2. Cele i opis

Architektura dotyczy jakości środowiska, skali ludzkiej, właściwego wykorzystania materiałów i konstrukcji budowlanych, a także adekwatności dla społeczeństwa, czyli przestrzeni wspierających środowisko życia i pracy ludzi. Architektura to również poprawność ekologiczna i funkcjonalna, czyli długa żywotność budynków, wytrzymałe materiały, niskie zużycie energii i elastyczność wykorzystania, oraz poprawność ekonomiczna tzn. wartość stosowna do ceny w dobie optymalizacji kosztów. Głównie jednak architektura to środek ekspresji kulturalnej, czyli poszanowanie kontekstu miejskiego lub krajobrazowego i wizja przyszłości jako wyraz poszanowania przeszłości.

Budowanie jest często traktowane jako proces wyłącznie ekonomiczny, natomiast jest to przede wszystkim zjawisko społeczne i kulturowe, odpowiadające ludzkim potrzebom i aspiracjom. Obywatele oraz instytucje publiczne nie zawsze mają pełną świadomość tego aspektu architektury.

Celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest wybranie organizacji, której powierzona zostanie organizacja i realizacja pierwszej edycji przyznawanej co dwa lata Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej. Wybrany wnioskodawca obejmie organizację i realizację edycji nagrody UE w pierwszym roku (w 2009 r.). Tylko za wyraźną zgodą Komisji może on organizować kolejne edycje w 2011 i 2013 r.

Celem nagrody jest uznanie, promowanie i rozwój talentów artystycznych oraz doskonałej praktyki w dziedzinie europejskiej architektury współczesnej. Pośród różnych międzynarodowych nagród za doskonałość w architekturze, potrzebna jest szczególna nagroda ukazująca postęp i wybitną rolę, jaką twórczość odgrywa w Europie; z globalnego punktu widzenia można z łatwością stwierdzić, że odgrywa ona wiodącą rolę w rozwoju myśli architektonicznej i jej realizacjach. Nagroda taka spełniałaby ten cel.

Organ wybrany przez Komisję Europejską do organizacji i realizacji tej edycji przyznawanej przez UE nagrody powinien uwzględnić następujące kwestie:

a) celem nagrody jest wykrycie i uwydatnienie talentów artystycznych w dziedzinie architektury współczesnej, a także projektów, które służą jako wzorzec lub nawet manifest. Nagroda powinna odzwierciedlać zarówno wartość symboliczną jak i pedagogiczną. Wyłonienie odpowiedniego projektu wymagać będzie od wybranego wnioskodawcy ścisłej współpracy z właściwymi organami ds. architektury w państwach członkowskich (ze szczególnym uwzględnieniem nowych państw członkowskich);

b) mając na uwadze znaczenie wymiaru europejskiego, nagroda powinna odzwierciedlać ten aspekt, skupiając uwagę na ponadnarodowym aspekcie prac architektonicznych, starając się promować dzieła stworzone w kraju innym niż kraj pochodzenia architekta(-ów);

c) uwzględniając również znaczenie jakie ma zachęcanie nowych i rozpoczynających karierę utalentowanych architektów, można by rozważyć przyznawanie wyróżnienia (nagrody specjalnej) za pierwsze prace takich profesjonalistów, zrealizowane w kraju pochodzenia autora lub poza nim;

d) w tym kontekście:

– nagroda zostanie przyznana co najmniej jednemu europejskiemu autorowi dzieła architektonicznego, które swoim charakterem odpowiada celom wymienionym w akapicie a) powyżej i zostało wykonane w Europie(2) w ciągu ostatnich dwóch lat przed przyznaniem nagrody. Wartość finansowa nagrody może wynosić maksymalnie 60.000 EUR,

– wyróżnienie/nagroda specjalna zostanie przyznana co najmniej jednemu młodemu architektowi europejskiemu, który wykonał projekt w Europie(2), w swoim kraju pochodzenia lub poza nim. Finansowa wartość wyróżnienia/ nagrody specjalnej może wynosić maksymalnie 20.000 EUR,

– decyzja o przyznaniu nagrody oraz wyróżnienia/nagrody specjalnej zostanie podjęta w oparciu o zalecenia panelu europejskich niezależnych ekspertów reprezentujących jak najwięcej szkół architektury i tendencji we współczesnej architekturze. W swojej ofercie wnioskodawcy powinni wyjaśnić, jak zamierzają pokierować tym procesem, przedstawiając sposób wyboru panelu i podstawy jego działania (określenie kryteriów i procedury przyznania nagrody itd.),

– nagroda oraz inne ewentualne wyróżnienia/nagrody specjalne powinny zapewniać największy możliwy oddźwięk i wpływ w wymiarze europejskim, dlatego też obecność instytucji Unii Europejskiej, a zwłaszcza Komisji Europejskiej w trakcie ceremonii wręczania nagród i wyróżnień ma istotne znaczenie. Wybrany wnioskodawca będzie w stałym kontakcie z Komisją Europejską w sprawie wyboru i komunikacji,

– zwycięskie projekty, jak również wszystkie przedłożone projekty (lub najlepsze z nich) powinny zostać upublicznione w możliwie najbardziej skuteczny sposób, np. poprzez publikacje, prezentacje prasowe, radiowe i telewizyjne, ekspozycje objazdowe itd.

