Szczegółowe wymagania techniczne i eksploatacyjne dla ruchomych publicznych sieci telefonicznych o strukturze komórkowej NMT-450.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 11 września 2001 r.
w sprawie szczegółowych wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla ruchomych publicznych sieci telefonicznych o strukturze komórkowej NMT-450.

Na podstawie art. 88 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 73, poz. 852) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie ustala szczegółowe wymagania techniczne i eksploatacyjne dla ruchomych publicznych sieci telefonicznych, przeznaczonych w szczególności do świadczenia usług telekomunikacyjnych zgodnie z zasadami analogowego systemu radiokomunikacji ruchomej lądowej o strukturze komórkowej NMT-450i, wykorzystującego zakres częstotliwości 450 MHz, zwanych dalej "sieciami komórkowymi NMT-450", eksploatowanych na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, w tym wymagania techniczne i eksploatacyjne, dotyczące współpracy sieci komórkowych NMT-450 z publicznymi sieciami telefonicznymi, eksploatowanymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Ogólne wymagania dla analogowego systemu radiokomunikacji ruchomej lądowej o strukturze komórkowej NMT-450i oraz dla stacji ruchomych i stacji bazowych określają przepisy odrębne.
3.
Szczegółowe wymagania techniczne i eksploatacyjne, o których mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.
4.
Szczegółowe wymagania techniczne i eksploatacyjne dla sieci komórkowych NMT-450 mogą być stosowane do oceny zgodności urządzeń telekomunikacyjnych używanych w tych sieciach z wymaganiami zasadniczymi oraz wymaganiami systemu NMT-450i.
§  2.
W rozporządzeniu Ministra Łączności z dnia 4 września 1997 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń, linii i sieci telekomunikacyjnych zakładanych i używanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 109, poz. 709 i Nr 134, poz. 887) w załączniku nr 1 po wyrazach "Załącznik nr 15 - Wymagania techniczne i eksploatacyjne dla sieci radiokomunikacji ruchomej lądowej o strukturze komórkowej, zakładanej i eksploatowanej w paśmie częstotliwości 450 MHz, oraz warunki jej współpracy z siecią telekomunikacyjną użytku publicznego" skreśla się wyrazy "Część 1 - Wymagania podstawowe."
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni do dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA TECHNICZNE I EKSPLOATACYJNE DLA SIECI KOMÓRKOWYCH NMT-450

I.

Postanowienia ogólne

§  1.
Określenia użyte w załączniku oznaczają:
1)
ACR - automatyczną centralę radiotelefoniczną sieci komórkowej NMT-450, sterującą pracą tej sieci w poszczególnych regionach i w całym kraju, realizującą funkcje zaliczania za połączenia zestawiane w sieci komórkowej NMT-450 i zapewniającą współpracę tej sieci komórkowej z PSTN,
2)
aparat publiczny - publicznie dostępny aparat telefoniczny, w którym połączenie jest opłacane automatycznie, w szczególności za pomocą monety, karty telefonicznej albo karty płatniczej,
3)
ETSI - Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych,
4)
ITU - Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny,
5)
POU - podsystem obsługi i utrzymania sieci komórkowej NMT-450, umożliwiający uzyskiwanie podstawowych danych o konfiguracji tej sieci, gromadzenie danych o ruchu w tej sieci i jakości jego obsługi oraz zgłaszanie alarmów systemowych do centrum obsługi i utrzymania sieci,
6)
PSTN - stacjonarną publiczną sieć telefoniczną eksploatowaną na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,
7)
SAR - stację abonencką zapewniającą użytkownikowi korzystanie z sieci komórkowej NMT-450 w każdym punkcie obszaru objętego zasięgiem tej sieci,
8)
SAS - stację abonencką umożliwiającą użytkownikowi korzystanie z usług telekomunikacyjnych wyłącznie w punkcie zainstalowania, jako:
a)
urządzenie końcowe sieci komórkowej NMT-450,
b)
urządzenie końcowe PSTN,
c)
aparat publiczny sieci komórkowej NMT-450 lub PSTN,
9)
SB - stację bazową sieci komórkowej NMT-450, którą tworzy zestaw urządzeń radiowych nadawczych, odbiorczych lub nadawczo-odbiorczych oraz urządzeń sterujących i zarządzających wykorzystaniem kanałów radiowych stacji, przeznaczoną do obsługi łączności radiowej stacji abonenckich i współpracującą z ACR w procesach identyfikacji i lokalizacji stacji abonenckich oraz przełączaniu połączeń będących w stadium realizacji,
10)
WTE - wymagania techniczne i eksploatacyjne.

