Umundurowanie policjantów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 30 listopada 2001 r.
w sprawie umundurowania policjantów.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2-4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2000 r. Nr 101, poz. 1092 oraz z 2001 r. Nr 41, poz. 465, Nr 81, poz. 877, Nr 100, poz. 1084, Nr 106, poz. 1149, Nr 110, poz. 1189, Nr 123, poz. 1353, Nr 125, poz. 1367 i Nr 154, poz. 1800) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
rodzaje i sposób noszenia umundurowania,
2)
dystynkcje i znaki identyfikacyjne,
3)
zasady noszenia umundurowania oraz orderów, odznaczeń, medali, odznak,
4)
normy umundurowania.
§  2. 
Umundurowanie, dystynkcje i znaki identyfikacyjne określone w rozporządzeniu są prawnie zastrzeżone i mogą być noszone wyłącznie przez policjantów.
§  3. 
Policjanci są obowiązani nosić umundurowanie policyjne podczas wykonywania obowiązków służbowych, w szkołach i ośrodkach szkolenia Policji oraz w czasie odbywania ćwiczeń lub przeszkolenia.

Rozdział  2

Rodzaje i sposób noszenia umundurowania

§  4. 
Umundurowanie policjantów składa się z ubiorów: służbowego, wyjściowego, galowego i ćwiczebnego.
§  5. 
1. 
Przedmiotami umundurowania wchodzącymi w skład ubioru służbowego w szczególności są:
1)
czapka zimowa lub letnia,
2)
kurtka 3/4 z podpinką,
3)
bluza służbowa,
4)
sweter,
5)
koszula służbowa,
6)
spodnie lub spódnica,
7)
obuwie,
8)
pas główny skórzany w kolorze czarnym, a dla policjantów służby prewencyjnej ruchu drogowego - pas w kolorze białym,
9)
krawat,
10)
szalik,
11)
rękawiczki skórzane.
2. 
Wzory ubioru służbowego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Przedmiotami umundurowania wchodzącymi w skład ubioru wyjściowego w szczególności są:
1)
czapka gabardynowa,
2)
płaszcz całoroczny lub kurtka 3/4 z podpinką,
3)
kurtka gabardynowa wyjściowa,
4)
koszula wyjściowa biała,
5)
spodnie lub spódnica wyjściowa,
6)
obuwie,
7)
krawat,
8)
szalik,
9)
rękawiczki skórzane,
10)
sznur galowy.
2. 
Wzory ubioru wyjściowego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Przedmiotami umundurowania wchodzącymi w skład ubioru galowego w szczególności są:
1)
czapka gabardynowa,
2)
kurtka gabardynowa galowa,
3)
koszula wyjściowa biała,
4)
spodnie lub spódnica wyjściowa,
5)
obuwie,
6)
krawat,
7)
rękawiczki skórzane,
8)
sznur galowy.
2. 
Wzory ubioru galowego określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  8. 
1. 
Przedmiotami umundurowania wchodzącymi w skład ubioru ćwiczebnego w szczególności są:
1)
czapka ćwiczebna,
2)
czapka zimowa,
3)
kurtka 3/4 ćwiczebna z podpinką,
4)
koszula służbowa,
5)
mundur ćwiczebny,
6)
kombinezon,
7)
obuwie,
8)
pas główny skórzany lub brezentowy,
9)
krawat,
10)
szalik,
11)
rękawiczki ćwiczebne lub skórzane.
2. 
Wzory ubioru ćwiczebnego określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  9. 
Bluza służbowa jest w kolorze błękitnoszarym, z krytym zapięciem z przodu, na guziki. Na ramionach są umieszczone naramienniki, na piersiach naszyte dwie nakładane kieszenie z fałdkami i klapkami. Dół bluzy jest wykończony paskiem, po bokach ściągnięty gumą. Na pasku są umieszczone podtrzymywacze do pasa głównego. Rękawy są wykończone mankietami zapinanymi na guziki. Długość bluzy powinna sięgać dolną krawędzią pasa (ściągacza) do około 4-6 cm poniżej górnej krawędzi pasa spodni, a krawędź mankietu rękawa - do nasady dłoni przy opuszczonej ręce. Bluzę służbową nosi się z koszulą i krawatem.
§  10. 
1. 
Beret w kolorze granatowym, z wizerunkiem orła, noszą policjanci pododdziałów antyterrorystycznych Policji:
1)
z oznakami stopni - do umundurowania służbowego i wyjściowego,
2)
bez oznak stopni - do umundurowania ćwiczebnego.
2. 
Beret nosi się lekko przechylony na prawe ucho. Dolna jego krawędź powinna znajdować się na wysokości około 4 cm nad brwią. Prawą krawędź denka beretu opuszcza się w dół nieco ku tyłowi, tak by nie przysłaniała ucha.
§  11. 
1. 
Czapka gabardynowa jest w kolorze błękitnoszarym z otokiem w kolorze ciemnoniebieskim. Na czapce znajduje się wizerunek orła w kolorze srebrnym z napisem "POLICJA", haftowany metodą mechaniczną, na szarobłękitnym tle. Na czapkę policjanci służby prewencyjnej ruchu drogowego nakładają pokrowiec w kolorze białym. Rozmiar czapki powinien odpowiadać obwodowi głowy. Rondo czapki powinno zawierać usztywniacz zapewniając regularny owal. Zabrania się wyjmowania usztywniacza czapki. Czapkę nosi się prosto nałożoną na głowę. Krawędź daszka powinna znajdować się na wysokości około 3 cm nad linią brwi.
2. 
Czapka letnia z daszkiem typu sportowego jest w kolorze błękitnoszarym. Na czapce umieszcza się wizerunek orła w kolorze srebrnym z napisem "POLICJA", haftowany metodą mechaniczną, na szarobłękitnym tle. Czapkę letnią nosi się prosto nałożoną na głowę. Krawędź daszka powinna znajdować się na wysokości około 3 cm nad linią brwi.
3. 
Czapka z daszkiem ćwiczebna typu sportowego jest w kolorze czarnym. Na czapce znajduje się wizerunek orła w kolorze srebrnym z napisem "POLICJA", haftowany metodą mechaniczną, na czarnym tle. Czapkę ćwiczebną nosi się prosto nałożoną na głowę. Krawędź daszka powinna znajdować się na wysokości około 3 cm nad linią brwi.
4. 
Czapka zimowa z daszkiem jest w kolorze błękitnoszarym, z klapami z tkaniny futerkowej w kolorze szarym. Na czapce umieszcza się wizerunek orła w kolorze srebrnym z napisem "POLICJA", haftowany metodą mechaniczną, na szarobłękitnym tle. Czapkę zimową nosi się nałożoną prosto na głowę. Krawędź daszka czapki powinna znajdować się na wysokości około 3 cm nad linią brwi. Czapkę zimową nosi się podczas dokuczliwych wiatrów i przy temperaturze powietrza poniżej 0°C. Przy temperaturze -7°C albo przy dokuczliwym wietrze i temperaturze -5°C czapkę zimową można nosić z opuszczonymi klapami wiązanymi do tyłu lub pod podbródkiem.
§  12. 
1. 
Guziki zewnętrzne do przedmiotów umundurowania z wizerunkiem orła są wykonane z tworzywa sztucznego w kolorze błękitnoszarym lub czarnym.
2. 
Wszystkie guziki wewnętrzne - kryte są wykonane bez wizerunku orła.
§  13. 
1. 
Kurtka gabardynowa wyjściowa jest w kolorze błękitnoszarym, jednorzędowa z wykładanym kołnierzem i klapami, zapinana z przodu na cztery guziki. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Kurtka męska ma na piersiach i po bokach poniżej linii pasa naszyte kieszenie nakładane z fałdkami i klapkami. Kurtka damska ma tylko kieszenie dolne cięte z klapkami. Rękawy są gładkie bez mankietów. Długość kurtki powinna być taka, aby w pozycji siedzącej dolna jej krawędź sięgała do płaszczyzny siedzenia, a krawędź rękawów do nasady kciuka. Kurtkę nosi się z koszulą wyjściową i krawatem.
2. 
Kurtka gabardynowa galowa jest w kolorze błękitnoszarym, dwurzędowa z wykładanym kołnierzem i klapami. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Po bokach kurtki poniżej linii pasa są kieszenie cięte wykończone patkami. Rękawy są gładkie bez mankietów. Długość kurtki powinna być taka, aby w pozycji siedzącej dolna jej krawędź sięgała do płaszczyzny siedzenia, a krawędź rękawów do nasady kciuka. Kurtkę galową nosi się z koszulą wyjściową i krawatem.
3. 
Kurtka 3/4 jest w kolorze błękitnoszarym, z tkaniny nieprzemakalnej z dwoma bocznymi kieszeniami i dopinaną podpinką. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Zapięcie z przodu jest kryte. Wykrój szyi jest wykończony kołnierzem z tkaniny zasadniczej, do którego jest dopinany kołnierz z tkaniny futerkowej w kolorze szarym oraz kaptur. Kurtę 3/4 z podpinką nosi się do ubioru służbowego i wyjściowego. W okresie zimowym kurtkę nosi się z podpinką, a w letnim bez podpinki, zapiętą na guziki. Dopuszcza się noszenie kurtki z rozpiętym górnym guzikiem. Przy występowaniu w ubiorze wyjściowym kurtkę nosi się bez pasa głównego.
4. 
Kurtka 3/4 ćwiczebna jest w kolorze czarnym, z tkaniny nieprzemakalnej z podpinką i kamizelką. Kurtka jest zapinana z przodu na zamek błyskawiczny przykryty listwą zapinaną na napy. Kurtka ma dwie boczne kieszenie. Na ramionach kurtki są umieszczone naramienniki. Kołnierz jest z tkaniny zasadniczej, a do niego jest dopinany podkołnierzyk z dzianiny i kaptur. Na plecach znajduje się napis "POLICJA" w kolorze czarnym na żółtym odblaskowym tle. Kamizelka jest wykonana z pikowanej włókniny z nakładanymi z przodu kieszeniami, zapinana na zamek błyskawiczny, kołnierz jest wykonany z dziany. Na plecach jest naszyty foliowany napis "POLICJA" na żółtym odblaskowym tle. Kurtkę z podpinką i kamizelką ćwiczebną nosi się:
1)
w okresie zimowym wraz z podpinką i zapiętym pod szyją kołnierzem; w czasie zajęć w terenie oraz w innych okolicznościach w zależności od warunków atmosferycznych dozwolone jest rozpięcie górnego guzika,
2)
w okresie letnim bez podpinki z rozpiętym górnym guzikiem; zezwala się na noszenie kurtki ćwiczebnej z podpinką z zachowaniem jednolitości ubioru w danej jednostce.