Organizacje składające wniosek mogą również zaproponować dodatkowe kategorie wyróżnień, które mogą uznać za niezbędne.

3. Kwalifikowalność wnioskodawców

Wnioskodawcy muszą być organizacjami publicznymi lub prywatnymi, mającymi osobowość prawną, prowadzącymi działalność w dziedzinie architektury współczesnej i posiadającymi znaczne i udokumentowane doświadczenie w organizowaniu działań w tym sektorze (np. wystawy, nagrody, publikacje itd.).

Kwalifikują się wnioski osób prawnych mających siedzibę w jednym z następujących państw:

– 27 państw członkowskich Unii Europejskiej w dniu 1 stycznia 2007 r. (Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Polska, Portugalia, Rumunia, Republika Słowacka, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Zjednoczone Królestwo),

– trzy kraje członkowskie EOG (Islandia, Liechtenstein i Norwegia)(3),

– kraje kandydujące do UE: Chorwacja, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii oraz Turcja(4),

– kraje Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra i Serbia, w tym Kosowo (na mocy rezolucji 1244 Rady Bezpieczeństwa ONZ))(5).

4. Budżet i czas trwania projektów

Na opisane działanie przeznaczono budżet w wysokości maksymalnie 200.000 EUR na pokrycie całkowitych kosztów organizacji i realizacji każdej edycji przyznawanej co dwa lata nagrody (w tym kosztów nagrody głównej oraz wyróżnień/nagród specjalnych). Wkład ten nie może przekroczyć 60 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych organizacji i realizacji każdej edycji przyznawanej co dwa lata nagrody, przedstawionych przez ostatecznie wybraną organizację składającą wniosek(6).

Długość okresu kwalifikowania się każdej umowy o dotacje z UE wynosi maksymalnie 15 miesięcy. W przypadku organizacji edycji przyznania nagrody UE w 2009 r., działanie podlegające finansowaniu musi się rozpocząć bezwarunkowo przed dniem 30 czerwca 2008 r. i zakończyć do dnia 29 września 2009 r. Początkowa data kwalifikowalności wydatków w żadnym wypadku nie może przypadać przed dniem 1 marca 2008 r.

Wsparcie Wspólnoty zostanie udzielone pod warunkiem właściwego dopełnienia procedur administracyjnych i finansowych.

Komisja Europejska zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.

5. Terminy

W kontekście programu ramowego Kultura i kontynuując już istniejące projekty w ramach poprzedniego programu, celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest ustalenie trzech edycji przyznawanych co dwa lata europejskich nagród w dziedzinie architektury współczesnej, począwszy od roku 2009.

Wybrany wnioskodawca będzie odpowiedzialny za organizację edycji nagrody UE w 2009 r. Może on zorganizować dwie kolejne edycje (w 2011 i 2013 r.) za wyraźną zgodą Komisji, która zostanie udzielona na podstawie oceny organizacji i realizacji wcześniejszej edycji.

Wnioski należy składać do Komisji najpóźniej do dnia 9 listopada 2007 r.

6. Kryteria przyznawania

Kwalifikujące się wnioski zostaną ocenione na podstawie następujących kryteriów:

– doświadczenie w organizowaniu podobnych inicjatyw w dziedzinie architektury współczesnej na szczeblu europejskim,

– zdolność do organizacji, koordynacji i realizacji edycji przyznania nagrody zgodnie z celami niniejszego zaproszenia do składania wniosków,

– stopień rozpowszechnienia i wykorzystania planowanych działań, który zostanie oceniony na podstawie następujących kryteriów:

– stopień zauważalności planowanych działań (w tym obowiązek uwydatnienia nazwy i logo Komisji Europejskiej i programu Kultura oraz stosowania różnych rodzajów narzędzi reklamowych (strona internetowa, czasopisma, broszury, radio, TV itd.) w celu spopularyzowania działań wśród Europejczyków),

– stosowność i jakość "planu medialnego" w odniesieniu do planowanych działań i docelowych odbiorców,

– liczba osób, która może skorzystać (bezpośrednio i pośrednio) z wyników planowanych działań (docelowi odbiorcy/beneficjenci, frekwencja, liczba uczestników, czytelników itd.).

7. Dalsze informacje

Pełny tekst niniejszego zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są w Internecie pod następującym adresem:

http://ec.europa.eu/culture/eac/index_en.html

Wnioski muszą spełniać wymogi określone w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

______

(1) Decyzja nr 1855/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 372 z 27.12.2006, str. 1).

(2) Nagrodzone projekty oraz laureaci nagrody muszą pochodzić z jednego z krajów uczestniczących w programie (zob. sekcja 3)

(3) Zgodnie z odpowiednią decyzją Wspólnego Komitetu EOG dotyczącą uczestnictwa każdego z tych krajów w nowym programie Kultura realizowanym w 2007 r.

(4) Pod warunkiem zawarcia Protokołu Ustaleń dotyczącego uczestnictwa każdego z tych krajów w nowym programie Kultura w 2007 r.

(5) Jak wyżej.

(6) Artykuł 113 rozporządzenia finansowego; art. 167 i 172 zasad wykonawczych

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024