Węgry-Polska. Program współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Zasobów Ludzkich Węgier w dziedzinie kultury na lata 2013-2016. Kraków.2013.06.13.

PROGRAM WSPÓŁPRACY
między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Zasobów Ludzkich Węgier w dziedzinie kultury na lata 2013-2016,
podpisany w Krakowie dnia 13 czerwca 2013 r.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Minister Zasobów Ludzkich Węgier, zwani dalej "Stronami",

kierując się pragnieniem pogłębienia współpracy w dziedzinie kultury i działając zgodnie z postanowieniami Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Węgierskiej o współpracy kulturalnej i naukowej, sporządzonej w Budapeszcie dnia 13 października 1992 roku,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1
1.
Strony będą rozwijać współpracę w różnych dziedzinach kultury oraz wspierać bezpośrednie kontakty między polskimi i węgierskimi twórcami i stowarzyszeniami twórców, a także instytucjami i organizacjami działającymi w dziedzinie kultury.
2.
Strony będą wspierać prezentowanie dzieł literackich, muzycznych, dramatycznych oraz z zakresu sztuk wizualnych polskich i węgierskich autorów, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł autorów współczesnych.
Artykuł  2
1.
Strony będą wspierać na zasadach wzajemności udział polskich i węgierskich artystów i zespołów artystycznych w festiwalach teatralnych, muzycznych oraz sztuk wizualnych, jak również w innych znaczących imprezach kulturalnych. Szczegóły dotyczące wyboru zespołów artystycznych, ich repertuaru, programu pobytu i terminów występów będą bezpośrednio uzgadniane przez właściwe instytucje.
2.
Strony będą, w ramach swoich możliwości, wspierać udział przedstawicieli drugiej Strony w festiwalach międzynarodowych, a w szczególności:
1)
w Rzeczypospolitej Polskiej w:
a)
Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Konfrontacje Teatralne" w Lublinie,
b)
Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Dialog" we Wrocławiu,
c)
Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Kontakt" w Toruniu,
d)
Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych,
e)
Międzynarodowym Festiwalu "Warszawska Jesień",
f)
Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym imienia Fryderyka Chopina w Warszawie,
g)
Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i jego Europa" w Warszawie,
h)
Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim imienia Grzegorza Fitelberga w Katowicach,
i)
Międzynarodowym Biennale Sztuki Mediów WRO we Wrocławiu,
j)
Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie,
k)
Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej "Mediations" w Poznaniu,
l)
Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie,
m)
Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi,
n)
Festiwalu Gdynia Design Days;
2)
na Węgrzech w:
a)
Budapeszteńskim Festiwalu Wiosennym,
b)
Ogólnokrajowych Spotkaniach Teatralnych w Peczu,
c)
Międzynarodowym Biennale Teatralnym dla Dzieci i Młodzieży w Kaposvárze,
d)
"Thealter International" - Międzynarodowym Spotkaniu Teatrów Niezależnych w Szegedzie,
e)
Międzynarodowych Spotkaniach Tanecznych w Peczu,
f)
Międzynarodowym Festiwalu Tańca "SzólóDuó" w Budapeszcie,
g)
Konkursie i Festiwalu Operowym "Armel" w Szegedzie,
h)
"Mediawave" - Międzynarodowym Festiwalu Filmowym i Muzycznym w Komárom,
i)
Krajowym i Międzynarodowym Spotkaniu Sztuk Współczesnych w Veszprém,
j)
Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalkowych w Peczu,
k)
Międzynarodowym Seminarium i Festiwalu imienia Beli Bartóka w Szombathely,
l)
Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Budapeszcie,
m)
Międzynarodowym Konkursie Chórów i Folkloru imienia Beli Bartóka w Debreczynie,
n)
Międzynarodowym Konkursie Chórów w Budapeszcie,
o)
Międzynarodowym Biennale Grafiki i Rysunku w Györ,
p)
Triennale Tkaniny Artystycznej w Szombathely,
r)
Tygodniu Wzornictwa w Budapeszcie.
3.
Strony będą popierać udział twórców ludowych i zespołów folklorystycznych w międzynarodowych festiwalach i innych imprezach kulturalnych, odbywających się w obu państwach, jak również wymianę i współpracę specjalistów w dziedzinie kultury ludowej i ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Artykuł  3

Strony będą wspierać współpracę w dziedzinie sztuk wizualnych, w tym twórczości plastycznej, architektury i wzornictwa, w szczególności poprzez:

1)
realizację wspólnych projektów w ramach bezpośredniej współpracy instytucji, stowarzyszeń i związków twórczych oraz innych organizacji działających w tym obszarze;
2)
wymianę doświadczeń, informacji, czasopism i publikacji fachowych;
3)
organizowanie wystaw.
Artykuł  4

W celu rozwijania i doskonalenia współpracy kulturalnej Strony będą wspierać wymianę twórców i specjalistów we wszystkich dziedzinach kultury. Szczegółowe warunki dotyczące tej wymiany zainteresowane podmioty uzgodnią w ramach bezpośrednich kontaktów roboczych.

