Szczegółowe warunki przeprowadzania przetargu na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 20 grudnia 2002 r.
w sprawie szczegółowych warunków przeprowadzania przetargu na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych.

Na podstawie art. 25 ust. 9 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 73, poz. 852, z 2001 r. Nr 122, poz. 1321 i Nr 154, poz. 1800 i 1802 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676 i Nr 166, poz. 1360) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przetarg na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych, zwany dalej "przetargiem", ogłasza się jednocześnie w prasie codziennej o zasięgu ogólnokrajowym oraz w Biuletynie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, a jeżeli rezerwacja częstotliwości lub zasobów orbitalnych ma dotyczyć jedynie określonych obszarów, także w codziennej prasie lokalnej ukazującej się na obszarach, których przetarg będzie dotyczył.
2.
Określając przedmiot i zakres przetargu, podaje się następujące informacje:
1)
przeznaczenie zakresu częstotliwości lub zasobów orbitalnych objętych przetargiem;
2)
wartości graniczne określonego zakresu częstotliwości, o którym mowa w pkt 1;
3)
obszar, na którym częstotliwości lub zasoby orbitalne będą wykorzystywane;
4)
rodzaj służby radiokomunikacyjnej, sieci lub usługi telekomunikacyjnej, w której częstotliwości lub zasoby orbitalne będą wykorzystywane;
5)
okres rezerwacji.
3.
W warunkach uczestnictwa w przetargu określa się:
1)
sposób nabycia dokumentacji przetargowej oraz wysokości opłaty za dokumentację przetargową;
2)
miejsce i termin złożenia i otwarcia ofert;
3)
wymóg złożenia oświadczenia o zobowiązaniu się przez podmiot, że z chwilą uzyskania rezerwacji będzie wykonywał zadania na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego;
4)
wykaz dokumentów potwierdzających formę prawną oraz kondycję finansową oferenta.
4.
Określony w ogłoszeniu termin złożenia ofert nie może być krótszy niż 45 dni od dnia udostępnienia dokumentacji przetargowej.
5.
Po upływie terminu do złożenia oferty Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, zwany dalej "Prezesem", sporządza listę podmiotów, które złożyły oferty.
6.
Oferty złożone po terminie zwraca się bez otwierania.
§  2.
1.
Do przeprowadzenia przetargu Prezes powołuje Komisję Przetargową, zwaną dalej "Komisją".
2.
Prezes powołuje Komisję w składzie od 6 do 9 osób spośród pracowników Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, wskazuje jej przewodniczącego i zatwierdza sporządzony przez Komisję regulamin jej pracy.
3.
Członkowie Komisji przed rozpoczęciem prac składają pisemne zobowiązania do nieujawniania informacji uzyskanych w związku z pracami Komisji.
4.
Po sporządzeniu listy, o której mowa w § 1 ust. 5, członkowie Komisji składają pisemne oświadczenia, że:
1)
nie pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia oraz nie są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli z oferentem, jego zastępcą prawnym lub członkami władz osób prawnych ubiegających się o rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych;
2)
przed upływem trzech lat od daty wszczęcia postępowania nie pozostawały w stosunku pracy lub zlecenia z oferentem, nie były członkami władz osób prawnych ubiegających się o rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych;
3)
nie pozostają z oferentem, jego zastępcą prawnym lub członkami władz osób prawnych ubiegających się o rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do ich bezstronności.
5.
Prezes odwołuje członka Komisji, który nie złożył oświadczenia, o którym mowa w ust. 4.
§  3.
1.
Ocenę ofert przeprowadza się w dwóch etapach.
2.
Ocena oferty w I etapie obejmuje sprawdzenie:
1)
nabycia dokumentacji przetargowej przez oferenta, a w przypadku spółki także przez wspólnika, udziałowca lub akcjonariusza spółki występującej o rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych;
2)
złożenia oferty w terminie określonym w ogłoszeniu;
3)
złożenia oświadczenia, o którym mowa w § 1 ust. 3 pkt 3;
4)
zachowania formy i zgodności złożonej oferty z wymogami dokumentacji przetargowej;
5)
wiarygodności oferenta w zakresie możliwości wykonywania zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego.
3.
Warunkiem dopuszczenia do II etapu jest spełnienie wymogów określonych w ust. 2.
4.
Ocena oferty w II etapie obejmuje:
1)
kwalifikacje oferenta w zakresie działalności telekomunikacyjnej i jego wiarygodność,
2)
ekonomiczno-finansową zdolność oferenta,
3)
wartość techniczną,
4)
wartość ekonomiczną oferty

oraz stwierdzenie, która z ofert uzyskała minimum kwalifikacyjne wskazane w dokumentacji przetargowej.

5.
Ocena oferty stanowi sumę punktów uzyskanych w II etapie oraz przyznanych na podstawie szczegółowych kryteriów oceny ofert ustalonych przez Prezesa w dokumentacji przetargowej.
§  4.
1.
Komisja sporządza protokół z postępowania przetargowego.
2.
Protokół powinien zawierać w szczególności:
1)
oznaczenie czasu i miejsca przeprowadzenia poszczególnych etapów przetargu;
2)
imiona i nazwiska członków Komisji, ze wskazaniem czynności, w których brali udział;
3)
wskazanie oferentów przystępujących do przetargu;
4)
liczbę ofert poddanych ocenie w I etapie;
5)
liczbę ofert zakwalifikowanych oraz niezakwalifikowanych do oceny w II etapie, z podaniem przyczyn niezakwalifikowania;
6)
szczegółowe uzasadnienie rozstrzygnięć i ocen dokonywanych w czasie postępowania przetargowego, w tym rozstrzygnięcia dotyczącego uzyskania minimum kwalifikacyjnego;
7)
liczbę punktów, jaką uzyskał każdy z oferentów, w zakresie spełnienia poszczególnych kryteriów w II etapie;
8)
ustalenie kolejności ofert wraz z oceną punktową i uzasadnieniem;
9)
podpisy wszystkich członków Komisji.
3.
Komisja niezwłocznie przekazuje Prezesowi protokół postępowania przetargowego.
4.
Prezes niezwłocznie zawiadamia na piśmie oferentów o wyniku przetargu.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
________

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - łączność, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024