Kryteria uznawania użytków rolnych za pozostające w stanie, dzięki któremu nadają się one do wypasu lub uprawy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 9 marca 2023 r.
w sprawie kryteriów uznawania użytków rolnych za pozostające w stanie, dzięki któremu nadają się one do wypasu lub uprawy

Na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 412) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Użytki rolne uznaje się za pozostające w stanie, dzięki któremu nadają się one do wypasu lub uprawy, jeżeli:
1)
został na nich przeprowadzony co najmniej jeden zabieg agrotechniczny mający na celu usunięcie lub zniszczenie niepożądanej roślinności - w przypadku gruntów ornych i trwałych użytków zielonych,
2)
zostały na nich przeprowadzone co najmniej dwa zabiegi agrotechniczne, w tym jeden mający na celu usunięcie lub zniszczenie niepożądanej roślinności i drugi mający na celu usunięcie obumarłych drzew lub gałęzi, lub cięcie sanitarne suchych i zasychających gałęzi - w przypadku sadów

- w terminie do dnia 31 lipca roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie pomocy, o której mowa w art. 20 pkt 1-4 ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, zwanej dalej "ustawą".

2. 
Zabiegi agrotechniczne, o których mowa w ust. 1, w przypadku:
1)
gruntów ornych:
a)
ugorowanych innych niż grunty ugorowane z roślinami miododajnymi, stanowiących obszary, o których mowa w art. 4 ust. 4 lit. b ppkt (ii) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 z dnia 2 grudnia 2021 r. ustanawiającego przepisy dotyczące wsparcia planów strategicznych sporządzanych przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (planów strategicznych WPR) i finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz uchylającego rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 i (UE) nr 1307/2013 (Dz. Urz. UE L 435 z 06.12.2021, str. 1, z późn. zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem 2021/2115", i dla których to gruntów ornych określono normy w przepisach wydanych na podstawie art. 55 ust. 1 ustawy - przeprowadza się w terminie do dnia 30 września roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie pomocy, o której mowa w art. 20 pkt 1-4 ustawy,
b)
objętych zobowiązaniami rolno-środowiskowo-klimatycznymi, o których mowa w art. 70 ust. 1 rozporządzenia 2021/2115, w ramach interwencji, o której mowa w art. 42 ust. 1 pkt 7 ustawy w wariancie Wieloletnie pasy kwietne - przeprowadza się w terminie i zakresie określonych w przepisach dotyczących płatności rolno-środowiskowo--klimatycznych wydanych na podstawie art. 71 ust. 1 ustawy;
2)
trwałych użytków zielonych objętych zobowiązaniami rolno-środowiskowo-klimatycznymi:
a)
w ramach pakietów wymienionych w § 4 ust. 1 pkt 4 i 5 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 marca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 415, z późn. zm.) - przeprowadza się w terminie i zakresie określonych w tym rozporządzeniu,
b)
o których mowa w art. 70 ust. 1 rozporządzenia 2021/2115, w ramach interwencji, o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 1-3 ustawy - przeprowadza się w terminie i zakresie określonych w przepisach dotyczących płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych wydanych na podstawie art. 71 ust. 1 ustawy;
3)
sadów objętych zobowiązaniami rolno-środowiskowo-klimatycznymi:
a)
w ramach pakietu wymienionego w § 4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w pkt 2 lit. a - przeprowadza się w terminie i zakresie określonych w tym rozporządzeniu,
b)
o których mowa w art. 70 ust. 1 rozporządzenia 2021/2115, w ramach interwencji, o której mowa w art. 42 ust. 1 pkt 4 ustawy - przeprowadza się w terminie i zakresie określonych w przepisach dotyczących płatności rolno--środowiskowo-klimatycznych wydanych na podstawie art. 71 ust. 1 ustawy.
§  2. 
Użytki rolne stanowiące obszary, o których mowa w art. 4 ust. 4 lit. b ppkt (ii) rozporządzenia 2021/2115, uznaje się za pozostające w stanie, dzięki któremu nadają się one do wypasu lub uprawy, nawet jeżeli:
1)
nie przeprowadzono zabiegów agrotechnicznych, o których mowa w § 1 ust. 1, albo
2)
zabiegi agrotechniczne, o których mowa w § 1 ust. 1, przeprowadzono po terminie określonym w tym przepisie

- o ile znajdują się na nich grunty ugorowane z roślinami miododajnymi, miedze śródpolne, strefy buforowe lub pasy gruntów wzdłuż obrzeży lasu, dla których określono normy w przepisach wydanych na podstawie art. 55 ust. 1 ustawy.

§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 marca 2023 r.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1950).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024