Szczegółowe zasady dofinansowywania inwestycji sportowych ze środków pochodzących z dopłat do stawek w grach liczbowych, tryb składania wniosków oraz przekazywanie środków i ich rozliczanie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 25 kwietnia 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad dofinansowywania inwestycji sportowych ze środków pochodzących z dopłat do stawek w grach liczbowych, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków i ich rozliczania. *

Na podstawie art. 47b ust. 2b ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych (Dz. U. Nr 68, poz. 341, z 1993 r. Nr 28, poz. 127, z 1994 r. Nr 98, poz. 472 oraz z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 621) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady dofinansowywania inwestycji sportowych, zwanych dalej "inwestycjami", ze środków, które pochodzą z dopłat do stawek w grach liczbowych, zwanych dalej "środkami z dopłat",
2)
tryb składania wniosków o przyznanie środków z dopłat na dofinansowywanie inwestycji,
3)
tryb przekazywania środków z dopłat na dofinansowywanie inwestycji oraz ich rozliczenia.
§  2.
1.
Środkami z dopłat mogą być dofinansowywane inwestycje, które polegają na budowie, rozbudowie, przebudowie lub modernizacji oraz wyposażaniu w sprzęt sportowy, w szczególności następujących obiektów sportowych:
1)
hal sportowych, w tym przyszkolnych sal sportowych,
2)
pawilonów sportowych,
3)
pływalni krytych,
4)
lodowisk krytych, sztucznie zamrażanych,
5)
boisk i stadionów sportowych,
6)
skoczni narciarskich,
7)
innych specjalistycznych obiektów sportowych polskich związków sportowych, akademii wychowania fizycznego i Centralnego Ośrodka Sportu,
8)
budynków zaplecza dla obiektów sportowych określonych w pkt 1-7.
2.
W przypadku rozbudowy, przebudowy lub modernizacji obiektów sportowych, środkami z dopłat mogą być dofinansowywane inwestycje, które polegają na wykonaniu albo wymianie urządzeń i instalacji gazowych, elektroenergetycznych, wodnych, kanalizacyjnych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i monitorujących oraz infrastruktury zewnętrznej.
3.
Środkami z dopłat mogą być dofinansowywane:
1)
inwestycje określone w planie inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu,
2) 1
inwestycje określone w wojewódzkich wieloletnich programach rozwoju bazy sportowej, uchwalonych przez sejmiki województw,
3)
inwestycje odtworzeniowe, podejmowane po zniszczeniach obiektów sportowych wskutek wypadków losowych.
4. 2
Objęcie planem inwestycji sportowych, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, następuje na wniosek akademii wychowania fizycznego, Centralnego Ośrodka Sportu, klubu sportowego, związku sportowego lub stowarzyszenia kultury fizycznej o zasięgu ogólnopolskim, złożony Prezesowi Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu, który zatwierdza ten plan.
5. 3
Kwota środków z dopłat na dofinansowywanie:
1)
inwestycji, o których mowa w ust. 3 pkt 1, nie może przekroczyć:
a)
95% kosztu inwestycji określonego w zbiorczym zestawieniu kosztów, zwanego dalej "wartością kosztorysową inwestycji", jeżeli inwestycja jest realizowana na wniosek akademii wychowania fizycznego lub Centralnego Ośrodka Sportu, z zastrzeżeniem ust. 5a,
b)
70% wartości kosztorysowej inwestycji, jeżeli inwestycja jest realizowana na wniosek klubu sportowego, związku sportowego lub stowarzyszenia kultury fizycznej o zasięgu ogólnopolskim,
2) 4
inwestycji, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, nie może przekroczyć 33% wartości kosztorysowej inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 6, 6a i 6b.
5a. 5
Kwota środków z dopłat na dofinansowywanie inwestycji realizowanych na wniosek Centralnego Ośrodka Sportu w związku z potrzebą przygotowania kadry olimpijskiej do Olimpiady w Sydney w 2000 r. oraz do Olimpiady w Salt Lake City w 2002 r. nie może przekroczyć 99% wartości kosztorysowej tych inwestycji.
6. 6
Jeżeli inwestycje, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, są realizowane przez gminę, do której stosuje się art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 i 2000 (Dz. U. Nr 150, poz. 983 i Nr 162, poz. 1119), kwota środków z dopłat na dofinansowanie inwestycji nie może przekroczyć 50% wartości kosztorysowej inwestycji.
6a. 7
W przypadku inwestycji, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, rozpoczętych przed dniem 1 stycznia 1999 r. w szkołach, które są prowadzone przez gminy, powiaty i samorządy województw, kwota środków z dopłat na dofinansowywanie inwestycji nie może przekroczyć 50% wartości kosztorysowej inwestycji.
6b. 8
W przypadku inwestycji, o których mowa w ust. 3 pkt 3, podejmowanych po zniszczeniach obiektów sportowych wskutek klęski żywiołowej w miejscowościach objętych, na podstawie odrębnych przepisów, właściwymi wykazami gmin i miejscowości, zwanych dalej «inwestycjami odtworzeniowymi, podejmowanymi po klęsce żywiołowej», kwota środków z dopłat na dofinansowanie inwestycji nie może przekroczyć 95% wartości kosztorysowej inwestycji.
7.
Środki z dopłat nie mogą być przyznawane i wykorzystywane na refundowanie środków z innych źródeł, wydatkowanych na finansowanie realizowanych inwestycji.
§  3.
1. 9
Wnioski o dofinansowanie inwestycji środkami z dopłat są składane Prezesowi Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu przez inwestorów, którzy realizują lub planują rozpocząć inwestycje określone w § 2 ust. 3, zwanych dalej "wnioskodawcami".
2. 10
Wniosek, z zastrzeżeniem ust. 3, jest składany do dnia 30 kwietnia roku, w którym wnioskodawca zamierza rozpocząć finansowanie inwestycji środkami z dopłat, a jeżeli wnioskodawcą jest gmina - do dnia 30 czerwca tego roku.
3. 11
Wniosek dotyczący inwestycji odtworzeniowej, podejmowanej po klęsce żywiołowej, jest składany do dnia 30 listopada roku, o którym mowa w ust. 2.
4. 12
Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu może wyrazić zgodę na złożenie wniosku w terminie innym niż określony w ust. 2, nie późniejszym jednak niż do dnia 30 września roku, w którym wnioskodawca zamierza rozpocząć finansowanie inwestycji ze środków z dopłat.
5.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1-4, powinien określać:
1)
nazwę i adres wnioskodawcy,
2)
nazwę i lokalizację inwestycji,