Kurtka ćwiczebna powinna być dłuższa od bluzy drelichowej o około 10 cm. Kamizelkę nosi się jako dodatkowe ocieplenie kurtki. Dopuszcza się noszenie kamizelki jako okrycia zewnętrznego noszonego na bluzie munduru ćwiczebnego.

§  14. 
Kamizelka ostrzegawcza jest z dzianiny z elementami odblaskowymi w kolorze żółtym, zapinana z przodu na klamrę zaciskową. Na górnej części pleców jest naszyty duży odblaskowy napis "POLICJA". Na górnym lewym przodzie jest naszyty odblaskowy napis "POLICJA", na prawym górnym przodzie - pas z taśmy odblaskowej. W dolnej części kamizelki na całym obwodzie są dwa pasy z taśmy odblaskowej. Kamizelkę ostrzegawczą z elementami odblaskowymi nosi się na przedmiotach umundurowania służbowego i ćwiczebnego w trakcie wykonywania zadań na drogach w celu poprawienia widoczności policjanta. Dopuszcza się noszenie kamizelki przez policjantów do ubioru cywilnego w trakcie wykonywania zadań służbowych, w tym operacyjnych.
§  15. 
Kombinezon ochronny dwuczęściowy letni w kolorze czarnym jest wykonany z tkaniny nieprzemakalnej. Bluza jest z krytym zapięciem przodu na zamek błyskawiczny. Na przodach znajdują się kieszenie nakładane z patkami, dwie na piersiach i dwie w dolnej części bluzy. Na patce lewej górnej kieszeni jest naszyty mały odblaskowy napis "POLICJA". Na ramionach są naszyte naramienniki. Dół bluzy i rękawów jest wykończony ściągaczem. W bokach bluzy są zamki błyskawiczne. Kaptur jest dopinany na guziki. Na plecach znajduje się napis "POLICJA" na żółtym odblaskowym tle. Spodnie typu ogrodniczki na szelki, w przodzie jest zamek błyskawiczny, w szwach bocznych - dwie kieszenie. Na prawym boku na wysokości uda jest naszyta kieszeń z patką. Na wysokości kolan dokoła nogawek jest naszyta taśma odblaskowa w kolorze żółtym. Dół nogawek jest prosty. Kombinezon ochronny dwuczęściowy letni nosi się do ubioru służbowego i ćwiczebnego w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych.
§  16. 
1. 
Koszule do bluzy służbowej, kurtki wyjściowej lub galowej nosi się z krawatem, tak aby górna krawędź kołnierzyka wystawała nieco ponad kołnierz bluzy lub kurtki.
2. 
W okresie letnim, gdy koszula służbowa letnia w kolorze błękitnym jest ubiorem zewnętrznym, nosi się ją bez krawata. Na ramionach koszuli umieszczone są naramienniki. Na przodach naszyte są dwie nakładane kieszenie z patkami.
3. 
W okresie letnim, gdy koszula wyjściowa letnia w kolorze białym jest ubiorem zewnętrznym, nosi się ją z krawatem. Na ramionach koszuli umieszczone są naramienniki. Na przodach naszyte są nakładane dwie kieszenie z patkami. Dopuszcza się noszenie spinki do krawata w kolorze srebrnym.
§  17. 
Krawat w kolorze granatowym nosi się wiązany podwójnym węzłem. Węzeł powinien ściśle przylegać do kołnierzyka koszuli.
§  18. 
Mundur ćwiczebny w kolorze czarnym jest wykonany z tkaniny drelichowej. Bluza ma zapięcie jednorzędowe kryte. W pasie na plecach jest zmarszczona guma. Na ramionach bluzy są umieszczone naramienniki. Na przodach są naszyte cztery nakładane kieszenie, dwie na piersiach i dwie w dolnej części bluzy. W bokach poniżej pasa znajdują się dwie kieszenie zapinane na zamek błyskawiczny. Rękawy są zakończone mankietami. Na lewym rękawie są dwie małe kieszenie z patkami. Na rękawie bluzy jest naszyty emblemat z napisem "POLICJA" w kolorze czarnym na żółtym odblaskowym tle. Na plecach bluzy jest naszyty napis "POLICJA" w kolorze czarnym na żółtym odblaskowym tle. Spodnie na szelki mają dwie cięte boczne kieszenie. Na nogawkach są nakładane po dwie kieszenie z przodu i z tyłu. Dół nogawek spodni jest zakończony tunelem z gumą. Mundur ćwiczebny - drelichowy - składa się z bluzy i spodni w tym samym odcieniu. Bluzę ubioru nosi się z kołnierzem i klapami wyłożonymi. Długość bluzy powinna być taka, aby w pozycji siedzącej dolna krawędź sięgała do płaszczyzny siedzenia, a krawędź rękawów do nasady dłoni. Do munduru nosi się koszulę służbową wraz z krawatem. Kierownik jednostki może zezwolić na noszenie munduru ćwiczebnego bez koszuli i krawata, uwzględniając przy tym zachowanie jednolitości ubioru w jednostce. W tym przypadku pod mundurem nosi się koszulkę (dzianą) w kolorze czarnym.
§  19. 
1. 
Obuwie skórzane jest koloru czarnego. Wierzchy obuwia nie mogą być ozdobnie wyszywane, wytłaczane ani dziurkowane.
2. 
Półbuty męskie służbowe i wyjściowe są z przodu sznurowane.
3. 
Trzewiki męskie służbowe nieocieplane, z cholewkami okrywającymi do połowy łydki nóg, są z przodu sznurowane.
4. 
Trzewiki - botki męskie ocieplane, z cholewkami okrywającymi kostki nóg, są zapinane na zamki błyskawiczne umieszczone w bokach cholewek od wewnętrznych stron nóg.
5. 
Półbuty damskie służbowe są sznurowane.
6. 
Półbuty damskie wyjściowe są bez zapięcia.
7. 
Buty damskie służbowe, z cholewkami okrywającymi kostki nóg, są zapinane na zamki błyskawiczne, umieszczone w bokach cholewek od wewnętrznych stron nóg.
8. 
Buty kozaczki damskie, z cholewkami okrywającymi łydki nóg, są zapinane na zamki błyskawiczne umieszczone w bokach cholewek od wewnętrznych stron nóg.
9. 
Buty z wysokimi cholewami są bez zapięcia.
§  20. 
1. 
Płaszcz całoroczny jest w kolorze błękitnoszarym, dwurzędowy z wykładanym kołnierzem i wyłogami. Ma wydłużony karczek z przodu i z tyłu. Płaszcz jest zapinany na trzy guziki. Na ramionach są umieszczone naramienniki. Rękawy gładkie są zakończone patką. Pasek w płaszczu jest zapinany z przodu na klamerkę. Płaszcz całoroczny nosi się do ubioru wyjściowego i galowego. Odległość od podstawy do dolnej krawędzi płaszcza powinna wynosić (w zależności od wzrostu) 42-52 cm. Dolna granica odległości odnosi się do niskiego, a górna - do wysokiego wzrostu. Rękawy płaszcza powinny zakrywać rękawy kurtki, nie sięgając przy opuszczonej ręce dalej niż do nasady palców dłoni. Klamra po zapięciu paska powinna znajdować się na wysokości linii guzików płaszcza.
2. 
Płaszcz nieprzemakalny jest w kolorze błękitnoszarym, jednorzędowy zapinany na cztery guziki, z wykładanym kołnierzem i dopinanym kapturem. Na ramionach są umieszczone naramienniki. Nosi się go w razie potrzeby w okresie letnim.
§  21. 
1. 
Pas główny w kolorze czarnym nosi się zawsze do ubioru służbowego i ćwiczebnego:
1)
na kurtkach 3/4 w podtrzymywaczach,
2)
na płaszczu nieprzemakalnym - dolna krawędź pasa powinna znajdować się 5-7 cm powyżej bioder, a środek klamry na linii guzików,
3)
przy występowaniu w swetrze, koszuli letniej - jest włożony do podtrzymywaczy spodni,
4)
na bluzie służbowej - jest włożony do podtrzymywaczy znajdujących się na pasku (ściągaczu) bluzy, a na bluzie ćwiczebnej dolna krawędź pasa powinna znajdować się 5-7 cm powyżej bioder, środek klamry na linii guzików.
2. 
Pas brezentowy w kolorze czarnym nosi się do umundurowania ćwiczebnego w sposób określony w ust. 1 pkt 1.
3. 
Pasek do spodni w kolorze czarnym wkłada się do podtrzymywaczy spodni.
§  22. 
Rajstopy damskie są koloru beżowego.
§  23. 
Rękawiczki skórzane letnie i zimowe są koloru czarnego.
§  24. 
1. 
Spodnie gabardynowe wyjściowe i tropikowe letnie są w kolorze granatowym, bez mankietów. Szerokość nogawek u dołu uzależniona jest od rozmiaru i wzrostu. W przednich częściach nogawek kieszenie boczne są z wypustką. W prawej tylnej części nogawki jest cięta kieszeń z klapką zapinaną na guzik. W pasek spodni są wszyte podtrzymywacze. Po bokach paska są naszyte ściągacze zapinane na guzik. Spodnie gabardynowe wyjściowe i tropikowe letnie powinny sięgać z tyłu dolną krawędzią nogawek 2-2,5 cm powyżej obcasa.
2. 
Spodnie wyjściowe i letnie generalnego inspektora i nadinspektora Policji mają przy bocznych szwach naszyte lampasy o szerokości 2,5 cm każdy i wypustki w kolorze ciemnoniebieskim. Dolna krawędź nogawek powinna sięgać 2-2,5 cm powyżej obcasa.
3. 
Spodnie gabardynowe służbowe typu narciarskiego są w kolorze granatowym, zwężane ku dołowi. W dolnych odcinkach szwów bocznych nogawek są wykonane rozporki. Do dolnych krawędzi nogawek są wpuszczone szerokie gumy pod stopy. Sposób wykonania kieszeni i podtrzymywaczy jest taki jak w ust. 1. Spodnie gabardynowe typu narciarskiego nosi się do trzewików z podwyższonymi cholewkami.
4. 
Spodnie gabardynowe - bryczesy - do butów z cholewami generalnego inspektora i nadinspektora Policji mają przy bocznych szwach naszyte lampasy o szerokości 2,5 cm każdy i wypustki w kolorze ciemnoniebieskim.
§  25. 
Spódnicę w kolorze granatowym zakłada się do ubioru służbowego, wyjściowego i galowego. Dolna krawędź spódnicy powinna sięgać w zależności od wzrostu między 5-7 cm powyżej kolan a 5-7 cm poniżej kolan.
§  26. 
Sweter służbowy w kolorze granatowym jest wykonany z dzianiny, wzmocniony tkaniną w przedniej i tylnej części barków oraz na łokciach rękawów. Z tej samej tkaniny są naszyte naramienniki oraz nakładane kieszenie z patkami na lewej piersi i na lewym rękawie. Sweter nosi się wyłożony na pas do ubioru służbowego w pomieszczeniach zamkniętych. W okresie zimowym może być noszony jako element ocieplający pod okrycia wierzchnie.
§  27. 
Szalik letni i zimowy w kolorze ciemnoniebieskim nosi się wkładany pod płaszcz lub kurtkę 3/4, tak aby jego górna krawędź wystawała nieco ponad ich kołnierz. W zależności od warunków atmosferycznych szalik zimowy może zakrywać całkowicie odsłoniętą część piersi między klapami płaszcza.
§  28. 
Skarpetki letnie i zimowe są koloru ciemnogranatowego lub czarnego.
§  29. 
1. 
Sznur galowy jest koloru srebrnomatowego. Nosi się go na prawym ramieniu, przypinając do guzika przyszytego w tym celu pod naramiennikiem kurtki wyjściowej lub galowej.
2. 
Sznur galowy nadinspektora i generalnego inspektora składa się z:
1)
pojedynczego sznura w kształcie pętli przewieszonego przez ramię pod naramiennikiem i ułożonego pionowo pod pachą rękawa,
2)
splecionego odcinka w formie warkocza z dwoma ułożonymi pojedynczymi sznurkami po obu jego stronach, zakończonego metalowym wisiorkiem, ułożonego na prawym przodzie kurtki wyjściowej i przypiętego do drugiego od góry guzika przodu,
3)
splecionego odcinka w formie warkocza zakończonego metalowym wisiorkiem, przewieszonego od naramiennika przez tył kurtki wyjściowej pod prawą pachę rękawa i przypiętego na górny guzik przodu.
3. 
Sznur galowy oficera tworzą złączone razem elementy (części składowe) wymienione w ust. 2 pkt 1 i 2 ze zmienioną częścią pkt 2, tzn. obok splecionego odcinka w formie warkocza ułożony jest tylko jeden pojedynczy sznurek (dolny).
4. 
Sznur galowy aspiranta tworzy spleciony odcinek w formie warkocza i ułożony przy nim jeden pojedynczy sznurek, zakończony metalowym wisiorkiem i przypięty do górnego guzika przodu kurtki wyjściowej.
5. 
Sznur galowy podoficera tworzy spleciony odcinek w formie warkocza zakończony metalowym wisiorkiem, przypięty do górnego guzika przodu kurtki wyjściowej.
6. 
Do kurtki galowej nadinspektora i generalnego inspektora, oficera, aspiranta i podoficera nosi się sznury galowe, o których mowa w ust. 2-5.
7. 
Do kurtki galowej części (odcinki) sznura galowego zakończone metalowymi wisiorkami przypina się do guzika przyszytego pod lewą klapą kurtki za pomocą małej pętelki, na wysokości górnych guzików, tak aby ułożone pionowo metalowe wisiorki znajdowały się na środku między dwoma rzędami guzików.

