Tryb likwidacji funduszy inwestycyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 lipca 2001 r.
w sprawie trybu likwidacji funduszy inwestycyjnych.

Na podstawie art. 144 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 139, poz. 933, z 1999 r. Nr 72, poz. 801 oraz z 2000 r. Nr 103, poz. 1099 i Nr 114, poz. 1192) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozpoczęcie likwidacji funduszu inwestycyjnego, zwanego dalej "funduszem", następuje z dniem wystąpienia jednej z przesłanek, o których mowa w art. 138 ust. 1 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o funduszach inwestycyjnych, zwanej dalej "ustawą", z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Rozpoczęcie likwidacji funduszu, w przypadku gdy towarzystwo funduszy inwestycyjnych zarządzające tym funduszem złożyło wniosek do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, zwanej dalej "Komisją", o udzielenie zgody na połączenie funduszu otwartego albo specjalistycznego otwartego z innym funduszem otwartym albo specjalistycznym otwartym, następuje z dniem, w którym decyzja Komisji o odmowie zgody na połączenie funduszy stała się ostateczna.
§  2.
1.
Informację o rozpoczęciu likwidacji towarzystwo funduszy inwestycyjnych, zwane dalej "towarzystwem", doręcza niezwłocznie likwidatorowi funduszu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku gdy likwidacja następuje z przyczyn, o których mowa w art. 138 ust. 1 pkt 2 ustawy, informację o rozpoczęciu likwidacji depozytariusz doręcza niezwłocznie:
1)
likwidatorowi funduszu - w przypadku gdy jest nim podmiot inny niż depozytariusz,
2)
towarzystwu będącemu organem funduszu, które w dniu rozpoczęcia likwidacji nie reprezentowało funduszu w stosunkach z osobami trzecimi.
§  3.
Likwidację prowadzi się pod nazwą funduszu z dodatkiem "w likwidacji".
§  4.
1.
Od dnia wystąpienia jednej z przesłanek rozwiązania funduszu, o których mowa w art. 138 ust. 1 ustawy, fundusz:
1)
nie zbywa jednostek uczestnictwa ani nie emituje certyfikatów inwestycyjnych,
2)
nie odkupuje jednostek uczestnictwa ani nie wykupuje certyfikatów inwestycyjnych, z wyjątkiem wypłat dokonywanych w trybie, o którym mowa w art. 141 ust. 1 ustawy,
3)
nie dokonuje określonych w statucie funduszu wypłat, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 i pkt 11a ustawy.
2.
Z dniem rozpoczęcia likwidacji funduszu likwidatorowi przysługują wyłączne prawa do reprezentowania funduszu i zarządzania funduszem.
§  5.
1.
O rozpoczęciu likwidacji funduszu towarzystwo niezwłocznie informuje podmioty, którym powierzyło wykonywanie swoich obowiązków, oraz podmioty, za których pośrednictwem fundusz:
1)
zbywa jednostki uczestnictwa albo wydaje certyfikaty inwestycyjne,
2)
odkupuje jednostki uczestnictwa albo wykupuje certyfikaty inwestycyjne.
2.
Likwidator funduszu powinien ogłosić trzykrotnie o rozpoczęciu likwidacji funduszu.
3.
W ogłoszeniu, o którym mowa w ust. 2, zamieszcza się:
1)
nazwę i rodzaj funduszu,
2)
wskazanie przesłanki rozwiązania funduszu,
3)
datę rozpoczęcia i zakończenia likwidacji,
4)
nazwę (firmę) lub imię i nazwisko oraz adres siedziby lub miejsca zamieszkania likwidatora funduszu,
5)
wezwanie wierzycieli, których roszczenia nie wynikają z tytułu uczestnictwa w funduszu, do zgłaszania likwidatorowi roszczeń w terminie jednego miesiąca od dnia ostatniego ogłoszenia,
6)
tryb i termin, w którym zostanie określona wysokość wypłat dla uczestników funduszu, oraz tryb i termin dokonywania wypłat dla uczestników funduszu,
7)
wskazanie, że jeżeli wierzyciele nie zgłoszą roszczeń w terminie miesiąca od dnia ostatniego ogłoszenia, wypłaty uczestnikom funduszu zostaną dokonane na podstawie danych znanych likwidatorowi,
8)
wskazanie numeru ogłoszenia,
9)
inne informacje dotyczące procedury likwidacyjnej funduszu istotne, w ocenie likwidatora, dla uczestników lub wierzycieli funduszu.
4.
Ogłoszeń o rozpoczęciu likwidacji funduszu dokonuje się, w odstępach czternastodniowych, w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń funduszu wskazanym w statucie funduszu. Ogłoszenia powinny być również udostępnione w miejscach zbywania jednostek uczestnictwa oraz w punktach obsługi klientów domów maklerskich i banków prowadzących działalność maklerską, w których były przyjmowane zapisy na nabycie certyfikatów inwestycyjnych.
