Określenie sposobu tworzenia, ustalania ilości i jakości utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych oraz zasad i sposobu interwencyjnego wykorzystywania, a także sposobu prowadzenia działalności kontrolnej w zakresie tworzenia i gospodarowania zapasami obowiązkowymi paliw ciekłych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 29 września 1997 r.
w sprawie określenia sposobu tworzenia, ustalania ilości i jakości utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych oraz zasad i sposobu ich interwencyjnego wykorzystywania, a także sposobu prowadzenia działalności kontrolnej w zakresie tworzenia i gospodarowania zapasami obowiązkowymi paliw ciekłych.

Na podstawie art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw (Dz. U. Nr 90, poz. 404 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 121, poz. 770) zarządza się, co następuje:
§  1.
Obowiązek tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciąży na wpisanych do rejestru producentach i importerach, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw (Dz. U. Nr 90, poz. 404 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 121, poz. 770).
§  2.
1.
Wielkość zapasów obowiązkowych w pierwszym roku po wprowadzeniu obowiązku tworzenia i utrzymywania tych zapasów powinna być równoważna dwóm procentom wielkości produkcji i przywozu z zagranicy paliw ciekłych, zrealizowanych przez podmiot w poprzednim roku w każdym z rodzajów paliw.
2. 1
W każdym kolejnym roku wymagany poziom zapasów obowiązkowych wzrasta o dwa procent, przy czym za podstawę do wyliczeń przyjmuje się wielkość produkcji i przywozu z zagranicy paliw ciekłych z roku poprzedniego.
3.
Za wielkość przywiezioną uznaje się ilość paliwa określoną w decyzji organu celnego, zawierającą rozstrzygnięcie o dopuszczeniu towaru do obrotu na polskim obszarze celnym.
4. 2
Tworzenie zapasów odbywa się przez systematyczne gromadzenie paliw ciekłych, przy czym należy zgromadzić w każdym miesiącu 1/12 wymaganego stanu zapasów obowiązkowych na dany rok, określonego przez Ministra Gospodarki, z zastrzeżeniem ust. 5.
5. 3
W 1999 r. podmioty tworzące zapasy obowiązkowe powinny na dzień 31 grudnia 1999 r. osiągnąć wymagany stan zapasów obowiązkowych, o którym mowa w ust. 4.
§  3.
1.
Producent paliw, wytwarzający paliwa poprzez przerób ropy naftowej, może tworzyć do 30% zapasów pod postacią ropy naftowej.
2.
Na wniosek producentów Minister Gospodarki w drodze decyzji administracyjnej określi procentową ilość paliw, które chce zastąpić ropą naftową, oraz ilość tej ropy w zakresie ustalonym w ust. 1.
2a. 4
Dopuszcza się możliwość zamiennego tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych wymienionych w § 1 pkt 1 lit. a) i b) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 25 września 1997 r. w sprawie szczegółowego wykazu paliw ciekłych, w zakresie których tworzy się zapasy obowiązkowe (Dz. U. Nr 125, poz. 803 i z 1999 r. Nr 35, poz. 329).
3.
Przez produkcję, oprócz procesu przerobu ropy naftowej, rozumie się również procesy uszlachetniania i mieszania półproduktów lub komponentów, w wyniku których powstaje co najmniej jeden z gatunków paliw lub wzrasta całkowita ilość jednego z nich.
§  4.
1.
Podmiot zobowiązany do tworzenia zapasów obowiązkowych może zlecić ich przechowywanie osobom trzecim.
2.
Umowa z przechowującym powinna określać:
1)
ilości i gatunki paliw,
2)
okres składowania, obejmujący co najmniej 1 rok kalendarzowy.
§  5.
Okres utrzymywania zapasów obowiązkowych oznaczony jest w latach kalendarzowych.
§  5a. 5
Podmiot zobowiązany do tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych może zaprzestać dalszego ich tworzenia w razie zmniejszenia w roku poprzednim produkcji i importu paliw ciekłych poniżej poziomu określonego w ustawie, o której mowa w § 1 ust. 1.
§  6.
Do zapasów obowiązkowych nie zalicza się paliw znajdujących się:
1)
w rurociągach przesyłowych i zbiornikach na wejściu i wyjściu w trakcie przesyłania paliwa,
2)
w autocysternach i cysternach kolejowych,
3)
w rurociągach i instalacjach produkcyjnych,
4)
na statkach,
5)
w magazynie celnym przed ocleniem i w porcie wolnocłowym.
§  7.
Podmioty przechowujące zapasy obowiązkowe paliw ciekłych zobowiązane są do utrzymywania ich jakości zgodnie z obowiązującymi normami.
§  8.
1.
W przypadku wystąpienia zakłóceń na rynku paliw, zapasy obowiązkowe paliw ciekłych mogą być interwencyjnie wykorzystane na bieżące potrzeby gospodarki.
2.
Z wnioskiem o zwolnienie zapasów paliw ciekłych może wystąpić:
1)
wojewoda,
2)
podmiot gospodarczy zobowiązany do utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych.
3.
Wniosek powinien zawierać:
1)
rodzaj i ilość proponowanych do zwolnienia paliw,
2)
zasady zbycia paliw, sposób i termin odtworzenia zapasów,
3)
uzasadnienie konieczności wykorzystania (uruchomienia) zapasów paliw.
4.
Wniosek, o którym mowa w ust. 3, Minister Gospodarki rozpatrzy nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego złożenia.
§  9.
1.
Minister Gospodarki, Prezes Agencji Rezerw Materiałowych lub osoby przez nich upoważnione mogą dokonywać kontroli w podmiotach przechowujących zapasy obowiązkowe paliw.
2.
Podmiot umożliwia przeprowadzenie kontroli, w tym dostęp do miejsc składowania zapasów.
3.
Kontroli podlega zgodność stanu faktycznego ze stanem ewidencyjnym zapasów oraz jakość tych paliw.
4.
Upoważnienie do kontroli określa:
1)
osoby dokonujące kontroli,
2)
nazwę kontrolowanego podmiotu,
3)
zakres kontroli,
4)
czas trwania kontroli.
5.
Protokół kontroli jest przedstawiany organom kontrolowanego podmiotu.
§  10.
1.
Podmioty przechowujące zapasy obowiązkowe paliw ciekłych przekazują Agencji Rezerw Materiałowych sprawozdania o ilości i lokalizacji tych zapasów w terminie:
1)
do 31 lipca za I półrocze,
2)
do 31 stycznia za rok ubiegły.
2.
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać nazwy produktów objętych regulacją, ich ilość, miejsca składowania oraz nazwy podmiotów, w których odbywa się składowanie.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1997 r.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 31 marca 1999 r. (Dz.U.99.35.330) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 1999 r.
2 § 2 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 31 marca 1999 r. (Dz.U.99.35.330) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 1999 r.
3 § 2 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 31 marca 1999 r. (Dz.U.99.35.330) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 1999 r.
4 § 3 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 marca 1999 r. (Dz.U.99.35.330) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 1999 r.
5 § 5a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 marca 1999 r. (Dz.U.99.35.330) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 1999 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.125.802

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie sposobu tworzenia, ustalania ilości i jakości utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych oraz zasad i sposobu interwencyjnego wykorzystywania, a także sposobu prowadzenia działalności kontrolnej w zakresie tworzenia i gospodarowania zapasami obowiązkowymi paliw ciekłych.
Data aktu: 29/09/1997
Data ogłoszenia: 14/10/1997
Data wejścia w życie: 01/12/1997