Rozdział  3

Dystynkcje i znaki identyfikacyjne

§  30. 
Do umundurowania policjantów wprowadza się oznaki stopni służbowych oraz znaki identyfikacyjne, noszone na ubiorach oraz czapkach.
§  31. 
1. 
Oznaki stopni służbowych są wykonane:
1)
do ubioru służbowego i ćwiczebnego - haftem mechanicznym w kolorze srebrnym na pochewkach w kolorze granatowym,
2)
do ubioru wyjściowego i galowego - haftowane ręcznie bajorkiem w kolorze matowosrebrnym bezpośrednio na naramiennikach lub haftem mechanicznym w kolorze srebrnym na pochewkach w kolorze granatowym.
2. 
Wzory oznak stopni służbowych określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  32. 
1. 
Oznaki stopni służbowych umieszcza się na naramiennikach kurtek, bluzy, płaszcza, swetra i koszuli letniej oraz taśmie otokowej czapki gabardynowej, a dla policjantów pododdziałów antyterrorystycznych również na berecie.
2. 
Na daszkach czapek gabardynowych nosi się galony:
1)
oficerowie do stopnia nadkomisarza włącznie - jeden galon o szerokości 6 mm naszyty w odległości 6 mm od krawędzi daszka na całej długości łuku daszka,
2)
oficerowie od stopnia podinspektora do generalnego inspektora - dwa galony o szerokości 6 mm naszyte obok siebie w odległości 6 mm od krawędzi daszka.
3. 
Policjanci pododdziałów antyterrorystycznych na beretach noszą oznaki stopni służbowych w następujący sposób:
1)
podoficerowie i aspiranci noszą na beretach takie same oznaki stopni służbowych jak na czapkach garnizonowych,
2)
oficerowie od stopnia podkomisarza do nadkomisarza noszą na beretach - jeden pasek na lewej stronie beretu o długości 3 cm i o szerokości 5 mm, umieszczony pod kątem 45° w stosunku do dolnej krawędzi beretu oraz odpowiednią ilość gwiazdek w zależności od posiadanego stopnia. Gwiazdki rozmieszcza się w linii prostej nad środkiem paska - prostopadle do jego położenia. Pierwszą gwiazdkę umieszcza się w odległości 5 mm od paska do podstawy jej ramion, drugą i następne - w odległości 5 mm od wierzchołka ramienia pierwszej gwiazdki do kąta własnego ramion drugiej gwiazdki,
3)
oficerowie od stopnia podinspektora do inspektora noszą na beretach - dwa paski o długości 3 cm i szerokości 5 mm w odstępie 4 mm oraz odpowiednią ilość gwiazdek, w zależności od posiadanego stopnia. Sposób rozmieszczania pasków i gwiazdek jest taki sam jak dla oficerów młodszych.
§  33. 
1. 
Na nakryciach głowy policjanta umieszcza się wizerunek orła policyjnego haftowany metodą mechaniczną.
2. 
Wzór orła policyjnego określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  34. 
1. 
Na umundurowaniu policjanci noszą następujące znaki identyfikacyjne:
1)
identyfikacji indywidualnej,
2)
identyfikacji imiennej,
3)
rodzajów służb Policji,
4)
generalnego inspektora i nadinspektora Policji,
5)
"POLICJA" do umundurowania ubioru służbowego, wyjściowego, galowego i ćwiczebnego.
2. 
Znak identyfikacji indywidualnej obejmuje napis "POLICJA" i numer identyfikacyjny policjanta wyrażony cyframi arabskimi. Nosi się go na środku lewej górnej kieszeni ubioru służbowego i ćwiczebnego, z wyjątkiem okoliczności występowania w szyku zwartym.
3. 
Znak identyfikacji imiennej obejmujący pierwszą literę imienia oraz nazwisko policjanta nosi się na kurtce, bluzie, swetrze lub koszuli letniej po prawej stronie klatki piersiowej, a na części ubioru wyposażonej w górne kieszenie - bezpośrednio nad prawą kieszenią. Dopuszcza się noszenie oznaczenia identyfikacji imiennej na ubiorze galowym, wyjściowym, służbowym lub ćwiczebnym, z wyjątkiem okoliczności występowania w szyku zwartym.
4. 
Znak rodzaju służby Policji nosi się na kołnierzu kurtki wyjściowej oraz na lewym rękawie kurtki galowej i bluzy służbowej.
5. 
Znak identyfikacyjny "POLICJA" policjanci noszą na:
1)
górnej części lewego rękawa płaszcza całorocznego, kurtki galowej, bluzy służbowej - w kolorze granatowym z umieszczonym w łuku napisem "POLICJA" w kolorze srebrnym,
2)
swetrze - w kształcie prostokąta w kolorze ciemnoniebieskim z napisem "POLICJA" w kolorze srebrnoszarym; umieszczony jest na klapce kieszonki lewego rękawa lub nad lewą górną kieszenią,
3)
umundurowaniu ćwiczebnym i kombinezonie letnim - w kształcie prostokąta w kolorze żółtym z napisem "POLICJA" w kolorze czarnym.
6. 
Sposób umieszczenia na ubiorze policjanta znaków: identyfikacji indywidualnej, identyfikacji imiennej, "POLICJA" i znaku rodzajów służb Policji określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
7. 
Wzory znaków identyfikacyjnych określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.

Rozdział  4

Zasady noszenia umundurowania, orderów, odznaczeń, medali, odznak i znaków identyfikacyjnych

