Włączenie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Budowy Urządzeń Chemicznych "Cebea" do Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 stycznia 2015 r.
w sprawie włączenia Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Budowy Urządzeń Chemicznych "Cebea" do Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki

Na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. Nr 96, poz. 618, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Z dniem 1 lutego 2015 r. instytut badawczy o nazwie Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Budowy Urządzeń Chemicznych "Cebea" w Krakowie o numerze identyfikacyjnym REGON 000029593 i o numerze identyfikacji podatkowej NIP 675-000-21-99 1 , zwany dalej "Instytutem", włącza się do uczelni publicznej o nazwie Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie o numerze identyfikacyjnym REGON 000001560 i o numerze identyfikacji podatkowej NIP 675-000-62-57 2 , zwanej dalej "Politechniką".
§  2.
1.
Określenie mienia włączonego Instytutu następuje na podstawie sprawozdania finansowego Instytutu sporządzonego na dzień poprzedzający dzień włączenia, zbadanego przez biegłego rewidenta zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330, z późn. zm.), zatwierdzonego przez ministra nadzorującego Instytut.
2.
Politechnika przejmuje mienie i należności przysługujące włączanemu Instytutowi, ujęte w protokole zdawczo-odbiorczym, oraz zobowiązania Instytutu.
§  3.
1.
Politechnika wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki, których podmiotem był Instytut.
2.
Na Politechnikę przechodzą uprawnienia i obowiązki Instytutu, wynikające z decyzji administracyjnych.
§  4.
Przed włączeniem Instytutu do Politechniki Instytut zabezpieczy wszystkich wierzycieli oraz zabezpieczy zobowiązania wobec pracowników.
§  5.
Zadania ujęte w planie rzeczowo-finansowym Instytutu wprowadza się do planu rzeczowo-finansowego Politechniki.
§  6.
Po włączeniu Instytutu obowiązuje system finansowo-księgowy stosowany przez Politechnikę.
§  7.
Do pracowników Instytutu włączanego do Politechniki stosuje się art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 i 1662).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2015 r.
1 Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Budowy Urządzeń Chemicznych "Cebea" w Krakowie został utworzony zarządzeniem nr 40/Org/71 Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 10 lipca 1971 r. w sprawie przekształcenia Centralnego Biura Konstrukcyjnego Urządzeń Chemicznych w Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Budowy Urządzeń Chemicznych "CEBEA", zmienionym zarządzeniem nr 54/Org/86 Ministra Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego z dnia 26 marca 1986 r. w sprawie zmiany nazwy oraz dostosowania organizacji Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Budowy Urządzeń Chemicznych "CEBEA" do przepisów ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych oraz zarządzeniem nr 454/Org/90 Ministra Przemysłu z dnia 18 grudnia 1990 r. w sprawie podziału jednostki badawczo-rozwojowej pod nazwą Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Budowy Urządzeń Chemicznych i Chłodniczych "Cebea" w Krakowie i zarządzeniem nr 91/Org/92 Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 16 marca 1992 r. w sprawie nazwy Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Budowy Urządzeń Chemicznych i Chłodniczych "Cebea" w Krakowie.
2 Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie została utworzona uchwałą nr 409 Rady Ministrów z dnia 7 lipca 1954 r. w sprawie utworzenia Politechniki Krakowskiej (M.P. Nr A-68, poz. 854).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024