Tryb wyłaniania przedstawicielstwa partnerów społecznych i gospodarczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA
z dnia 17 sierpnia 2000 r.
w sprawie trybu wyłaniania przedstawicielstwa partnerów społecznych i gospodarczych.

Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2000 r. o zasadach wspierania rozwoju regionalnego (Dz. U. Nr 48, poz. 550) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W celu wyłonienia przedstawicielstwa partnerów społecznych i gospodarczych, zwanych dalej "partnerami", Minister Rozwoju Regionalnego i Budownictwa, zwany dalej "ministrem", ogłasza w czterech dziennikach o zasięgu krajowym informację o przystąpieniu do procedury wyłaniania przedstawicielstwa partnerów.
2.
Ogłoszenie powinno zawierać w szczególności:
1)
zaproszenie do zgłoszenia uczestnictwa w przedstawicielstwie partnerów,
2)
termin zgłoszenia,
3)
miejsce złożenia zgłoszenia.
3.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 2, powinno zawierać:
1)
wniosek partnerów według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia,
2)
uzasadnienie udziału partnera w pracach przewidzianych dla przedstawicielstwa partnerów,
3)
aktualny odpis z właściwego rejestru,
4)
kopię statutu lub innego dokumentu potwierdzającego zakres działania partnerów obejmujący sprawy rozwoju regionalnego.
§  2.
1.
Zgłoszenia składane są w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w terminie określonym w ogłoszeniu, o którym mowa w § 1 ust. 2.
2.
Zgłoszenia złożone po terminie pozostawia się bez rozpoznania.
3.
Minister, dokonując oceny złożonych zgłoszeń, bierze pod uwagę spełnienie przez partnerów warunku obejmowania zakresem działania spraw rozwoju regionalnego.
4.
Minister w terminie 14 dni od wyznaczonego terminu składania zgłoszeń, kierując się zasadami sprawności działania i właściwej reprezentacji partnerów, dokonuje wstępnego wyłonienia przedstawicielstwa partnerów.
5.
W razie stwierdzenia w wyniku oceny przedstawionych zgłoszeń, że wyłonione na ich podstawie przedstawicielstwo partnerów nie będzie stanowiło właściwej reprezentacji, minister może skierować propozycję udziału w przedstawicielstwie także do partnerów, którzy nie złożyli zgłoszeń, lecz ich zakres działania obejmuje sprawy rozwoju regionalnego.
§  3.
1.
Po dokonaniu wstępnego wyłonienia przedstawicielstwa partnerów minister przedstawia projektowany skład przedstawicielstwa zarządom województw do zaopiniowania.
2.
Zarządy województw opiniują projektowany skład przedstawicielstwa partnerów w terminie 7 dni od jego otrzymania.
3.
Po rozpatrzeniu opinii zarządów województw minister dokonuje ostatecznego wyłonienia przedstawicielstwa partnerów.
4.
O dokonanym wyborze minister pisemnie informuje partnerów.
§  4.
1.
Minister może przyjąć do przedstawicielstwa nowych partnerów, jeżeli złożą zgłoszenie, o którym mowa w § 1 ust. 3. Przepis § 2 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
2.
Przyjęcie nowych partnerów do przedstawicielstwa partnerów może nastąpić po zasięgnięciu opinii zarządów województw.
3.
Przyjęcie do przedstawicielstwa nowych partnerów może nastąpić nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od dnia wyłonienia przedstawicielstwa.
§  5.
Minister ogłasza informację, o której mowa w § 1 ust. 1, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

WNIOSEK O UWZGLĘDNIENIE W PROCEDURZE WYŁONIENIA PRZEDSTAWICIELSTWA PARTNERÓW SPOŁECZNYCH I GOSPODARCZYCH

.............. dnia .................
Nazwa organizacji
Siedziba:
- krajowa
- regionalna/lokalna
Przedmiot działalności
Forma prawna
Liczba członków
Zasięg oddziaływania społecznego
Organ założycielski/fundatorzy

Podpis osoby składającej wniosek, z imienną pieczątką i

pieczęcią instytucji

......................................................

Załączniki (wypisać):

......................................................

......................................................

......................................................

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024