Tryb i koszty przeprowadzania licytacji publicznej rzeczy złożonych na skład.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 18 grudnia 2001 r.
w sprawie trybu i kosztów przeprowadzania licytacji publicznej rzeczy złożonych na skład.

Na podstawie art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o domach składowych oraz o zmianie Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw (Dz. U. Nr 114, poz. 1191) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Sprzedaż w drodze licytacji publicznej, zwanej dalej "licytacją", rzeczy złożonych na skład przeprowadza się w terminie podanym w ogłoszeniu o sprzedaży, z zastrzeżeniem § 2.
2. 
Ogłoszenie o sprzedaży zamieszcza się, co najmniej 14 dni przed terminem przeprowadzenia licytacji, w prasie lub w sposób zwyczajowo stosowany na terenie działania domu składowego.
3. 
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 2, zawiera w szczególności informacje o miejscu i terminie oraz o warunkach przeprowadzenia licytacji, w tym o sposobie dokonywania zapłaty za rzecz będącą przedmiotem licytacji.
§  2. 
1. 
Licytacji nie można rozpoczynać później niż w dwie godziny po czasie oznaczonym w ogłoszeniu o sprzedaży.
2. 
Licytacja przeprowadzona z naruszeniem ust. 1 jest nieważna.
§  3. 
1. 
Licytację rozpoczyna przeprowadzający licytację poprzez podanie ceny wywołania wskazanej rzeczy złożonej na skład.
2. 
Przeprowadzający licytację udzieli przybicia osobie oferującej najwyższą cenę, jeżeli po trzykrotnym wezwaniu do dalszych postąpień żaden z uczestników licytacji nie zaproponował ceny wyższej.
3. 
Osoba oferująca najwyższą cenę, po udzieleniu jej przybicia przez przeprowadzającego licytację, staje się nabywcą rzeczy złożonej na skład będącej przedmiotem licytacji.
§  4. 
1. 
Jeżeli cena rzeczy złożonej na skład nabytej w drodze licytacji nie przewyższa kwoty stanowiącej równowartość 3.000 euro, nabywca, niezwłocznie po udzieleniu mu przybicia, dokonuje zapłaty przeprowadzającemu licytację.
2. 
Jeżeli nabywca nie dokona zapłaty niezwłocznie po udzieleniu mu przybicia, traci prawa wynikające z tego przybicia i nie może uczestniczyć dalej w licytacji.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, przeprowadzający licytację wznawia niezwłocznie licytację rzeczy złożonej na skład, rozpoczynając ją od podania ceny wywołania.
§  5. 
1. 
Jeżeli cena rzeczy złożonej na skład, nabytej w drodze licytacji, przewyższa kwotę stanowiącą równowartość 3.000 euro, nabywca niezwłocznie dokonuje zapłaty przeprowadzającemu licytację 10% tej ceny, nie więcej jednak niż równowartość 3.000 euro.
2. 
Pozostałą część ceny nabywca przekazuje przeprowadzającemu licytację najpóźniej w terminie 3 dni roboczych od dnia, w którym udzielono mu przybicia.
3. 
Jeżeli nabywca, o którym mowa w ust. 1, nie dokona zapłaty 10% ceny niezwłocznie po udzieleniu mu przybicia, przepisy § 4 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
4. 
Nabywca, który w terminie, o którym mowa w ust. 2, nie uiści pozostałej części ceny, traci uiszczoną kwotę, o której mowa w ust. 1, a rzecz złożona na skład zostaje poddana licytacji przeprowadzonej w najbliższym terminie.
§  6. 
1. 
Przeprowadzający licytację sporządza z jej przebiegu protokół, który zawiera:
1)
oznaczenie miejsca i czasu licytacji,
2)
imię i nazwisko albo nazwę wierzyciela i dłużnika,
3)
cenę wywołania i cenę przybicia,
4)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania albo nazwę i siedzibę nabywcy,
5)
jeżeli zachodzi okoliczność przewidziana w § 5 ust. 1 - wskazanie sumy, jaką nabywca wpłacił na poczet ceny,
6)
podpisy osób albo ich przedstawicieli, którym udzielono przybicia,
7)
podpis przeprowadzającego licytację.
2. 
Jeżeli nabywca nie dokona zapłaty pozostałej części ceny, o której mowa w § 5 ust. 2, w terminie 3 dni roboczych od dnia, w którym udzielono mu przybicia, przeprowadzający licytację, niezwłocznie po upływie tego terminu, sporządza aneks do protokołu, w którym umieszcza informację o niedokonaniu zapłaty.
§  7. 
Kosztami licytacji są:
1)
wynagrodzenie przeprowadzającego licytację,
2)
koszty ogłoszenia,
3)
koszty najmu lokalu, w którym przeprowadzono licytację,
4)
koszty obsługi biurowej związanej z organizacją licytacji.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024