Sposób nadawania i wykorzystywania znaku zgodności z Polską Normą.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 grudnia 2002 r.
w sprawie sposobu nadawania i wykorzystywania znaku zgodności z Polską Normą.

Na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (Dz. U. Nr 169, poz. 1386) zarządza się, co następuje:
§  1.
System stosowania znaku zgodności z Polską Normą ma na celu promowanie wyrobów o jakości wyznaczonej poziomem wymagań Polskich Norm.
§  2.
1. 1
 Znakiem zgodności z Polską Normą oznacza się wyrób spełniający wszystkie wymagania Polskiej Normy lub więcej niż jednej Polskiej Normy właściwych do przeprowadzenia certyfikacji tego wyrobu, uznanych zgodnie z ust. 2 jako wystarczające do przeprowadzenia certyfikacji tego wyrobu. Jeśli Polska Norma przewiduje podział na klasy i gatunki, znakiem zgodności z Polską Normą oznacza się wyrób wytworzony w najwyższej klasie i gatunku.
2.
 Prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, zwanego dalej "PKN", z własnej inicjatywy lub na wniosek jednostki certyfikującej, o której mowa w art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji, zwanej dalej "jednostką", po uzgodnieniu z właściwym komitetem technicznym, uznaje, które z Polskich Norm są właściwe do stosowania w systemie certyfikacji na zgodność z Polską Normą.
3.
Spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1, jest potwierdzane certyfikatem zgodności z Polską Normą upoważniającym do oznaczania wyrobu znakiem zgodności z Polską Normą.
4. 2
 Certyfikat zgodności z Polską Normą wydaje Prezes PKN na wniosek skierowany przez podmiot gospodarczy po przeprowadzeniu, z wynikiem pozytywnym, sprawdzenia wyrobu na zgodność ze wskazaną we wniosku normą lub normami.
5.
 Do wniosku, o którym mowa w ust. 4, dołącza się dokumenty potwierdzające spełnianie wymagań, o których mowa w ust. 1, niezbędne przy ocenie zgodności wyrobu.
6.
Certyfikat zgodności z Polską Normą może wydawać jednostka upoważniona przez Prezesa PKN na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji.
7.
Wzór certyfikatu zgodności z Polską Normą, upoważniającego do oznaczania wyrobu znakiem zgodności z Polską Normą, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Wyroby posiadające certyfikat zgodności z Polską Normą mogą być przez producenta lub osobę wprowadzającą wyrób do obrotu oznaczane znakiem zgodności z Polską Normą przez czas określony w certyfikacie.
2.
Wzór znaku zgodności z Polską Normą do oznaczania wyrobu posiadającego certyfikat zgodności z Polską Normą jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3.
Po upływie okresu ważności, na jaki certyfikat został wydany, oznaczanie wyrobu znakiem zgodności z Polską Normą jest możliwe po wydaniu nowego certyfikatu.
§  4.
PKN zapewnia dostęp do informacji o jednostkach upoważnionych do wydawania certyfikatów zgodności z Polską Normą oraz o wyrobach oznaczonych znakiem zgodności z Polską Normą.
§  5.
Certyfikaty zgodności z Polską Normą upoważniające do oznaczania wyrobu znakiem zgodności z Polską Normą wydane przed dniem 1 stycznia 2003 r. zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 3

WZÓR

CERTYFIKAT ZGODNOŚCI

wzór

Uwaga: jednostka prowadząca certyfikację może umieścić obok swojego logo - logo jednostki potwierdzającej jej kompetencje do prowadzenia certyfikacji wyrobów.

ZAŁĄCZNIK Nr 2 4

WZÓR ZNAKU ZGODNOŚCI Z POLSKĄ NORMĄ DO OZNACZANIA WYROBU POSIADAJĄCEGO CERTYFIKAT ZGODNOŚCI Z POLSKĄ NORMĄ

wzór

Objaśnienia:

1) Proporcja wysokości do szerokości znaku zgodności wynosi:

h : l = 1 : 2,78

2) Technika wykonania znaku zależy od wyrobu, opakowania lub dokumentu, na którym znak ma być umieszczony.

3) Znak umieszcza się na wyrobie w sposób trwały, a gdy wyrób jest sprzedawany w opakowaniu - znak umieszcza się również na opakowaniu jednostkowym. Jeżeli umieszczenie znaku na wyrobie jest ze względów technicznych niemożliwe, znak umieszcza się na opakowaniu albo na banderoli, albo na etykiecie trwale złączonej z wyrobem.

4)
Zaleca się stosowanie znaku w kolorze niebieskim. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się stosowanie innego koloru znaku pod warunkiem zachowania zasady kontrastu znaku z kolorem tła, na którym został umieszczony.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 11 października 2010 r. (Dz.U.10.198.1316) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 2010 r.
2 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 11 października 2010 r. (Dz.U.10.198.1316) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 2010 r.
3 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 października 2010 r. (Dz.U.10.198.1316) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 2010 r.
4 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 października 2010 r. (Dz.U.10.198.1316) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 2010 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024