Wysokość oraz warunki otrzymywania przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zadań zleconych, wykraczających poza obowiązki służbowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 10 grudnia 1997 r.
w sprawie wysokości oraz warunków otrzymywania przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zadań zleconych, wykraczających poza obowiązki służbowe.

Na podstawie art. 97 ust. 1a ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88 poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 106, poz. 680) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wykonywanie zadań zleconych, zwanych dalej "zadaniami", możliwe jest tylko na rzecz jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełni służbę.
2.
Zlecanie zadań, o których mowa w ust. 1, następuje, w zależności od ich rodzaju i charakteru, w drodze umowy zlecenia lub umowy o dzieło.
§  2.
1.
Uprawnionym do zlecania zadań jest przełożony uprawniony do mianowania, na wniosek kierownika komórki organizacyjnej, w której strażak pełni służbę.
2.
W stosunku do strażaków pełniących służbę w jednostce ratowniczo-gaśniczej wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa dowódca tej jednostki.
§  3.
Strażakowi nie zajmującemu stanowiska kierowcy, ratownika-kierowcy i operatora sprzętu specjalnego, któremu zlecono wykonywanie obsługi codziennej powierzonego mu sprzętu transportowego, za każdy dzień tej obsługi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w następującej wysokości procentowej od stawki najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników określanego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, zwanego dalej "najniższym wynagrodzeniem":
1)
za obsługę codzienną samochodu pożarniczego, samochodu ciężarowego i samochodu specjalnego lub specjalizowanego na podwoziu samochodu ciężarowego o ładowności powyżej 2,5 tony - do 1,3%,
2)
za obsługę codzienną samochodu nie wymienionego w pkt 1 oraz łodzi motorowej, ciągnika rolniczego lub ciężkiego sprzętu budowlanego - do 0,9%,
3)
za obsługę codzienną motocykla lub innego sprzętu transportowego nie wymienionego w pkt 1 i 2 - do 0,4%.
§  4.
1.
Strażakowi kierującemu służbowym sprzętem transportowym, któremu zlecono wykonanie obsługi technicznej, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie ustalone w następującej wysokości procentowej od stawki najniższego wynagrodzenia:
1)
za obsługę techniczną samochodu pożarniczego, ciężkiego sprzętu budowlanego, autobusu, samochodu ciężarowego i pochodnego oraz specjalnego (specjalizowanego) na podwoziu samochodu ciężarowego o ładowności powyżej 2,5 t. - do 20%,
2)
za obsługę techniczną samochodu osobowego, osobowo-terenowego, mikrobusu, furgonu i pochodnego specjalnego (specjalizowanego) na podwoziu furgonu oraz łodzi motorowej z silnikiem wbudowanym, łodzi motorowej z silnikiem zaburtowym, pojazdu o napędzie elektrycznym, wózka transportowego o napędzie spalinowym, przyczepy samochodowej oraz ciągnika rolniczego i ogrodniczego - do 10%,
3)
za obsługę techniczną motocykla lub innego sprzętu transportowego nie wymienionego w pkt 1 i 2 - do 7%.
2.
Obsługa techniczna, o której mowa w ust. 1, obejmuje ogół czynności wskazanych przez producenta sprzętu transportowego, mających na celu utrzymanie go w stałej sprawności technicznej oraz uzyskanie jak najdłuższych przebiegów.
§  5.
1.
Strażakowi kierującemu służbowym sprzętem transportowym, któremu zlecono wykonywanie zadań innych niż określone w § 3 i 4, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości określonej w załączniku nr 1.
2.
Łączna kwota dodatkowego wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, nie może przekraczać dziennie 3,5% najniższego wynagrodzenia.
§  6.
Strażakowi posiadającemu zaświadczenie kwalifikacyjne uprawniające do obsługi agregatów prądotwórczych i elektrowni oświetleniowych, któremu zlecono wykonywanie czynności konserwacyjnych tego sprzętu, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości określonej w załączniku nr 2, z tym że za bieżącą konserwację każdego następnego agregatu prądotwórczego lub elektrowni oświetleniowej przyznaje się dodatkowe wynagrodzenie do wysokości 75% stawki przyjętej dla jednego urządzenia danego typu.
§  7.
1.
Wysokość dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zadań ustala uprawniony do zlecania tych zadań.
2.
Wynagrodzenie za wykonywanie zadań wypłaca się po potwierdzeniu ich wykonania przez kierownika jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej.
3.
Dodatkowe wynagrodzenie za wykonywanie zadań, o których mowa w § 3-6, wypłaca się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
§  8.
Wynagrodzenie za wykonywanie zadań jest płatne ze środków na wydatki rzeczowe.
§  9.
Przepisy rozporządzenia nie mają zastosowania do strażaków kierujących pojazdami służbowymi przekazanymi im do eksploatacji na podstawie umowy użyczenia samochodu osobowego lub motocykla.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

