Ustalenie ogólnych zasad kształtowania wynagrodzeń w podmiotach gospodarczych określonych w umowie o zarządzanie przedsiębiorstwem państwowym oraz w porozumieniu zawieranym z izbą skarbową.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 sierpnia 1994 r.
w sprawie ustalenia ogólnych zasad kształtowania wynagrodzeń w podmiotach gospodarczych określonych w umowie o zarządzanie przedsiębiorstwem państwowym oraz w porozumieniu zawieranym z izbą skarbową.

Na podstawie art. 15 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1994 r. o metodach kształtowania wynagrodzeń i środków na wynagrodzenia przez podmioty gospodarcze oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 80, poz. 368) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zasady kształtowania środków na wynagrodzenia w przedsiębiorstwie, stanowiące część umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, powinny określać wielkość przewidywanych środków na wynagrodzenia.
2.
Projekt porozumienia z izbą skarbową powinien określać wielkość przewidywanych środków na wynagrodzenia.
§  2.
1.
Podmiot gospodarczy kształtujący środki na wynagrodzenia określone w umowie o zarządzanie przedsiębiorstwem dokonuje w roku obrotowym rozliczenia środków na wynagrodzenia zgodnie z jednym ze sposobów kształtowania środków na wynagrodzenia do wysokości:
1)
kwoty wynikającej z iloczynu zysku netto w rozliczeniu kwartalnym w 1994 r. oraz wskaźnika udziału wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności za 1993 r. w zysku netto za 1993 r. lub
2)
kwoty wynikającej z iloczynu zysku netto w rozliczeniu kwartalnym w 1994 r. na jednego przeciętnie zatrudnionego w 1993 r. i wskaźnika udziału przeciętnego wynagrodzenia w zysku netto 1993 r. na jednego przeciętnie zatrudnionego w 1993 r., lub
3)
kwoty wynikającej z podstawy przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia powiększonej o dopuszczalną kwotę wzrostu przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia.
2.
Podmiot gospodarczy zawierający porozumienie z izbą skarbową dokonuje w roku obrotowym rozliczenia środków na wynagrodzenia zgodnie z jednym ze sposobów kształtowania środków na wynagrodzenia do wysokości:
1)
kwoty wynikającej z podstawy przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia powiększonej o dopuszczalną kwotę wzrostu przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia lub
2)
kwoty wynikającej z sumy podstawy przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia i dopuszczalnej kwoty wzrostu kwartalnego wynagrodzenia i kwoty stanowiącej iloczyn tej podstawy i poprawy procentowego wskaźnika rentowności w rozliczeniu kwartalnym w 1994 r. w stosunku do roku 1993, lub
3)
kwoty wynikającej z sumy podstawy przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia i dopuszczalnej kwoty wzrostu przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia i kwoty stanowiącej iloczyn tej podstawy i procentowego wskaźnika wzrostu zysku brutto w rozliczeniu kwartalnym w 1994 r. w stosunku do analogicznego okresu 1993 r.
§  3.
1.
Podstawę przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 3, dla podmiotów gospodarczych kształtujących środki na wynagrodzenia określone w umowie o zarządzanie przedsiębiorstwem stanowi przeciętne wynagrodzenie za kwartał poprzedzający kwartał, w którym Minister Finansów zatwierdził zasady kształtowania środków na wynagrodzenia.
2.
Przeciętne wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, ustala się jako iloraz kwoty wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności za kwartał poprzedzający kwartał zatwierdzenia umowy przez Ministra Finansów i przeciętnego miesięcznego zatrudnienia w tym kwartale.
3.
Podstawę przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia dla podmiotów gospodarczych zawierających porozumienie z izbą skarbową, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 1-3, stanowi:
1)
przeciętne kwartalne wynagrodzenie za 1993 r., które ustala się jako iloraz 1/4 kwoty wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności w 1993 r. i przeciętnego miesięcznego zatrudnienia za ten rok, albo
2)
przeciętne kwartalne wynagrodzenie za II półrocze 1993 r., które ustala się jako iloraz 1/2 kwoty wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności za II półrocze 1993 r. i przeciętnego miesięcznego zatrudnienia za ten okres.