Artykuł  5
1.
Strony będą współpracować w celu niedopuszczenia do nielegalnego przywozu, wywozu i przekazywania własności dóbr kultury stanowiących ich dziedzictwo kulturowe, zgodnie z przepisami prawa obowiązującego w danym kraju oraz konwencjami międzynarodowymi, których oba państwa są stronami.
2.
Strony uznają, że dobra kultury nielegalnie wywiezione z terytorium jednego państwa i nielegalnie wwiezione na terytorium drugiego państwa podlegają zwrotowi.
Artykuł  6
1.
Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę muzeów oraz narodowych instytucji kultury i innych organizacji działających w dziedzinie ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego obu państw, ze szczególnym uwzględnieniem:
1)
bezpośredniej współpracy między instytucjami i organizacjami zajmującymi się dokumentowaniem i ochroną materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego;
2)
działań koordynowanych przez grupę roboczą ds. dziedzictwa kulturowego krajów Grupy Wyszehradzkiej w zakresie ochrony miejsc światowego dziedzictwa oraz ochrony ich dziedzictwa kulturowego;
3)
współpracy pomiędzy Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie a Narodowym Centrum Zarządzania i Udostępniania Dziedzictwa imienia Gyuli Forstera i Fundacją imienia László Telekiego w zakresie dokumentowania i ochrony dziedzictwa kulturowego Europy Środkowej;
4)
wymiany informacji w zakresie promocji dziedzictwa kulturowego, w szczególności poprzez internetowy serwis informacji o dziedzictwie Europy Środkowej AHICE (Art Historian Information from Central Europe).
2.
Strony będą sprzyjać bezpośredniej współpracy Muzeum Narodowego w Warszawie z Muzeum Sztuk Pięknych - Galerią Narodową w Budapeszcie, a także podejmowanym przez te instytucje działaniom w celu wzajemnej prezentacji zbiorów.
3.
Strony, w miarę swoich możliwości, będą podejmować starania mające na celu ochronę i promocję miejsc o znaczeniu historycznym dla obu narodów.
4.
Strony będą sprzyjać współpracy w ramach Europejskiej Sieci "Pamięć i Solidarność".
5.
Strony, w miarę swoich możliwości, będą dążyć do digitalizacji dokumentów dotyczących wspólnej historii oraz udostępniania powstałych w ten sposób dokumentów cyfrowych.
Artykuł  7
1.
W dziedzinie kinematografii, zgodnie z obowiązującym prawem wewnętrznym, Strony będą wspierać:
1)
bezpośrednią współpracę instytucji i organizacji filmowych, zwłaszcza Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Węgierskiego Narodowego Funduszu Filmowego;
2)
bezpośrednią współpracę Filmoteki Narodowej oraz Węgierskiego Narodowego Archiwum Cyfrowego i Instytutu Filmowego (MaNDA) w zakresie wymiany filmów, doświadczeń i informacji;
3)
organizację przeglądów filmowych na zasadach wzajemności;
4)
udział filmów w międzynarodowych festiwalach filmowych organizowanych w państwie drugiej Strony, zgodnie z regulaminami tych festiwali.
2.
Strony, w ramach swoich możliwości, będą wspierać udział przedstawicieli drugiej Strony w festiwalach filmowych, a w szczególności:
1)
w Rzeczypospolitej Polskiej w:
a)
Gdynia Film Festival, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych,
b)
Warszawskim Festiwalu Filmowym,
c)
Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage" w Bydgoszczy,
d)
Gdańsk DocFilm Festival,
e)
Krakowskim Festiwalu Filmowym;
2)
na Węgrzech w:
a)
Przeglądzie Filmu Węgierskiego w Budapeszcie,
b)
Międzynarodowym Przeglądzie Filmów dotyczących Sztuk Pięknych i Nauki w Szolnok,
c)
Festiwalu Filmu Animowanego w Kecskemét,
d)
Jameson CineFest, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Miszkolcu,
e)
Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Titanic w Budapeszcie,
f)
Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych BuSho w Budapeszcie.
3.
Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę w zakresie digitalizacji realizowaną przez:
1)
ze strony polskiej:
a)
Narodowy Instytut Audiowizualny,
b)
Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych,
c)
Bibliotekę Narodową;
2)
ze strony węgierskiej:
a)
Węgierskie Narodowe Archiwum Cyfrowe i Instytut Filmowy,
b)
Bibliotekę Elektroniczną Biblioteki Narodowej imienia Istvána Szechenyi'ego,
c)
Ogólnokrajowe Archiwum Węgierskiego Archiwum Narodowego.
Artykuł  8
1.
Strony będą sprzyjać bezpośredniej współpracy pisarzy, poetów, tłumaczy i krytyków literackich oraz wydawnictw obu państw. W tym celu Strony będą wspierać:
1)
wymianę specjalistów w dziedzinie literatury;
2)
udział w międzynarodowych kongresach, konferencjach i seminariach odbywających się na terytorium państwa drugiej Strony.
2.
Strony będą wspierać dokonywanie przekładów dzieł literatury polskiej na język węgierski i dzieł literatury węgierskiej na język polski.
3.
Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę między polskimi i węgierskimi wydawnictwami oraz udział w międzynarodowych targach książki w Warszawie i w Budapeszcie.
Artykuł  9
1.
Strony będą popierać współpracę bibliotek obu państw, szczególnie bibliotek narodowych na podstawie bezpośrednich porozumień między nimi, w szczególności w zakresie rozwoju i stosowania nowych technologii i rozwiązań informatycznych oraz ich wykorzystania w działalności bibliotek.
2.
Strony będą popierać współpracę w dziedzinie archiwistyki, w szczególności w zakresie dostępu do archiwów oraz wymiany doświadczeń, publikacji, informacji o źródłach do historii obu krajów i kopii dokumentów archiwalnych.
Artykuł  10

Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę między teatrami i innymi instytucjami kultury, a także zespołami artystycznymi oraz stowarzyszeniami twórców i artystów z obu państw, w szczególności:

1)
współpracę zespołów teatralnych, w tym Teatru Narodowego w Warszawie i Węgierskiego Teatru Narodowego w Budapeszcie;
2)
wymianę specjalistów w dziedzinie teatru;
3)
wymianę informacji i zaproszeń na seminaria, wykłady i inne znaczące wydarzenia w dziedzinie teatru;
4)
wymianę tekstów dramatycznych oraz fachowych czasopism i specjalistycznych publikacji teatralnych;
5)
wymianę nagrań przedstawień teatralnych;
6)
bezpośrednią współpracę między Instytutem Teatralnym imienia Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie a Narodowym Instytutem i Muzeum Teatralnym w Budapeszcie.
Artykuł  11
1.
Strony będą wspierać współpracę w zakresie muzyki, w szczególności:
1)
wymianę zespołów muzycznych, solistów i dyrygentów w ramach bezpośredniej współpracy instytucji i organizacji;
2)
stwarzanie możliwości wymiany partytur, czasopism fachowych oraz literatury muzykologicznej;
3)
wspieranie prezentacji twórczości kompozytorów z obu państw;
4)
wspieranie wymiany specjalistów w dziedzinie muzyki w formie zaproszeń na pobyty studyjne oraz jako obserwatorów festiwali muzycznych i innych ważnych wydarzeń z życia muzycznego.
2.
Strony będą dążyć do zorganizowania, na zasadach wzajemności, występów orkiestr kameralnych prezentujących twórczość kompozytorów z obu państw.
Artykuł  12
1.
Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę uczelni artystycznych, w szczególności:
1)
wymianę grup studenckich i nauczycieli akademickich;
2)
udział przedstawicieli uczelni artystycznych w konferencjach, seminariach, kolokwiach i sesjach dotyczących kształcenia artystycznego i teorii sztuki, organizowanych przez drugą Stronę;
3)
wzajemne informowanie się o imprezach artystycznych (konkursy, warsztaty, festiwale).
2.
Warunki finansowe współpracy będą uzgadniane bezpośrednio przez zainteresowane uczelnie.
Artykuł  13

Strony, w miarę swoich możliwości, zapewnią wszechstronną pomoc w zaspokajaniu potrzeb kulturalnych oraz zachowaniu kulturowego dziedzictwa polskiej mniejszości narodowej na Węgrzech, w tym utrzymywaniu i rozwijaniu obchodzącego w 2013 roku piętnastolecie istnienia Muzeum i Archiwum Polonii Węgierskiej - Strony będą sprzyjać realizacji jego nowego celu (prezentacji tysiącletnich kontaktów polsko-węgierskich) - oraz węgierskiej grupy etnicznej w Rzeczypospolitej Polskiej, a także będą popierać działalność organizacji realizujących te cele.