II.

Szczegółowe WTE dla sieci komórkowych NMT-450

§  2.
1.
Sieć komórkowa NMT-450 jest przeznaczona do świadczenia usług telekomunikacyjnych zgodnie z zasadami analogowego systemu radiokomunikacji ruchomej lądowej o strukturze komórkowej NMT-450i.
2.
Podstawowe wymagania dla analogowego systemu radiokomunikacji ruchomej lądowej o strukturze komórkowej NMT-450i określa załącznik nr 15 - część 2 do rozporządzenia Ministra Łączności z dnia 4 września 1997 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń, linii i sieci telekomunikacyjnych zakładanych i używanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 109, poz. 709 i Nr 134, poz. 887), zwanego dalej "rozporządzeniem".
§  3.
Sieć komórkowa NMT-450 wykorzystuje w szczególności:
1)
zakresy częstotliwości dla urządzeń radiowych:
a)
nadawczych SB: 452,5-457,0 MHz,
b)
odbiorczych SB: 462,5-467,0 MHz,
2)
odstęp międzykanałowy: 25 kHz albo 12,5 kHz,
3)
udoskonalony system automatyki, w tym sygnał potwierdzenia identyfikacji stacji abonenckich, zgodny z wymaganiami systemu NMT-900,
4)
kompresję i dekompresję sygnału w torach akustycznych.
§  4.
1.
Sieć komórkowa NMT-450 powinna zapewniać:
1)
realizację połączeń:
a)
pomiędzy dwiema dowolnymi stacjami abonenckimi tej sieci,
b)
zarówno krajowych, jak i międzynarodowych:

– wychodzących z sieci komórkowej NMT-450 do innych publicznych sieci telefonicznych,

– przychodzących do sieci komórkowej NMT-450 z innych publicznych sieci telefonicznych,

2)
możliwość utrzymania ciągłości wszystkich określonych w pkt 1 rodzajów połączeń w przypadku przemieszczania SAR między obszarami obsługiwanymi przez różne ACR tej sieci.
2.
Operator eksploatujący sieć komórkową NMT-450 może zastosować odpowiednie środki techniczne, uniemożliwiające obsługę SAS zarejestrowanej w danej SB poza obszarem jej zasięgu.
§  5.
Sieć komórkowa NMT-450 powinna w szczególności umożliwiać:
1)
świadczenie usługi telefonicznej w zakresie częstotliwości sygnału akustycznego: 0,3÷3,4 kHz,
2)
wykonywanie połączeń do automatycznych usług specjalnych, zwanych dalej "AUS".

III.

Szczegółowe WTE dla urządzeń telekomunikacyjnych używanych w sieciach komórkowych NMT-450