§  35. 
Ubiór służbowy nosi się w czasie wykonywania obowiązków służbowych.
§  36. 
1. 
Ubiór wyjściowy nosi się:
1)
podczas wystąpień w charakterze przedstawiciela Policji na oficjalnych spotkaniach lub uroczystościach, jeżeli nie zachodzi konieczność występowania w ubiorze wyjściowym ze sznurem galowym,
2)
przy meldowaniu się przełożonym po przybyciu do nowej jednostki organizacyjnej Policji lub przed odejściem na inne stanowisko służbowe.
2. 
Policjanci mogą nosić ubiór wyjściowy bez sznura galowego w czasie pełnienia służby w:
1)
Komendzie Głównej Policji,
2)
szkołach i ośrodkach szkolenia Policji, jeżeli nie występują w szykach zwartych, i na placach ćwiczeń,
3)
jednostkach organizacyjnych Policji, jeżeli służbę pełnią w pomieszczeniach biurowych,
4)
jednostkach policji sądowej.
§  37. 
1. 
Ubiór wyjściowy ze sznurem galowym lub ubiór galowy z odznaczeniami, medalami i odznakami nosi się podczas:
1)
uroczystości w dniach świąt państwowych,
2)
uroczystości wręczania sztandarów, orderów i odznaczeń, zaprzysiężenia, mianowania na stopień lub ślubowania policjantów,
3)
innych ważnych uroczystości - na polecenie Komendanta Głównego Policji, komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji lub komendanta szkoły Policji.
2. 
Ubiór wyjściowy ze sznurem galowym, z baretkami orderów, odznaczeń i medali, gdy nie ma obowiązku noszenia pełnych odznak, oraz z innymi odznakami policjanci mogą nosić podczas:
1)
uroczystych przedstawień w teatrach, salach koncertowych i oficjalnych spotkań, jeżeli w tym zakresie nie zostały wydane inne polecenia,
2)
uroczystości rodzinnych oraz w innych okolicznościach, w których w środowisku cywilnym przyjęty jest zwyczajowo strój wieczorowy, jeżeli policjant występuje w umundurowaniu,
3)
uczestniczenia w uroczystościach pogrzebowych policjantów lub pracowników z udziałem policyjnych asyst honorowych.
3. 
Komendant Główny Policji, komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji lub komendant szkoły Policji mogą zarządzić noszenie ubioru wyjściowego ze sznurem galowym i ubioru galowego również w innych okolicznościach niż określone w ust. 1.
§  38. 
1. 
Ubiór ćwiczebny nosi się:
1)
na zajęciach szkoleniowych i ćwiczebnych - w szkołach, ośrodkach szkolenia Policji oraz oddziałach prewencji Policji i pododdziałach antyterrorystycznych,
2) 1
 w czasie pełnienia służby - patrolowo-interwencyjnej, w pododdziałach antyterrorystycznych Policji, w lotnictwie policyjnym, w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych, w komórkach interwencyjnych, w komórkach konwojowych, z wyjątkiem konwojów realizowanych do sądów lub prokuratur, przez przewodników psów służbowych oraz przez policjantów oddziałów prewencji Policji, kierowanych do pełnienia służby patrolowej w ramach pododdziału alarmowego,
3)
w czasie wykonywania zadań o charakterze specjalnym na polecenie kierownika jednostki organizacyjnej Policji,
4)
w czasie szkolenia osób powołanych na ćwiczenia do jednostek organizacyjnych Policji.
2. 
Komendant Główny Policji, w przypadkach szczególnie uzasadnionych, może zezwolić na noszenie przez policjantów ubioru ćwiczebnego w czasie wykonywania obowiązków służbowych innych niż wymienione w ust. 1.
§  39. 
1. 
Policjant użytkuje tylko te przedmioty umundurowania, które zostały wykonane zgodnie z ustalonym wzorem i zatwierdzonymi warunkami technicznymi.
2. 
Minister właściwy do spraw wewnętrznych może zezwolić na noszenie przez policjantów, w ramach testowania, sondażu i innych badań, ubiorów i znaków identyfikacyjnych według innych wzorów niż określone w rozporządzeniu, informując o tym społeczeństwo za pomocą środków masowego przekazu.
3. 
Użytkowane przedmioty umundurowania powinny być należycie dopasowane, czyste i wyprasowane.
§  40. 
1. 
Przedmioty umundurowania, o których mowa w § 5-8, policjanci noszą zgodnie z zestawami ubiorczymi ustalonymi z uwzględnieniem pory letniej od dnia 1 maja do dnia 30 września i zimowej od dnia 1 listopada do dnia 31 marca.
2. 
W okresie przejściowym - w miesiącach kwiecień i październik przedmioty umundurowania, o których mowa w § 5-8, policjanci noszą w zależności od warunków atmosferycznych (pogodowych).
3. 
Zestawy umundurowania, o których mowa w ust. 1, określa załącznik nr 9 do rozporządzenia.
§  41. 
Dopuszcza się noszenie przez policjantów umundurowanych:
1)
okularów przeciwsłonecznych i zdrowotnych z przyciemnionymi szkłami,
2)
symbolu żałoby według zasad określonych w praktykowanym przez policjanta obrządku religijnym,
3)
oznaczeń specjalistycznych (specjalności zawodowych).
§  42. 
Zabrania się policjantom:
1)
użytkowania przedmiotów umundurowania niezgodnie z obowiązującym zestawem umundurowania albo niezgodnie z ich przeznaczeniem,
2)
noszenia przedmiotów umundurowania, których stopień zużycia lub wygląd zewnętrzny narusza godność munduru,
3)
noszenia przedmiotów umundurowania w połączeniu z przedmiotami ubioru cywilnego,
4)
samowolnego dokonywania przeróbek, poprawek i zniekształcania przedmiotów umundurowania.
§  43. 
Ordery, odznaczenia, medale i odznaki nosi się, z zastrzeżeniem § 45, na wstążkach na lewej stronie piersi z prawa na lewo, w kolejności określonej w przepisach ustanawiających order, odznaczenie, medal lub odznakę. Ordery i odznaczenia państw obcych nosi się w sposób określony przez te państwa, odpowiednio po orderach i odznaczeniach polskich.
§  44. 
Ordery i odznaczenia zawiesza się na wstążkach o długości 6-6,5 cm każda. Górna krawędź wstążek wszystkich orderów i odznaczeń powinna tworzyć równą linię poziomą.
§  45. 
Na kurtkach wyjściowej i galowej ordery i odznaczenia nosi się na wysokości 3,5 cm powyżej klapy górnej kieszeni w następujący sposób:
1)
jeden order lub odznaczenie - nad środkiem kieszeni,
2)
od dwóch do czterech orderów lub odznaczeń - w jednym rzędzie bez przerw między wstążkami, z tym że przy ilości trzech i więcej - wstążkę pierwszego orderu lub odznaczenia podkłada się do odpowiedniej szerokości niezbędnej dla zachowania symetrii pod klapę kurtki,
3)
od pięciu do ośmiu orderów lub odznaczeń - w jednym rzędzie, tak aby zajęły szerokość czterech wstążek umieszczonych obok siebie, przy czym wstążkę drugiego i kolejnych orderów lub odznaczeń podkłada się częściowo pod wstążkę poprzedniego orderu lub odznaczenia,
4)
powyżej ośmiu orderów lub odznaczeń - umieszcza się tylko w dwóch rzędach maksymalnie po sześć w rzędzie, w taki sposób, aby górny rząd krył wstążki dolnego rzędu w całości, a odznaczenia dolnego rzędu do połowy.
§  46. 
1. 
Odznaki policyjne nosi się w następujący sposób:
1)
"Zasłużony Policjant" - na lewej stronie piersi, po orderach i odznaczeniach nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
2)
"Absolwent Szkoły" - na środku prawej górnej kieszeni kurtki wyjściowej lub bluzy służbowej,
3)
"Instruktor Wyszkolenia Policyjnego" - na prawej górnej kieszeni kurtki wyjściowej lub bluzy służbowej,
4)
"Policyjna Odznaka Sprawności Fizycznej" - na prawym brzegu patki prawej górnej kieszeni kurtki wyjściowej lub bluzy służbowej,
5)
odznakę zwycięzcy konkursu lub turnieju wiedzy i sprawności zawodowej - centralnie między wyłogiem a wszyciem rękawa kurtki wyjściowej, 5 cm nad górną krawędzią lewej górnej kieszeni w taki sposób, aby oś podłużna odznaki tworzyła z tą krawędzią kąt 60°,
6) 2
 "Pilot Lotnictwa Policji" - centralnie między wyłogiem a wszyciem rękawa kurtki wyjściowej lub bluzy służbowej, na wysokości wcięcia wyłogu na lewej stronie piersi, lub centralnie nad lewą kieszenią koszuli wyjściowej,
7) 3
 "Mechanik Lotnictwa Policji" - centralnie między wyłogiem a wszyciem rękawa kurtki wyjściowej lub bluzy służbowej, na wysokości wcięcia wyłogu na lewej stronie piersi, lub centralnie nad lewą kieszenią koszuli wyjściowej.
2.  4
 Policjant - kobieta nosi odznaki, o których mowa w ust. 1 pkt 2-7, na kurtce wyjściowej na wysokości odpowiadającej położeniu kieszeni w kurtce wyjściowej policjanta.
3. 
Spośród odznak, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, nosi się odznakę najwyższego stopnia, a w przypadku posiadania przez policjanta więcej niż jednej odznaki, o której mowa w ust. 1 pkt 5, nosi się jedną w zależności od uznania policjanta.
4. 
Oznaki szkolne noszą słuchacze Wyższej Szkoły Policji - na naramiennikach kurtek, bluz i płaszczy. Oznaką szkolną jest naramiennik obszyty dookoła, z wyjątkiem wszycia przy rękawie, sznurkiem plecionym koloru srebrnomatowego o średnicy 3 mm.
§  47. 
Odznaki inne niż wymienione w § 46 ust. 1 nosi się w sposób określony w przepisach ustanawiających te odznaki.
§  48. 
1. 
Na prawej górnej kieszeni kurtki lub bluzy policjant może nosić, z zastrzeżeniem ust. 2, najwyżej dwie odznaki, w następujący sposób:
1)
jedną odznakę - na środku między guzikiem klapy a dolną krawędzią prawej górnej kieszeni,
2)
dwie odznaki - rozmieszczone na środku wysokości między guzikiem klapy a dolną krawędzią prawej kieszeni w jednej linii poziomej, w odstępie 3 cm; jeżeli jedna z odznak ma kształt wydłużony poziomo, to odznaki nosi się na środku kieszeni w linii pionowej, przy czym odznakę wydłużoną nosi się tuż pod odznaką pierwszą.
2. 
W zależności od uznania policjanta i okoliczności można nosić jedną wybraną odznakę organizacji społecznych, zawodowych lub sportowych na klapie prawej górnej kieszeni, na wysokości guzika, na środku lewej połowy klapki. Jeżeli wielkość odznaki organizacji społecznych przekroczy wymiary 3,5 cm x 3,5 cm, nosi się ją w sposób określony w ust. 1 pkt 1.
§  49. 
1. 
W przypadkach gdy nie ma obowiązku noszenia orderów i odznaczeń, nosi się ich baretki wykonane ze wstążki barwy przewidzianej dla danego orderu lub odznaczenia. Długość baretki równa się szerokości wstążki stosowanej w najniższej klasie danego orderu lub odznaczenia. Szerokość baretki wynosi 8 mm. Baretki nakłada się na podkładkę sukienną koloru czarnego. Podkładka powinna być o 2 mm dłuższa i szersza od baretki.
2. 
Policjanci noszą baretki wszystkich orderów i odznaczeń nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kolejności określonej w przepisach ustanawiających dany order lub odznaczenie. Spośród pozostałych nosi się baretki każdego odznaczenia, medalu lub odznaki najwyższego stopnia.
3. 
Baretki nosi się na kurtkach galowych i wyjściowych na lewej stronie piersi z prawa na lewo w linii poziomej.
4. 
W jednym rzędzie nosi się nie więcej niż trzy baretki umieszczone obok siebie bez przerw między nimi. Dolny rząd baretek powinien być umieszczony bezpośrednio nad klapą górnej kieszeni kurtki wyjściowej, przy czym:
1)
pojedynczą baretkę umieszcza się symetrycznie nad środkiem kieszeni,
2)
od dwóch do trzech baretek umieszcza się w jednym rzędzie obok siebie symetrycznie nad środkiem kieszeni,
3)
powyżej trzech baretek umieszcza się w dwóch lub więcej rzędach bezpośrednio jeden pod drugim, w każdym rzędzie po trzy baretki:
a)
w rzędzie dolnym mniej niż trzy baretki nosi się w taki sposób, aby znajdowały się one pod środkiem bezpośredniego rzędu górnego,
b)
gdy klapa kurtki zakrywa całkowicie pierwszą baretkę najwyższego orderu lub odznaczenia górnego rzędu, wówczas nosi się w tym rzędzie tylko dwie baretki umieszczone w taki sposób, aby były one widoczne.
5. 
Baretki nosi się do wysokości kołnierza z wyłogiem (wycięcia), przy czym w przypadku posiadania ponad sześciu rzędów baretek - dwa dolne rzędy mogą być wykonane z czterech i więcej baretek do całkowitego wypełnienia przestrzeni nad klapą lewej górnej kieszeni a wyłogiem. Lewą krawędź zestawu baretek, składającego się z sześciu i więcej rzędów, należy umieszczać ukosem - równolegle do wszycia rękawa, przy czym każdy rząd baretek powinien być wysunięty o 1-1,5 mm w stosunku do poprzedniego.