3)
planowany zakres rzeczowy inwestycji,
4)
planowany termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji, a jeżeli inwestycja jest w toku realizacji - rzeczywisty termin rozpoczęcia inwestycji i planowany termin jej zakończenia,
5)
wartość kosztorysową inwestycji,
6)
kwotę nakładów poniesionych na inwestycję od początku jej realizacji do końca roku poprzedzającego rok, w którym jest składany wniosek,
7)
łączną kwotę nakładów planowanych do poniesienia na inwestycję, począwszy od roku, w którym jest składany wniosek, do terminu jej zakończenia określonego we wniosku,
8)
wnioskowaną kwotę środków z dopłat oraz inne środki, z których wnioskodawca planuje finansować nakłady określone w pkt 7.
6.
Część opisowa wniosku powinna zawierać uzasadnienie potrzeby wykonania inwestycji w planowanym zakresie rzeczowym i terminie, a także informacje o:
1)
zakresie rzeczowym inwestycji, wykonanym do końca roku poprzedzającego rok, w którym jest składany wniosek, jeżeli inwestycja jest w toku realizacji,
2)
zakresie rzeczowym inwestycji, planowanym do wykonania do terminu jej zakończenia określonego we wniosku, z tego w roku, w którym jest składany wniosek, i w poszczególnych następnych latach jej realizacji,
3)
stanie przygotowania inwestycji do realizacji,
4)
sytuacji finansowej wnioskodawcy.
7. 13
Do wniosku, z zastrzeżeniem ust. 8, dołącza się:
1)
dokumenty potwierdzające przygotowanie inwestycji do realizacji, w tym w szczególności pozwolenie na budowę i zbiorcze zestawienie kosztów,
2)
dokumenty potwierdzające posiadanie lub zapewnienie otrzymania przez wnioskodawcę środków finansowych innych niż środki z dopłat, w wysokości umożliwiającej wykonanie inwestycji w terminie określonym we wniosku,
3)
zobowiązanie wnioskodawcy do zwrotu otrzymanej kwoty środków z dopłat, wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania tych środków do dnia ich zwrotu, jeżeli wnioskodawca:
a)
wykorzysta środki z dopłat niezgodnie z przeznaczeniem,
b)
nie zakończy inwestycji w terminie określonym w decyzji, o której mowa w § 4,
4)
zobowiązanie do ustanowienia zabezpieczenia wykonania przez wnioskodawcę zobowiązania określonego w pkt 3,
5)
opinię wojewody - w odniesieniu do inwestycji, o których mowa w § 2 ust. 3 pkt 2 i 3.
8. 14
Do wniosku, o którym mowa w ust. 3, dołącza się dokumenty wymienione w ust. 7 pkt 1 i pkt 3 lit. a) oraz opinię marszałka województwa.
§  4. 15
Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu podejmuje decyzję w sprawie przyznania środków z dopłat na dofinansowanie inwestycji określonej we wniosku oraz ustala ich kwotę i warunki wykorzystania.
§  5.
1.
Środki z dopłat, przeznaczone na dofinansowanie inwestycji, są przekazywane na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę, z zastrzeżeniem ust. 2, w terminach zapewniających prawidłowe finansowanie zobowiązań związanych z realizacją inwestycji, po przedstawieniu, zaakceptowanych przez niego, faktur lub rachunków.
2. 16
Jeżeli wnioskodawcą jest marszałek województwa albo przewodniczący zarządu innej jednostki samorządu terytorialnego, środki z dopłat są przekazywane na rachunek budżetu właściwej jednostki samorządu terytorialnego.
3. 17
Nie wykorzystane środki z dopłat, przeznaczone na dofinansowanie inwestycji, są zwracane na rachunek środków z dopłat, utworzony przez Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu, w terminie 14 dni od dnia zakończenia finansowania zobowiązań związanych z realizacją inwestycji, nie później jednak niż w ciągu 60 dni od daty odbioru końcowego zakończonej inwestycji.
§  6.
1. 18
Wnioskodawca, którego inwestycja jest dofinansowywana ze środków z dopłat, jest zobowiązany do sporządzania i przekazywania Prezesowi Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu, do dnia 28 lutego każdego roku, informacji o przebiegu realizacji i finansowania tej inwestycji w roku poprzednim, zwanym dalej "okresem sprawozdawczym", zawierającej:
1)
nazwę i adres wnioskodawcy,
2)
nazwę i lokalizację inwestycji,
3)
aktualną wartość kosztorysową inwestycji,
4)
kwoty nakładów poniesionych na inwestycję:
a)
od początku roku, w którym zaczęto dofinansowywać inwestycję środkami z dopłat, do końca okresu sprawozdawczego,
b)
w okresie sprawozdawczym,
5)
kwoty środków z dopłat otrzymanych przez wnioskodawcę na dofinansowanie inwestycji w okresach, o których mowa w pkt 4 lit. a) i b),
6)
planowany i rzeczywisty zakres rzeczowy inwestycji lub jej części (etapu) zakończonej w okresie sprawozdawczym.
2.
Wnioskodawca do informacji, o której mowa w ust. 1, załącza:
1)
kopię protokołu końcowego odbioru inwestycji zakończonej w okresie sprawozdawczym oraz kopię protokołu częściowego odbioru inwestycji przewidzianej do zakończenia w roku następnym lub później, w zakresie rzeczowym planowanym, w części opisowej wniosku, do wykonania w okresie sprawozdawczym,
2)
kopię pozwolenia na użytkowanie obiektu sportowego, powstałego w wyniku realizacji inwestycji.
3. 19
Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu, do dnia 30 kwietnia każdego roku, sporządza i przekazuje Ministrowi Finansów informację zbiorczą o inwestycjach, które w roku poprzednim były dofinansowywane środkami z dopłat.
§  7. 20
(skreślony).
§  7a. 21
(skreślony).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 1 kwietnia 2002 r. rozporządzenie utraciło moc prawną w związku ze zmianą art. 47b ust. 2b ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych, zakładach wzajemnych i grach na automatach (Dz.U.98.102.650) przez art. 25 ustawy z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.02.25.253), jednakże do czasu wydania nowych przepisów wykonawczych zachowuje moc obowiązującą - zob. art. 77 ostatnio powołanej ustawy.
1 § 2 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 maja 1999 r. (Dz.U.99.47.464) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1999 r.
2 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.74.859) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 2000 r.
3 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.74.859) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 2000 r.
4 § 2 ust. 5 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.2.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2002 r.
5 § 2 ust. 5a:

- dodany przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 17 maja 1999 r. (Dz.U.99.47.464) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.74.859) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 2000 r.

6 § 2 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia z dnia 17 maja 1999 r. (Dz.U.99.47.464) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1999 r.
7 § 2 ust. 6a dodany przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.74.859) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 2000 r.
8 § 2 ust. 6b dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.2.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2002 r.
9 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.74.859) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 2000 r.
10 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.2.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2002 r.
11 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.2.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2002 r.
12 § 3 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.74.859) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 2000 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.2.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2002 r.

13 § 3 ust. 7 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.2.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2002 r.
14 § 3 ust. 8 dodany przez § 1 pkt 2 lit. d) rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.2.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2002 r.
15 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.74.859) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 2000 r.
16 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 maja 1999 r. (Dz.U.99.47.464) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1999 r.
17 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.74.859) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 2000 r.
18 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.74.859) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 2000 r.
19 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.74.859) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 2000 r.
20 § 7 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 maja 1999 r. (Dz.U.99.47.464) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1999 r.
21 § 7a:

- dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 31 lipca 1997 r. (Dz.U.97.95.583) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 sierpnia 1997 r.

- skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 maja 1999 r. (Dz.U.99.47.464) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1999 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.46.293

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady dofinansowywania inwestycji sportowych ze środków pochodzących z dopłat do stawek w grach liczbowych, tryb składania wniosków oraz przekazywanie środków i ich rozliczanie.
Data aktu: 25/04/1997
Data ogłoszenia: 14/05/1997
Data wejścia w życie: 22/05/1997