§  6.
1.
ACR sieci komórkowej NMT-450 powinny:
1)
być dostosowane do nadawania numeracji o długości wymaganej w połączeniach z abonentami krajowych sieci PSTN i ruchomych publicznych sieci telefonicznych, w tym w połączeniach międzynarodowych oraz w dostępie do AUS,
2)
umożliwiać indywidualne zaliczanie połączeń.
2.
ACR, SB i POU sieci komórkowej NMT-450 powinny współpracować ze sobą za pomocą cyfrowych linii transmisyjnych, w szczególności realizowanych za pomocą: kabli miedzianych, światłowodów lub mikrofalowych linii radiowych, zgodnie z odpowiednimi wymaganiami obowiązującymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
§  7.
1.
WTE dotyczące SB stosowanych w sieciach komórkowych NMT-450 określa załącznik nr 15a do rozporządzenia - część 4.
2.
SB sieci komórkowej NMT-450 powinna wykorzystywać:
1)
jeden kanał częstotliwości jako kanał sygnalizacyjny,
2)
co najmniej jeden kanał częstotliwości do obsługi połączeń telefonicznych.
3.
Na obszarze obsługiwanym przez jedną SB sieci komórkowej NMT-450, przenoszącą maksymalny ruch 10,6 Erlanga, sumaryczny czas zajętości wszystkich wykorzystywanych przez daną SB kanałów częstotliwości (przeznaczonych do sygnalizacji lub obsługi połączeń telefonicznych) nie może przekraczać 3 minut w ciągu godziny największego ruchu.
§  8.
Z zastrzeżeniem § 9 i § 12, WTE dotyczące stacji abonenckich stosowanych w sieciach komórkowych NMT-450 określa załącznik nr 15a do rozporządzenia - część 3.
§  9.
1.
SAS powinna mieć możliwość wykorzystania wszystkich kanałów częstotliwości przewidzianych dla sieci komórkowej NMT-450.
2.
SAS może być wykonana jako:
1)
urządzenie końcowe sieci komórkowej NMT-450, składające się z urządzenia radiowego nadawczo-odbiorczego wraz z anteną i zasilaczem oraz układu lub układów współpracy użytkownika z klawiaturą do wybierania numeru, wyświetlaczem i mikrotelefonem,
2)
urządzenie radiowe nadawczo-odbiorcze wraz z anteną i zasilaczem wyposażone w układ współpracy, spełniający WTE określone w załącznikach nr 5, 17 i 18 do rozporządzenia, przeznaczone do przyłączania telekomunikacyjnego urządzenia końcowego, w szczególności:
a)
aparatu telefonicznego powszechnego użytku, spełniającego WTE określone w załączniku nr 18 do rozporządzenia oraz w normie PN-T-83001:1999,
b)
aparatu faksowego, spełniającego WTE określone w załączniku nr 16 do rozporządzenia,
c)
modemu o przepływności do 4.800 bit/s,
d)
aparatu publicznego, spełniającego WTE określone w załączniku nr 20 do rozporządzenia,
3)
urządzenie końcowe sieci komórkowej NMT-450 określone w pkt 1, wyposażone w układ współpracy, o którym mowa w pkt 2.
3.
Wyposażenie liniowe SAS przeznaczone do współpracy z analogowym urządzeniem końcowym powinno spełniać WTE określone w załączniku nr 17 do rozporządzenia, z zastrzeżeniem, iż dopuszcza się, aby wymagana wartość prądu w pętli abonenckiej była uzyskiwana przy zasilaniu linii napięciem niższym niż wymagane w WTE określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia, jeżeli długość lub rezystancja linii abonenckiej dołączonej do SAS jest zbliżona do maksymalnej, dopuszczanej przez producenta SAS.
4.
Podstawowym źródłem zasilania SAS powinna być sieć prądu przemiennego. Zanik i powrót zasilania nie powinny przerywać lub zakłócać realizowanych połączeń.
5.
Do awaryjnego zasilania SAS w przypadkach zaniku napięcia sieci prądu przemiennego zaleca się stosowanie gazoszczelnej baterii akumulatorów montowanej wewnątrz obudowy stacji, przy czym w czasie normalnej eksploatacji bateria ta nie powinna wymagać żadnych czynności obsługowych. Przy średnim ruchu nieprzekraczającym 0,1 Erlanga czas pracy stacji z baterii zasilania rezerwowego nie powinien być krótszy niż 8 godzin.
6.
Zewnętrzne zasilacze sieciowe dla SAS, niestanowiące wraz z nią mechanicznej całości, podlegają obowiązkowej ocenie zgodności z wymaganiami zasadniczymi dla urządzeń telekomunikacyjnych. W szczególności powinny one spełniać wymagania normy PN-EN 60950:2000.

