Pomoc państwa - Niderlandy - Pomoc państwa nr C 14/2005 (ex N 149/2004) - Dotacja dla zakładu produkującego słód - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - NIDERLANDY

Pomoc państwa nr C 14/2005 (ex N 149/2004)

Dotacja dla zakładu produkującego słód

Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2005/C 154/03)

(Dz.U.UE C z dnia 25 czerwca 2005 r.)

Pismem z dnia 3 maja 2005, zamieszczonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Niderlandy o swojej decyzji wszczęcia postępowania przewidzianego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE w odniesieniu do wyżej wspomnianej pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat pomocy, względem której Komisja wszczyna postępowanie, w ciągu jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i zamieszczonego pod nim pisma, kierując je na następujący adres lub numer faksu:

Komisja Europejska/European Commission

Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa

Dyrekcja H2

Biuro: DM 130 5/128.

B-1049 Bruksela

Faks: (32-2) 296 76 72

Uwagi te zostaną przekazane Niderlandom. Zainteresowane strony przedkładające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości poufnością.

STRESZCZENIE

Interwencja w niderlandzkim sektorze słodu polega na dotacji wspierającej projekt inwestycyjny Holland Malt BV (przedsiębiorstwa, w ramach którego współpracują Bavaria NV oraz spółdzielnia rolników uprawiających zboża Agrifirm). Dotacja przeznaczona jest na założenie zakładu produkującego słód w Eemshaven, gmina Eemsmond. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie zintegrowanie w ramach jednego zakładu całego łańcucha przechowywania i przetwarzania jęczmienia do produkcji słodu oraz produkcji i handlu słodem.

Niderlandy zamierzają udzielić dotacji przedsiębiorstwu Holland Malt BV w ramach regionalnego programu inwestycyjnego "Regionale investeringsprojecten 2000". Program ten został zatwierdzony przez Komisję Europejską w 2000 r.(1), podobnie jak zmiana wprowadzona do niego w dniu 18 lutego 2002(2), w wyniku której program IPR zaczął być stosowany do sektorów związanych z przetwarzaniem i obrotem produktami rolnymi, zgodnie załącznikiem I Traktatu.

Ponieważ pomoc dotyczy dotacji na projekt inwestycyjny udzielanej przedsiębiorstwu z sektora związanego z przetwarzaniem i sprzedażą produktów rolnych wymienionych w załączniku I do Traktatu, a kwalifikujące się koszty projektu przekraczają 25 mln EUR, zgodnie z pkt 4.2.6 Wytycznych Wspólnoty odnośnie do pomocy państwa w sektorze rolnictwa (3) wymagane jest oddzielne powiadomienie.

Na obecnym etapie Komisja, z powodów podanych niżej, ma wątpliwości czy planowana pomoc jest zgodna z zasadami wspólnego rynku:

– Na podstawie informacji udostępnionych Komisji nie można wykluczyć, że na rynku słodu występuje nadwyżka zdolności produkcyjnych;

– Holland Malt twierdzi, że będzie dostarczać "słód premium" wysokiej jakości służący do produkcji "piwa premium" i że rynek słodu i piwa tego rodzaju wciąż się powiększa. Nie jest jednak jasne, czy "słód premium" i "piwo premium" nie są jedynie pojęciami marketingowymi, które nie odpowiadają żadnym konkretnym produktom stanowiącym osobny rynek.

______

(1) Regionale investeringsprojecten 2000 (IPR 2000-2006), N 549/99. Zatwierdzone w dniu 17 sierpnia 2000 r. pismem SG (2000) D/ 106266.

(2) Wijziging Regionale investeringsprojecten 2000, N831/2001. Zatwierdzone w dniu 18 lutego 2002 r. pismem C(2002)233.

(3) Dz. U. C 28 z 1.2.2000.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.154.6

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Niderlandy - Pomoc państwa nr C 14/2005 (ex N 149/2004) - Dotacja dla zakładu produkującego słód - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 25/06/2005
Data ogłoszenia: 25/06/2005