TABELA STAWEK DODATKOWEGO WYNAGRODZENIA STRAŻAKÓW KIERUJĄCYCH SŁUŻBOWYM SPRZĘTEM TRANSPORTOWYM ZA WYKONYWANIE NIEKTÓRYCH ZADAŃ WYKRACZAJĄCYCH POZA OBOWIĄZKI SŁUŻBOWE (BEZ OBSŁUGI CODZIENNEJ I OBSŁUGI TECHNICZNEJ)

Lp. Rodzaj dodatkowych czynności Zakres wykonywania dodatkowych czynności Procentowa stawka najniższego wynagrodzenia za każdy dzień wykonywania czynności
1 2 3 4
1 Stały udział przy czynnościach załadunkowych i wyładunkowych - do 1,5
2 Wykonywanie czynności ładowacza załadunek i wyładunek do 2,0
3 Wykonywanie czynności spedycyjnych w ograniczonym zakresie (łącznie z przejęciem odpowiedzialności za konwojowanie przewożonych ładunków) odbiór i zdanie ładunku, załatwienie formalności dokumentacyjnych, nadzór nad ładunkiem do 1,7
4 Przyjęcie odpowiedzialności i obsługa samochodu dodatkowego (z wyłączeniem samochodów osobowych i pochodnych) nadzór nad dodatkowym samochodem do 0,9
5 Wykonywanie czynności spedycyjnych w pełnym zakresie odbiór i zdanie ładunku, załadunek i wyładunek, formalności dokumentacyjne, rozliczenia, odpowiedzialność materialna do 2,6
6 Obsługa wszelkiego rodzaju agregatów (chłodniczych, prądotwórczych, sprężarkowych) zamontowanych na pojeździe, nie stanowiących jego integralnej części uruchamianie agregatów, nadzór nad ich pracą, wyłączanie agregatów, obsługa codzienna agregatów do 2,0
7 Obsługa urządzeń pojazdów specjalnych nie związana z prowadzeniem i obsługą tych pojazdów (laboratoria, warsztaty naprawcze, pogotowie techniczne) przygotowanie urządzeń do pracy, ich uruchomienie, nadzór nad ich pracą, wyłączenie do 2,0
8 Wykonywanie czynności operatora na dźwigach, koparkach, pługach i innych urządzeniach zamontowanych na pojeździe wykonywanie pełnego zakresu czynności operatora do 3,0
9 Czynności noszowego w samochodzie sanitarnym przenoszenie chorych z i do samochodu, transport krwi do 2,0

ZAŁĄCZNIK Nr  2

TABELA STAWEK DODATKOWEGO WYNAGRODZENIA STRAŻAKÓW ZA WYKONYWANIE CZYNNOŚCI KONSERWACJI AGREGATÓW PRĄDOTWÓRCZYCH I ELEKTROWNI OŚWIETLENIOWYCH

Lp. Rodzaj i zakres dodatkowych czynności Zakres czasowy wykonywanych czynności Procentowa stawka najniższego wynagrodzenia
1 2 3 4
1 Bieżąca konserwacja:
1)agregatu prądotwórczego o mocy:
a)do 4 kVA (3,2 kW) miesięcznie do 4,6
b)od 5 do 10 kVA (od 4 do 8 kW) " do 6,1
c)od 11 do 63 kVA (od 9 do 50 kW) " do 7,6
d)powyżej 63 kVA (50 kW) " do 10,7
2)podwozia, na którym zamontowany

jest agregat prądotwórczy

" do 1,5
3)osprzętu elektrowni oświetleniowej

o mocy:

a)do 4 kVA " do 3,0
b)powyżej 4 kVA " do 4,6
4)urządzenia do samoczynnego

rozruchu agregatów

" do 4,6
2 Przygotowanie do uruchomienia, uruchomienie na czas 20 min., a następnie zakonserwowanie agregatu prądotwórczego lub elektrowni oświetleniowej o mocy:
1)do 4 kVA (3,2 kW) jednorazowo do 6,1
2)od 5 do 10 kVA (od 4 do 8 kW) " do 7,6
3)powyżej 10 kVA (8kW). " do 12,2

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024