Rozdział  5

Normy umundurowania

§  50. 
Policjanci są obowiązani do posiadania kompletu umundurowania zapewniającego wykonywanie obowiązków służbowych w każdej porze roku.
§  51. 
1. 
Policjanci otrzymują umundurowanie i rozliczani są z przedmiotów umundurowania, zgodnie z normami.
2. 
Normy umundurowania określa załącznik nr 10 do rozporządzenia.
§  52. 
Uprawnienie do zaopatrzenia w przedmioty umundurowania powstaje z dniem mianowania i kończy się z dniem zwolnienia ze służby w Policji.
§  53. 
Policjanci mianowani na stałe otrzymują przedmioty umundurowania ubioru służbowego, wyjściowego i galowego na własność, z wyjątkiem wydawanych wyłącznie w naturze.
§  54. 
Przedmioty umundurowania wydane policjantom mianowanym w służbie przygotowawczej i kandydackiej stanowią własność Policji, z wyjątkiem przedmiotów, które przechodzą na własność policjanta.
§  55. 
1. 
Przedmioty umundurowania wydaje się stosownie do okresów używalności.
2. 
Policjantom można wydać na połowę okresu używalności używane przedmioty umundurowania, o ile posiadają wartość użytkową.
3. 
Policjantom można wydać przedmioty umundurowania przed upływem okresu ich używalności w przypadkach:
1)
utraty wartości użytkowej przedmiotu lub jego utraty powstałej z przyczyn niezależnych od użytkownika:
a)
w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych lub wypadków losowych,
b)
wskutek stwierdzonych wad produkcyjnych,
2)
utraty wartości użytkowej przedmiotu lub jego utraty powstałej z winy użytkownika,
3)
w innym uzasadnionym przypadku - po uiszczeniu jego wartości według cen detalicznych obowiązujących w dniu wydania nowego przedmiotu.
4. 
Policjantom wydaje się nowe umundurowanie lub jego część:
1)
bezpłatnie, z przyjęciem okresu używalności od daty jego wydania, na podstawie raportu policjanta zaopiniowanego przez przełożonego, w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1,
2)
odpłatnie, w przypadkach o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, po wpłaceniu równowartości według ceny detalicznej obowiązującej w dniu wydania umundurowania, pomniejszonej o stopień amortyzacji wydanego uprzednio przedmiotu.
5. 
Policjantom, którzy na podstawie odrębnych przepisów mogą w czasie służby nosić ubranie cywilne, w przypadku utraty przedmiotu lub jego wartości użytkowej można wypłacić równowartość pieniężną odpowiadającego mu przedmiotu umundurowania, obliczoną według aktualnej ceny detalicznej, zgodnie z zasadą określoną w ust. 4 pkt 1.
§  56. 
1. 
Okres używalności przedmiotów umundurowania wydawanych w naturze przyjmuje się od dnia ich wydania użytkownikowi.
2. 
Okres używalności dystynkcji, znaków identyfikacyjnych, wizerunków orła oraz znaków rodzajów służb Policji równy jest okresowi używalności przedmiotów umundurowania, do których zostały one wydane.
§  57. 
1. 
Policjanci mianowani na stałe w przypadku zwolnienia ze służby nie zwracają przedmiotów umundurowania, z wyjątkiem przedmiotów wydawanych w naturze. Za przedmioty niezwrócone zobowiązani są uiścić ich równowartość według cen detalicznych obowiązujących w dniu rozliczenia (za okres niezamortyzowany).
2. 
Policjanci mianowani na okres służby przygotowawczej i kandydackiej w przypadku zwolnienia ze służby obowiązani są zwrócić przedmioty umundurowania, z wyjątkiem przedmiotów wydawanych jednorazowo, lub uiścić ich równowartość według cen detalicznych obowiązujących w dniu rozliczenia, za okres niezamortyzowany.
3. 
Obowiązek określony w ust. 1 i 2 nie dotyczy rodzin zmarłych policjantów.
§  58. 
Policjanci przenoszeni do innych jednostek Policji zabierają ze sobą przedmioty umundurowania ubioru służbowego, wyjściowego, galowego i ćwiczebnego.
§  59. 
Policjanci, którzy ze względu na budowę ciała nie mogą dopasować gotowych przedmiotów umundurowania, otrzymują na odpowiedni przedmiot tkaninę w metrażu oraz zwrot poniesionych kosztów za szycie i dodatki krawieckie.
§  60. 
1. 
Policjantom zawieszonym w czynnościach służbowych wstrzymuje się na okres tego zawieszenia wydawanie nowych przedmiotów umundurowania, które należałyby się im w związku z upływem okresu używalności przedmiotów dotychczas użytkowanych.
2. 
Policjantów zwolnionych ze służby po okresie zawieszenia w czynnościach służbowych rozlicza się z przedmiotów umundurowania stosownie do przepisów § 57.
§  61. 
1. 
Policjantom w okresie urlopu bezpłatnego lub wychowawczego trwającego powyżej sześciu miesięcy nie przysługuje zaopatrzenie mundurowe.
2. 
Policjantom po zakończeniu urlopu bezpłatnego lub wychowawczego zalicza się na poczet należności przedmioty umundurowania, których okres używalności nie upłynął do miesiąca rozpoczęcia tego urlopu.

Rozdział  6

Przepisy przejściowe i końcowe

§  62. 
1. 
W okresie wdrażania na zaopatrzenie policjantów umundurowania określonego w rozporządzeniu, zezwala się na noszenie przez policjantów w terminie do dnia 31 grudnia 2002 r. umundurowania i wizerunku orła według wzorów obowiązujących przed 1997 r., znajdujących się na wyposażeniu Policji.
2. 
Zezwala się na noszenie w terminie do dnia 31 grudnia 2005 r. następujących przedmiotów, znajdujących się na wyposażeniu Policji:
1)
munduru ćwiczebnego w kolorze czarnym oraz kurtki ćwiczebnej 3/4 w kolorze czarnym bez znaku "POLICJA",
2)
znaku "POLICJA" w kolorze ciemnoniebieskim do munduru ćwiczebnego określonego w załączniku nr 8 do rozporządzenia.
§  63. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 czerwca 1997 r. w sprawie umundurowania policjantów (Dz. U. Nr 74, poz. 466, z 1999 r. Nr 49, poz. 494 i z 2000 r. Nr 26, poz. 317).
§  64. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZORY UBIORU ĆWICZEBNEGO POLICJANTA

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZÓR WIZERUNKU ORŁA

ZAŁĄCZNIK Nr  9

ZESTAWY PRZEDMIOTÓW UMUNDUROWANIA

Tabela nr 1

Ubiór służbowy policjantów

Lp. Nazwa przedmiotu Zestawy ubioru Uwagi
w okresie zimowym w okresie letnim
1 2 3 4
1 Czapka zimowa x x - -
2 Czapka letnia - - x x
3 Kurtka 3/4 z podpinką x x - -
4 Bluza służbowa x - x -
5 Sweter - x - -
6 Koszula służbowa x x x -
7 Koszula służbowa letnia - - - x
8 Spodnie służbowe lub spódnica x x - -
9 Spodnie letnie lub spódnica - - x x
10 Krawat x - x -
11 Szalik x x - -
12 Rękawiczki x x x - w zestawie 3-letnie
13 Pas główny x x x x
14 Trzewiki lub buty służbowe x x - -
15 Półbuty - - x x

Uwagi: 1. W okresie zimowym w zamian spodni służbowych typu narciarskiego i trzewików zezwala się na noszenie spodni służbowych do półbutów, wraz z półbutami.

2. W okresie letnim przy występowaniu w koszuli letniej lub bluzie, w razie opadów deszczu można nosić: kurtkę 3/4 bez podpinki, kombinezon ochronny letni lub płaszcz nieprzemakalny.

3. Oficerowie Policji mogą nosić do ubioru służbowego koszulę wyjściową.

Tabela nr 2

Ubiór służbowy policjantów ruchu drogowego

Lp. Nazwa przedmiotu Zestawy ubioru Uwagi
w okresie zimowym w okresie letnim
1 2 3 4
1 Czapka garnizonowa x x x - z białym pokrowcem
2 Czapka letnia - - - x
3 Kurtka ćwiczebna z podpinką x x - -
4 Kombinezon ochronny letni - - x x
5 Bluza służbowa x - x -
6 Sweter - x - -
7 Koszula służbowa x x x -
8 Koszula służbowa letnia - - - x
9 Spodnie służbowe lub spódnica x x - -
10 Spodnie letnie lub spódnica - - x xx
11 Krawat x - x -
12 Szalik x x - -
13 Rękawice z białymi mankietami x x x - w zestawie 4-letnie białe
14 Pas biały z poprzeczką x x x x
15 Trzewiki lub buty służbowe x x - -
16 Półbuty - - x x

Uwagi: 1. W okresie zimowym w zamian spodni służbowych typu narciarskiego i trzewików zezwala się na noszenie spodni służbowych do półbutów, wraz z półbutami.

2. W trakcie wykonywania zadań na drogach policjanci noszą na przedmiotach umundurowania kamizelki z elementami odblaskowymi.

3. W zestawie 4 w zamian czapki letniej policjanci mogą nosić czapkę garnizonową z białym pokrowcem.

Tabela nr 3

Ubiór wyjściowy policjantów - bez sznura galowego

Lp. Nazwa przedmiotu Zestawy ubioru Uwagi
w okresie zimowym w okresie letnim
1 2 3
1 Czapka garnizonowa x x x
2 Płaszcz całoroczny lub kurtka 3/4 x x -
3 Kurtka wyjściowa x x -
4 Koszula wyjściowa x x -
5 Koszula wyjściowa letnia - - x
6 Spodnie lub spódnica wyjściowa x x x
7 Krawat x x x
8 Szalik x x - w zestawie 2- letni
9 Rękawiczki x x - w zestawie 2-letnie
10 Trzewiki-botki ocieplane lub kozaczki x - -
11 Półbuty - x x

Uwaga: Policjanci pododdziałów honorowych oraz pocztów sztandarowych mogą nosić do kurtki wyjściowej pas główny czarny lub pas główny z koalicyjką. Na kurtce dolna krawędź pasa powinna znajdować się 5-7 cm powyżej bioder, a środek klamry na linii guzików.

