Szczegółowe zasady okresowego opiniowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz tryb wnoszenia i rozpatrywania odwołań od opinii służbowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 6 czerwca 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad okresowego opiniowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz trybu wnoszenia i rozpatrywania odwołań od opinii służbowych.

Na podstawie art. 36a ust. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723, oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Strażak Państwowej Straży Pożarnej, zwany dalej "strażakiem", podlega okresowemu opiniowaniu służbowemu, zwanemu dalej "opiniowaniem".
2.
Opiniowanie ma na celu:
1)
ustalenie przydatności do służby w okresie służby przygotowawczej, ocenę wywiązywania się z obowiązków służbowych w okresie odbywania służby stałej oraz przydatności na zajmowanym stanowisku,
2)
stworzenie podstawy do naboru kandydatów na poszczególne stanowiska, a zwłaszcza na wyższe stanowiska służbowe,
3)
stworzenie podstawy doboru kandydatów do awansów w stopniu służbowym oraz do wyróżnień.
3.
Opiniowaniu podlegają przede wszystkim:
1)
jakość i efektywność wykonywania obowiązków na zajmowanym stanowisku służbowym,
2)
kwalifikacje i przygotowanie zawodowe,
3)
możliwości zawodowe i predyspozycje,
4)
sprawność fizyczna.
4.
Przy opiniowaniu bierze się również pod uwagę przestrzeganie zasad wynikających ze złożonego ślubowania.
§  2.
1.
Opiniowanie strażaka przeprowadza się:
1)
w 2 i 3 roku służby przygotowawczej,
2)
w służbie stałej:
a)
co 2 lata służby do osiągnięcia 15 lat służby w Państwowej Straży Pożarnej,
b)
co 4 lata służby po przekroczeniu 15 lat służby w Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Terminy określone w ust. 1 pkt 1 i 2 liczy się od dnia:
1)
przyjęcia do służby przygotowawczej,
2)
ostatniego opiniowania w służbie stałej.
§  3.
Opiniowania dokonuje się przed upływem okresów podanych w § 2 w następujących przypadkach:
1)
stwierdzenia w okresie służby przygotowawczej nieprzydatności strażaka do służby, a w okresie służby stałej niewywiązywania się z obowiązków służbowych lub nieprzydatności na zajmowanym stanowisku,
2)
przed wystąpieniem z wnioskiem o mianowanie (powołanie) strażaka na wyższe stanowisko lub o nadanie kolejnego wyższego stopnia, jeżeli od ostatniego opiniowania upłynął co najmniej 1 rok,
3)
po upływie 6 miesięcy od wydania opinii stwierdzającej niewywiązywanie się z obowiązków służbowych w służbie stałej,
4)
na wniosek sądu, prokuratury, policji lub organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia.
§  4.
1.
Opinię wydaje przełożony uprawniony do mianowania (powołania) strażaka, na podstawie pisemnej oceny bezpośredniego przełożonego, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Opinię wydają:
1)
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej - dla komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, komendanta Szkoły Głównej Służy Pożarniczej, dyrektora Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej,
2) 1
komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej - dla zastępcy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, komendanta ośrodka szkolenia Państwowej Straży Pożarnej,
3)
komendant szkoły Państwowej Straży Pożarnej, dyrektor Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej - odpowiednio dla zastępcy komendanta szkoły Państwowej Straży Pożarnej, zastępcy dyrektora Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej,
4) 2
komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej - dla zastępcy komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej,
5) 3
(skreślony).
3.
Wzór druku opinii stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  5.
1.
Wydający opinię doręcza strażakowi opinię w terminie 14 dni od dnia jej wydania.
2.
Zapoznanie się z treścią opinii strażak potwierdza własnoręcznym podpisem. W razie odmowy złożenia podpisu, zapoznający z opinią czyni stosowną adnotację.
§  6.
1.