4.
Podstawę przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia na okres sierpień-wrzesień 1994 r. stanowi kwota w wysokości 2/3 podstawy ustalonej zgodnie z ust. 1 i 2 lub 3.
§  4.
1.
Dopuszczalną kwotę wzrostu przeciętnego wynagrodzenia na trzeci i czwarty kwartał 1994 r., o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 3, ustala się w wysokości 15% podstawy przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia określonej w § 3 ust. 1, 2 i 4 i § 8 ust. 1.
2.
Dopuszczalną kwotę wzrostu przeciętnego wynagrodzenia na trzeci i czwarty kwartał 1994 r., o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, ustala się w wysokości 30% podstawy przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia, określonej w § 3 ust. 3 i 4 oraz § 8 ust. 2.
3.
Dopuszczalną kwotę wzrostu przeciętnego wynagrodzenia na trzeci i czwarty kwartał 1994 r., o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 2 i 3, ustala się w wysokości 20% podstawy przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia określonej w § 3 ust. 3 i 4 oraz § 8 ust. 2.
§  5.
1.
Wskaźnik rentowności, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, ustala się jako iloraz zysku brutto i kosztu własnego sprzedanych produktów i towarów, z zastrzeżeniem § 11 ust. 1.
2.
Izba skarbowa może w szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast procentowego wskaźnika wzrostu zysku brutto, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 3, przyjąć procentowy wskaźnik zmniejszenia straty brutto w rozliczeniu kwartalnym w 1994 r. w stosunku do analogicznego okresu 1993 r. do wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności 1993 r., jednocześnie określając maksymalny wskaźnik zmniejszenia straty brutto.
3.
Dla ustalenia wskaźników, o których mowa w ust. 1 i w § 2 ust. 2 pkt 3, kwotę zysku brutto oraz kwotę kosztu własnego sprzedanych produktów i towarów przyjmuje się w wielkościach wykazanych w sprawozdaniach Głównego Urzędu Statystycznego wzór F-01 - "Sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym" oraz w zatwierdzonym rocznym sprawozdaniu finansowym.
§  6.
Kwotę wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności za 1993 r. i II półrocze 1993 r. ustala się zgodnie z art. 11 i art. 14 ustawy z dnia 23 kwietnia 1994 r. o metodach kształtowania wynagrodzeń i środków na wynagrodzenia przez podmioty gospodarcze oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 80, poz. 368), zwanej dalej "ustawą", a w rozliczeniu kwartalnym w 1994 r. ustala się zgodnie z art. 11 ustawy, z uwzględnieniem art. 12 ustawy.
§  7.
1.
Dla podmiotów gospodarczych stosujących sposoby kształtowania wynagrodzeń, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, przekroczenie kwoty wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności w rozliczeniu kwartalnym w 1994 r. oblicza się jako różnicę:
1)
wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności od 1 sierpnia 1994 r. do końca roku w rozliczeniu kwartalnym w 1994 r. i
2)
kwoty wolnej od opłaty sankcyjnej, ustalonej zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 i § 11 ust. 4-7, w rachunku narastającym od początku 1994 r.
2.
Dla podmiotów gospodarczych stosujących sposoby kształtowania wynagrodzeń, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2, przekroczenie przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia w rozliczeniu kwartalnym w 1994 r. oblicza się jako różnicę:
1)
wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności od dnia 1 sierpnia 1994 r. do końca roku w rozliczeniu kwartalnym w 1994 r., podzielonych przez przeciętne miesięczne zatrudnienie w rozliczeniu kwartalnym w 1994 r., i
2)
sumy przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia za trzeci i czwarty kwartał 1994 r. ustalonego zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 3 lub ust. 2 albo kwoty wolnej od opłaty sankcyjnej ustalonej zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 2 i § 11 ust. 4-7, w rachunku narastającym od początku 1994 r.
3.