Tabela nr 4

Ubiór wyjściowy policjantów - ze sznurem galowym

Lp. Nazwa przedmiotu Zestawy ubioru Uwagi
w okresie zimowym w okresie letnim
1 2
1 Czapka garnizonowa x x
2 Kurtka wyjściowa x x
3 Spodnie lub spódnica wyjściowa x x
4 Krawat x x
5 Koszula wyjściowa x x
6 Rękawiczki x x nie nosi się w pomieszczeniach zamkniętych
7 Półbuty x x
8 Sznur galowy x x

Uwaga: W razie potrzeby na czas przejazdu (dojścia) do miejsca uroczystości zezwala się nosić w składzie ubioru płaszcz całoroczny lub kurtkę 3/4 z podpinką.

Tabela nr 5

Ubiór galowy policjantów - ze sznurem galowym

Lp. Nazwa przedmiotu Zestawy ubioru Uwagi
w okresie zimowym w okresie letnim
1 2
1 Czapka garnizonowa x x
2 Kurtka galowa x x
3 Spodnie lub spódnica wyjściowa x x
4 Krawat x x
5 Koszula wyjściowa x x
6 Rękawiczki x x nie nosi się w pomieszczeniach zamkniętych
7 Półbuty x x
8 Sznur galowy x x

Uwaga: W razie potrzeby na czas przejazdu (dojścia) do miejsca uroczystości zezwala się nosić w składzie ubioru płaszcz całoroczny.

Tabela nr 6

Ubiór ćwiczebny policjantów

Lp. Nazwa przedmiotu Zestawy ubioru Uwagi
w okresie zimowym w okresie letnim
1 2 3 4
1 Czapka zimowa x - - -
2 Czapka ćwiczebna - x x x
3 Kurtka ćwiczebna z podpinką x x x -
4 Bluza ćwiczebna x x x x
5 Spodnie ćwiczebne x x x x
6 Koszula służbowa x - x -
7 Podkoszulka czarna - x - x
8 Krawat x - x -
9 Szalik x x - -
10 Rękawiczki x x - -
11 Trzewiki lub buty służbowe x x x x
12 Pas główny lub brezentowy x x x x

Uwagi: 1. Dla zachowania jednolitości ubioru zezwala się na noszenie:

1) do ubioru ćwiczebnego rękawiczek skórzanych lub ćwiczebnych,

2) w okresie letnim na terenie zamkniętym:

- bluzy z podwiniętymi rękawami,

- zestawu z podkoszulką lub koszulą służbową letnią bez bluzy,

3) w okresie zimowym jako ocieplacza ubrania treningowego pod mundurem ćwiczebnym.

2. Policjanci służby kandydackiej mogą nosić, w okresie letnim podczas wykonywania służby patrolowej, spodnie czarne od munduru ćwiczebnego i koszulę służbową letnią.

ZAŁĄCZNIK Nr  10  5

NORMY UMUNDUROWANIA POLICJANTÓW

Norma umundurowania nr 1

dotycząca ubioru służbowego, wyjściowego i galowego dla policjantów-mężczyzn mianowanych na stałe

Lp. Przedmiot Jednostka miary Ilość Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Czapka gabardynowa szt. 1 3
2 Czapka zimowa służbowa szt. 1 3
3 Czapka letnia służbowa (sportowa) szt. 2 3
4 Płaszcz wyjściowy całoroczny szt. 1 4
5 Kurtka 3/4 z podpinką kpl. 1 3
6 Kombinezon ochronny letni lub płaszcz nieprzemakalny kpl. 1 4
7 Kurtka gabardynowa galowa szt. 1 5
8 Kurtka gabardynowa wyjściowa szt. 1 4
9 Bluza służbowa szt. 2 3
10 Spodnie gabardynowe wyjściowe szt. 2 4
11 Spodnie gabardynowe typu narciarskiego szt. 2 3
12 Spodnie letnie szt. 2 4
13 Sweter służbowy szt. 1 2
14 Krawat szt. 2 2
15 Szalik letni szt. 1 2
16 Szalik zimowy szt. 1 3
17 Rękawiczki zimowe skórzane para 1 2
18 Rękawiczki letnie skórzane para 1 3
19 Ubranie treningowe (dres) kpl. 1 3
20 Oznaki stopnia i służby kpl. 1 do każdego przedmiotu według zasad określonych
21 Baretki kpl. 1 w rozporządzeniu
22 Koszula służbowa szt. 2 2
23 Koszula służbowa letnia szt. 2 2
24 Koszula wyjściowa szt. 1 2
25 Koszula wyjściowa letnia szt. 1 2
26 Podkoszulka z długim rękawem szt. 2 2
27 Kalesony szt. 2 2
28 Podkoszulka (koszulka) gimnastyczna szt. 1 2
29 Spodenki gimnastyczne szt. 1 2
30 Skarpetki letnie para 2 1
31 Skarpetki zimowe para 2 1
32 Ręcznik frotté szt. 2 2
33 Trzewiki służbowe nieocieplane para 1 2
34 Trzewiki-botki ocieplane para 1 3
35 Półbuty służbowe para 2 2
36 Półbuty wyjściowe para 1 2
37 Pantofle gimnastyczne para 1 2
38 Sznur galowy szt. 1 6
39 Pas główny szt. 1 4
40 Pasek do spodni szt. 1 4
41 Teczka skórzana szt. 1 6
42 Gwizdek szt. 1 2
43 Spinka do krawata szt. 1 3

Uwagi:

1. Policjantom wypłaca się ryczałt pieniężny na dwukrotne czyszczenie chemiczne umundurowania w ciągu 1 roku.

2. Podoficer Policji i aspirant Policji mianowany na stopień oficerski Policji otrzymuje z dniem mianowania:

- sznur galowy oficera,

- daszek do czapki gabardynowej wyjściowej.

3. Szeregowy Policji i podoficer Policji mianowany na stopień aspiranta Policji otrzymuje z dniem mianowania sznur galowy aspiranta.

4. Nadkomisarz Policji mianowany na stopień podinspektora Policji otrzymuje z dniem mianowania daszek do czapki gabardynowej wyjściowej.

5. Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują bezpłatnie komplet dystynkcji do ubioru wyjściowego i służbowego.

6. Policjantom służby kryminalnej oraz wspomagającej działalność Policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym przysługuje w ramach normy 1 szt. przedmiotów określonych pod lp. 3, 9, 11 na 5 lat.

7. (uchylona).

8. (uchylona).

9. Dla policjantów służby prewencyjnej ruchu drogowego wydawany jest pas w kolorze białym w miejsce pasa głównego.

Norma umundurowania nr 2 dotycząca ubioru służbowego, wyjściowego i galowego dla policjantów-kobiet mianowanych na stałe

Lp. Przedmiot Jednostka miary Ilość Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Czapka gabardynowa szt. 1 3
2 Czapka zimowa służbowa szt. 1 3
3 Czapka letnia służbowa (sportowa) szt. 2 3
4 Płaszcz wyjściowy całoroczny szt. 1 4
5 Kurtka 3/4 z podpinką kpl. 1 3
6 Kombinezon ochronny letni lub płaszcz nieprzemakalny kpl. 1 4
7 Kurtka gabardynowa galowa szt. 1 5
8 Kurtka gabardynowa wyjściowa szt. 1 4
9 Bluza służbowa szt. 2 3
10 Spodnie gabardynowe lub spódnica szt. 2 4
11 Spodnie gabardynowe typu narciarskiego szt. 2 3
12 Spodnie letnie lub spódnica szt. 2 4
13 Sweter służbowy szt. 1 2
14 Krawat szt. 2 2
15 Szalik letni szt. 1 3
16 Szalik zimowy szt. 1 3
17 Rękawiczki zimowe skórzane para 1 2
18 Rękawiczki letnie skórzane para 1 3
19 Ubranie treningowe (dres) kpl. 1 3
20 Oznaki stopnia i służby kpl. 1 do każdego przedmiotu według zasad określonych w
21 Baretki kpl. 1 rozporządzeniu
22 Koszula służbowa szt. 2 2
23 Koszula służbowa letnia szt. 2 2
24 Koszula wyjściowa szt. 1 2
25 Koszula wyjściowa letnia szt. 1 2
26 Podkoszulka z długim rękawem szt. 2 2
27 Podkoszulka (koszulka) gimnastyczna szt. 1 2
28 Spodenki gimnastyczne szt. 1 2
29 Reformy letnie szt. 2 2
30 Reformy zimowe szt. 2 2
31 Rajstopy letnie szt. 3 1
32 Rajstopy zimowe szt. 2 1
33 Ręcznik frotté szt. 2 2
34 Buty służbowe damskie para 1 2
35 Buty kozaczki damskie para 1 3
36 Półbuty służbowe damskie para 2 2
37 Półbuty wyjściowe damskie para 1 2
38 Pantofle gimnastyczne para 1 2
39 Sznur galowy szt. 1 6
40 Pas główny szt. 1 4
41 Pasek do spodni szt. 1 4
42 Teczka skórzana szt. 1 6
43 Gwizdek szt. 1 2
44 Spinka do krawata szt. 1 3

Uwagi:

1. Policjantom wypłaca się ryczałt pieniężny na dwukrotne czyszczenie chemiczne umundurowania w ciągu 1 roku.

2. Podoficer Policji i aspirant Policji mianowany na stopień oficerski Policji otrzymuje z dniem mianowania:

- sznur galowy oficera,

- daszek do czapki gabardynowej wyjściowej.

3. Nadkomisarz Policji mianowany na stopień podinspektora Policji otrzymuje z dniem mianowania daszek do czapki gabardynowej wyjściowej.

4. Szeregowy Policji i podoficer Policji mianowany na stopień aspiranta Policji otrzymuje z dniem mianowania sznur galowy aspiranta.

5. Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują bezpłatnie komplet dystynkcji do ubioru wyjściowego i służbowego.

6. Policjantom służby kryminalnej oraz wspomagającej działalność Policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym przysługuje w ramach normy 1 szt. przedmiotów określonych pod lp. 3, 9, 11 na 5 lat.

7. (uchylona).

8. (uchylona).