Strażak, który nie zgadza się z treścią opinii, może wnieść, za pośrednictwem wydającego opinię, odwołanie do wyższego przełożonego w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, z zastrzeżeniem ust. 2. W zakresie rozpatrywania odwołań od opinii wniesionych po terminie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
2.
Jeżeli opinia została wydana przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, odwołanie nie przysługuje. Jednakże strażak może zwrócić się do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z wnioskiem o zmianę opinii.
§  7.
1.
Wydający opinię może uwzględnić odwołanie i zmienić treść opinii. Odwołanie, które uzna za nieuzasadnione, przesyła w terminie 7 dni przełożonemu, o którym mowa w § 6, wraz z opinią i własnym stanowiskiem w sprawie.
2.
Przełożony właściwy do rozpatrzenia odwołania powołuje komisję w celu wyrażenia opinii co do zasadności odwołania. W skład komisji nie może wchodzić strażak, który uczestniczył przy wydawaniu zaskarżonej opinii.
3.
O powołaniu komisji zawiadamia się organizację związkową strażaków, działającą w jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełni służbę, w przypadku gdy strażak jest jej członkiem lub gdy organizacja związkowa wyraziła zgodę na obronę praw strażaka nie zrzeszonego w związku. Organizacja związkowa może komisji, o której mowa w ust. 2, przedstawić swoje stanowisko w sprawie.
4.
Komisja, o której mowa w ust. 2, sporządza protokół, w którym przedstawia wnioski w sprawie uwzględnienia lub odrzucenia odwołania.
5.
Przełożony właściwy do rozpatrzenia odwołania, po zapoznaniu się z wnioskami komisji, może:
1)
utrzymać w mocy zaskarżoną opinię,
2)
uchylić opinię w całości lub części i w tym zakresie wydać inną opinię,
3)
uchylić opinię w całości i polecić ponowne wydanie opinii z uwzględnieniem wskazanych okoliczności,
4)
umorzyć postępowanie odwoławcze.
6.
Przełożony właściwy do rozpatrzenia odwołania jest obowiązany wydać decyzję, o której mowa w ust. 5, w terminie 30 dni od dnia otrzymania odwołania.
7.
Opinia wydana w trybie odwoławczym jest ostateczna. Ostateczną opinię włącza się do akt osobowych strażaka.
§  8.
1.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w trybie nadzoru może zmienić lub uchylić opinię, w szczególności w następujących przypadkach:
1)
ujawnienia nowych istotnych okoliczności, które nie były znane w toku opiniowania,
2)
istotnego naruszenia prawa.
2.
Zmiana lub uchylenie opinii w trybie nadzoru może nastąpić:
1)
na niekorzyść strażaka - w terminie do 30 dni od dnia, gdy opinia stała się ostateczna,
2)
na korzyść strażaka - w każdym czasie.
§  9.
Zasady opiniowania ustalone niniejszym rozporządzeniem stosuje się odpowiednio do strażaków wyznaczonych do pełnienia służby poza jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej.
§  10.
W odniesieniu do strażaków, którzy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zostali mianowani na stałe, opinię służbową wydaje się po raz pierwszy w okresie do 2 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  4

OKRESOWA OPINIA SŁUŻBOWA STRAŻAKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

1 § 4 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 marca 1999 r. (Dz.U.99.30.298) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 kwietnia 1999 r.
2 § 4 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 marca 1999 r. (Dz.U.99.30.298) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 kwietnia 1999 r.
3 § 4 ust. 2 pkt 5 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 24 marca 1999 r. (Dz.U.99.30.298) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 kwietnia 1999 r.
4 Załącznik część 3 zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 marca 1999 r. (Dz.U.99.30.298) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 kwietnia 1999 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.63.402

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady okresowego opiniowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz tryb wnoszenia i rozpatrywania odwołań od opinii służbowych.
Data aktu: 06/06/1997
Data ogłoszenia: 20/06/1997
Data wejścia w życie: 05/07/1997