Oświadczenia do protokołu Rady z dnia 17 lipca 2006 r.

Oświadczenia do protokołu Rady z dnia 17 lipca 2006 r.

(2006/C 171/02)

(Dz.U.UE C z dnia 22 lipca 2006 r.)

A. Oświadczenie Komisji (art. 7 ust. 3)

Aby w pełni wykonać art. 7 ust. 3 zmieniony decyzją Rady zmieniającą decyzję 1999/468/WE, Komisja zobowiązuje się do przyjęcia środków służących zapewnieniu przejrzystości, dzięki którym Parlament Europejski będzie od razu otrzymywał informacje o projektach środków wykonawczych przedłożonych komitetom. Dzięki usprawnieniu funkcji rejestru Komisja powinna umożliwić Parlamentowi Europejskiemu pełne korzystanie z jego uprawnień do kontroli, zwłaszcza poprzez:

– jasną identyfikację różnych dokumentów będących przedmiotem tej samej procedury,

– wskazanie etapu procedury oraz harmonogramu,

– wprowadzenie wyraźnego rozróżnienia między projektem środków, który Parlament Europejski otrzyma tytułem informacji w tym samym czasie, co członkowie komitetów, a projektem końcowym powstałym po zasięgnięciu opinii komitetu i przekazywanym Parlamentowi Europejskiemu.

Komisja dopilnuje, zgodnie ze złożonym zobowiązaniem, aby Parlament otrzymywał regularne informacje na temat prac komitetów w dziedzinie usług finansowych. Komisja zobowiązuje się:

1) dopilnować, by po każdym posiedzeniu urzędnik Komisji, który przewodniczy posiedzeniom komitetów, przekazywał Parlamentowi Europejskiemu na jego wniosek informacje o wynikach obrad dotyczących projektów środków wykonawczych przedłożonych komitetom;

2) odpowiadać ustnie lub pisemnie na ewentualne pytania na temat obrad dotyczących projektów środków wykonawczych przedłożonych komitetom;

3) potwierdzić w tym celu zobowiązania zawarte w pkt 1-7 pisma komisarza F. Bolkesteina z dnia 2 października 2001 r. skierowanego do przewodniczącej Komisji Gospodarczej i Monetarnej.

B. Oświadczenie Komisji (art. 5 i art. 5a)

Komisja potwierdza swoje zobowiązanie do stosowania oświadczenia nr 3 załączonego do decyzji Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. do środków objętych nową procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą (art. 5a)(1).

______

(1) Dz.U. C 203 z 17.7.1999, str. 1.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał ustawę o L4. Ekspert: Bez wyciągnięcia realnych konsekwencji nic się nie zmieni

Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.

Grażyna J. Leśniak 09.01.2026
Ważne przepisy dla obywateli Ukrainy i pracodawców bez konsultacji społecznych

Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Reforma systemu orzeczniczego ZUS stała się faktem - prezydent podpisał ustawę

Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
RPO interweniuje w sprawie przepadku składek obywateli w ZUS. MRPiPS zapowiada zmianę prawa

Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Prezydent podpisał ustawę doprecyzowującą termin wypłaty ekwiwalentu za urlop

Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje podpisana przez prezydenta nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Od 7 stycznia mniej formalności budowlanych, więcej budowli bez zgłoszenia i bez pozwolenia

W dniu 7 stycznia wchodzi w życie nowelizacja Prawa budowlanego, która ma przyspieszyć proces budowlany i uprościć go. W wielu przypadkach zamiast pozwolenia na budowę wystarczające będzie jedynie zgłoszenie robót. Nowe przepisy wprowadzają też ułatwienia dla rolników oraz impuls dla rozwoju energetyki rozproszonej. Zmiany przewidują także większą elastyczność w przypadku nieprawidłowości po stronie inwestora.

Agnieszka Matłacz 06.01.2026
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.171.21

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Oświadczenia do protokołu Rady z dnia 17 lipca 2006 r.
Data aktu: 22/07/2006
Data ogłoszenia: 22/07/2006