Biegli z listy wojewody.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 22 lutego 2000 r.
w sprawie biegłych z listy wojewody.

Na podstawie art. 70a ust. 4 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196, z 1995 r. Nr 90, poz. 446, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622, z 1997 r. Nr 46, poz. 296, Nr 96, poz. 592, Nr 121, poz. 770 i Nr 133, poz. 885, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 101, poz. 1178 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
kwalifikacje, jakim powinien odpowiadać biegły z listy wojewody, któremu uprawnienia nadawane są zgodnie z art. 70a ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196, z 1995 r. Nr 90, poz. 446, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622, z 1997 r. Nr 46, poz. 296, Nr 96, poz. 592, Nr 121, poz. 770 i Nr 133, poz. 885, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 101, poz. 1178 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136),
2)
sposób, tryb i szczegółowe warunki nadawania uprawnień biegłemu,
3)
sposób, tryb i szczegółowe warunki działania komisji kwalifikacyjnej do spraw uprawnień biegłych,
4)
sposób ustalania kosztów postępowania kwalifikacyjnego,
5)
sposób ustalania wynagrodzenia za udział w pracach komisji kwalifikacyjnej do spraw uprawnień biegłych,
6)
sposób, tryb i szczegółowe warunki postępowania sprawdzającego kwalifikacje biegłego.
§  2.
1.
O nadanie uprawnień biegłego z listy wojewody może ubiegać się osoba, która:
1)
korzysta w pełni z praw publicznych i posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
2)
posiada ukończone studia wyższe,
3)
posiada co najmniej pięcioletnią praktykę zawodową w zakresie, w którym ubiega się o nadanie uprawnień biegłego,
4)
wykaże się autorstwem lub współautorstwem co najmniej pięciu opracowań z zakresu ochrony środowiska, w szczególności ocen oddziaływania na środowisko, planów ochrony rezerwatów, parków narodowych, parków krajobrazowych, operatów i opinii z zakresu postępowania wodnoprawnego.
2.
Posiadanie co najmniej pięcioletniego stażu pracy w administracji państwowej na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym, związanym z rozpatrywaniem opracowań wymienionych w ust. 1 pkt 4, jest równoznaczne ze spełnieniem wymagań określonych w ust. 1 pkt 3 i 4.
§  3.
1.
Uprawnienia biegłego mogą być nadawane w więcej niż jednym zakresie.
2.
Nadane uprawnienia obowiązują na terenie całego kraju.
§  4.
1.
Wszczęcie postępowania o nadanie uprawnień biegłego następuje na pisemny wniosek osoby ubiegającej się o wpis na listę biegłych wojewody właściwego według stałego miejsca zamieszkania tej osoby.
2.
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o nadanie uprawnień biegłego nie ma stałego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wszczęcie postępowania następuje na pisemny wniosek tej osoby, skierowany do Wojewody Mazowieckiego.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1 lub 2, dołącza się:
1)
wypełniony arkusz kwalifikacyjny, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia,
2)
odpis dyplomu ukończenia szkoły wyższej,
3)
zaświadczenie potwierdzające praktykę zawodową, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 lub w § 2 ust. 2,
4)
wykaz opracowań, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 4, autorstwa lub współautorstwa osoby ubiegającej się o nadanie uprawnień biegłego, z podaniem roku wykonania i miejsca udostępnienia.
§  5.
1.
Postępowanie o nadanie uprawnień biegłego składa się z dwóch etapów:
1)
etap I: ustalenie spełnienia wymagań określonych w § 2 i 4,
2)
etap II: egzamin pisemny i ustny.
2.
Egzamin przeprowadza się oddzielnie dla każdego zakresu wymienionego w § 3 ust. 1.
3.
Egzamin obejmuje sprawdzenie umiejętności praktycznego stosowania posiadanej wiedzy i znajomości przepisów prawa w zakresie wymienionym we wniosku, w stopniu niezbędnym do wykonywania zadań biegłego.
4.
Warunkiem dopuszczenia do drugiego etapu postępowania o nadanie uprawnień jest spełnienie wymagań określonych w § 2 i 4.
5.
O terminie i miejscu egzaminu powiadamia się osobę ubiegającą się o nadanie uprawnień biegłego, nie później niż na 30 dni przed wyznaczoną datą egzaminu.
