Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania, członkowie paneli naukowych.

ZAPROSZENIE DO WYRAŻENIA ZAINTERESOWANIA, CZŁONKOWIE PANELI NAUKOWYCH

(2005/C 244 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 4 października 2005 r.)

Zaproszenie do ubiegania się o członkostwo w panelach naukowych Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Informacje o Centrum

Centrum mieści się w Sztokholmie, w Szwecji, i rozpoczęło działalność w maju 2005 r. Podstawą prawną działalności Centrum jest rozporządzenie (WE) nr 851/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r. ustanawiające Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób.

(http://europa.eu.int/eur-lex/lex/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32004R0851:EN:HTML)

Ogólny opis zadań i roli Centrum

Misją Centrum jest identyfikacja, ocena i powiadamianie o bieżących i pojawiających się zagrożeniach dla zdrowia ludzkiego ze strony chorób zakaźnych. W ramach tej szeroko rozumianej misji, główne zadania techniczne Centrum dzielą się na 4 następujące kategorie:

a) nadzór epidemiologiczny i współpraca sieciowa laboratoriów, tj. rozwój nadzoru epidemiologicznego na poziomie europejskim oraz utrzymanie sieci laboratoriów referencyjnych;

b) system wczesnego ostrzegania i reagowania oparty na całodobowej dostępności specjalistów z zakresu chorób zakaźnych;

c) opinie naukowe, łączenie wiedzy naukowej z poszczególnych dziedzin poprzez różne sieci obejmujące terytorium całej Unii Europejskiej oraz niezależne doraźne panele naukowe; oraz

d) pomoc techniczna oraz informowanie o swoich działaniach i ich wynikach, a także rozpowszechnianie informacji dostosowanych do potrzeb różnych grup.

W ramach swoich programów horyzontalnych Centrum będzie stopniowo wypracowywało możliwości pozwalające objąć działaniami pełen zakres chorób zakaźnych pod kątem zapobiegania, gotowości, reagowania i kontroli.

Opis Jednostki Doradztwa Naukowego

Głównym zadaniem Jednostki Doradztwa Naukowego jest zapewnienie rzetelnego i niezależnego doradztwa technicznego i naukowego. Zostanie to osiągnięte przy wykorzystaniu silnego zaplecza naukowego w ramach Centrum oraz dzięki dobrym kontaktom z czołowymi europejskimi naukowcami z zakresu mikrobiologii, epidemiologii, klinicznych chorób zakaźnych oraz innych dziedzin nauki.

W swojej pracy naukowej Jednostka będzie wspierana przez:

– forum doradcze składające się z jednego eksperta naukowego z każdego Państwa Członkowskiego, którego spotkania będą się odbywać co trzy miesiące,

– panele naukowe,

– doraźne panele naukowe, powoływane w miarę potrzeb.

Panele naukowe

Utworzonych zostanie sześć paneli naukowych, zaś każdy z nich będzie składał się z 11 członków. Obszary działania paneli w dużej części będą się pokrywać z szerokimi grupami chorób określonymi w załączniku do decyzji nr 2119/98/WE i będą to:

– choroby przenoszone drogą powietrzną (w tym grypa),

– choroby, którym zapobiega szczepienie (w tym kwestie związane ze szczepieniami),

– zakażenia przenoszone drogą płciową oraz choroby wirusowe przenoszone drogą krwi,

– choroby spowodowane zakażoną żywnością i wodą; choroby pochodzenia środowiskowego i zoonozy,

– odporność przeciwbakteryjna i zakażenia szpitalne,

– poważne choroby nabyte za granicą i inne kwestie zdrowotne związane z podróżowaniem.

Powołany zostanie również komitet koordynacyjny zajmujący się kwestiami horyzontalnymi i interdyscyplinarnymi, w którego skład wejdą przewodniczący paneli, sekretariat paneli z ECDC oraz inni eksperci zapraszani w miarę potrzeb.

Zadania członków panelu

Rolą paneli będzie:

– przedstawianie opinii naukowych na temat zagadnień przedkładanych do ECDC,

– promowanie programu naukowego Centrum,

– pomoc Centrum w nadążaniu za rozwojem naukowym poprzez swoje powiązania z ośrodkami badawczo-rozwojowymi.

