Stypendia sportowe dla członków kadry narodowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPORTU1)
z dnia 15 grudnia 2005 r.
w sprawie stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej

Na podstawie art. 34 ust. 7 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz. U. Nr 155, poz. 1298) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb przyznawania, wstrzymywania i pozbawiania stypendiów sportowych dla członków kadry narodowej, podstawę i wysokość stypendium oraz czas, na jaki może zostać ono przyznane.
§  2.
1.
Członek kadry narodowej może otrzymywać stypendium sportowe, zwane dalej "stypendium", jeżeli:
1)
uzyska kwalifikacje do igrzysk olimpijskich i zobowiąże się w formie pisemnej do realizacji programu przygotowań olimpijskich lub
2)
zajmie miejsce medalowe we współzawodnictwie międzynarodowym, w którym brało udział co najmniej:

- 12 zawodników w danej konkurencji sportowej,

- 8 drużyn, osad lub załóg

i zobowiąże się w formie pisemnej do realizacji programu przygotowań do mistrzostw świata lub Europy, opracowanego przez właściwy polski związek sportowy, oraz do udziału w tych zawodach.

2.
Jeżeli regulamin zawodów przewiduje udział mniejszej liczby zawodników, drużyn, osad lub załóg w danej konkurencji sportowej lub w przypadku wystąpienia naturalnej niższej frekwencji w najlżejszej i najcięższej kategorii wagowej, przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się.
§  3.
1.
Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu może przyznać członkowi kadry narodowej stypendium na wniosek polskiego związku sportowego, zawierający imię i nazwisko oraz datę i miejsce urodzenia tego zawodnika.
2.
Do wniosku dołącza się w szczególności:
1)
uchwałę zarządu polskiego związku sportowego o powołaniu zawodnika do składu kadry narodowej;
2)
zobowiązanie zawodnika, o którym mowa odpowiednio w § 2 ust. 1 pkt 1 lub 2;
3)
dokument potwierdzający osiągnięcia sportowe, o których mowa w § 5.
3.
Polski związek sportowy składa wniosek w terminie 30 dni od dnia zakończenia zawodów, o których mowa w § 5.
4.
Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu może przyznać członkowi kadry narodowej stypendium z własnej inicjatywy, jeżeli posiada dane, o których mowa w ust. 1 i 2.
§  4.
Podstawę ustalenia wysokości stypendium stanowi kwota 2.300 PLN, zwana dalej "podstawą".
§  5.
1.
Stypendium dla członka kadry narodowej w dyscyplinach i konkurencjach sportowych objętych programem igrzysk olimpijskich może być przyznane w wysokości:
1)
do 3-krotności podstawy za zajęcie I miejsca w igrzyskach olimpijskich lub mistrzostwach świata;
2)
do 2,5-krotności podstawy za zajęcie II miejsca w igrzyskach olimpijskich lub mistrzostwach świata;
3)
do 2-krotności podstawy za zajęcie III miejsca w igrzyskach olimpijskich lub mistrzostwach świata;
4)
do 2-krotności podstawy za zajęcie I miejsca w mistrzostwach Europy;
5)
do 1,5-krotności podstawy za zajęcie II miejsca w mistrzostwach Europy;
6)
do 1-krotności podstawy za zajęcie III miejsca w mistrzostwach Europy;
7)
do 2-krotności podstawy za uzyskanie kwalifikacji do igrzysk olimpijskich;
8)
do 1-krotności za zajęcie I miejsca w końcowej klasyfikacji pucharu świata, pucharu Europy oraz zawodów o równorzędnej randze;
9)
do 0,8-krotności podstawy za zajęcie II miejsca w końcowej klasyfikacji pucharu świata, pucharu Europy oraz zawodów o równorzędnej randze;
10)
do 0,6-krotności podstawy za zajęcie III miejsca w końcowej klasyfikacji pucharu świata, pucharu Europy oraz zawodów o równorzędnej randze;
11)
do 0,8-krotności za zajęcie miejsca medalowego w mistrzostwach świata juniorów i młodzieżowców;
12)
do 0,5-krotności za zajęcie miejsca medalowego w mistrzostwach Europy juniorów i młodzieżowców.
2.
Stypendium dla członków kadry narodowej w dyscyplinach i konkurencjach sportowych nieobjętych programem igrzysk olimpijskich może być przyznane w wysokości:
1)
do 1-krotności podstawy za zajęcie I miejsca w mistrzostwach świata;
2)
do 0,8-krotności podstawy za zajęcie II miejsca w mistrzostwach świata;
3)
do 0,6-krotności podstawy za zajęcie III miejsca w mistrzostwach świata;
4)
do 0,75-krotności podstawy za zajęcie I miejsca w mistrzostwach Europy;
5)
do 0,5-krotności podstawy za zajęcie II miejsca w mistrzostwach Europy;
6)
do 0,3-krotności podstawy za zajęcie III miejsca w mistrzostwach Europy.
§  6.
1.
Stypendium jest przyznawane od następnego miesiąca po rozegraniu zawodów, o których mowa w § 5.
2.
Stypendium przyznaje się na okres realizacji programów przygotowań do igrzysk olimpijskich lub realizacji programów przygotowań do mistrzostw świata i Europy oraz na okres udziału w tych zawodach.
§  7.
1.
Wypłaty stypendium dokonuje właściwy polski związek sportowy ze środków przekazywanych na ten cel przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu.
2.
Wypłata stypendium następuje do dnia 15. każdego miesiąca.
3.
Polski związek sportowy prowadzi obsługę finansową i przechowuje dokumentację związaną z wypłatą stypendiów.
§  8.
Członkini kadry narodowej, o której mowa w art. 34 ust. 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym, przedkłada właściwemu polskiemu związkowi sportowemu wniosek o kontynuowanie wypłaty stypendium wraz z zaświadczeniem o niezdolności do uprawiania sportu wskutek ciąży albo z dokumentem potwierdzającym urodzenie dziecka.
§  9.
1.
Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu wstrzymuje lub pozbawia członka kadry narodowej stypendium na wniosek właściwego polskiego związku sportowemu lub z własnej inicjatywy.
2.
Do wniosku dołącza się w szczególności:
1)
dowody potwierdzające zaniedbania realizacji programu przygotowań olimpijskich lub programu przygotowań do mistrzostw świata lub Europy;
2)
dowody potwierdzające odstąpienie od realizacji przygotowań olimpijskich albo programu przygotowań do mistrzostw świata lub Europy;
3)
dowody potwierdzające odmowę udziału zawodnika w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata lub Europy;
4)
orzeczenie lekarskie, o którym mowa w art. 34 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym;
5)
wyjaśnienia zawodnika oraz opinię trenera kadry narodowej o okolicznościach wymienionych w pkt 1-3.
3.
Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu wstrzymuje i pozbawia członka kadry narodowej stypendium z własnej inicjatywy na podstawie danych, o których mowa w ust. 2.
§  10.
Do stypendiów dla członków kadry narodowej przyznanych na podstawie dotychczasowych przepisów stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Sportu kieruje działem administracji rządowej - kultura fizyczna i sport, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu (Dz. U. Nr 220, poz. 1895).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024