Zwolnienie od cła przyrządów i aparatury przeznaczonej do prowadzenia badań naukowych, diagnozowania lub leczenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 listopada 2001 r.
w sprawie zwolnienia od cła przyrządów i aparatury przeznaczonej do prowadzenia badań naukowych, diagnozowania lub leczenia.

Na podstawie art. 19018 § 8 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zasady i tryb oraz dokumenty wymagane do stwierdzenia podstawy stosowania zwolnienia od cła:
1)
przyrządów i aparatury przeznaczonej do prowadzenia badań naukowych, diagnozowania lub leczenia,
2)
części zamiennych, elementów i specjalnego wyposażenia przeznaczonego do przyrządów i aparatury, o których mowa w pkt 1,
3)
narzędzi używanych do utrzymania, kontroli lub naprawy przyrządów i aparatury, o których mowa w pkt 1.
§  2.
1.
Dokumentami wymaganymi do stwierdzenia podstawy stosowania zwolnienia od cła są:
1)
spis przyrządów lub aparatury przywożonych z zagranicy, w zestawieniu ilościowym i wartościowym, zawierający nazwę i adres producenta,
2)
w zależności od sposobu nabycia przyrządów lub aparatury lub uzyskania na nie środków przez szpital, inną jednostkę służby zdrowia lub medyczny instytut badawczy znajdujący się w wykazie, o którym mowa w art. 19018 § 7 Kodeksu celnego, zwany dalej "jednostką":
a)
akt darowizny oraz oświadczenie darczyńcy stwierdzające, że darowizna przyrządów lub aparatury nie ma charakteru handlowego i że darczyńca nie jest w jakikolwiek sposób powiązany z producentem przyrządów lub aparatury - w przypadku gdy zostały one otrzymane nieodpłatnie, lub
b)
pisemne oświadczenie organizacji charytatywnej o przekazaniu funduszy przeznaczonych na zakup przyrządów lub aparatury - w przypadku gdy zostały zakupione z takich funduszy, lub
c)
zezwolenie właściwego organu na organizację zbiórki publicznej wraz z informacją o jej wynikach - w przypadku gdy środki przeznaczone na zakup przyrządów lub aparatury pochodzą z takiej zbiórki,
3)
pisemne oświadczenie jednostki o przeznaczeniu przywożonych przyrządów lub aparatury wraz z zobowiązaniem do niewykorzystywania ich do celów innych niż wymienione w art. 19018 § 1 Kodeksu celnego,
4)
pisemne oświadczenie jednostki o prowadzeniu procedur księgowych, które umożliwiają kontrolę wykorzystania zwolnionych od cła przyrządów lub aparatury.
2.
W wypadku przywiezienia przyrządów lub aparatury przez inną osobę niż jednostka, dokumentami wymaganymi do stwierdzenia podstawy stosowania zwolnienia od cła są także:
1)
dokument, z którego wynika, że przyrządy lub aparatura przeznaczone są dla jednostki,
2)
zobowiązanie jednostki do odebrania przyrządów lub aparatury po ich dostarczeniu,
3)
faktura lub faktura pro forma wystawiona na jednostkę albo na osobę przywożącą przyrządy lub aparaturę, ze wskazaniem tej jednostki,
4)
pełnomocnictwo do przywozu wystawione przez jednostkę dla osoby przywożącej przyrządy lub aparaturę.
3.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być dołączone w oryginale lub kopii poświadczonej urzędowo lub przez osoby uprawnione do składania oświadczeń woli w imieniu jednostki.
4.
W razie braku określenia terminu ważności dokumentów, o których mowa w ust. 1 i 2, organ celny będzie je uznawał za dowód w sprawie przez okres 3 miesięcy od dnia ich wystawienia.
§  3.
Dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2, należy przedłożyć organowi celnemu wraz ze zgłoszeniem celnym.
§  4.
W celu zwolnienia od cła przyrządów lub aparatury wymagane jest trwałe ich ocechowanie.
§  5.
Dokumentacja stosowana w procedurach księgowych, o których mowa w art. 19042 Kodeksu celnego, w zakresie prowadzenia odpowiednich kont ksiąg pomocniczych, powinna zawierać w szczególności:
1)
numer dokumentu SAD,
2)
ilość oraz wartość przywiezionych przyrządów i aparatury zwolnionych od cła.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024