Udzielanie wyróżnień funkcjonariuszom Straży Granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 5 kwietnia 2002 r.
w sprawie udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Straży Granicznej

Na podstawie art. 91 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2365, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa warunki i tryb udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Straży Granicznej, zwanych dalej "funkcjonariuszami", oraz wzory dokumentów w tych sprawach, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Podmioty właściwe oraz postępowanie w sprawach udzielania wyróżnień, o których mowa w art. 91 ust. 1 pkt 5-7 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, zwanej dalej "ustawą", oraz wzory dokumentów w tych sprawach regulują przepisy odrębne.
§  2. 
Wyróżnień, o których mowa w art. 91 ust. 1 pkt 1-4 i 8 ustawy, można udzielać funkcjonariuszom, w szczególności w przypadkach:
1)
za bardzo dobre wykonanie zadania służbowego - pochwałę;
2)
za wyróżniające się wykonywanie zadań służbowych lub uzyskanie bardzo dobrych wyników w szkoleniu - pochwałę w rozkazie;
3)
za wykazanie się szczególnymi osiągnięciami i inicjatywą w służbie, za wykonanie zadania w szczególnie trudnych warunkach lub wymagającego znacznego nakładu pracy, za dokonanie czynu świadczącego o wyjątkowej odwadze albo za uzyskanie bardzo dobrych wyników w przeszkoleniu specjalistycznym lub nauce w szkołach, o których mowa w art. 54 ustawy - nagrodę pieniężną lub rzeczową;
4)
za uzyskanie wyróżniających wyników w służbie lub szkoleniu albo wykonanie dodatkowych zadań wykraczających poza zwykłe obowiązki służbowe - urlop krótkoterminowy;
5)
za wzorowe wywiązywanie się z obowiązków służbowych i przejawianie inicjatywy na dotychczas zajmowanym stanowisku służbowym - mianowanie na wyższe stanowisko służbowe.
§  3. 
1. 
Minister właściwy do spraw wewnętrznych udziela wyróżnień, o których mowa w § 2:
1)
w pkt 1-4 Komendantowi Głównemu Straży Granicznej i jego zastępcom;
2)
w pkt 3 - funkcjonariuszom.
2. 
Wyróżnień udzielają:
1)
Komendant Główny Straży Granicznej - funkcjonariuszom;
2)
Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komendant oddziału Straży Granicznej, komendant ośrodka Straży Granicznej i komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej - funkcjonariuszom pełniącym służbę w podległym im Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, oddziale, ośrodku lub ośrodku szkolenia;
3)
kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej - funkcjonariuszom pełniącym służbę w podległej mu komórce organizacyjnej, w przypadku wyróżnień, o których mowa w § 2 pkt 1-4;
4)
komendant placówki Straży Granicznej, komendant dywizjonu Straży Granicznej oraz kierownik zakładu, naczelnik wydziału, dowódca kompanii, komendant pododdziałów szkolnych, komendant studium (kursu) - podległym im funkcjonariuszom wyróżnień, o których mowa w § 2 pkt 1, 2 i 4;
5)
inny bezpośredni przełożony funkcjonariusza zajmujący stanowisko kierownicze bezpośrednio wyższe, poczynając od kierownika sekcji (równorzędnego) lub dowódcy plutonu (równorzędnego) - wyróżnienia, o którym mowa w § 2 pkt 1.
2a. 
Wyróżnienie, o którym mowa w § 2 pkt 5, w przypadku gdy proponowany do wyróżnienia funkcjonariusz nie spełnia wymogów w zakresie wykształcenia lub kwalifikacji zawodowych wymaganych na wyższym stanowisku służbowym, jest udzielane za zgodą Komendanta Głównego Straży Granicznej.
2b. 
(uchylony).
3. 
Jeżeli przełożony uzna, że funkcjonariusz zasługuje na wyższe wyróżnienie niż to, którego może udzielić, występuje z wnioskiem, na drodze służbowej, do podmiotu właściwego do udzielenia takiego wyróżnienia.
4. 
Funkcjonariusz, któremu powierzono pełnienie obowiązków na danym stanowisku, może udzielać wyróżnień w zakresie przysługującym funkcjonariuszowi mianowanemu na to stanowisko.
§  4. 
1. 
Minister właściwy do spraw wewnętrznych udziela wyróżnień z własnej inicjatywy lub na wniosek Komendanta Głównego Straży Granicznej. Przełożeni udzielają wyróżnień z własnej inicjatywy lub na wniosek niższych przełożonych funkcjonariusza proponowanego do wyróżnienia.
2. 
Wniosek o udzielenie wyróżnienia powinien zawierać:
1)
stopień, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe funkcjonariusza proponowanego do wyróżnienia;
2)
proponowane wyróżnienie;
3)
wskazanie okoliczności uzasadniających udzielenie wyróżnienia.
3. 
Wzór wniosku o udzielenie wyróżnienia określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4. 
Jeżeli zaistnieją okoliczności uzasadniające jednoczesne udzielenie wyróżnienia więcej niż jednemu funkcjonariuszowi, można sporządzić jeden wniosek, obejmujący wszystkich funkcjonariuszy proponowanych do wyróżnienia.
§  5. 
Funkcjonariuszowi oddelegowanemu do czasowego pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej Straży Granicznej lub skierowanemu do szkoły albo na przeszkolenie przełożeni właściwi w miejscu oddelegowania, nauki lub przeszkolenia udzielają wyróżnień, o których mowa w § 2 pkt 1-4.
§  6. 
1. 
Pochwały udziela się ustnie. O udzieleniu pochwały sporządza się pisemną informację, której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Wyróżnień, o których mowa w § 2 pkt 2-4, udziela się rozkazem o wyróżnieniu, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. 
Minister właściwy do spraw wewnętrznych udziela wyróżnień, o których mowa w § 2 pkt 3 i 4, decyzją o wyróżnieniu.
4. 
Wyróżnienia, o którym mowa w § 2 pkt 5, udziela się rozkazem personalnym, do którego stosuje się odpowiednio przepisy o zmianie stosunku służbowego funkcjonariuszy Straży Granicznej.
5. 
Rozkaz o wyróżnieniu zawiera stopień, imię i nazwisko wyróżnionego, stanowisko służbowe, rodzaj wyróżnienia oraz krótki opis czynu lub osiągnięcia, za które wyróżnienie jest przyznane. Wzór rozkazu określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
6. 
Z rozkazem o wyróżnieniu zapoznaje się wyróżnionego funkcjonariusza.
7. 
Informację o udzieleniu pochwały, kopie lub wyciągi z rozkazów oraz decyzji o wyróżnieniu dołącza się do akt osobowych wyróżnionego funkcjonariusza.
§  7. 
1. 
Krótkoterminowego urlopu mogą udzielić w wymiarze:
1)
minister właściwy do spraw wewnętrznych i Komendant Główny Straży Granicznej - do 10 dni kalendarzowych;
2)
Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komendant oddziału Straży Granicznej, komendant ośrodka Straży Granicznej, komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej i kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej - do 7 dni kalendarzowych;
3)
komendant placówki Straży Granicznej oraz komendant dywizjonu Straży Granicznej - do 5 dni kalendarzowych;
4)
kierownik zakładu, naczelnik wydziału, dowódca kompanii, komendant pododdziałów szkolnych oraz komendant studium (kursu) - do 3 dni kalendarzowych.
2. 
Krótkoterminowy urlop powinien być wykorzystany w terminie wskazanym we wniosku wyróżnionego funkcjonariusza, jeżeli nie zakłóca on normalnego toku służby, nie później jednak niż w ciągu 3 miesięcy od dnia udzielenia wyróżnienia.
3. 
Krótkoterminowy urlop może być na wniosek wyróżnionego funkcjonariusza wykorzystany w dwóch częściach lub łącznie z innym urlopem.
4. 
Do wymiaru krótkoterminowego urlopu nie wlicza się dni ustawowo wolnych od pracy.
§  8. 
1. 
Wyróżnienia funkcjonariuszowi udziela się w sposób uroczysty, w czasie jak najkrótszym od spełnienia warunków uzasadniających jego udzielenie.
2. 
Informację o wyróżnieniu funkcjonariusza można podać do wiadomości funkcjonariuszy jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której wyróżniony pełni służbę.
§  9. 
Wyróżnień nie udziela się funkcjonariuszowi:
1)
przeciwko któremu jest prowadzone postępowanie karne lub dyscyplinarne;
2)
ukaranemu karą dyscyplinarną - do czasu jej zatarcia;
3)
skazanemu prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo lub wykroczenie - przez okres 1 roku od dnia uprawomocnienia się orzeczenia;
4)
skazanemu prawomocnym wyrokiem sądu - w czasie warunkowego zawieszenia wykonania kary;
5)
w stosunku do którego postępowanie karne zostało warunkowo umorzone - w okresie próby.
§  10. 
Tracą moc przepisy rozdziału 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 grudnia 1997 r. w sprawie udzielania wyróżnień oraz postępowania dyscyplinarnego w stosunku do funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. poz. 1015, z 1999 r. poz. 1084 oraz z 2000 r. poz. 1142).
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