Początkowo przewiduje się dwa dwudniowe spotkania paneli rocznie. W okresie między spotkaniami członkowie paneli będą proszeni o przekazanie opinii pocztą elektroniczną, zaś w sytuacjach awaryjnych, w razie potrzeby, odbywać się będą prawdopodobnie spotkania bezpośrednie. Do zadań członków będzie należała nie tylko pomoc Centrum w udzielaniu odpowiedzi na zapytania naukowe, lecz również udział w opracowaniu wytycznych na rzecz zharmonizowanego reagowania na choroby zakaźne w Europie, doradztwo ECDC w zakresie zestawów narzędzi proponowanych Państwom Członkowskim, identyfikacja luk w badaniach naukowych oraz inicjowanie prac w tych obszarach. Do dalszych zadań należy regularne przekazywanie do Jednostki Doradztwa Naukowego informacji na temat nowych odkryć naukowych istotnych dla działań i polityki Centrum, identyfikacja ewentualnych luk w obszarze badań i rozwoju oraz inicjowanie w ECDC procedur mających za zadanie wyeliminowanie takich luk.

Kadencja członków panelu będzie wynosić trzy lata, z możliwością jednokrotnego przedłużenia.

Pracę paneli będzie wspomagać sekretariat w ramach Jednostki Doradztwa Naukowego ECDC, z którym będzie ściśle współpracował przewodniczący.

Za pracę w panelu nie będzie przysługiwało żadne wynagrodzenie, jedynie zwrot poniesionych wydatków.

Wymagane kwalifikacje i doświadczenie

Członek panelu:

– powinien posiadać udokumentowane doświadczenie zawodowe oraz najwyższy stopień wiedzy naukowej w jednej z następujących dziedzin: mikrobiologia eksperymentalna lub kliniczna, choroby zakaźne, epidemiologia, zdrowie publiczne, farmakologia kliniczna lub inna powiązana dziedzina,

– powinien cieszyć się najwyższym poważaniem europejskiego środowiska naukowego,

– powinien mieć solidne przygotowanie naukowe poparte takimi osiągnięciami jak publikacje, granty, którymi zarządzał, nagrody itp.,

– powinien posiadać dobrą znajomość języka angielskiego, zarówno w mowie, jak i w piśmie.

Preferowani będą kandydaci, którzy posiadają:

– doświadczenie w przeprowadzaniu naukowych ocen i/lub przedstawianiu porad naukowych w zakresie wymaganych obszarów kompetencji,

– doświadczenie w recenzowaniu prac naukowych i publikacji innych naukowców,

– umiejętność przygotowania projektów opinii i raportów naukowych,

– umiejętność posługiwania się elektronicznymi środkami wymiany dokumentów i komunikacji.

Niezależność oraz oświadczenie o interesach

Członkowie panelu naukowego są mianowani indywidualnie. Od kandydatów wymagane jest złożenie oświadczenia, w którym zobowiązują się działać w ramach panelu naukowego w sposób niezależny od jakichkolwiek wpływów zewnętrznych.

Procedura wyboru

Każdy z kandydatów może być członkiem tylko jednego panelu. Kandydaci zostaną poproszeni o wybór najbardziej odpowiadającego im panelu z sześciu wymienionych powyżej.

O ostatecznym składzie panelu zadecyduje Dyrektor, po przedstawieniu rekomendacji przez forum doradcze Centrum.

Kandydaci spełniający kryteria członkostwa, którzy jednak nie zostali wybrani do udziału w jednym z paneli, zostaną dopisani do listy ekspertów, która może zostać wykorzystana przez Centrum do utworzenia paneli doraźnych dla kwestii wykraczających poza zakres obowiązków paneli naukowych.

Formularze zgłoszeń wraz ze szczegółowym życiorysem w języku angielskim należy przesyłać pocztą elektroniczną w terminie 30 dni od dnia publikacji niniejszego zaproszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Wszystkie zgłoszenia będą traktowane jako poufne.

Szczegółowe procedury są dostępne na stronie internetowej ECDC pod adresem:

http://www.ecdc.eu.int

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024