5.
Pierwszego ogłoszenia dokonuje się w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia likwidacji funduszu, a w przypadku gdy towarzystwo złożyło wniosek o udzielenie zgody na połączenie funduszu otwartego albo specjalistycznego otwartego z innym funduszem otwartym albo specjalistycznym otwartym - w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja Komisji o odmowie zgody na połączenie funduszy stała się ostateczna.
§  6.
1.
Towarzystwo, a w przypadku, o którym mowa w art. 48 ust. 1 ustawy - depozytariusz, jest obowiązane do przekazania likwidatorowi wszystkich dokumentów i nośników informacji dotyczących działalności funduszu, w tym w szczególności:
1)
ksiąg rachunkowych funduszu, w tym rejestru albo ewidencji uczestników funduszu,
2)
statutu i prospektu funduszu,
3)
dokumentów rejestracyjnych funduszu,
4)
umów zawartych przez fundusz,
5)
dokumentacji dotyczącej postępowań sądowych i administracyjnych, których wynik może mieć wpływ na sytuację finansową funduszu.
2.
Przekazanie dokumentów i nośników informacji, o których mowa w ust. 1, następuje w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia likwidacji funduszu, a w przypadku gdy towarzystwo złożyło wniosek o udzielenie zgody na połączenie funduszu otwartego albo specjalistycznego otwartego z innym funduszem otwartym albo specjalistycznym otwartym - w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja Komisji o odmowie zgody na połączenie funduszy stała się ostateczna.
§  7.
1.
Niezwłocznie po otrzymaniu dokumentów i nośników informacji, o których mowa w § 6 ust. 1, likwidator sporządza sprawozdanie finansowe na dzień rozpoczęcia likwidacji funduszu, zawierające co najmniej:
1)
wstęp,
2)
bilans,
3)
zestawienie lokat,
4)
noty objaśniające

- sporządzone zgodnie z przepisami o szczególnych zasadach rachunkowości funduszy inwestycyjnych.

2.
Niezwłocznie po sporządzeniu sprawozdania finansowego, o którym mowa w ust. 1, likwidator przedstawia je do badania podmiotowi uprawnionemu do badania sprawozdań finansowych, a także przekazuje kopię tego sprawozdania równocześnie:
1)
depozytariuszowi,
2)
Komisji,
3)
radzie inwestorów - w przypadku gdy została ona utworzona,
4)
zgromadzeniu inwestorów.
3.
Niezwłocznie po zbadaniu sprawozdania finansowego, o którym mowa w ust. 1, likwidator przesyła Komisji zbadane sprawozdanie wraz z opinią i raportem z badania.
§  8.
1.
W przypadku wystąpienia sporu co do istnienia wierzytelności lub wysokości wierzytelności w stosunku do funduszu, likwidator składa kwotę pieniężną odpowiadającą wielkości przedmiotu sporu do depozytu sądowego.
2.
Jeżeli w czasie trwania likwidacji funduszu spór zostanie rozstrzygnięty na korzyść funduszu, kwota złożona do depozytu zostaje podzielona między wierzycieli funduszu i uczestników funduszu w ten sposób, że w pierwszej kolejności zostaną zaspokojeni wierzyciele funduszu proporcjonalnie do wysokości wierzytelności.
3.
Jeżeli spór zostanie rozstrzygnięty po zakończeniu likwidacji funduszu na niekorzyść funduszu, kwota złożona do depozytu ulega zwrotowi wierzycielowi, z zastrzeżeniem, że wierzyciel ten nie może być procentowo zaspokojony w stopniu większym aniżeli zostali zaspokojeni pozostali wierzyciele funduszu, których roszczenia nie wynikają z tytułu uczestnictwa w funduszu.
4.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2 lub 3, jak również w przypadku gdy spór zostanie rozstrzygnięty częściowo na niekorzyść funduszu, kwoty, które nie zostały zwrócone wierzycielowi, który pozostawał w sporze z funduszem, zostają rozdzielone między pozostałych wierzycieli funduszu i uczestników funduszu w ten sposób, że w pierwszej kolejności zostaną zaspokojeni wierzyciele funduszu proporcjonalnie do wysokości wierzytelności.
5.
Jeżeli koszty dokonania podziału kwot, o których mowa w ust. 1-4, są większe od kwot, które powinny podlegać podziałowi, stosuje się przepis art. 142 ustawy.
§  9.
1.
Likwidator sporządza i przedstawia Komisji, w terminie 14 dni od dnia doręczenia mu dokumentów i nośników informacji, o których mowa w § 6 ust. 1, harmonogram oraz sposób dokonywania czynności związanych z likwidacją funduszu, w tym sposób podejmowania decyzji dotyczących zbycia aktywów funduszu oraz sposób i kolejność dokonywania wypłat środków pieniężnych wierzycielom oraz uczestnikom funduszu.