9. Dla policjantów służby prewencyjnej ruchu drogowego wydawany jest pas w kolorze białym w miejsce pasa głównego.

Norma umundurowania nr 3

dotycząca ubioru służbowego, wyjściowego i galowego dla nadinspektora Policji i generalnego inspektora Policji

Lp. Przedmiot Jednostka miary Ilość Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Czapka gabardynowa szt. 1 3
2 Czapka zimowa służbowa szt. 1 3
3 Czapka letnia służbowa (sportowa) szt. 2 3
4 Płaszcz wyjściowy całoroczny szt. 1 4
5 Kurtka 3/4 z podpinką kpl. 1 3
6 Kombinezon ochronny letni lub płaszcz nieprzemakalny kpl. 1 4
7 Kurtka gabardynowa galowa szt. 1 3
8 Kurtka gabardynowa wyjściowa szt. 1 2
9 Bluza służbowa szt. 2 3
10 Spodnie gabardynowe wyjściowe z lampasami szt. 2 4 spódnica dla kobiet
11 Spodnie letnie z lampasami szt. 1 3 spódnica dla kobiet
12 Spodnie gabardynowe do butów z lampasami szt. 2 3
13 Krawat szt. 2 2
14 Szalik zimowy szt. 1 3
15 Szalik letni szt. 1 2
16 Sweter szt. 1 2
17 Rękawiczki skórzane letnie para 1 2
18 Rękawiczki skórzane zimowe para 1 3
19 Ubranie treningowe (dres) kpl. 1 3
20 Oznaki stopnia i służby, baretki kpl. do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu
21 Koszula służbowa szt. 2 2
22 Koszula służbowa letnia szt. 2 2
23 Koszula wyjściowa szt. 2 2
24 Koszula wyjściowa letnia szt. 2 2
25 Podkoszulka z długim rękawem szt. 2 2
26 Kalesony szt. 2 2
27 Podkoszulka (koszulka) gimnastyczna szt. 1 2
28 Spodenki gimnastyczne szt. 1 2
29 Skarpetki letnie para 2 1
30 Skarpetki zimowe para 2 1
31 Ręcznik frotté szt. 2 2
32 Buty z cholewami para 1 2
33 Trzewiki-botki; ocieplane para 1 2
34 Półbuty służbowe para 2 2
35 Półbuty wyjściowe para 1 2
36 Pantofle gimnastyczne para 1 2
37 Sznur galowy nadinspektora szt. 1 6
38 Pas główny szt. 1 4
39 Pasek do spodni szt. 1 4
40 Teczka skórzana szt. 1 6
41 Spinka do krawata szt. 1 3

Uwagi:

1. Oficer Policji mianowany na stopień nadinspektora Policji otrzymuje jednorazowo:

- czapkę gabardynową,

- bluzę służbową,

- płaszcz całoroczny,

- kurtkę gabardynową galową lub wyjściową,

- kurtkę gabardynową wyjściową z tkaniny "Adria",

- spodnie gabardynowe do butów z lampasami z tkaniny "Adria",

- spodnie gabardynowe wyjściowe z lampasami z tkaniny "Adria",

- sznur galowy nadinspektora,

- buty z cholewami.

2. Nadinspektorowi Policji i generalnemu inspektorowi Policji przysługują oznaki stopnia i służby haftowane bajorkiem. Zwrot kosztów za wykonane usługi następuje po przedłożeniu rachunku.

3. Nadinspektorowi Policji i generalnemu inspektorowi Policji wypłaca się ryczałt pieniężny na dwukrotne czyszczenie chemiczne umundurowania w ciągu roku.

4. (uchylona).

5. (uchylona).

6. Oficer Policji kobieta mianowana na stopień nadinspektora i generalnego inspektora Policji otrzymuje w miejsce przedmiotów wymienionych w lp. 26, 29 i 30 przedmioty wymienione w normie umundurowania nr 2 w lp. 29, 30, 31 i 32.

Norma umundurowania nr 4

dotycząca ubioru służbowego dla policjantów - mężczyzn mianowanych na okres służby przygotowawczej

Lp. Przedmiot Jednostka miary Ilość Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Czapka gabardynowa szt. 1 3 do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu
2 Czapka zimowa służbowa szt. 1 3
3 Czapka letnia służbowa (sportowa) szt. 1 3
4 Kurtka 3/4 z podpinką kpl. 1 3
5 Kombinezon ochronny letni lub płaszcz nieprzemakalny kpl. 1 3
6 Bluza służbowa szt. 2 3
7 Spodnie gabardynowe szt. 1 3
8 Spodnie gabardynowe typu narciarskiego szt. 1 3
9 Spodnie letnie szt. 1 3
10 Sweter służbowy szt. 1 3
11 Krawat szt. 2 jednorazowo
12 Szalik zimowy szt. 1 jednorazowo
13 Rękawiczki zimowe skórzane para 1 jednorazowo
14 Ubranie treningowe (dres) kpl. 1 3
15 Oznaki stopnia i służby kpl. 1
16 Koszula służbowa szt. 2 jednorazowo
17 Koszula służbowa letnia szt. 2 jednorazowo
18 Podkoszulka z długim rękawem szt. 3 3
19 Kalesony szt. 3 3
20 Podkoszulka (koszulka) gimnastyczna szt. 2 3
21 Spodenki gimnastyczne szt. 2 3
22 Skarpetki zimowe para 4 jednorazowo
23 Skarpetki letnie para 4 jednorazowo
24 Ręcznik frotté szt. 3 3
25 Trzewiki służbowe nieocieplane para 1 3
26 Trzewiki - botki ocieplane para 1 3
27 Półbuty para 2 3
28 Pantofle gimnastyczne para 1 jednorazowo
29 Pas główny szt. 1 6
30 Pasek do spodni szt. 1 6
31 Gwizdek szt. 1 jednorazowo

Uwagi:

1. Policjantom wypłaca się ryczałt pieniężny na dwukrotne czyszczenie chemiczne umundurowania w ciągu jednego roku.

2. Policjanci przeniesieni na stałe do innej jednostki zabierają ze sobą przedmioty umundurowania określone w normie.

3. Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują bezpłatnie komplet dystynkcji do ubioru służbowego.

4. W przypadku mianowania na stałe policjanci nie zwracają przedmiotów wymienionych w normie umundurowania oraz otrzymują w naturze lub w formie równoważnika pieniężnego przedmioty ubioru służbowego, wyjściowego i galowego określone w normie umundurowania nr 1 w lp. 3, 4, 7-9, 11, 15, 18, 24, 25, 36, 38 i 41.

5. W zamian za jedną bluzę służbową może być wydana kurtka gabardynowa wyjściowa.

6. Dla policjantów służby prewencyjnej ruchu drogowego wydawany jest pas w kolorze białym w miejsce pasa głównego.

Norma umundurowania nr 5

dotycząca ubioru służbowego dla policjantów-kobiet mianowanych na okres służby przygotowawczej

Lp. Przedmiot Jednostka miary Ilość Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Czapka gabardynowa szt. 1 3 do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu
2 Czapka zimowa służbowa szt. 1 3
3 Czapka letnia służbowa (sportowa) szt. 1 3
4 Kurtka 3/4 z podpinką kpl. 1 3
5 Kombinezon ochronny lub płaszcz nieprzemakalny szt. 1 3
6 Bluza służbowa szt. 2 3
7 Spodnie gabardynowe wyjściowe lub spódnica szt. 1 3
8 Spodnie gabardynowe typu narciarskiego szt. 1 3
9 Spodnie letnie lub spódnica szt. 1 3
10 Sweter służbowy szt. 1 3
11 Krawat szt. 2 jednorazowo
12 Szalik zimowy szt. 1 jednorazowo
13 Rękawiczki zimowe skórzane para 1 jednorazowo
14 Ubranie treningowe (dres) kpl. 1 3
15 Oznaki stopnia i służby kpl. 1
16 Koszula służbowa szt. 2 jednorazowo
17 Koszula służbowa letnia szt. 2 jednorazowo
18 Podkoszulka (koszulka) gimnastyczna szt. 2 3
19 Spodenki gimnastyczne szt. 2 3
20 Reformy zimowe szt. 2 jednorazowo
21 Reformy letnie szt. 2 jednorazowo
22 Rajstopy zimowe szt. 2 jednorazowo
23 Rajstopy letnie szt. 3 jednorazowo
24 Ręcznik frotté szt. 3 3
25 Buty służbowe damskie para 1 3
26 Buty kozaczki damskie para 1 3
27 Półbuty para 2 3
28 Pantofle gimnastyczne para 1 jednorazowo
29 Pas główny szt. 1 6
30 Pasek do spodni szt. 1 6
31 Gwizdek szt. 1 jednorazowo

Uwagi:

1. Policjantom wypłaca się ryczałt pieniężny na dwukrotne czyszczenie chemiczne umundurowania w ciągu 1 roku.

2. Policjanci przeniesieni na stałe do innej jednostki zabierają ze sobą przedmioty umundurowania określone w normie.

3. Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują bezpłatnie komplet dystynkcji do ubioru służbowego.

4. W przypadku mianowania na stałe policjanci nie zwracają przedmiotów wymienionych w normie umundurowania oraz otrzymują w naturze lub w formie równoważnika pieniężnego przedmioty ubioru służbowego, wyjściowego i galowego określone w normie umundurowania nr 2 w lp. 3, 4, 7-9, 11, 15, 18, 24, 25, 37, 39 i 42.

5. W zamian za jedną bluzę służbową może być wydana kurtka gabardynowa wyjściowa.

6. Dla policjantów służby prewencyjnej ruchu drogowego wydawany jest pas w kolorze białym w miejsce pasa głównego.

Norma umundurowania nr 6

dotycząca ubioru służbowego dla policjantów-mężczyzn mianowanych na okres służby kandydackiej

Lp. Przedmiot Jednostka miary Ilość Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Czapka zimowa służbowa szt. 1 3
2 Kombinezon ochronny letni lub płaszcz nieprzemakalny szt. 1 3
3 Sweter służbowy szt. 1 3
4 Szalik zimowy szt. 1 jednorazowo
5 Rękawiczki zimowe skórzane para 1 jednorazowo
6 Ubranie treningowe (dres) kpl. 1 3
7 Oznaki stopnia i służby kpl. 1 do każdego przedmiotu według zasad określonych w rozporządzeniu
8 Koszula służbowa szt. 2 jednorazowo
9 Koszula służbowa letnia szt. 2 jednorazowo
10 Krawat szt. 1 jednorazowo
11 Podkoszulka z długim rękawem szt. 3 3
12 Kalesony szt. 3 3
13 Podkoszulka (koszulka) gimnastyczna szt. 2 3
14 Spodenki gimnastyczne szt. 2 3
15 Skarpetki zimowe para 4 jednorazowo
16 Skarpetki letnie para 4 jednorazowo
17 Ręcznik frotté szt. 3 3
18 Trzewiki służbowe nieocieplane para 1 na okres służby
19 Pantofle gimnastyczne para 1 jednorazowo
20 Pas główny szt. 1 6
21 Pasek do spodni szt. 1 6
22 Gwizdek szt. 1 jednorazowo

Uwagi:

1. Policjanci mianowani na kolejny stopień policyjny otrzymują bezpłatnie komplet dystynkcji do ubioru służbowego.

2. Policjanci przeniesieni na stałe do innej jednostki zabierają ze sobą przedmioty umundurowania określone w normie.

3. W okresie letnim dopuszcza się podczas wykonywania służby patrolowej noszenie spodni od munduru ćwiczebnego koloru czarnego i koszuli służbowej letniej.

