Warunki sprzedaży broni i amunicji oraz nadzór nad ich obrotem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW RYNKU WEWNĘTRZNEGO I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 29 października 1990 r.
w sprawie warunków sprzedaży broni i amunicji oraz nadzoru nad ich obrotem. *

Na podstawie art. 4 ust. 6, art. 18 i 19 ust. 2 oraz art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o broni, amunicji i materiałach wybuchowych (Dz. U. Nr 6, poz. 43, z 1983 r. Nr 6, poz. 35, z 1988 r. Nr 41, poz. 324 i z 1989 r. Nr 35, poz. 192) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Broń i amunicję do tej broni sprzedaje się wyłącznie osobom, które przedłożą zaświadczenie o uzyskaniu pozwolenia na broń wydane przez właściwą jednostkę Policji, lub osobom posiadającym legitymację wydaną przez Ministra Spraw Zagranicznych, stwierdzającą ich przynależność do korpusu dyplomatycznego. Wzór zaświadczenia określa załącznik nr 1.
2.
Amunicję można również sprzedawać osobom, które okażą pozwolenie na broń. Rodzaj i kaliber amunicji powinien odpowiadać rodzajowi i kalibrowi broni wymienionej w pozwoleniu na broń.
3.
Proch strzelniczy i spłonki można sprzedawać wyłącznie osobom, które okażą pozwolenie na broń myśliwską.
4.
Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio w przypadku sprzedaży amunicji, prochu strzelniczego i spłonek osobom należącym do korpusu dyplomatycznego.
§  2.
1. 1
Podmiot gospodarczy uprawniony do sprzedaży broni i amunicji, zwany dalej "sprzedającym", jest obowiązany magazynować broń i amunicję w pomieszczeniach odpowiednio zabezpieczonych, a także prowadzić ewidencję zakupu i sprzedaży tej broni i amunicji.
2. 2
Fakt zakupu i sprzedaży każdej sztuki broni i amunicji, przyjęcia do komisowej sprzedaży broni i amunicji, a także zwrotu broni i amunicji w ramach reklamacji jakościowej, ewidencjonuje się niezwłocznie w księdze zakupu i sprzedaży.
3. 3
Szczegółowy sposób zabezpieczenia pomieszczeń magazynowych oraz prowadzenia ewidencji określa załącznik nr 2.
§  3.
1.
Sprzedający jest obowiązany, z przeznaczonej do sprzedaży broni palnej, a także pistoletów i rewolwerów do odstrzeliwania chemicznych środków obezwładniających i amunicji alarmowej i sygnałowej, odstrzelić trzy naboje.
2.
Odstrzału naboi dokonuje się w obecności upoważnionego przedstawiciela komendy wojewódzkiej Policji.
§  4.
1.
Sprzedający zawiadamia jednostkę Policji, która wydała zaświadczenie o uzyskaniu pozwolenia na broń, o sprzedaży każdej sztuki broni. W razie sprzedaży broni osobie należącej do korpusu dyplomatycznego - zawiadamia Komendę Stołeczną Policji.
2.
Zawiadomienie należy wysłać w ciągu 3 dni od daty sprzedaży.
3.
Zawiadomienie powinno zawierać imię i nazwisko nabywcy, numer i datę zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1 (legitymacji dyplomaty), rodzaj, nazwę, kaliber, markę, serię, numer i rok wyrobu sprzedanej broni. Do zawiadomienia dołącza się trzy sztuki łusek odstrzelonych nabojów wraz z protokołem odstrzału. Wzór zawiadomienia określa załącznik nr 3.
§  5.
1.
Policja sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów niniejszego rozporządzenia. W szczególności Policja jest uprawniona do:
1)
wstępu do pomieszczeń sprzedaży i magazynowania broni i amunicji,
2)
kontroli sposobu zabezpieczenia pomieszczeń magazynowych oraz prowadzenia ewidencji,
3)
kontroli dokumentów uprawniających do sprzedaży broni i amunicji.
2.
Z przeprowadzonych kontroli sporządza się protokół pokontrolny, który powinien zawierać stwierdzenie wyników kontroli oraz polecenia usunięcia nieprawidłowości.
§  6.
Stwierdzone w toku kontroli, o której mowa w § 5, nieprawidłowości mogą stanowić podstawę do wystąpienia z wnioskiem do organu koncesyjnego o cofnięcie koncesji albo ograniczenie zakresu lub przedmiotu działalności określonej w koncesji.
§  7.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministrów Handlu Wewnętrznego i Spraw Wewnętrznych z dnia 18 maja 1962 r. w sprawie warunków sprzedaży oraz sposobu ewidencjonowania i magazynowania broni, amunicji i prochu strzelniczego przez uspołecznione przedsiębiorstwa handlowe (Dz. U. Nr 31, poz. 148),
2)
rozporządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego i Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 10 października 1962 r. w sprawie zakresu i sposobu sprawowania nadzoru nad przedsiębiorstwami handlu bronią i amunicją przez organy Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 54, poz. 270).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZAŚWIADCZENIE O UZYSKANIU POZWOLENIA NA BROŃ

w ................................................................

nr ...............................................................