Artykuł  14

Strony wyrażają wolę współpracy w dziedzinie prawa autorskiego i praw pokrewnych, w szczególności w zakresie przeciwdziałania naruszeniom tych praw, zgodnie z prawem wewnętrznym obu państw oraz standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Artykuł  15
1.
Strony będą współpracować w zakresie wymiany doświadczeń dotyczących programów Unii Europejskiej.
2.
Strony będą dążyć do organizowania konsultacji i wymiany doświadczeń oraz będą wspierać bezpośrednie kontakty zainteresowanych instytucji, w zakresie korzystania z funduszy strukturalnych w ramach perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2014-2020 służących inwestycjom kulturalnym i ochronie dziedzictwa kulturowego.
Artykuł  16
1.
Strony będą współpracować w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w szczególności w zakresie przygotowania i promowania projektów w dziedzinie kultury oraz wspierania inicjatywy Forum Dziedzictwa Europy Środkowej.
2.
Strony będą wspierać projekty realizowane w ramach Inicjatywy Środkowoeuropejskiej.
3.
Strony będą sprzyjać bezpośredniej współpracy na forach organizacji międzynarodowych w dziedzinie kultury, w szczególności Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO).
Artykuł  17

Szczegóły wymiany kulturalnej realizowanej w ramach niniejszego Programu będą uzgadniane przez zainteresowane podmioty. W przypadku braku odrębnych ustaleń, wymiana będzie zgodna z następującymi zasadami:

1)
przy wymianie zespołów artystycznych:
a)
Strona wysyłająca pokrywa koszty:
podróży do miejsca prezentacji i z powrotem,
transportu scenografii teatralnej, kostiumów, wyposażenia sceny i instrumentów muzycznych,
b)
Strona przyjmująca pokrywa koszty:
pobytu, tj. zakwaterowania i wyżywienia,
transportu wewnętrznego,
usług tłumacza, gdy zaistnieje potrzeba skorzystania z nich;
2)
przy wymianie osób:
a)
Strona wysyłająca nie później niż na dwa miesiące przed planowaną datą przyjazdu przesyła Stronie przyjmującej następujące informacje na temat osoby wysyłanej:
życiorys, zawierający także informację o znajomości języków obcych,
planowany program pobytu,
b)
kwestie dotyczące pokrycia kosztów podróży, zakwaterowania i wyżywienia osób objętych wymianą zainteresowane podmioty uzgodnią bezpośrednio, odrębnie w każdym przypadku;
3)
Szczegóły dotyczące warunków organizacji wystaw zainteresowane instytucje uzgodnią bezpośrednio, w formie odrębnych porozumień.
Artykuł  18
1.
Program wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2016 roku.
2.
Każda ze Stron może w formie pisemnej wypowiedzieć Program przed upływem okresu jego obowiązywania. Wypowiedzenie staje się skuteczne z upływem trzech miesięcy od dnia otrzymania wypowiedzenia przez drugą Stronę.
3.
Wszelkie przedsięwzięcia rozpoczęte zgodnie z Programem, a niezakończone w okresie jego obowiązywania, będą realizowane zgodnie z postanowieniami Programu do czasu ich zakończenia.
4.
Okres obowiązywania niniejszego Programu zostaje automatycznie przedłużony do czasu wejścia w życie nowego Programu, ale nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2017 roku.

Sporządzono w Krakowie, dnia 13 czerwca 2013 roku, w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w językach polskim i węgierskim, przy czym oba teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2013.1124

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Węgry-Polska. Program współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Zasobów Ludzkich Węgier w dziedzinie kultury na lata 2013-2016. Kraków.2013.06.13.
Data aktu: 13/06/2013
Data ogłoszenia: 23/09/2013
Data wejścia w życie: 13/06/2013