...............................................

(określenie adresata wniosku)

Wniosek o udzielenie wyróżnienia

Wnoszę o udzielenie

....................................................................................................................................................................

(stopień, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe funkcjonariusza(szy) proponowanego(ych) do wyróżnienia)

wyróżnienia:

..........................................................................................

(podać rodzaj wyróżnienia)

Uzasadnienie

....................................................................................................................................................................

(wskazanie okoliczności uzasadniających udzielenie wyróżnienia)

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

.................................................., dnia .......................................

(miejsce sporządzenia wniosku)

...........................................................................................

(podpis przełożonego występującego z wnioskiem,

z podaniem stopnia, imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego)

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

................................................, dnia ..............................

(miejsce sporządzenia informacji)

Informacja o udzieleniu pochwały

Działając na podstawie art. 91 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2365, z późn. zm.) oraz § 3 ust. .......... pkt ......... rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 kwietnia 2002 r. w sprawie udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Straży Granicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1785), w dniu .................................................................................................. udzieliłem(-łam)

.............................................................................................................................................................

(stopień, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe wyróżnionego funkcjonariusza)

pochwały.

Uzasadnienie

.......................................................................................................................................................

(krótki opis okoliczności uzasadniających udzielenie pochwały)

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

........................................................................

(podpis podmiotu udzielającego pochwały, z podaniem stopnia,

imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego)

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

..........................................................................

(miejscowość)

Rozkaz o wyróżnieniu*

z dnia ..................................................

Na podstawie art. 91 ust. 1 pkt ....... ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2365, z późn. zm.) oraz § 3 ust. ........... pkt ......... rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 kwietnia 2002 r. w sprawie udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Straży Granicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1785)

wyróżniam

.......................................................................................................................................................

(stopień, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe wyróżnianego(-nych) funkcjonariusza(-szy))

....................................................

(podać rodzaj wyróżnienia)

Uzasadnienie

.......................................................................................................................................................

(wskazanie okoliczności uzasadniających udzielenie wyróżnienia)

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

...............................................................................

(podpis podmiotu udzielającego wyróżnienia, z podaniem stopnia,

imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego)

* Decyzja o wyróżnieniu –w przypadku udzielania przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych wyróżnień, o których mowa w art. 91 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024