6.
Zmiana terminu egzaminu może nastąpić na uzasadniony ważnymi przyczynami wniosek osoby ubiegającej się o nadanie uprawnień biegłego.
§  6.
1.
Komisja kwalifikacyjna do spraw uprawnień biegłych, zwana dalej "komisją", powołana przez wojewodę, ustala spełnienie wymagań formalnych określonych w § 2 i 4 oraz dokonuje oceny kwalifikacji osób, ubiegających się o nadanie uprawnień biegłego, w zespołach działających w składzie od trzech do pięciu osób, wyznaczonych przez przewodniczącego komisji spośród członków komisji będących specjalistami w zakresie, w którym prowadzony będzie egzamin, lub posiadających znajomość przepisów prawa w tym zakresie.
2.
W skład komisji, o którym mowa w ust. 1, wchodzą członkowie będący specjalistami w zakresie dostosowania polskiego prawa do prawa Unii Europejskiej, dotyczącego ochrony środowiska, wskazani przez ministra właściwego do spraw środowiska.
3.
W skład zespołu, o którym mowa w ust. 1, wchodzą:
1)
przewodniczący,
2)
sekretarz,
3)
członkowie, w tym przedstawiciel ministra właściwego do spraw środowiska.
4.
O wyniku egzaminu zespół rozstrzyga większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego zespołu.
5.
Wynik egzaminu określa się jako "pozytywny" lub "negatywny".
6.
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, w którym stwierdza się wynik egzaminu; protokół podpisują przewodniczący, sekretarz i członkowie zespołu.
7.
Dokumentację z postępowania o nadanie uprawnień biegłego przewodniczący zespołu przedstawia niezwłocznie wojewodzie.
§  7.
W wyjątkowych wypadkach komisja może przedstawić wojewodzie wniosek o nadanie uprawnień bez konieczności zdawania egzaminu, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, po stwierdzeniu przez nią posiadania umiejętności przez osobę ubiegającą się o nadanie uprawnień biegłego, na podstawie oceny pierwszego etapu postępowania, uzasadnionych przebiegiem pracy zawodowej.
§  8.
1.
Osobie, która uzyskała pozytywny wynik egzaminu lub została zwolniona z obowiązku zdawania egzaminu, wojewoda nadaje uprawnienia biegłego, wydając świadectwo stwierdzające te uprawnienia, i wpisuje na listę biegłych; wzór świadectwa stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
W przypadku wydania decyzji o odmowie nadania uprawnień biegłego, z powodu negatywnego wyniku egzaminu, ponowny wniosek o wszczęcie postępowania o nadanie uprawnień biegłego może być rozpatrzony po upływie dwóch lat od dnia wydania decyzji.
§  9.
1.
Koszty postępowania o nadanie uprawnień biegłego obejmują:
1)
wynagrodzenie dla członków komisji biorących udział w pracach zespołu, o których mowa w § 6 ust. 1 i 3,
2)
zwrot kosztów diet, podróży i noclegów, na zasadach określonych w przepisach w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju,
3)
koszty obsługi administracyjno-biurowej komisji.
2.
Koszty postępowania, o których mowa w ust. 1, pokrywane są przez osoby ubiegające się o nadanie uprawnień biegłego.
3.
Koszty postępowania, o których mowa w ust. 2, ustala się jako równowartość 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w sektorze przedsiębiorstw, za ostatni kwartał poprzedzający datę złożenia wniosku, ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
4.
Koszty postępowania uiszcza się w dwóch ratach, najpóźniej w dniu:
1)
złożenia wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 1 - pierwsza rata w wysokości 30%,
2)
przystąpienia do egzaminu, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 - druga rata w wysokości 70%.
5.
Osoba, która uzyskała uprawnienia biegłego zgodnie z § 7, oraz osoba, która nie przystępuje do egzaminu, jest zwolniona z uregulowania drugiej raty.
§  10.
1.
Przewodniczący, sekretarz i pozostali członkowie zespołów otrzymują wynagrodzenie za udział w postępowaniu o nadanie uprawnień biegłego.
2.
Ustala się wynagrodzenie za udział w każdym etapie postępowania, o którym mowa w § 5 ust. 1:
1)
etap I - dla:
a)
przewodniczącego - 2,5%,
b)
sekretarza - 2,0%,
c)
każdego z członków - 2,0%,
2)
etap II - dla:
a)
przewodniczącego - 4,5%,
b)
sekretarza - 4,0%,
c)
każdego z członków - 4,0%

przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w § 9 ust. 3, za każdą osobę ubiegającą się o nadanie uprawnień biegłego.

§  11.
1.
Komisja po powzięciu wiadomości, że biegły nie wykonuje swoich zadań z należytą starannością albo zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej lub obowiązującymi przepisami, wszczyna postępowanie sprawdzające.
2.
Postępowanie sprawdzające odbywa się w zespołach weryfikacyjnych, działających w trzyosobowym składzie, wyznaczonym przez przewodniczącego komisji spośród członków komisji będących specjalistami w zakresie, w którym prowadzone jest postępowanie.
3.
W skład zespołu weryfikacyjnego, o którym mowa w ust. 2, wchodzą:
1)
przewodniczący,
2)
sekretarz,
3)
członek.
4.
W posiedzeniu zespołu weryfikacyjnego ma prawo uczestniczyć biegły, w którego sprawie toczy się postępowanie sprawdzające.
5.
Z przebiegu postępowania sprawdzającego sporządza się protokół, w którym stwierdza się wynik postępowania; protokół podpisują przewodniczący, sekretarz i członek zespołu weryfikacyjnego.
6.
Dokumentację z postępowania sprawdzającego przewodniczący zespołu weryfikacyjnego przedkłada niezwłocznie wojewodzie.
7.
W przypadku stwierdzenia, że biegły nie wykonuje swoich zadań z należytą starannością albo zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej lub obowiązującymi przepisami, przewodniczący zespołu weryfikacyjnego występuje do wojewody z wnioskiem o cofnięcie uprawnień biegłemu.
8.
O stwierdzeniu braku uchybień w wykonywaniu zadań biegłego komisja weryfikacyjna zawiadamia zainteresowanych.
§  12.
1.
Przewodniczący, sekretarz i członek zespołu weryfikacyjnego otrzymują wynagrodzenie za udział w postępowaniu sprawdzającym.
2.
Ustala się wynagrodzenie za udział w postępowaniu sprawdzającym, o którym mowa w § 11 ust. 1, dla:
1)
przewodniczącego - 3,5%,
2)
sekretarza - 3,0%,
3)
członka - 3,0%

przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w § 9 ust. 3, za każdego biegłego, w którego sprawie toczy się postępowanie sprawdzające.

§  13.
1.
Z obowiązku zdawania egzaminu, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, zwolniona jest osoba, która w 1998 r. została wpisana na listę biegłych Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W przypadku ubiegania się przez tę osobę o nadanie jej uprawnień biegłego z listy wojewody, komisja przedstawia wojewodzie wniosek o nadanie tych uprawnień po sprawdzeniu spełnienia przez tę osobę wymagań, o których mowa w § 2 i 4. Osoba ta dołącza do wniosku kopię świadectwa stwierdzającego nadanie jej uprawnień biegłego z listy Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
2.
Osoba, o której mowa w ust. 1, nie ponosi kosztów postępowania o nadanie uprawnień biegłego.
§  14.
Traci moc rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 16 września 1998 r. w sprawie biegłych z listy Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (Dz. U. Nr 122, poz. 806).
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Wzór

ARKUSZ KWALIFIKACYJNY OSOBY UBIEGAJĄCEJ SIĘ O WPIS NA LISTĘ BIEGŁYCH WOJEWODY*

1. Nazwisko i imię, imię ojca .............................

2. Data i miejsce urodzenia ...............................

3. Dokładny adres zamieszkania ............................

(nr kodu pocztowego)

........................................................

(miejscowość) (ulica) (nr domu) (nr tel.)

4. Nazwa ukończonej uczelni ...............................

5. Wydział ................................................

6. Specjalność (specjalizacja) ............................

........................................................

7. Posiadany tytuł lub stopień naukowy i rok jego uzyskania

........................................................

8. Posiadane uprawnienia ..................................

........................................................

9. Nazwa i adres zakładu pracy oraz zajmowane stanowisko ..

........................................................

10. Nazwa zakresu, w którym wnioskodawca ubiega się o

uprawnienia (podkreślić właściwą):

1) postępowanie wodnoprawne,

2) ochrona przyrody,

3) sporządzanie ocen oddziaływania na środowisko.

11. Ogólne dane o opracowaniach wnioskodawcy z zakresu, w

którym ubiega się on o wpisanie na listę biegłych (oceny

oddziaływania na środowisko, plany ochrony rezerwatów,

parków narodowych, parków krajobrazowych, operaty,

dokumentacje, opinie z zakresu postępowania

wodnoprawnego), oraz o ew. wdrożeniach, patentach,

publikacjach, nagrodach, wyróżnieniach itp.

........................................................

........................................................

12. Informacja o wpisaniu na listę biegłych innych resortów

i organizacji, biegłych sądowych

........................................................

................... .......................

(data) (podpis wnioskodawcy)

* Wypełnia osoba ubiegająca się o wpis na listę biegłych.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wzór

ŚWIADECTWO

WOJEWODA ...............

Na podstawie art. 70a ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196, z 1995 r. Nr 90, poz. 446, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622, z 1997 r. Nr 46, poz. 296, Nr 96, poz. 592, Nr 121, poz. 770 i Nr 133, poz. 885, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 101, poz. 1178 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136) stwierdzam, że:

Pan/i ..................... syn/córka ......................

urodzony/a ................. w .............................

posiada kwalifikacje i uzyskał/a uprawnienia biegłego w

zakresie ...................................................

............................................................

Nr ...........

WOJEWODA

okrągła pieczęć sucha .....................

........... dnia ..............

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024