Wysokość opłaty sankcyjnej dla podmiotów stosujących sposoby kształtowania wynagrodzeń, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, oblicza się jako iloczyn 150% kwoty przekroczenia wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności, o którym mowa w ust. 1.
4.
Wysokość opłaty sankcyjnej dla podmiotów stosujących sposoby kształtowania wynagrodzeń, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2, oblicza się jako iloczyn 150% kwoty przekroczenia przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 2, i przeciętnego miesięcznego zatrudnienia w rozliczeniu kwartalnym w 1994 r.
§  8.
1.
Jeżeli podmiot gospodarczy, kształtujący środki na wynagrodzenia określone w umowie o zarządzanie przedsiębiorstwem, podejmuje po raz pierwszy działalność gospodarczą w ciągu kwartału poprzedzającego kwartał, w którym Minister Finansów zatwierdził zasady kształtowania wynagrodzeń w 1994 r., przyjmuje za podstawę przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia, o której mowa w § 3 ust. 1 i 2, trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat z zysku z kwartału poprzedzającego zatwierdzenie umowy przez Ministra Finansów.
2.
Jeżeli podmiot gospodarczy, który zawarł porozumienie z izbą skarbową, podjął po raz pierwszy działalność gospodarczą w 1993 r. lub w 1994 r., przyjmuje za podstawę przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia:
1)
trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat z zysku za 1993 r. lub
2)
trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat z zysku za II półrocze 1993 r., lub
3)
trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z II półrocza 1993 r., obliczonego na podstawie wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności.
3.
Podmioty gospodarcze, o których mowa w ust. 1 i 2, kształtują środki na wynagrodzenia zgodnie ze sposobami określonymi w § 2 ust. 1 pkt 3 lub ust. 2 pkt 1.
4.
Podmiot gospodarczy, który po raz pierwszy podejmuje działalność w ciągu kwartału w okresie od dnia 1 sierpnia 1994 r. do końca roku, podstawę, o której mowa w ust. 2, przyjmuje na pierwszy kwartał działalności w wysokości proporcjonalnej do okresu działalności w tym kwartale.
§  9.
1.
Podmioty gospodarcze, które powstały w wyniku przekształcenia lub podziału w okresie od dnia 1 sierpnia 1994 r. do końca roku, mogą w terminie 45 dni od dnia, w którym nastąpiło przekształcenie lub podział, złożyć w izbie skarbowej do zatwierdzenia projekt porozumienia, o którym mowa w § 1 ust. 2.
2.
Podmioty, które powstały w wyniku przekształcenia lub podziału w 1993 r. lub w 1994 r. i wybiorą sposób kształtowania wynagrodzeń, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 2 lub § 2 ust. 2 pkt 3, przyjmują do wyliczenia wskaźników zysk brutto ustalony w wyniku przekształcenia lub podziału, z zastrzeżeniem § 5 ust. 2, i koszt własny sprzedanych produktów i towarów za cały 1993 r. i od początku roku w rozliczeniu kwartalnym w 1994 r.
3.
Podmioty, które powstały w wyniku przekształcenia lub podziału w ciągu kwartału w okresie od dnia 1 sierpnia 1994 r. do końca roku i zawarły porozumienie z izbą skarbową, podstawę przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia przyjmują na pierwszy kwartał działalności w wysokości proporcjonalnej do okresu działalności w tym kwartale.
4.
Podmioty powstałe w wyniku przekształcenia lub podziału w 1993 r. lub w 1994 r., które wybrały sposoby kształtowania środków na wynagrodzenia zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 i 2, przyjmują ustalony w wyniku przekształcenia lub podziału zysk netto i kwotę wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności od początku roku w rozliczeniu kwartalnym w 1994 r. oraz za cały 1993 r.
§  10.
1.
W przypadku połączenia podmiotów gospodarczych, podmiot powstały w wyniku połączenia w okresie od dnia 1 sierpnia 1994 r. do końca roku może w terminie 45 dni od dnia połączenia złożyć w izbie skarbowej do zatwierdzenia projekt porozumienia na 1994 r., opracowany zgodnie ze sposobami, o których mowa w § 2 ust. 2.