IV.

Szczegółowe WTE, dotyczące współpracy sieci komórkowej NMT-450 z innymi publicznymi sieciami telefonicznymi

§  10.
1.
Dostęp do sieci komórkowej NMT-450 z dowolnej PSTN, jak również dostęp z sieci komórkowej NMT-450 do dowolnej PSTN, powinien być realizowany za pośrednictwem ACR za pomocą cyfrowych linii transmisyjnych.
2.
Numeracja stosowana w sieci komórkowej NMT-450 oraz schematy wybierania powinny być zgodne z określonymi dla tej sieci w planie numeracji krajowej dla publicznych sieci telefonicznych.
§  11.
ACR sieci komórkowej NMT-450 współpracujące z centralami PSTN powinny:
1)
stosować sygnalizację SS7 ISUP 1 (Integrated System User Part - Warstwa Użytkownika Telefonicznego) zgodną z WTE określonymi w załączniku nr 5 do rozporządzenia oraz w normie PN-T-05112:1996,
2)
przesyłać do PSTN sygnały tonowe i zapowiedzi zgodne z WTE, o których mowa w pkt 1,
3)
umożliwiać dołączanie cyfrowych linii transmisyjnych o przepustowości n x 2.048 kbit/s poprzez standardowe złącze PCM 30, przy czym zaleca się, aby:
a)
parametry sygnałów przekazywanych w tych liniach były zgodne z WTE określonymi dla par symetrycznych o rezystancji 120 omów i kodów liniowych HDB 3 w dokumencie ETSI-TBR13, dotyczącymi cyfrowych linii dzierżawionych 2.048 kbit/s, oraz w zaleceniu ITU-T G.703, dotyczącym charakterystyk hierarchicznych cyfrowych systemów komutacyjnych,
b)
struktura ramki sygnałów przekazywanych w tych liniach była zgodna z WTE określonymi w zaleceniu ITU-T G.704, dotyczącym struktury synchronicznej sieci szkieletowej,
c)
kanały radiowe PCM o przepustowości 64 kbit/s były zgodne z WTE określonymi dla "A-Law" w zaleceniu ITU-T G.711, dotyczącym modulacji impulsowo-kodowej częstotliwości pasma głosowego.
§  12.
1.
SAS sieci komórkowej NMT-450 może być używana jako urządzenie końcowe PSTN, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 3.
2.
W przypadku używania SAS w sposób opisany w ust. 1:
1)
SAS powinna:
a)
posiadać numer abonencki sieci PSTN, przy czym numer stacji oraz schematy wybierania numerów przez SAS powinny być zgodne z określonymi dla abonentów PSTN w planie numeracji krajowej dla publicznych sieci telefonicznych,
b)
umożliwiać w szczególności:

– wykonywanie usług i połączeń określonych w § 5,

– transmisję danych w paśmie fonicznym za pomocą modemów z szybkością transmisji do 4.800 bit/s,

– transmisję faksów grupy 3,

– dołączenie aparatu publicznego,

2)
nie powinny być realizowane połączenia telefoniczne abonentów publicznych sieci telefonicznych z numerem przypisanym SAS w sieci komórkowej NMT-450,
3)
stacja SAS nie powinna być lokalizowana na obszarach aglomeracji miejskich o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 tysięcy.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.114.1218

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe wymagania techniczne i eksploatacyjne dla ruchomych publicznych sieci telefonicznych o strukturze komórkowej NMT-450.
Data aktu: 11/09/2001
Data ogłoszenia: 10/10/2001
Data wejścia w życie: 25/10/2001