Norma umundurowania nr 7

dla policjantów etatowych (nieetatowych) orkiestr, pododdziałów honorowych, motocyklowej eskorty honorowej oraz pocztów sztandarowych

Lp. Przedmiot Jednostka miary Ilość Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
A. Dla policjantów członków

orkiestr

1 Czapka gabardynowa szt. 1 3
2 Kurtka gabardynowa wyjściowa szt. 1 4
3 Spodnie gabardynowe wyjściowe szt. 1 4
4 Spodnie gabardynowe typu narciarskiego szt. 1 4
5 Płaszcz wyjściowy całoroczny szt. 1 4
6 Krawat szt. 1 2
7 Koszula wyjściowa szt. 1 1
8 Szalik zimowy szt. 1 4
9 Trzewiki służbowe nieocieplane para 1 3
10 Półbuty para 1 3
11 Pas główny szt. 1 5
12 Sznur galowy oficera szt. 1 4
13 Szelki do spodni szt. 1 4
14 Rękawiczki letnie białe para 2 2
15 Łapki na kule rękawów para 2 2
B. Dla policjantów motocyklowej

eskorty honorowej

1 Czapka gabardynowa szt. 1 3
2 Kask biały z osłoną twarzy szt. 1 3
3 Kombinezon skórzany kpl. 1 3
4 Buty motocyklisty para 1 3
5 Kurtka gabardynowa wyjściowa szt. 1 3
6 Spodnie gabardynowe typu narciarskiego szt. 1 3
7 Spodnie bryczesy szt. 1 3
8 Koszula wyjściowa szt. 2 2
9 Pas biały z poprzeczką szt. 1 3
10 Rękawice motocyklisty para 1 3
C. Dla policjantów pododdziałów

honorowych oraz pocztów

sztandarowych

1 Czapka gabardynowa szt. 1 2
2 Kurtka gabardynowa wyjściowa szt. 1 1
3 Spodnie gabardynowe wyjściowe szt. 1 2
4 Spodnie gabardynowe typu narciarskiego szt. 1 1
5 Spodnie gabardynowe do butów szt. 1 3 tylko dla policjantów w służbie stałej
6 Kurtka 3/4 z podpinka kpl. 1 2
7 Krawat szt. 1 1
8 Koszula wyjściowa szt. 2 1
9 Szalik zimowy szt. 1 3
10 Trzewiki na podeszwie skórzanej para 1 2
11 Buty z cholewkami para 1 3 tylko dla policjantów w służbie stałej
12 Półbuty wyjściowe para 1 1
13 Pas główny szt. 1 1
14 Pas główny z koalicyjką szt. 1 3 tylko dla policjantów w służbie stałej
15 Sznur galowy oficera szt. 1 3
16 Szelki do spodni szt. 1 1
17 Rękawiczki skórzane zimowe para 1 2
18 Rękawiczki skórzane letnie para 1 2

Uwagi:

1. Przedmioty określone w podzestawie A wydane etatowym członkom orkiestry po upływie okresu używalności przechodzą na ich własność.

2. Przedmioty określone w normie wydane policjantom motocyklowej eskorty honorowej oraz policjantom nieetatowych orkiestr, pododdziałów honorowych i pocztów sztandarowych stanowią własność jednostki. Wydaje się je na czas trwania uroczystości; po jej zakończeniu powinny być zwrócone do magazynu (szatni) jednostki.

3. Policjantom pododdziałów honorowych, orkiestr i pocztów sztandarowych można wydać spodnie bryczesy, buty bukatowe i pas główny z poprzeczką.

Norma umundurowania nr 8

dotycząca ubioru ćwiczebnego dla policjantów

Lp. Przedmiot Jednostka miary Pododdziały patrolowe, patrolowo-interwencyjne, lotnictwo policyjne, przewodnicy psów służbowych Pododdziały antyterrorystyczne Centralne Biuro Śledcze Oddziały prewencji oraz szkoły i ośrodki szkolenia Policji Pozostałe jednostki organizacyjne Policji
ilość okres używalności w latach ilość okres używalności w latach ilość okres używalności w latach ilość okres używalności w latach ilość okres używalności w latach
1 Beret w kolorze granatowym szt. - - 1 3 - - - - - -
2 Czapka zimowa antyterrorysty szt. - - 1 2 1 2 - - - -
3 Czapka typu sportowego (czarna) szt. 1 2 1 2 1 2 1 do zużycia (3) 1 do zużycia (3)
4 Kurtka 3/4 z podpinką i kamizelką (czarna) kpl. 1 do zużycia (3) 1 do zużycia (3) 1 do zużycia (3) 1 do zużycia (3) 1 do zużycia (4)
5 Mundur ćwiczebny (czarny) kpl. 1 do zużycia (1) 1 do zużycia (1) 1 do zużycia (1) 1 do zużycia (1) 1 do zużycia (4)
6 Kombinezon antyterrorysty szt. - - 2 2 - - - - - -
7 Kombinezon szt. - - - - 1 2 - - - -
8 Rękawice ćwiczebne para - - - - - - 1 1 - -
9 Koszulka z krótkimi rękawami i napisem "POLICJA" szt. 1 2 1 2 1 2 1 2 1 jednorazowo
10 Pas brezentowy szt. 1 3 1 3 1 3 1 do zużycia (4) - -
11 Zasobnik osobisty szt. 1 do zużycia (6) - - 1 do zużycia (6) 1 do zużycia (6) 1 do zużycia (6)
12 Trzewiki specjalne para - - 1 2 1 2 - - - -
13 Oznaki stopnia i emblematy kpl. wg przepisów rozporządzenia wg przepisów rozporządzenia wg przepisów rozporządzenia wg przepisów rozporządzenia wg przepisów rozporządzenia

Uwagi:

1. Policjantom w służbie kandydackiej nie przysługuje zasobnik osobisty.

2. Policjanci przeniesieni na stałe do innej jednostki oraz policjanci kierowani na przeszkolenie do szkół Policji zabierają ze sobą posiadane przedmioty ubioru ćwiczebnego.

3. Policjanci wymienieni w podzestawach użytkują w zamian przedmiotów określonych pod lp. 3 - 5 t 8 umundurowanie "moro" (czapka ćwiczebna, mundur drelichowy, kurtka ćwiczebna z podpinką oraz rękawice ćwiczebne) do czasu wyczerpania zapasów.

4. Policjantom Zespołu Lotnictwa Policyjnego przysługuje dodatkowo kombinezon lotnika - 1 kpl. na 2 lata.

5. Mundur ćwiczebny (czarny) i czapka typu sportowego (czarna) przysługują policjantom oddziałów prewencji i przewodnikom psów służbowych - 2 kpl. na 2 lata.

6. W podzestawie "Pozostałe jednostki organizacyjne Policji" koszulka z krótkimi rękawami i napisem "POLICJA" wydawana jest jednorazowo tylko dla nowo przyjętych policjantów.

7. Policjantom nadzorującym zadania pododdziałów antyterrorystycznych przysługuje beret w kolorze granatowym - 1 szt. na 3 lata.

1 § 38 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 października 2007 r. (Dz.U.07.210.1533) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 listopada 2007 r.
2 § 46 ust. 1 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.80.544) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 maja 2007 r.
3 § 46 ust. 1 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.80.544) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 maja 2007 r.
4 § 46 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.80.544) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 maja 2007 r.
5 Załącznik nr 10 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.101) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2003 r.

Zmiany w prawie

Od sierpnia odciski palców w dowodzie, dla 70-latków dokumenty bezterminowe

Najnowsze dowody osobiste będą zawierały odciski palców, czyli drugą obok zdjęcia cechę biometryczną. Będzie w nich też podpis posiadacza. Ustawę w tej sprawie przyjął w czwartek Senat, ale wprowadził do niej poprawkę, dzięki której dowód osobisty wydany osobie, która ukończyła 70. rok życia będzie ważny bezterminowo.

Katarzyna Kubicka-Żach 13.05.2021
Senat proponuje więcej pieniędzy na dodatkowe zajęcia w szkołach

Senat przyjął w czwartek z poprawkami nowelizację ustawy, która przewiduje zwiększenie subwencji oświatowej. Przewidziana w niej kwota 187 mln zł ma wzrosnąć do 280 mln zł. Środki te mają być przeznaczone na dodatkowe zajęcia dla uczniów po ich powrocie do szkół. To realizacja jednego z programów, które rząd zamierza wprowadzić, aby ograniczyć negatywne skutki nauczania na odległość.

Monika Sewastianowicz 13.05.2021
Senat też za zmianami w Karcie Dużej Rodziny

Senacka przyjął w czwartek bez poprawek zmiany związane z udogodnieniami dla rodzin wielodzietnych w ramach Karty Dużej Rodziny. Aplikacja mObywatel ma umożliwić pobranie Karty w wersji elektronicznej. Zwiększone mają też być kwoty przysługujące gminom za rozpatrywanie wniosków dotyczących Karty.

Katarzyna Kubicka-Żach 13.05.2021
Udział młodzieży w życiu publicznym i więcej zadań w samorządach - Senat poparł ustawę

Wzmocnienie młodzieżowych rad i sejmików to cel zmian w ustawach samorządowych, których nowelizację przyjął w czwartek bez poprawek Senat. Ułatwienie powoływania i funkcjonowania takich organów ma być szansą dla młodzieży na zdobycie doświadczeń w aktywności publicznej i społecznej.

Katarzyna Kubicka-Żach 13.05.2021
Czarnek: Szkoły gotowe na to, by zakończyć rok w trybie stacjonarnym

Szkoły są przygotowane, reżim sanitarny jest przestrzegany, a statystyki pokazują, że każdego dnia liczba zachorowań na covid-19 maleje. Uwzględniliśmy to, przygotowując wprowadzanie nauki stacjonarnej, która przez pierwsze dwa tygodnie będzie odbywać się w trybie hybrydowym - powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Monika Sewastianowicz 13.05.2021
Specustawy mają zapewnić właściwe przygotowanie strategicznej infrastruktury energetycznej

Prezydent podpisał nowelizację specustaw przesyłowych regulujących i usprawniających inwestycje w przedsięwzięcia konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Nowela ma zapewnić stabilność i pewność poboru mocy przez odbiorców energii elektrycznej oraz dostaw paliw gazowych i płynnych.

Katarzyna Kubicka-Żach 07.05.2021