2.
Jeżeli podmiot powstały w wyniku połączenia podmiotów wybierze sposób kształtowania wynagrodzeń, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 lub ust. 2, podstawą obliczenia przeciętnego kwartalnego wynagrodzenia jest średnia ważona z podstaw połączonych podmiotów gospodarczych, ustalonych zgodnie z § 3 lub § 8 ust. 1 i 2.
3.
Podmioty, o których mowa w ust. 2, dla ustalenia wskaźników określonych w § 5 ust. 1 i § 2 ust. 2 pkt 3, przyjmują kwotę zysku brutto, z zastrzeżeniem § 5 ust. 2, oraz kosztu własnego sprzedanych produktów i towarów w wysokości sumy tych wielkości za cały 1993 r. i od początku roku w rozliczeniu kwartalnym w 1994 r.
4.
Podmioty gospodarcze, które powstaną w wyniku połączenia w ciągu kwartału w okresie od dnia 1 sierpnia 1994 r. do końca roku i wybiorą sposoby, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 i ust. 2, podstawę ustaloną zgodnie z ust. 2 na pierwszy kwartał działalności przyjmują w wysokości proporcjonalnej do okresu działalności w tym kwartale.
5.
Jeżeli podmiot powstały w wyniku połączenia kształtuje środki na wynagrodzenia określone w umowie o zarządzanie przedsiębiorstwem, kwotę zysku netto i kwotę wynagrodzeń obciążających koszty całokształtu działalności w 1993 r. i w rozliczeniu kwartalnym w 1994 r. stanowi suma tych wielkości w podmiotach przed połączeniem za okres całego 1993 r. i od początku roku w rozliczeniu kwartalnym w 1994 r.
§  11.
1.
Zysk brutto, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 3 i § 5 ust. 1, stratę brutto, o której mowa w § 5 ust. 2, oraz zysk netto, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2, należy skorygować o wartość rozliczoną wynikowo środków trwałych otrzymanych albo przekazanych lub darowanych, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy.
2.
Kwotę zysku netto, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2, przyjmuje się w wielkości wykazanej w sprawozdaniach Głównego Urzędu Statystycznego wzór F-01 "Sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym" oraz w zatwierdzonym rocznym sprawozdaniu finansowym.
3.
Przepisu § 2 ust. 1 pkt 1 nie stosują podmioty gospodarcze, o których mowa w art. 5 ust. 4 ustawy.
4.
Podmioty gospodarcze, które od dnia 1 sierpnia 1994 r. rozliczają środki na wynagrodzenia stosując sposoby, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2, obliczają kwotę pomniejszenia za okres od dnia 1 stycznia 1994 r. do dnia wejścia w życie ustawy.
5.
Kwotę pomniejszenia, o której mowa w ust. 4, ustala się jako iloczyn liczby miesięcy od początku roku do dnia wejścia w życie ustawy i kwoty ustalonej zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 i 2 w rozliczeniu kwartalnym w 1994 r., podzielonej przez liczbę miesięcy od początku roku w rozliczeniu kwartalnym w 1994 r.
6.
Jeżeli podmiot gospodarczy rozpoczął kształtowanie środków na wynagrodzenia określonych w umowie o zarządzanie przedsiębiorstwem od dnia 1 października 1994 r., kwotę pomniejszenia stanowi kwota w wysokości 3/4 kwoty wolnej od opłaty sankcyjnej, obliczonej zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 i 2 za okres rozliczeniowy.
7.
Podmioty gospodarcze, o których mowa w ust. 4 i 6, kwotę obliczoną zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 i 2 w rozliczeniu kwartalnym w 1994 r. pomniejszają o kwotę ustaloną zgodnie z ust. 5 i 6.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.94.458

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie ogólnych zasad kształtowania wynagrodzeń w podmiotach gospodarczych określonych w umowie o zarządzanie przedsiębiorstwem państwowym oraz w porozumieniu zawieranym z izbą skarbową.
Data aktu: 30/08/1994
Data ogłoszenia: 06/09/1994
Data wejścia w życie: 06/09/1994