2.
Do informacji, o których mowa w ust. 1, likwidator dołącza:
1)
informację o sumie zobowiązań funduszu na dzień rozpoczęcia likwidacji wraz z listą wierzycieli znanych funduszowi,
2)
informację o sumie zobowiązań funduszu na dzień następujący po ostatnim dniu, do którego, zgodnie z § 5 ust. 3 pkt 7, wierzyciele powinni zgłaszać roszczenia wobec funduszu.
3.
Informacje, o których mowa w ust. 2, likwidator przekazuje również towarzystwu, a w przypadku, o którym mowa w art. 48 ust. 1 ustawy - depozytariuszowi.
4.
Na podstawie harmonogramu likwidator zbywa aktywa funduszu, dokonuje ściągnięcia należności funduszu, zaspokaja wierzycieli funduszu oraz umarza jednostki uczestnictwa albo certyfikaty inwestycyjne przez wypłatę uzyskanych środków pieniężnych uczestnikom funduszu.
§  10.
1.
Likwidator jest obowiązany do sporządzania i dostarczania Komisji informacji miesięcznych do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego ta informacja dotyczy, począwszy od miesiąca, w którym została rozpoczęta likwidacja. Informacje są sporządzane według danych na ostatni dzień miesiąca.
2.
Informacja, o której mowa w ust. 1, zawiera następujące dane:
1)
ilość i rodzaj zbytych aktywów w danym miesiącu,
2)
sumę zobowiązań ogółem,
3)
sumę roszczeń zaspokojonych w danym miesiącu,
4)
sumę roszczeń pozostających do zaspokojenia, z podziałem na roszczenia uczestników funduszu oraz innych podmiotów,
5)
poniesione koszty likwidacji, w tym wynagrodzenie wypłacone likwidatorowi w danym miesiącu w podziale na poniesione przez fundusz, towarzystwo, a w przypadku, o którym mowa w art. 48 ust. 1 ustawy - przez depozytariusza.
3.
Informacje, o których mowa w ust. 2 pkt 1, 3 i 5, podaje się również narastająco od dnia rozpoczęcia likwidacji funduszu.
§  11.
Jeżeli likwidacja nie może być zakończona w dniu określonym w ogłoszeniu, o którym mowa w § 5 ust. 3, likwidator jest obowiązany, na 14 dni przed upływem tego terminu, ogłosić dwukrotnie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń funduszu, wskazanym w statucie funduszu, nową datę zakończenia likwidacji wraz ze szczegółowym podaniem przyczyn niezakończenia likwidacji w terminie określonym w ogłoszeniu, o którym mowa w § 5 ust. 3.
§  12.
1.
Po dokonaniu czynności określonych w art. 141 ustawy likwidator sporządza sprawozdanie zawierające co najmniej:
1)
bilans zamknięcia sporządzony na dzień następujący po dokonaniu czynności określonych w art. 141 ustawy,
2)
listę wierzycieli, którzy zgłosili roszczenia wobec funduszu,
3)
wyliczenie kosztów likwidacji, na dzień zakończenia likwidacji, wynikających z roszczeń zgłoszonych wobec funduszu.
2.
Niezwłocznie po sporządzeniu sprawozdania finansowego, o którym mowa w ust. 1, likwidator przedstawia je do badania podmiotowi uprawnionemu do badania sprawozdań finansowych, a także przekazuje kopię tego sprawozdania Komisji.
3.
Niezwłocznie po zbadaniu sprawozdania finansowego likwidator przesyła Komisji zbadane sprawozdanie wraz z opinią i raportem z badania.
4.
W terminie 14 dni od dnia zaspokojenia wierzycieli funduszu i umorzenia jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych likwidator przekazuje do sądu rejestrowego wniosek o wykreślenie funduszu z rejestru funduszy inwestycyjnych.
5.
Kopię wniosku, o którym mowa w ust. 4, likwidator przekazuje Komisji w terminie 14 dni od dnia sporządzenia wniosku.
§  13.
W przypadku gdy likwidatorem funduszu jest podmiot inny niż depozytariusz, depozytariusz jest obowiązany do wykonywania wszelkich poleceń likwidatora związanych z likwidacją funduszu, chyba że są sprzeczne z prawem lub ze statutem funduszu.
§  14.
Przepisów § 5, 6 i 8-11 nie stosuje się do funduszu rozwiązywanego ze względu na upływ czasu, na jaki dany fundusz został utworzony, jeżeli sposób przeprowadzenia likwidacji został określony w statucie tego funduszu.
§  15.
W przypadku rozpoczęcia likwidacji funduszu przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, postępowanie likwidacyjne prowadzi się na podstawie przepisów dotychczasowych.
§  16.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 lipca 1999 r. w sprawie trybu likwidacji funduszy inwestycyjnych (Dz. U. Nr 65, poz. 738).
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024