Moc obowiązująca Traktatu o otwartych przestworzach, sporządzonego w Helsinkach dnia 24 marca 1992 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 15 marca 2001 r.
w sprawie mocy obowiązującej Traktatu o otwartych przestworzach, sporządzonego w Helsinkach dnia 24 marca 1992 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że dnia 22 marca 1995 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikował, zgodnie z artykułem XVII ustęp 1 Traktatu o otwartych przestworzach, sporządzonego w Helsinkach dnia 24 marca 1992 r., powyższy traktat. Dokument przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej złożony został Rządowi Kanady i Rządowi Węgier, jako depozytariuszom, dnia 17 maja 1995 r.
W związku z niewypełnieniem warunków dotyczących wejścia niniejszego traktatu w życie, określonych w artykule XVII ustęp 2, traktat ten jest stosowany tymczasowo na podstawie artykułu XVIII rozdział I.

Zgodnie z postanowieniami artykułu XVIII rozdział I traktatu następujące postanowienia niniejszego traktatu są stosowane tymczasowo:

a)
artykuł VI rozdział I ustęp 4;
b)
artykuł X ustępy 1, 2, 3, 6 i 7;
d)
artykuł XIII rozdział I ustępy 1 i 2;
e)
artykuł XIV; oraz
f)
aneks L rozdział I.

Jednocześnie podaje się do wiadomości, co następuje:

1.
Następujące Państwa stały się Stronami traktatu w niżej podanych datach:

BELGIA 28 czerwca 1995 r.

BUŁGARIA 15 kwietnia 1994 r.

DANIA 21 stycznia 1993 r.

FRANCJA 30 lipca 1993 r.

GRECJA 9 września 1993 r.

GRUZJA 31 sierpnia 1998 r.

HISZPANIA 18 listopada 1993 r.

ISLANDIA 25 sierpnia 1994 r.

KANADA 21 lipca 1992 r.

LUKSEMBURG 28 czerwca 1995 r.

NIDERLANDY 28 czerwca 1995 r.

NIEMCY 27 stycznia 1994 r.

NORWEGIA 14 lipca 1993 r.

PORTUGALIA 22 listopada 1994 r.

REPUBLIKA CZESKA 21 grudnia 1992 r.

RUMUNIA 5 czerwca 1994 r.

SŁOWACJA 21 grudnia 1992 r.

STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI 3 grudnia 1993 r.

TURCJA 30 listopada 1994 r.

UKRAINA 20 kwietnia 2000 r.

WĘGRY 11 sierpnia 1993 r.

WŁOCHY 28 października 1994 r.

ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO

WIELKIEJ BRYTANII

I IRLANDII PÓŁNOCNEJ 8 grudnia 1993 r.

2.
Przy podpisaniu lub składaniu dokumentów ratyfikacyjnych, przystąpienia lub zatwierdzenia oraz w terminach późniejszych następujące państwa złożyły podane niżej deklaracje:

Kanada (deklaracja):

Rząd Kanady oświadcza, że w związku z artykułem XIII rozdział II Traktatu o otwartych przestworzach będzie wstępnie stosować przywileje i immunitety w zakresie, na jaki zezwala prawo kanadyjskie, i obecnie rozważa kwestię, czy dokonanie jakichkolwiek zmian w prawie kanadyjskim będzie niezbędne do pełnego zastosowania przywilejów i immunitetów.

Stany Zjednoczone Ameryki (deklaracja):

Postanowienie o interpretacji

W związku z artykułem XII Traktatu o otwartych przestworzach Rząd Stanów Zjednoczonych składa następujące oświadczenie:

Artykuł XII Traktatu o otwartych przestworzach nie zmienia istniejącego prawa międzynarodowego w zakresie dotyczącym obrażeń lub zniszczeń, mogących powstać w skutek lotu wykonywanego zgodnie z postanowieniami traktatu. Nie nakłada to odpowiedzialności na Stronę wykonującą lot obserwacyjny do zapłaty odszkodowania za zniszczenia i szkody spowodowane Stronie obserwowanej lub jej osobom fizycznym lub prawnym, lub ich własności, spowodowane użyciem samolotów obserwacyjnych podczas lotu obserwacyjnego, wykonywanego zgodnie z postanowieniami Traktatu o otwartych przestworzach, jeśli taki lot obserwacyjny był wykonywany z użyciem samolotu obserwacyjnego wyznaczonego przez Stronę obserwowaną w związku z artykułem VI traktatu.

Ponadto Stany Zjednoczone Ameryki będą wymagać od Strony obserwowanej wypłacenia odszkodowania za każdą szkodę wyrządzoną Stanom Zjednoczonym Ameryki, nie ograniczając się do ich reprezentantów lotu, operatorów aparatury obserwacyjnej i inspektorów, wynikłą z użycia samolotów obserwacyjnych podczas lotu obserwacyjnego, wykonywanego zgodnie z postanowieniami Traktatu o otwartych przestworzach, jeżeli lot obserwacyjny był wykonywany przez użycie samolotu obserwacyjnego wyznaczonego przez Stronę obserwowaną zgodnie z artykułem VI traktatu.

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (oświadczenie):

Traktat niniejszy stosuje się do następujących terytoriów: Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej; Bailiwick of Guernsey; Bailiwick of Jersey; Wyspy Man; Anguilla; Bermudy; Terytorium Brytyjskiego na Oceanie Indyjskim; Brytyjskich Wysp Dziewiczych; Wysp Kajmanów; Wysp Falklandzkich; Gibraltaru; Montserrat; Wysp: Pitcairn, Henderson, Ducie i Oeno; Świętej Heleny; Terytorium Zależnego na Świętej Helenie; Wysp South Georgia i South Sandwich; Wysp Turks i Caicos; Terytoriów Suwerennej Bazy Zjednoczonego Królestwa w Akrotiri i Dhekelii na Cyprze.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024