Przyspieszone postępowanie zatwierdzające systemy pomocy dla MŚP oraz zmiana istniejących systemów.

Komunikat do Państw Członkowskich w sprawie przyspieszonego postępowania zatwierdzającego systemy pomocy dla MŚP oraz zmiany istniejących systemów

(92/C 213/03)

(przyjęty przez Komisję dnia 2 lipca 1992 r.)

(Dz.U.UE C z dnia 19 sierpnia 1992 r.)

Komisja zmieniła swoją wcześniejszą decyzję(1) w sprawie powiadamiania o systemach pomocy o niewielkim znaczeniu w następujący sposób:

co do zasady, Komisja nie będzie zgłaszać sprzeciwów wobec nowych lub zmienionych istniejących systemów pomocy zgłoszonych na podstawie art. 93 ust. 3 Traktatu EWG, spełniających następujące kryteria:

1. Nowe systemy pomocy, z wyłączeniem tych wspierających sektory przemysłowe objęte szczególnymi przepisami polityki wspólnotowej(2) lub w rolnictwie, rybołówstwie lub sektorach transportu i węgla.

Systemy muszą być ograniczone do małych i średnich przedsiębiorstw, rozumianych jako każda firma która:

– ma nie więcej niż 250 pracowników, oraz

– albo

– której roczny obrót nie przekracza 20 milionów ECU, lub

– suma bilansowa nie przekracza 10 milionów ECU, i

– w nie więcej niż 25 % stanowi własność jednej lub większej ilości spółek nieobjętych niniejszą definicją, z wyłączeniem publicznych korporacji inwestycyjnych, spółek z kapitałem podwyższonego ryzyka lub pod warunkiem że nie jest wykonywana kontrola, inwestorów instytucjonalnych.

Systemy muszą także spełniać jedno z następujących kryteriów:

– w przypadku gdy systemy odnoszą się do szczególnych celów inwestycyjnych, intensywność pomocy nie może przekraczać 7,5 % kosztów inwestycyjnych, lub

– w przypadku gdy systemy mają służyć tworzeniu miejsc pracy, pomoc nie może wynosić więcej niż 3.000 ECU na miejsce pracy, lub

– w przypadku braku szczególnych celów inwestycyjnych lub tworzenia miejsc pracy całkowita kwota pomocy jaką może otrzymać beneficjent nie może być większa niż 200.000 ECU.

Wszystkie powyższe liczby są podawane przed opodatkowaniem, tzn. brutto.

Państwa Członkowskie musza zapewnić, że beneficjent w ramach tego samego projektu nie otrzyma więcej pomocy niż zezwalają na to powyższe kryteria, przez wielokrotne zgłoszenia systemów pomocy spełniających te kryteria lub gdy takie systemy pomocy są dodawane do jakichkolwiek innych pomocy w ramach ogólnych, regionalnych lub sektorowych systemów pomocy.

Takie pomoce mogą być wypłacane na poziomie krajowym, regionalnym lub lokalnym.

Wszystkie pomoce do wywozów w handlu wewnątrzwspólnotowym lub pomoce operacyjne są wyłączone z tej procedury.

2. Zmiany istniejących systemów pomocy, które zostały uprzednio zatwierdzone przez Komisję, z wyłączeniem szczególnych przypadków kiedy Komisja ściśle ograniczyła swoje zezwolenie do zgłoszonego wówczas okresu, budżetu i warunków.

Zmiana może dotyczyć:

– przedłużenia okresu obowiązywania bez podwyższania zasobów budżetowych,

– podwyższenia w dostępnym budżecie o nie więcej niż 20 % pierwotnej kwoty, ale bez przedłużenia okresu obowiązywania,

– przedłużenia okresu obowiązywania razem z podwyższeniem budżetu o nie więcej niż 20 % pierwotnej kwoty,

– zaostrzenia kryteriów zastosowania systemu.

Uproszczona forma powiadomienia do stosowania zarówno w nowych, jak i istniejących systemach jest określona poniżej.

Komisja podejmie decyzję w sprawie powiadomień w ciągu 20 dni roboczych.

______

(1) Dz.U. C 40 z 20.2.1990, str. 2.

(2) Aktualnie: stal, przemysł stoczniowy, włókna syntetyczne i pojazdy silnikowe.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024