Zaświadcza się, że Pan(i) ......................................................................................................

(imię, nazwisko, imię ojca)

......................................................... legitymujący(a) się dowodem osobistym seria .................

nr ............................ uzyskał(a) pozwolenie na broń ...............................................................

(rodzaj broni)

Dokument niniejszy upoważnia do zakupu jednej sztuki powyższego rodzaju broni oraz amunicji do niej w terminie do dnia .............................................................

NACZELNIK WYDZIAŁU

...............................................

ZAŁĄCZNIK Nr  2

SZCZEGÓŁOWY SPOSÓB ZABEZPIECZENIA POMIESZCZEŃ MAGAZYNOWYCH ORAZ PROWADZENIA EWIDENCJI

I.

 Magazynowanie

1. Magazyn przeznaczony do przechowywania broni i amunicji powinien spełniać następujące warunki:

a) znajdować się w budynku murowanym z okratowanymi oknami oraz drzwiami obitymi blachą grubości minimum 2 mm, zamykanymi minimum na 2 zamki i żelazną sztabę,

b) mieć instalację elektryczną zainstalowaną w sposób uniemożliwiający iskrzenie,

c) być wyposażony w środki i urządzenia przeciwpożarowe umieszczone w widocznym miejscu.

2. W pomieszczeniach magazynowych nie wolno palić tytoniu, lamp naftowych ani wzniecać ognia z innych źródeł.

II.

 Ewidencjonowanie

1. 4 Fakt zakupu i sprzedaży każdej sztuki broni i amunicji, a także przyjęcia do komisowej sprzedaży broni i amunicji oraz zwrotu broni i amunicji w ramach reklamacji jakościowej, ewidencjonuje się niezwłocznie w księdze zakupu i sprzedaży, odnotowując następujące dane:

1) data zakupu lub przyjęcia do sprzedaży,

2) dostawca (imię, nazwisko i adres lub nazwa i adres podmiotu koncesjonowanego oraz nr koncesji lub kwit odprawy celnej),

3) numer i data dowodu zakupu lub przyjęcia do sprzedaży,

4) data sprzedaży oraz imię, nazwisko lub nazwa i adres nabywcy,

5) numer pozwolenia na broń (zaświadczenia o uzyskaniu pozwolenia na broń, legitymacji stwierdzającej przynależność do korpusu dyplomatycznego) i nazwa organu, który je wystawił,

6) rodzaj, nazwa, marka, seria, numer, kaliber i rok wyrobu broni (w razie braku serii i numeru - inne oznaczenia fabryczne lub szczegółowy jej opis),

7) rodzaj, kaliber i ilość sztuk amunicji oraz wagę i rodzaj prochu strzelniczego.

2. Dowody zakupu lub przyjęcia do sprzedaży przechowuje się przez okres 5 lat od dnia zakupu (przyjęcia).

3. Księgi zakupu i sprzedaży przechowuje się przez okres 5 lat od dnia ostatniego wpisu w księdze.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

...........................................................

(nazwa i adres sprzedawcy)

...........................................................

...........................................................

(nr koncesji)

KOMENDA WOJEWÓDZKA (STOŁECZNA) POLICJI

w ..........................................................................................

Zawiadamiam, że w dniu .............................. została sprzedana broń ...............................

(rodzaj, nazwa)

........................... ............................. .............................. ........................... .............................

(marka) (kaliber) (seria) (numer) (rok wyrobu)

.................................................................................................................................................

(inne oznaczenia fabryczne lub szczegółowy jej opis)

Broń tę nabył:

1) ................................................... po przedstawieniu zaświadczenia o uzyskaniu pozwolenia

(imię i nazwisko)

na broń nr ............................... z dnia ...........................................

2) członek korpusu dyplomatycznego ambasady ................................................... posiadający

(kraj)

legitymację nr .................................. wydaną przez ............................................................

....................................................

(pieczęć sprzedawcy)

....................................................

(imię i nazwisko sprzedawcy)

....................................................

(podpis)

Załączniki:

1) 3 sztuki łusek

2) protokół odstrzału

* Z dniem 20 marca 2000 r. nin. rozporządzenie traci moc w części wydanej na podstawie art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o broni, amunicji i materiałach wybuchowych (Dz.U.61.6.43). Patrz art. 55 ustawy z dnia 21 maja 1999 r o broni i amunicji (Dz.U.99.53.549).

Z dniem 1 lipca 2001 r. nin. rozporządzenie traci moc w części wydanej na podstawie art. 18 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o broni, amunicji i materiałach wybuchowych (Dz.U.61.6.43). Patrz art. 43 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz.U.01.67.679).

1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1994 r. (Dz.U.94.9.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 1994 r.
2 § 2 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1994 r. (Dz.U.94.9.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 1994 r.
3 § 2 ust. 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1994 r. (Dz.U.94.9.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 1994 r.
4 Załącznik nr 2 część II ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1994 r. (Dz.U.94.9.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 1994 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024